Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu.

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

gushpi

gushpi

cârcotaș

• Grup: Senior Members
discuție într-o mașină din care se vede cum un moș greșește-n fața lor:
-pasagerul: săracu', nu mai vede/nu mai are reflexe bune, ar trebui să-și dubleze atenția...
-șoferul: nu mey, NICIODATĂ n-a condus bine..., are noroc că mai e-n viață!

sunt 99% de acord cu ce a spus acel șofer
sunt pe drumuri șoferi care niciodată nu au condus bine: n-au apreciat distanțe, nu au înțeles intersecții, nu cunosc termenul de „condescendență” sau pur și simplu n-au luat permisul în urma unui examen...
io, de când cu piteștiul, am ajuns să consider, din start, că cei din jurul meu de acolo și-au luat permisul... Posted Image
astfel sunt mereu în gardă...; pt că consider că este nevoie de 2 proști ca să aibă loc o catastrofă...; dacă e numai unul, se lasă cu o tablă-ndoită... doar... Posted Image

Edited by gushpi, 10 April 2023 - 11:58.

radunic

radunic

Senior Member

Bogotta, on 10 aprilie 2023 - 06:11, said:

Stiu ca intrebarea mea e un pic retorica. Nu ai ce sa faci decat sa te feresti insa uite ca se poate intampla ca intr-o dimineata sa nu mai fi atat de vigilent.
Deci.... aveti grija.
Mda. Tot așa trebuie să caști ochii pe strada Paris, în piața Quito. E plin de tîmpiți pentru care un rond (rotund sau mai oval) înseamnă automat sens giratoriu. Nu se mai uită la semne și se duc ca boii.

diahim

diahim

Senior Member

"Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu." - mai greu cu educarea de la o anumita varsta, si 50 e deja prea sus ca limita. Dar merge incercat cu un promo scurt pe Antena 3 /endjoke

drive-x

drive-x

Member

• Grup: Members
Dar "rotativă" știe ce înseamnă? Că ar merge făcute niște analogii aici? Foloseste cuvinte din vocabularul lui, nu incerca cu cuvintele tale ca e greu :)

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

richi_e, on 10 aprilie 2023 - 07:50, said:

btw: in ultimii 4-5 ani, am vazut 2 oameni care faceau sensul giratoriu pe contrasens! in ambele cazuri, erau varstinici!
unul facea semne cu mana celor din fata sa se dea la o parte!
hai lasa, ca de parca astia tineri sunt plini de experienta si vigilenta la volan, mai ales cand sunt cu botu prin telefon sau daca nu sunt beti/drogati.

Edited by tfmercedez, 26 April 2023 - 18:58.

gushpi

gushpi

cârcotaș

ieri făcui o semi-nefăcută
sunt la rând pe banda 2 să trec printr-un sens giratoriu foarte aglomerat
efectiv trebuie să profiți de cea mai mică șansă de intrare-n sens
câns am ajuns nr.3, am fost blocat de un tip între 2 vârste, care nu profita de nicio șansă de a intra în sens
banda 1 a „golit” 20 de mașini (DOUĂZECI - pe număratelea :( ) în sens, iar noi eram oripilați de neîndemânarea acelui așa-zis șofer.

am schimbat banda și am trecut intersecția, neîndemânaticul tot acolo stând... :(

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Exact cum spuneai:  "io, de când cu piteștiul, am ajuns să consider, din start, că cei din jurul meu de acolo și-au luat permisul.."    Ori e asta , ori e vreun nene care nu mai are efectiv reflexe sau a uitat cum sa interpreteze situatii/semne de circulatie etc.

Cel mai bine e sa fii tu cel vigilent. Pe baza altora....  faci sigur accident.  :(

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

gushpi, on 27 aprilie 2023 - 14:26, said:

am schimbat banda și am trecut intersecția, neîndemânaticul tot acolo stând... :(
se mai intampla ca unii sa faca un AVC, devin legume cand nu se asteapta nimeni. Eu cunosc pe cineva care a patit pe autostrada in Germania un AVC, a apucat sa traga dreapta si l-a oprit parapetul. Dupa 6 luni cand s-a trezit, nu-si recunostea nici familia, nici sa vorbeasca nu putea.

gushpi

gushpi

cârcotaș

@bogota: sincer, nu mă așteptam să fiu citat! :)
@mercedez: nu era mort, era aplecat peste volan și se tot uita stânga-dreapta; încerca săracul, dar cred că avea tendoanele picioarelor blocate... :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate