Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Accident in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

darkss

darkss

Member

• Grup: Members
Salut,am pățit următoarea situație am atins oglinda unei persoane în parcare, proprietarul nu era in mașină astfel am lasat un biletel cu nr de contact pentru a face o amiabila.Problema e ca nu am fost sunat de proprietar si nici eu nam fost sa declar accidentul la poliție.Acum am primit prin posta o informare ca am făcut un accident cu pagube materiale si sa ma prezint la politia rutieră.Intebarea mea este daca a mai patit cineva asa ceva si la ce sanctiuni ma pot aștepta.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Este gresit titlul "Fuga de la locul accidentului" deoarece nu a fost accident cu victime, a fost o simpla tamponare/accident usor. Este vorba de nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore de la producere. Cel mai probabil o sa ramai fara permis si/sau amenda.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2023 - 07:39.

lone-wolf

lone-wolf

Member

Amenda (4-5 puncte, 580-725 lei) si suspendarea permisului pe 30 de zile.

Articolul 100
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
[...]
g) neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).

Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;
b) conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.

Edited by lone-wolf, 09 April 2023 - 07:44.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

• Grup: Senior Members
Pieton 30 zile si reparatia lui se deconteaza pe RCA-ul tau.

darkss

darkss

Member

Mulțumesc pentru informație, e vina mea imi asum consecințele.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Cand ai vazut ca nu te suna nimeni, trebuia sa mergi si sa te spovedesti la prima sectie de militie. Ramaneai cu permisul in buzunar.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postdarkss, on 09 aprilie 2023 - 07:24, said:

.Problema e ca nu am fost sunat de proprietar si nici eu nam fost sa declar accidentul la poliție
Asta e nasol.
Că biletul tau poate l-a suflat vântul, plouat, luat de altcineva, nu are ăla credit pe telefon sau chiar nu are telefon.
Însă oare cum te-au identificat? După câte zile ai primit plicul?

darkss

darkss

Member

View Postdorin_2k, on 09 aprilie 2023 - 07:47, said:

Asta e nasol.
Că biletul tau poate l-a suflat vântul, plouat, luat de altcineva, nu are ăla credit pe telefon sau chiar nu are telefon.
Însă oare cum te-au identificat? După câte zile ai primit plicul?
Dupa 3 săptămâni.

Beerpong

Beerpong

Member

• Grup: Validating

View PostMembruAnonim, on 09 aprilie 2023 - 07:35, said:

Este gresit titlul "Fuga de la locul accidentului" deoarece nu a fost accident cu victime, a fost o simpla tamponare/accident usor. Este vorba de nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore de la producere. Cel mai probabil o sa ramai fara permis si/sau amenda.

Poti scapa fara nicio sanctiune daca te intelegi cu proprietarul.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Macar ai Euroins?

lone-wolf

lone-wolf

Member

View PostBeerpong, on 09 aprilie 2023 - 07:53, said:

Poti scapa fara nicio sanctiune daca te intelegi cu proprietarul.
Asta era valabila in primele 24 de ore. Dupa 3 saptamini, si dupa ce ai primit citatie de la politie, te poti intelege cu cine vrei, ca tot ramii fara permis.

Edited by lone-wolf, 09 April 2023 - 07:57.

Beerpong

Beerpong

Member

• Grup: Validating

View Postlone-wolf, on 09 aprilie 2023 - 07:56, said:

Asta era valabila in primele 24 de ore. Dupa 3 saptamini, si dupa ce ai primit citatie de la politie, te poti intelege cu cine vrei, ca tot ramii fara permis.

Fals! Eu am trecut prin asa ceva. Mi-a zis politistul sa vorbesc cu proprietarul. I-am platit oglinda si aia a fost. Scrisoarea de la politie mi-a venit dupa vreo luna.

cristobob

cristobob

Senior Member

Eu zic sa fugi din tara.

gushpi

gushpi

cârcotaș

Deci, lași-nu-lasi bilet, tot ți-o iei!

View Postdorin_2k, on 09 aprilie 2023 - 07:47, said:

Însă oare cum te-au identificat?

După nr de telefon, cum altfel?
Jegosul lovit trăiește în altă bulă...

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Teoretic daca mergea ala la politie si dadea numarul lasat de el politia il suna pe loc.

lone-wolf

lone-wolf

Member

View PostBeerpong, on 09 aprilie 2023 - 07:59, said:

Fals! Eu am trecut prin asa ceva. Mi-a zis politistul sa vorbesc cu proprietarul. I-am platit oglinda si aia a fost. Scrisoarea de la politie mi-a venit dupa vreo luna.
Mai usor cu falsul, va rog...
Eu vorbesc de varianta legala. Nu stiu prin ce ai trecut dumneata, dar politistul ala mi se pare genul care va fi cautat de DGA la un moment dat. Daca n-o fi fost cautat deja...Posted Image

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postgushpi, on 09 aprilie 2023 - 08:03, said:

După nr de telefon, cum altfel?
Cum identifici o persoană după numărul de telefon? Cine are aceste informații?
Un număr prepay nu e nicăieri înregistrat cu nume și adresa.
Face polițistul triangulație și găsește locația SIM-ului? (folosit într-un Nokia 3310) ;)

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

O camera video buna in zona face minuni. Orice firma sau institutie care are sistem de supraveghere e obligata sa dea imaginile politiei, la cerere. Pe urma, Sherlock Holmes a rasfoit prin baza de date si - miracol - a gasit cremenalul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate