Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Extras de carte funciara online.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua
Am facut intabularea casei acum 4-5 ani.
Am extrasul de carte funciara de atunci.
As dori acum sa scot unul nou in format electronic.
Am mers pe site-ul ANCPI "https://epay.ancpi.ro/"

dar pur si simplu nu stiu ce informatii sa introduc pentru un extras online.
Am incercat sa introduc "Carte Funciara" gasit in cel vechi + "Numar Cadastru" gasit in cel vechi si imi zice ca
"Imobilul introdus NU a fost identificat automat in baza de date !

Daca identificatorii imobilului sunt corecti, cartea funciara va fi supusa procesului de conversie in format electronic, urmand sa primiti o notificare pe email cand acest proces va fi finalizat. Procesul de conversie dureaza minim 2 zile lucratoare.
Daca identificatorii imobilului sunt incorecti sau introdusi in mod eronat comanda dvs. va fi RESPINSA.
Sunteti de acord cu aceasta actiune?"

Ce sa inteleg de aici?

Doar ca nu am un extras in format electronic generat anterior, doar "fizic" si ca trebuie facut un proces de conversie?
sau
numarul nu e bun?

Multumesc?

#2
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Dă-i mai departe, nu-ți face griji. Bagă codul pe care îl găsești în vechea CF, exact în forma în care e acolo. Vor converti ei în noul format și vei primi extrasul pe email.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Tocmai ce am emis acum un astfel de act.
Trebuie ca al tau cadastru sa fie digital, altfel NU se identifica automat de sistem.
Daca era identificat automat, primeai in 3 minute extrasul.

Vezi poza atasata.

Sa selectezi corect judetul si localitatea.

Extrasele digitale se vad pe aceasta harta (cu multe dexteritate)

Attached Files

  • Attached File  cf.jpg   118.65K   108 downloads


#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011

View PostAdm, on 10 aprilie 2023 - 09:01, said:

Tocmai ce am emis acum un astfel de act.
Trebuie ca al tau cadastru sa fie digital, altfel NU se identifica automat de sistem.
Daca era identificat automat, primeai in 3 minute extrasul.

Vezi poza atasata.

Sa selectezi corect judetul si localitatea.

Extrasele digitale se vad pe aceasta harta (cu multe dexteritate)

Aceeasi valoare?
Am pus
Carte Funciara
59740
Numar Cadastru
59740-C1

???

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Daca ai un numar de CF de forma 123456-C7-U8 (pentru apartament la bloc sau similar) sau 123456 (pentru casa individuala), il introduci pe acesta si la ‘Numar CF’ si la ‘Numar cadastral’.
Daca ai o intabulare veche care pomeneste de ‘CFI’ si ‘Numar cadastral’ le introduci pe acestea doua in campurile corespunzatoare exact asa cum sunt scrise pe ceea ce ai.

View PostroPopa, on 10 aprilie 2023 - 09:06, said:

Am pus
Carte Funciara
59740
Numar Cadastru
59740-C1 …
As zice ca nu este corect. Daca e apartament cred ca ai ceva de genul 59740-C1-U<ceva> si pe acesta il pui in ambele locuri. Daca e casa individuala pui 59740 in ambele locuri, nu ai treaba cu cladirile.

Un cod de genul 59740-C1 este pentru o cladire din cadrul unui condominiu (de exemplu blocul in totalitatea lui) si nu poate fi obtinut online. Se poate obtine, dar doar la ghiseu si e o cerere mai aparte.

#6
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Multumesc frumos pentru informatii.

Daca e gresit (desi asa scrie pe hartie, si nu e apartament sau altele) o sa fac inca unul cu acelasi numar in ambele casute.

Va multumesc

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Daca e casa pe teren, nu se pune si partea cu -C1
Pe extras oricum apare si aceasta componenta.

#8
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
este casa pe teren.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
O sa iti respinga cererea, sigur-sigur. Banii nu ii primesti inapoi. Poti de pe acum sa redepui o cerere completand corect, si daca CF a fost facuta asa recent cum zici vei avea extrasul imediat - fara sa mai astepti respingerea cererii deja facute.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

View PostroPopa, on 10 aprilie 2023 - 09:06, said:


Aceeasi valoare?
Am pus
Carte Funciara
59740
Numar Cadastru
59740-C1

???

59740 la ambele

#11
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Va multumesc
Am reusit dupa cum ati zis, facand o noua cerere.

#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare, daca avem doar adresa si un numar cadastral provizoriu de forma xxx/x/x cum am putea sa solicitam un extras de carte funciara pentru informare? In titlul de proprietate doar acel numar cadastral este trecut. Multumesc!

#13
spdany

spdany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.07.2009
Salut, Avem o casa construita pe un teren in al carui contract de vanzare-cumparare scrie ca e inscris in CF nr xxx/N a localitatii Y, cu nr cadastral nedefinitiv zzz. Am identificat pe hartaterenul si locuinta, insa nu exista alocat un nr cadastral digital. Intrebarea e cum obtin acest nr. digital?
Exista o singura constructie pe acest teren. Din alte exemple de pe geoportal, deduc ca nr cadastral al constructiei este acelasi cu cel al terenului. Este corect?

Edited by spdany, 17 April 2023 - 16:29.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@spdany: Daca ai numar de CF ‘pe stil vechi’ si numar cadastral le poti folosi pe acestea doua sa ceri (inclusiv online) un extras de informare; in acest caz NU va fi aceeasi valoare si la ‘Numar Carte Funciara’ si la ‘Numar cadastral’ ci folosesti valorile din actul pe care il ai. Se va face conversia din CF hartie in una electronica si vei avea si identificatorul electronic. Diferenta este doar ca nu vei primi extrasul pe loc, ci poate dura pana la 2 zile cat e termenul normal. Nu conteaza ca nu apare pe Imobile eTerra. Eu am facut anul acesta o asemenea cerere pentru o CF infiintata in 2001 si neatinsa de atunci; aveam doar incheierea de la judecatorie (pe vremea aceea erau birouri de carte funciara pe langa judecatorii).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate