Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri inlocuire splitter TV

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Salut. Au venit cei de la canlu si au inlocuit un cablu si au schimbat si un splitter Tv din care pleaca modemul si apoi TV-urile. Vad ca asta nou are o cadere mai mica de semnal pe partea unde e pus modemul dar mai mare pe porturile tv. E ok sau in purul stil romanesc se monteaza dispozitive noi mai proaste ca alea vechi?
Mersi

Attached Files



#2
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
E ok, tot timpul modemul trebuie sa aiba cel mai bun semnal, tv-urile, mai ales pe digital, se descurca si cu un semnal mai slab, in schimb, modem-ul nu, ala e "pretentios".
Ce valori de semnal ai la intrare in splitter? Poate au probleme pana la tine si prioritizeaza semnalul catre modem ca sa nu iti pice netul.
Ce provider e? Vodafone?

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
E foarte ok splitterul pus de ei . Diferentele de pe etichete sunt absolut nesemnificative .
Era si si mai bine daca puneau distribuitor cu tap-uri pentru a avea o separatie cat mai buna intre tv-uri si modem .

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
-4 dB are atenuarea cea mai mica. Asta e cel vechi sau cel nou?


E în funcție de nivelul semnalului ce îl ai în locație

La foto 1 în stânga jos mai ai un solitar?

#5
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Da, Vodafone, a zis ca poate e splitterul vechi de vina ca mai avea intreruperi de semnal. Cica acum semnalul e ok.
Eu m-am plans de niste intreruperi ciudate semnal, aleatorii, si au zis sa incerce insati sa schimbe splitterul. Ca arata ok ce au masurat cu aparatul.

Cel cu -4dB e cel nou si acolo au legat modemul. Da, in stanga jos mai am un splitter ca cel vechi pentru alte TV-uri.
Multumesc pentru raspunsuri.

PS. Cum cablul de exterior este innadint din 3 buc si pus de mine prin canal cablu, cred ca imi iau un set de clesti si mufe si imi schimb eu cablul sa fie dintr-o bucata. Am vazut pe Emag cleste de la Daro, are multe review-uri pozitive, iau iau 15 m de cablu RG6 de exterior si macar sa am totul dintr-o bucata pana in casa...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
De ce nu ai rugat tipul care a venit să îți schimbe și cei 15 m cablu?. 1 leu metru.

De ce nu au pus un spliter cu 4 ieșiri? 1 pt router, 3 pt tv.
Și nu mai aveai încă un spliter in cascada acolo.
Cate tv ai in total?
Eu am 3 tv + 1 router.
Inițial nu aveau splitere cu 4 ieșiri și mi-au pus 2 in cascada. Am cerut și au venit după un timp și mi-au lăsat unul singur.

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Teleste e firma de top, nu mi-aș face griji. Cablul exterior ți-l schimba tot firma care face mentenanță. Il factureaza si aia e.

#8
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
La ce mufe si splitter ai, nu mi-as face griji deloc. Eu am mufe de la RDS, de-ala stranse cu patentul si banda peste, un splitter vechi de vreo 10 ani si merge digitalul 100/100 si analogic cu putini purici. Doar mufa din iesirea de CATV a ONT-ului de fibra optica e sertizata, dar si aia e ceva chinezarie la 50 de bani bucata. Astea ale tale sunt "beton".
Bine, acum nu stiu cum s-ar comporta un modem de internet pe "instalatia" mea, parca puteai verifica prin interfata puterea semnalului? Nu stiu cum merge treaba asta cu net pe coaxial, stiu ca la semnal slab se "desincronizeaza"?

Edited by Rares95, 08 April 2023 - 11:22.


#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 dorin_2k, on 08 aprilie 2023 - 10:26, said:

De ce nu ai rugat tipul care a venit să îți schimbe și cei 15 m cablu?. 1 leu metru.

De ce nu au pus un spliter cu 4 ieșiri? 1 pt router, 3 pt tv.
Și nu mai aveai încă un spliter in cascada acolo.
Cate tv ai in total?
Eu am 3 tv + 1 router.
Inițial nu aveau splitere cu 4 ieșiri și mi-au pus 2 in cascada. Am cerut și au venit după un timp și mi-au lăsat unul singur.

Am mai multe :) adica vreo 6. Am tras cabluri prin pereti la renovare si am pus mai multe sa fie
De schimbat cablul n-a vrut ca dureaza si avea program si cum voiam sa nu fie doar asa spanzurat si pozat frumos... mai bine ma apuc eu, am dat comanda la un cleste pe Emag la vreo 60 lei (ceva de la Daro online, sper sa fie ok).
Oricum daca ma ajuta tipul sa trag cablul cum trebuie tot acolo ajungeam cu "banii". asa imi trag linistit cablul eu intr-o zi cu soare.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Macar îți dădea 15 metri de cablu și sertiza el mufele. Îl pozai tu cum voiai după aia.
Macar ți-l lega la tapul de pe stâlp și ajungea cu el în casă. Te jucai apoi cat voiai și îl pozai cum doreai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate