Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Accident in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

Powerup

Powerup

Active Member

• Grup: Members

lone-wolf, on 09 aprilie 2023 - 08:06, said:

Mai usor cu falsul, va rog...
Eu vorbesc de varianta legala. Nu stiu prin ce ai trecut dumneata, dar politistul ala mi se pare genul care va fi cautat de DGA la un moment dat. Daca n-o fi fost cautat deja...Posted Image
si eu am trecut prin asa ceva, dar eram cel pagubit. M-a sunat vinovatul, primise numarul de la politist, ne-am intalnit, mi-a platit cat am cerut, dupa care am mers la politie si am declarat ca renunt la pretentia de despagubire.

Edited by Powerup, 09 April 2023 - 08:14.

Beerpong

Beerpong

Member

• Grup: Validating

lone-wolf, on 09 aprilie 2023 - 08:06, said:

Mai usor cu falsul, va rog...
Eu vorbesc de varianta legala. Nu stiu prin ce ai trecut dumneata, dar politistul ala mi se pare genul care va fi cautat de DGA la un moment dat. Daca n-o fi fost cautat deja...Posted Image

Powerup, on 09 aprilie 2023 - 08:13, said:

si eu am trecut prin asa ceva, dar eram cel pagubit. M-a sunat vinovatul, primise numarul de la politist, ne-am intalnit, mi-a platit cat am cerut, dupa care am mers la politie si am declarat ca renunt la pretentia de despagubire.

Voila!

Exact asa a fost si la mine!

Dar eu am fost "cremenalul", vorba lu Domn Profesor.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

• Grup: Senior Members
Deci nu ai luat amenda si nici nu ti-au saltat permisul?

Edited by GlCA_Contras, 09 April 2023 - 08:20.

Beerpong

Beerpong

Member

• Grup: Validating

GlCA_Contras, on 09 aprilie 2023 - 08:20, said:

Deci nu ai luat amenda si nici nu ti-au saltat permisul?

Exact!

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Si Ray Charles? A ramas cu permisul in buzunar? Ca nu vad cum poate militianul sa sara peste proceduri...

lone-wolf

lone-wolf

Member

Beerpong, on 09 aprilie 2023 - 08:18, said:

Voila!

Exact asa a fost si la mine!

Dar eu am fost "cremenalul", vorba lu Domn Profesor.
Politistul nu e agent de asigurari, nu e treaba lui sa se ocupe de daspagubiri, aia e treaba asiguratorului. El trebuie sa aplice legea, adica articolele alea citate de mine aici.
Faptul ca mai exista si alte situatii "rezolvate" in acelasi fel nu schimba cu nimic ce am zis eu. De fapt, schimba: nu e doar acel politist pasibil de o vizita a DGA, sint mai multi....

__Dan__

__Dan__

Senior Member

dorin_2k, on 09 aprilie 2023 - 08:08, said:

Cum identifici o persoană după numărul de telefon? Cine are aceste informații?
Un număr prepay nu e nicăieri înregistrat cu nume și adresa.
Unele numere prepay sunt inregistrate cu aceste date. La Vodafone de ex. le puteai da voluntar (si primeai un bonus de ziua ta parca) sau daca doreai alt SIM cu acelasi numar dupa pierderea/furtul telefonului (mi s-a intamplat, de cel putin doua ori Posted Image).
E posibil si ca un vecin (pensionar) sa fi observat fapta si - daca a fost aproape - sa fi vazut + retinut numarul sau cateva caractere din numar & marca/model auto.

Edited by __Dan__, 09 April 2023 - 08:31.

Powerup

Powerup

Active Member

Don_Costica, on 09 aprilie 2023 - 08:23, said:

Si Ray Charles? A ramas cu permisul in buzunar? Ca nu vad cum poate militianul sa sara peste proceduri...
Nu pot sa zic cu certitudine pentru ca nu stiu, dar altfel ce rost ar fi avut manevra? E drept ca vinovatul avea 80+ ani, posibil sa fi fost mai intelegator politistul din pricina asta. Ma rog, nu cunosc care e procedura care trebuie sa o urmeze politistul, daca se incadreaza sau nu in limitele legale.

strongsss

strongsss

Senior Member

dorin_2k, on 09 aprilie 2023 - 08:08, said:

Un număr prepay nu e nicăieri înregistrat cu nume și adresa.
Un prepay poate fi inregistrat intr-o gramada de locuri, de la conturi bancare, pana la site-uri de dating, sau magazine online.
La un moment a circulat o baza de date cu nume, nr tel, adresa a clientilor celui mai mare magazin online de la noi.
Iar la Orange iti cerea buletinul la reincarcare, intr o vreme.
Dar deviem de la subiect. Pentru doua oglinzi lovite, initiatorul e posibil sa ramana cu permisul in buzunar.

cucur

cucur

Active Member

Nu-l cauta nimeni dupa numarul de telefon, biletul ala putea sa fie pus "la misto" de oricine sau pur si simplu se putea pune un numar "la intamplare".
Oricum mi se pare suspect ca ai primit asa de repede înștiințarea. Cel mai probabil pagubitul s-a dus direct cu numarul tau de inmatriculare la politie, fie ca te-a vazut cineva si i-a spus numarul tau de inmatriculare, fie cunostea pe cineva care avea acces la una din camerele de supraveghere de prin zona, sau varainta a 3-a, avea camera de bord pe masina!

Edited by cucur, 09 April 2023 - 08:40.

rim80

rim80

Senior Member

Dar te-ai incadrat in intervalul de 24 de ore?

Powerup

Powerup

Active Member

rim80, on 09 aprilie 2023 - 08:58, said:

Dar te-ai incadrat in intervalul de 24 de ore?
nici vorba, a durat vreo 2 saptamani, cum crezi ca il invita la sectie in aceeasi zi politia? Doar la accidentele cu victime se intampla asta

abac

abac

Guru Member

Omul probabil si-a lasat toate datele de contact, inclusiv nume, numar de inmatriculare la masina.

Asta ca ii vad pe unii ca se chinuie sa determine cum a fost ala identificat. S-a identificat singur.

Sper ca si-a invatat lectia.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

gushpi, on 09 aprilie 2023 - 08:03, said:

Deci, lași-nu-lasi bilet, tot ți-o iei!

După nr de telefon, cum altfel?
Jegosul lovit trăiește în altă bulă...

... devenim din ce în ce mai mici pe zi ce trece

Don_Costica, on 09 aprilie 2023 - 08:13, said:

O camera video buna in zona face minuni. Orice firma sau institutie care are sistem de supraveghere e obligata sa dea imaginile politiei, la cerere. Pe urma, Sherlock Holmes a rasfoit prin baza de date si - miracol - a gasit cremenalul.

Zici că face Garcea investigatie serioasă? Cu mers la firma/instituția aia, cerut înregistrarea pe ultimele 24/36/48 ore, cu căutat în baze de date?
Pentru o oglindă zgâriată/ruptă/spartă?

Mi-am schimbat deja părerea despre Poliția Română. Promit solemn să nu mai zic nimic niciodată despre ei și drepturile lor speciale !

(pamflet)

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Am pățit-o eu acum vreo 10 ani, l-am atins pe unul în trafic, însă am realizat după ce am virat pe o altă stradă. M-am întors, ăla își continuase drumul, ia-l de unde nu-i.
In prostia mea, n-am declarat accidentul la politie.
După o vreme vine scrisoare acasă să mă prezint pentru declarații. S-a lăsat cu 30 de zile pieton.

aris86

aris86

Traieste constient!

Ziua accidentului trecută pe declarație, este identică cu cea in care ai lovit oglinda celeillate masini, că poate tega lovit altul si tu habar ai avut.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

FreeThinker, on 09 aprilie 2023 - 09:29, said:

... devenim din ce în ce mai mici pe zi ce trece

Zici că face Garcea investigatie serioasă? Cu mers la firma/instituția aia, cerut înregistrarea pe ultimele 24/36/48 ore, cu căutat în baze de date?
Pentru o oglindă zgâriată/ruptă/spartă?

Mi-am schimbat deja părerea despre Poliția Română. Promit solemn să nu mai zic nimic niciodată despre ei și drepturile lor speciale !

(pamflet)
De ce, pare asa de greu? Nici nu trebuie sa se deplaseze, stiu si ei sa foloseasca un telefon.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Don_Costica, on 09 aprilie 2023 - 09:45, said:

Nici nu trebuie sa se deplaseze, stiu si ei sa foloseasca un telefon.

Și cum face, sună la firma x și le zice să aducă ei la secție înregistrarea? Sau s-o trimită pe mail? Da, dar asta presupune să știe și să folosească un PC, ca să deschidă mailul.

Glumesc, dar ultimele două dăți când m-au oprit mi-au cerut asigurarea pe hârtie, deși puteau să verifice online...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate