Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

3 intamplari cu pisici si o morala: pisicile care se simt iubite se intorc mereu acasa "printr-o gratie divina". Cum se intorc de la asa distante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Razvan319

Razvan319

Active Member

• Grup: Members
Vreau sa va povestesc "pe scurt" 2 intamplari cu reveniri si una fara. Poate va mai fi si altcineva in aceeasi situatie. Si nu ar trebui sa-si piarda speranta.

1. Revenirea nr.1 : Batranul de 90 de ani a gasit acum 2 ani o pisica in piata (avea cateva luni) care s-a tinut dupa el, asa ca am fost de acord s-o adopte. Botezata Samy. "Am fost de acord" deoarece la 90 de ani isi poarta cu greu singur de grija, cu atat mai mult sa aiba grija matei.

Lui Samy ii placea sa iasa pe balcon , unde exista un pervaz lung si destul de lat. Etajul 1.
Acum un an si ceva a uitat-o afara, a inchis fereastra si s-a dus sa se culce. Pisica a sarit satula de atat asteptat in timpul noptii.

A 2-a zi am cautat-o tot neamul si cativa vecini. Nu era de gasit. Cat am stat pe la batran am lasat ferestrele deschise, fara radio, fara muzica, s-o aud daca se intoarce. A mieunat intr-o zi sub fereastra - nu era mieunatul ei de zi cu zi - ci altul, de parca striga, am coborat in gradina, am momit-o cu recompense (era foarte speriata si nu venea). In cele 4 zile am umblat cu recompense tot timpul in masina si in buzunar - sa am daca apare.

Am fost cu ea la VET iarasi pentru deparazitare, au zis ca se va suda de la sine fractura si, intr-adevar, dupa vreo 2 saptamani nu a mai schiopatat.

Acum o saptamana s-a repetat figura, cand am ajuns la el a zis ca a uitat pisica afara si nu mai e de gasit. Au fost zilele cu ger. Inca e rece.

Am cautat-o pe o raza de 200m de jur-imprejur, nimic, am gasit alte zeci de pisici aciuiate prin diverse locuri insa nu si pe ea. Mi-am schimbat drumul de la masina catre batran si invers special sa trec prin locurile unde ar putea fi. Nimic, dupa cateva zile de cautari.

Azi dimineata il gasesc pe batran imbracat spunandu-mi ca el nu mai sta fara pisica, ca a gasit alta cu pui si o aduce acasa, ca daca se intoarce Samy "ii gaseste alt stapan".

In momentul in care obosisem sa incerc sa-l mai conving sa astepte, ca pisica noua are pui de alaptat, ca nu e sterilizata si va intra in calduri, ca trebuie deparazitata impreuna cu toti puii etc - toata discutia fiind in scopul de a o mai astepta pe Samy - fiind toate lucrurile ei prin casa si parca nu reuseam sa vad o alta pisica printre ele - am auzit acel mieunat aparte.

Era afara, venise, dupa aproape o saptamana, privea tinta catre fereastra de unde sarise. Deoarece umblasem cu recompense in buzunar toata saptamana asta friguroasa a fost usor s-o ademenesc de unde s-a ascuns cand ne-a vazut (iarasi era speriata, prevazusem).

Am recuperat-o in tipetele de fericire ale copiilor vecinilor care au asistat la toata operatiunea. Era ascunsa intr-un fel de culcus natural inconjurat cu tepi si ramuri unde nu putea ajunge un caine, doar o pisica de talie medie. Nu ajungeai cu mana s-o scoti, trebuia ademenita. Cum am pus mana pe ea, cum a incetat mieunatul.

De data aceasta fara rani, fara fracturi, chiar curata insa foarte infometata, insetata.

Concluzia este ca pisicile pierdute se intorc. Nu va pierdeti speranta.

"Printr-o gratie divina" deoarece si-a reluat locul EXACT in momentul in care batranul era gata sa renunte la ea, pentru alta. La 90 de ani nu mai judeca drept insa mi se parea o nebunie sa ia alta pisica si, daca Samy se intorcea, sa-i caute ulterior alt stapan. Am mai trecut printr-o astfel de revenire si nu a fost usor.

2. Revenirea nr. 2 : Cand aveam in jur de 11-12 ani m-am intors cu fratele si cu 2 pui de mata gasiti pe drum langa un restaurant dintr-un parc. Unul era foarte activ si puternic, celalalt era mic si bleg, niciodata nu ajungea sa manance din cauza celui alfa.

Mama nu ne-a dat voie sa pastram decat un singur pui. L-am pastrat pe cel slab si amarat, ca se descurca mai greu.

Cum a ramas singur si neasuprit de frati-su, ca prin minune, alerga si se juca in toata casa, se suia peste tot, reusea chiar sa ajunga in pat cu ghearele scoase dupa un urcus de chin indelung. Avea farfuriile lui cu apa si mancare exact sub chiuveta. Il botezasem Gil.

Dupa vreo 2 ani a inceput sa-i rupe mamei toate perdelele din casa si la un moment dat ni s-a pus in vedere ca va trebui sa-i gasim un nou stapan.

Oricat am insistat, oricate note de zece am luat, nu am putut s-o induplecam. I-am promis ca ma fac medic, avocat, sef de promotie - orice doreste doar sa-mi lase motanul acasa. Insa nu am avut sanse, perdelele au fost pe primul loc.

Deoarece mama era medic si cunostea o gramada de persoane a gasit rapid o familie care isi doreau motanul, tot ce tin minte era ca dansul era bucatar undeva pe langa Universitate, mi-a spus ca pot merge sa ma conving ca sunt o familie sufletista, aveau o terasa foarte mare, era ceva mai mult loc ca la noi pentru motanas.

Am suferit cum se sufera la 12 ani dupa un motan cu care ai dormit in fiecare noapte si care statea printre caiete cand iti faceai temele. Dar a trebuit sa-l dau. In acea zi au disparut si farfuriile lui de sub chiuveta.

Intre noi si dl. bucatar erau cam 5 km distanta si precizez ca motanul nu iesise niciodata din casa de cand il adoptasem iar restaurantul din parc originar era in cu totul alta directie, exclus motanul sa cunoasca toate strazile alea cu tramvai care trebuiau traversate etc.

La vreo 6-7 zile de la despartire copiii vecinilor au inceput sa sune la usa noastra , sa ne cheme sa iesim. Motanul zgaria la usa, era muscat, murdar, slab, toata blana era murdara de praf.

Cum am deschis usa, nici nu s-a uitat la noi, a zbughit-o sub chiuveta unde ar fi trebuit sa fie farfuriile lui, era lihnit de foame. Insa nu mai erau iar acea privire n-o s-o uit vreodata, privirea unui motan care a alergat 4 km printre tramvaie, caini, masini sa ajunga acasa insa acolo nu mai semana cu casa lui.

Sunt om in toata firea acum insa nu pot uita ca am plans continuu atunci 3 zile ca nu-l mai pot pastra.

"Printr-o gratie divina " deoarece nimeni nu a putut explica cum a stiut sa se intoarca atati km pana "acasa"

"Pisicile care se simt iubite se intorc mereu acasa" - deoarece Gil, dupa prima revenire, vazand ca este alungat iarasi, nemaisimtind iubire, nu s-a mai intors a 2-a oara de la dl. bucatar.

Concluzia , si aici , este ca pisicile pierdute care au fost iubite se intorc mereu. Nu va pierdeti speranta. Daca cumva s-au ratacit, asteptati-le. Si puneti-le din timp o zgarda cu nr de telefon la gat.

3. Non-revenirea - Am avut si un caz in care o pisica nu s-a simtit iubita si nu s-a mai intors. Socrii aveau motan + pisica insa acel motan era si este cam nebun, batea toate pisicile de pe terasa comuna, rupea sitele la geamurile vecinilor , alerga toate pasarile aciuiate pe terasa, batea si caini mai mari ca el, care ii luasera frica si - mai ales - o batea sistematic pe colega de apartament, pisica. Intr-o zi - innebunita de atatea muscaturi ale motanului - pisica a sarit de pe terasa. Au trecut 2 ani de atunci si nu s-a mai intors vreodata.

Ca intrebare: cum se pot intoarce de la distante atat de mari pisicile - in mediul asta ticsit, urban - cand nici macar ca om nu ai loc pe aleile dintre blocuri, de masini ? Mai ales ca Gil nu mai parcursese vreodata drumul,

Attached Files

Edited by Razvan319, 07 April 2023 - 15:54.

KiloW

KiloW

Guru Member

• Grup: Senior Members
Toate pisicile se intorc. Sunt teritoriale. Se întorc uneori chiar și dacă la adresa respectiva sta altcineva.
Alea care nu se întorc sunt fie lovite de mașini fie furate/adoptate de altcineva.

Razvan319

Razvan319

Active Member

Totuși, avea 2 bulevarde mari de traversat și vreo 4 străzi.

Plus că motănașul fusese adoptat de dl. bucatar

Edited by Razvan319, 07 April 2023 - 16:03.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Prin gratie biologica, nu divina. pisicile sunt teritoriale si desi pleaca la explorat, se intorc in teritoriu.

intrebare, Samy e sterilizat?

Naijax

Naijax

Guru Member

Ai scris ditamai carnatu' pentru banalitati cunoscute de cand lumea

Pisicile o sterg de acasa pentru extiderea teritoriului - exploreaza zonele din jur - sau, cel mai des, cand intra in calduri
Unele dispar de acasa pentru cateva zile - altele pentru cateva luni sau mai mult de 1 an
Cum gasesc drumul inapoi ?
Simplu - marcheaza teritoriul cu urina si se freaca de obiecte pe care lasa markeri olfactivi

Asta-i absolut  tot

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Deci nu are rost sa caut motanul meu când mai dispare? Are 10 luni. Chiar când citeam acest topic s-a întors după 7 ore de hoinareala. Credeam ca iar s-a pierdut. I-am pus totuși pe zgarda numărul meu de telefon.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

View PostNaijax, on 07 aprilie 2023 - 16:10, said:

Cum gasesc drumul inapoi ?
Simplu - marcheaza teritoriul cu urina si se freaca de obiecte pe care lasa markeri olfactivi

Asta-i absolut  tot
Au si orientare de exceptie astfel incat se intorc si daca le abandonezi la 3 km distanta de casa.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Daca o ducea cineva la cativa km de locul ala nu se mai intorcea.
Asa a plecat singura si a stiut drumul inapoi.
Cand i s-a urat de plimbat s-a intors pe teritoriul cunoscut, mai ales castia ca o asteapta si mancarea.

Tipiric

Tipiric

Senior Member

Pisicile stau acolo unde gasesc mancare. Daca pleaca in explorare si gasesc un teritoriu mai "manos" atunci acolo raman. Si asta pentru ca dragostea nu tine de foame iar pisicile n-au constiinta.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Ori principiul nu e universal valabil, ori iata exceptia care confirma regula:

M-au rugat niste vecini sa le "plimb" pisica vreo 12 km, aveam drum intr-acolo. Ce sa vezi, s-a intors saracuta chiar daca nu era deloc dorita sau iubita... fiindca manca pui...

View Postdorin_2k, on 07 aprilie 2023 - 16:23, said:

I-am pus totuși pe zgarda numărul meu de telefon.

Puteai sa pui si o hartie de 50 E, n-o sa vin pe degeaba sa ti-l aduc.

Edited by FreeThinker, 07 April 2023 - 16:44.

Naijax

Naijax

Guru Member

View PostDanyHiker, on 07 aprilie 2023 - 16:25, said:

Au si orientare de exceptie astfel incat se intorc si daca le abandonezi la 3 km distanta de casa.

Nu prea cred
Pisicile se freaca de obiecte sau de stapan pentru marcarea teritoriului
Zona de langa mustati lasa saliva pe obiecte - scupia
Daca nu "marcheza" traseul = nu mai stie sa se intoarca

Edited by Naijax, 07 April 2023 - 16:45.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Dimineața se freacă non stop cu obrajii de mine. Mă cunoaște, ce tot mă "marchează"?
Se împinge foarte tare cu capul spre mine.
După ce halește bine: mă ignora. Însă doarme lipit de mine in pat.
Seara e indiferent.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Am avut un motan negru taciune care a prins un sobolan mare insa nici ala nu s-a lasat si l-a muscat bine de laba.
Baiatul l-a luat sa-l duca la veterinar si cum necum a sarit din cutia de transport cind sa-l scoata si dus a fost desi era foarte blind.
Distana era de vreo 3 km in oras si pina acolo nu cred ca a mai fost la viata lui, era un fost tomberonez care s-a stabilit la noi cind avea vreo 8-10 luni si de atunci doar aici a stat, era pui de la o pisica din vecini insa la noi era teritoriul liber de alte mite sau ciini.
Baiatul a venit tare necajit, i-am spu sa stea linistit ca va veni el insa apare noaptea sau dimineata, ziua sta ascuns.
Dimineata pe la ora 6 deja era acasa desi pina acolo nu cred ca mai ajunsese el vreodata.

Razvan319

Razvan319

Active Member

View Posteiffel, on 07 aprilie 2023 - 16:27, said:

Daca o ducea cineva la cativa km de locul ala nu se mai intorcea.
Asa a plecat singura si a stiut drumul inapoi.
Cand i s-a urat de plimbat s-a intors pe teritoriul cunoscut, mai ales castia ca o asteapta si mancarea.

Nu e așa deloc. Gil s a întors de la 5 km și nu s a frecat de nimic căci l a dus maica mea cu mașina.

Avea de acoperit o suprafață imensa cu raza de 5 km sa ne găsească.

View PostNaijax, on 07 aprilie 2023 - 16:44, said:

Nu prea cred
Pisicile se freaca de obiecte sau de stapan pentru marcarea teritoriului
Zona de langa mustati lasa saliva pe obiecte - scupia
Daca nu "marcheza" traseul = nu mai stie sa se intoarca

Motănelul s a întors săracul fara să aibă nimic marcat. Absolut. Nu ieșise din casa. De ce nu s-a întors la cherhanaua de unde îl luasem cu câțiva ani în urmă ? S a întors pe drum opus.

Motanul pe care îl am în prezent, nu mata bătrânului care a venit azi, după ce îl scot cu lesa in parc sau când venim din concediu ii dau drumul pe scări și se oprește săracul la etj.1.

Noi stam la 2.

Deci nu e de miros și nici de frecat.

Vecina de la etj.1 are câine.

Pur și simplu motanul meu e dezorientat lăsat singur pe scara miauna la ușă cățelului.

Edited by Razvan319, 07 April 2023 - 18:32.

ioana1973

ioana1973

Senior Member

View PostIon_Bumbu, on 07 aprilie 2023 - 18:11, said:

.
Baiatul a venit tare necajit, i-am spu sa stea linistit ca va veni el insa apare noaptea sau dimineata, ziua sta ascuns.
Dimineata pe la ora 6 deja era acasa desi pina acolo nu cred ca mai ajunsese el vreodata.
Asa-i, si io am "plimbat" una vreo 3km cu auto, la vreo 15-20 ore a fost acasa. Orientare exceptionala.

Mizu

Mizu

moroșan

Pisica se intoarce daca are noroc, teritoriul ei sunt acei metri patrati din apartamentul in care a trait toata viata, nu va stie ea cartierul.

Ideile astea ca pisica e mai mult decat un animal sunt in defavoarea pisicii, ca dovada ca a lui OP a cazut de doua ori de pe balcon si nici acum n-a luat nicio masura.

O sa tot cada pana da o masina peste ea sau o prinde un caine, si atunci nu se mai intoarce.

Daca accepti ca pisica are creierul cat o nuca iti iei si masuri de siguranta, cum ai face cu un copil care nu vrei sa se raneasca prin casa sau sa cada de la balcon.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Al meu era motan de curte nu trintor de apartament!
Rolul lui era sa prinda tot ce misca in curte, prindea soareci insa la sobolani era mai dificil...era de multe ori depasit de situatie.
Acuma am facut upgrade, Teckeli, nimic nu misca in curte fara aprobarea lor!

Edited by Ion_Bumbu, 07 April 2023 - 18:47.

Razvan319

Razvan319

Active Member

View Postdorin_2k, on 07 aprilie 2023 - 17:25, said:

Dimineața se freacă non stop cu obrajii de mine. Mă cunoaște, ce tot mă "marchează"?
Se împinge foarte tare cu capul spre mine.
După ce halește bine: mă ignora. Însă doarme lipit de mine in pat.
Seara e indiferent.

Al meu musca daca nu e mângâiat dimineață. Tot cu capul se baga și se freacă.

Dar cu tot marcatul lor prin apartament este exclus la 5 km sa fie doar mirosul, e prea mult monoxid de carbon pe străzi și alți factori perturbatori.

Și dacă e dus cu mașina e greu să facă harta traseului

View PostTipiric, on 07 aprilie 2023 - 16:41, said:

Pisicile stau acolo unde gasesc mancare. Daca pleaca in explorare si gasesc un teritoriu mai "manos" atunci acolo raman. Si asta pentru ca dragostea nu tine de foame iar pisicile n-au constiinta.

Pai exact despre asta e vorba. Am scris "care se simt iubite", nu era vorba de iubirea lor manifesta.

Și nevasta te lasă dacă nu se simte iubita.

E in firea lucrurilor.

Mata socrilor avea cea mai bună mâncare din lume dar nu s a mai întors din cauza c o bătea motanul.

Nu doar mâncare le interesează ci și securitatea, suportul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate