Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu.

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Deci titlul nu are nicio treabă cu situația descrisă.
Era sau nu giratoriu, ala tot trebuia să îți acorde prioritate.

View Postdan.smarandoi, on 10 aprilie 2023 - 07:36, said:

Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu?....simplu....nu-i schimbi regulile zilnic dupa cum vor militienii sau Titi Haur
Forma a rămas aceeași de jdemii de ani.
Doar regula cu prioritatea de dreapta a fost înlocuită cu prioritate celui ce e deja în sens. Atât. Și asta cu muuulti ani in urma.

dan.smarandoi

dan.smarandoi

Member

• Grup: Members
Pai aici e problema ca acum nu mai ai prioritate nici cand esti in sens....ce sa mai inteleaga omul?Ce sunt eu procuror sau avocat sa invat zilnic "Noul Cod"?
Sunt in sens te-am calcat daca nu te feresti.
Poate omul nu a fost atent,poate nu cunoaste orasul,poate era cu ochii pe GPS....tu asa mare legist ai fi putt sa fii mai bun si sa-l lasi

Edited by dan.smarandoi, 10 April 2023 - 07:52.

richi_e

richi_e

Senior Member

ii spui simplu: ,,beleste ochii, bre,  ca altfel..."
si te incadrezi in 10 secunde!
btw: in ultimii 4-5 ani, am vazut 2 oameni care faceau sensul giratoriu pe contrasens! in ambele cazuri, erau varstinici!
unul facea semne cu mana celor din fata sa se dea la o parte!
sens giratoriu mare, pe centura Ploiestiului!
astfel de oameni conduc din amintiri sau cum cred ei ca e bine, nu se uita la semnele de circulatie!

Edited by richi_e, 10 April 2023 - 07:53.

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

View Postdan.smarandoi, on 10 aprilie 2023 - 07:48, said:

Pai aici e problema ca acum nu mai ai prioritate nici cand esti in sens...
De unde ai dedus asta?

dan.smarandoi

dan.smarandoi

Member

View PostFlapJack7, on 10 aprilie 2023 - 07:50, said:

De unde ai dedus asta?
Pai crezi ca eu daca vin la Bucuresti si sunt cu ochii pe GPS stau sa-ti numar tie benzile nemarcate,sau pe care trec sau nu....te-am calcat direct

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

View Postdan.smarandoi, on 10 aprilie 2023 - 07:56, said:

Pai crezi ca eu daca vin la Bucuresti si sunt cu ochii pe GPS stau sa-ti numar tie benzile nemarcate,sau pe care trec sau nu....te-am calcat direct
Slavă Domnului că sunt suficient de departe de tine!

dannvlas

dannvlas

Member

View Postrichi_e, on 10 aprilie 2023 - 07:50, said:

btw: in ultimii 4-5 ani, am vazut 2 oameni care faceau sensul giratoriu pe contrasens! in ambele cazuri, erau varstinici!
unul facea semne cu mana celor din fata sa se dea la o parte!
sens giratoriu mare, pe centura Ploiestiului!
E doar o speculatie: omul a vazut sagetile "inainte sau la stanga" pe banda lui, giratoriul era mare, n-au vazut indicatorul albastru => au crezut ca sunt intr-o intersectie de tip T si au virat la stanga.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View Postrichi_e, on 10 aprilie 2023 - 07:50, said:

btw: in ultimii 4-5 ani, am vazut 2 oameni care faceau sensul giratoriu pe contrasens!

Sunt mai multi in tara :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X7YXddQP8Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sebulbus

sebulbus

cereal killer

N-ai cum sa te intelegi cu creierase netede. Ca sa scutesc timpul, pe astia viteji ii invit sa imi loveasca masina  daca sunt asa siguri de solutia lor si vedem dupa cine ramane fara permis.

yekun

yekun

Active Member

Atât de tâmpit ești ?
Cred că stabilești un record.

Ce e așa de greu sa intri Intr un sens giratoriu și apoi să dai prioritate la schimbarea benzii de mers ?

danb1961

danb1961

Senior Member

Scuze de off.. initiator ce masina ai?(aia in care aveai funduletu' cand  s-a intamplat "nenorocirea") ?

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 07:21, said:

Exact.
Iar nenea cu loganul o tot tinea ca eu trebuia sa ii dau lui prioritate de dreapta.
Intersectia nu are sens giratoriu iar cand 2 au cedeaza atunci e cel din dreapta caci sunt la egalitate. Poti sa consideri intersectia ca o ocolire prin dreapta.

Attached File  gir.jpg   366.71K   28 downloads Attached File  gir2.jpg   542.27K   28 downloads

Daca vii pe prioritate adica Carol sau Pache Protopopescu ai prioritate in intersectie fara discutii. Restul intrarilor toate au cedeaza trecerea, indiferent ce spune ala sau nustiu cine.

Iar apropo de titlu "Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu." - nu este un giratoriu deci nu trebuie sa-i explici :P

Edited by andreic, 10 April 2023 - 09:10.

fansat

fansat

Guru Member

View Postmircea812, on 10 aprilie 2023 - 07:30, said:

Aluziile astea la varsta nu-s corecte. Ce treaba are varsta cu cunoasterea regulilor de circulatie? Posted Image

Plus ca cei care spun ca un sofer cu care au intrat in conflict avea 50 - 55 - 60 etc. de ani, vor ajunge si ei candva la aceste varste. Timpul trece pentru toti, fratioare. Tic-tac, tic-tac...

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Esti un pericol, cred ca realizezi.

anndrei86

anndrei86

Member

View Postdan.smarandoi, on 10 aprilie 2023 - 07:48, said:

Pai aici e problema ca acum nu mai ai prioritate nici cand esti in sens....ce sa mai inteleaga omul?Ce sunt eu procuror sau avocat sa invat zilnic "Noul Cod"?
Sunt in sens te-am calcat daca nu te feresti.
Poate omul nu a fost atent,poate nu cunoaste orasul,poate era cu ochii pe GPS....tu asa mare legist ai fi putt sa fii mai bun si sa-l lasi

1. In "Noul Cod" cum, il numesti tu, nu s-a modificat absolut nimic. Doar s-a adus o clarificare pentru cei care interpretau gresit legea.
Ai in continuare prioritate in sensul giratoriu. Pierzi prioritatea fata de celelalte autoturisme din sensul giratoriu atunci cand schimbi banda de deplasare. Atat.

2. Da, daca se schimba orice lege, ai obligatia sa o citesti. Nu te poti baza pe replica: "Eu nu am stiut, sefu. Ca doar nu stau sa citesc toata ziua regulamente."
Daca ai luat permisul la 18 ani nu inseamna ca tu nu trebuie sa iti mai actualizezi informatiile niciodata si ca poti sa conduci si peste 50 de ani pe baza legilor din trecut.

View Postyekun, on 10 aprilie 2023 - 08:22, said:

Atât de tâmpit ești ?
Cred că stabilești un record.
Ce e așa de greu sa intri Intr un sens giratoriu și apoi să dai prioritate la schimbarea benzii de mers ?

Nu auzi ca el este obisnuit sa circule doar pe ulita din sat si, daca vine la Bucuresti, nu este capabil sa urmareasca si benzile de circulatie?
Acum il inteleg... daca ai doar un drum cu o singura banda si doar pe acolo ai circulat toata viata, este greu cand ajungi in trafic.

Edited by anndrei86, 10 April 2023 - 09:29.

adisz

adisz

Targu Mures

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 06:11, said:

Stiu ca intrebarea mea e un pic retorica. Nu ai ce sa faci decat sa te feresti insa uite ca se poate intampla ca intr-o dimineata sa nu mai fi atat de vigilent.

Legat strict de titlu, raspunsul este exact ca unui om de 18 ani, de 27 de ani, de 36 de ani.
Legat de patania ta, ai dreptate 100%.

Edited by adisz, 10 April 2023 - 09:31.

florinellll

florinellll

Senior Member

View PostFlapJack7, on 10 aprilie 2023 - 07:33, said:

O astfel de prioritate se dă în cazul intersecțiilor nesemnalizate.
L-ai corectat pe Bogota,insa nici tu n-ai nimerit-oPosted Image
Intersectie nedirijata se numeste

View Postandreic, on 10 aprilie 2023 - 09:01, said:

Intersectia nu are sens giratoriu iar cand 2 au cedeaza atunci e cel din dreapta caci sunt la egalitate. Poti sa consideri intersectia ca o ocolire prin dreapta.

Attachment gir.jpg Attachment gir2.jpg

Daca vii pe prioritate adica Carol sau Pache Protopopescu ai prioritate in intersectie fara discutii. Restul intrarilor toate au cedeaza trecerea, indiferent ce spune ala sau nustiu cine.

Iar apropo de titlu "Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu." - nu este un giratoriu deci nu trebuie sa-i explici Posted Image
L-ai rupt,l-ai nenorocit,nu stie ce este un sens giratoriuPosted Image

Edited by florinellll, 10 April 2023 - 09:46.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Nici nu stiti ce plictisitor e sa conduci pe la nordici, nu tu claxoane, nu tu flash-uri, chiar si soferii tineri nu sunt asa destepti...

View Postfansat, on 10 aprilie 2023 - 09:13, said:

Plus ca cei care spun ca un sofer cu care au intrat in conflict avea 50 - 55 - 60 etc. de ani, vor ajunge si ei candva la aceste varste. Timpul trece pentru toti, fratioare. Tic-tac, tic-tac...

Eu nici nu mai ma obosesc sa explic anumite chestii, scrisesem un mesaj lung  acum vreo trei ore - m-am razgandit si nu l-am mai publicat... (da, si eu sunt... expirat)

p.s. mircea812 a fost cel mai diplomat - big like

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate