Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu.

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Bogotta

Bogotta

Senior Member

• Grup: Senior Members
Deci.... sa incepem astfel:

Astazi dimineata eram in aceasta intersectie. https://www.google.c...!16s/g/1tj6sb3_

Venea un nene cu un Logan de pe Bd. Ferdinand iar eu eram deja in Piata Pache Protopopescu si bag viteza ca sa intru pe strada Olari.
Claxoane nervoase pe el. Ma pun la mintea lui, opresc, deschid geamul (pentur ca si el oprise paralel) si incepem sa tipam unul la altul. Era om in varsta si nu avea sens sa il injur, mai ales ca nu s-a lovit nimeni cu ninemi.

Incercam sa ii explic ca ala nu e giratoriu ci intersectie. El nu , ca trebuia sa ii dau prioritate de dreapta. Era asa de convins incat sunt sigur ca asa a facut de fiecare data cand a trecut pe acolo.

Stiu ca intrebarea mea e un pic retorica. Nu ai ce sa faci decat sa te feresti insa uite ca se poate intampla ca intr-o dimineata sa nu mai fi atat de vigilent.

Deci.... aveti grija.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Zona nu este semnalizata ca intersectie giratorie iar de pe Bulevardul Ferdinand are cedeaza trecerea.

Edited by Leo2006, 10 April 2023 - 06:31.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 06:11, said:

Cum ii explici unui om

Sa caste ochii, are cedeaza. Poate sa mai treaca inca o data sa se convinga Posted Image
Daca nu casca ochii bine in general, poate sa nu vada vreun stop/cedeaza/rosu semafor si sa intre unu cu viteza in el si sa il lase infirim daca nu mai rau. Sau sa il calce trenul daca nu vede semnele de trece la nivel cu cale ferata.
Oricum, daca te atingea, ramanea fara carnet.

Attached File  izv.jpg   463.98K   212 downloads

Edited by MembruAnonim, 10 April 2023 - 06:37.

arisel

arisel

Member

• Grup: Members

Deci.... sa incepem astfel:

Astazi dimineata eram in aceasta intersectie. https://www.google.c...!16s/g/1tj6sb3_

Venea un nene cu un Logan de pe Bd. Ferdinand iar eu eram deja in Piata Pache Protopopescu si bag viteza ca sa intru pe strada Olari.
Claxoane nervoase pe el. Ma pun la mintea lui, opresc, deschid geamul (pentur ca si el oprise paralel) si incepem sa tipam unul la altul. Era om in varsta si nu avea sens sa il injur, mai ales ca nu s-a lovit nimeni cu ninemi.

Incercam sa ii explic ca ala nu e giratoriu ci intersectie. El nu , ca trebuia sa ii dau prioritate de dreapta. Era asa de convins incat sunt sigur ca asa a facut de fiecare data cand a trecut pe acolo.

Stiu ca intrebarea mea e un pic retorica. Nu ai ce sa faci decat sa te feresti insa uite ca se poate intampla ca intr-o dimineata sa nu mai fi atat de vigilent.

Deci.... aveti grija.

Nu-i  explici nimic...Are 50  de ani (e tanar) si trebuie sa stie ca e un sofer PROST! (daca insista, rupe-i capul Boului)

View PostLeo2006, on 10 aprilie 2023 - 06:30, said:

Zona nu este semnalizata ca intersectie giratorie iar de pe Bulevardul Ferdinand are cedeaza trecerea.
Corect!

Edited by arisel, 10 April 2023 - 06:44.

sorin147

sorin147

Senior Member

In 10 secunde nu-ti explici nici macar tie in gand cum e cu giratoriul, mai ales unei alte persoane cu care te certi. Il trimiti inapoi sa se uite la semne si mergi mai departe.
Pe Google sunt si semne si marcaje asa ca nu e greu, nu stiu in realitate daca mai e ceva.

Daca nu apucase sa intre de pe Ferdinand avea cedeaza dar daca intrase, mi-e ca vroiai sa te urci pe el si acolo e alta treaba. :)

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nu e treaba ta sa ii explici ceva. In caz de accident va folosi RCA și îi va scădea clasa bonus (sau crește clasa Malus).
Fiecare pt el trage.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Tind sa cred ca avea cam 55 de ani daca ma gandesc mai bine.

Sa fi vazut ce zambet superior  avea pe fata dupa ce a plecat mai departe: gen ... ba ce prost e asta, era in giratoriu si nici nu stia.  Tataieeee, ala nu e giratoriu. Si chiar daca ar fi, te uiti la semnele de circulatie care il preced.
Deci omul ala intr-o zi aglomerata sigur face accident cand mai trece pe acolo.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

S-a intamplat exact asa cum am desenat ?

Attached File  IZVOR.jpg   328.55K   280 downloads

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Exact.

Iar nenea cu loganul o tot tinea ca eu trebuia sa ii dau lui prioritate de dreapta. De unde si pana unde ??  O astfel de prioritate se da in cazul drumurilor nesemnalizate, nu in cazul unei astfel de intersectii. Daca nu e semafor, nu exista inseamna ca intri cum vrei in intersectie. Iti mai si arogi prioritate ....  jesus.....

Later edit:  Avea semn clar de cedeaza pe stalp, asta in caz ca era intuneric si nu vedea ceea ce e desenat pe asfalt. Dimineata poate fi un pic derutanta pentru ca este partial intuneric.

Attached Files

• Attached File  semn.jpg   390.22K   91 downloads

Edited by Bogotta, 10 April 2023 - 07:27.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 06:44, said:

Sa fi vazut ce zambet superior  avea pe fata dupa ce a plecat mai departe: gen ... ba ce prost e asta, era in giratoriu si nici nu stia.  Tataieeee, ala nu e giratoriu.
Daca era giratoriu tot aia era.

Tot tu aveai prioritate

mircea812

mircea812

Senior Member

Aluziile astea la varsta nu-s corecte. Ce treaba are varsta cu cunoasterea regulilor de circulatie? Posted Image

Edited by mircea812, 10 April 2023 - 07:30.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View Postdorin_2k, on 10 aprilie 2023 - 07:26, said:

Daca era giratoriu tot aia era.

Tot tu aveai prioritate

Nu chiar.  Cine vine de pe bulevardul celalalt, au prioritate si ceilalti trebuie sa opreasca in rond si sa le dea prioritate. A se vedea imaginea.

Attached Files

• Attached File  semn.jpg   423.34K   110 downloads

florinellll

florinellll

Senior Member

Am 53,cunosc fenomenul
Pustimea cu figuri in cap/creier isi imagineaza ca da lectii de conducere
Ce nu spune pustimea este ca ...................au devalizat asigurarile.
Ce nu stii tu.........o masina care este deja in intersectie are prioritate chiar daca a patruns in intersectie venind de pe un drum fara prioritate, cum bine a precizat @dorin_2k

Edited by florinellll, 10 April 2023 - 07:35.

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 07:21, said:

Iar nenea cu loganul o tot tinea ca eu trebuia sa ii dau lui prioritate de dreapta. De unde si pana unde ??  O astfel de prioritate se da in cazul drumurilor nesemnalizate
O astfel de prioritate se dă în cazul intersecțiilor nesemnalizate.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 07:30, said:

Nu chiar.  Cine vine de pe bulevardul celalalt, au prioritate si ceilalti trebuie sa opreasca in rond si sa le dea prioritate. A se vedea imaginea.
Am zis că dacă era giratoriu tot tu aveai prioritate. Că deja erai in rond.

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

View PostBogotta, on 10 aprilie 2023 - 07:30, said:

Cu ce schimbă asta ceea ce o zis dorin?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postmircea812, on 10 aprilie 2023 - 07:30, said:

Aluziile astea la varsta nu-s corecte. Ce treaba are varsta cu cunoasterea regulilor de circulatie? Posted Image
Exact. Poate fi unul de 18 ani care nu știe sau chiar de +70.
Nu contează vârstă.

dan.smarandoi

dan.smarandoi

Member

Cum ii explici unui om de peste 50 de ani ce este un giratoriu?....simplu....nu-i schimbi regulile zilnic dupa cum vor militienii sau Titi Haur

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate