Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Moștenire aproape imposibilă

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023
Salutare, sunt curios de părerile voastre.Problema este în felul următor : bunicul a moștenit câteva pamânturi de la tatăl său, respectiv străbunicul.Pentru unele dintre ele are titluri de proprietate, dar există o cerere la primărie depusă de străbunicul în care își “cerea” pământurile pe care trebuia să le primească de la părinții acestuia.(stră-străbunicii mei😂)Din ce am înțeles de la primărie cererea a fost refuzată, dar eu sunt curios acum dacă pot afla cumva ce terenuri/proprietăți au deținut cei mai în vârstă.Mulțumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
In ce calitate?

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Stra.......... nepot al lui Stefan cel mijlociu.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

 D20082004, on 06 aprilie 2023 - 18:14, said:

Salutare, sunt curios de părerile voastre.
Sincer cred ca e mai bine sa mergi al un notar si ala iti explica daca si ce drepturi ai cunoscand bine legea...

#5
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 tioopedi, on 06 aprilie 2023 - 19:24, said:

Stra.......... nepot al lui Stefan cel mijlociu.
Ceva de genul ăsta������Eu sunt curios ce avere a avut ăla cel mai bătrân și cum pot găsi informații despre rude așa îndepărtate��

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Depinde despre ce zona e vorba pt ca inregistrarile sunt diferite de la o zona la alta si ce acte se mai pastreaza din vremurile respective. In Ardeal de ex si cred ca si Bucovina (foste in imperiul austroungar) proprietatile au fost intabulate inca de la prima localizare de prin 1800 toamna si in general inscrisurile se mai gasesc in arhivele cartilor funciare (acum la ANCPI) Acolo din cate stiu printre alte inscrisuri se gaseste si un registru al proprietarilor unde sunt inscrise fiecare proprietate pe care respectivul a avut-o . Acolo se pot identifiva CF proprietatilor care apoi se pot cauta in arhive. Mai exista si registrele agricole unde cred ca erau inregistrate terenurile pt care se plateau impozite, care si ele au stat la baza obtinerii titlurilor de proprietate.

Edited by AlexD2, 06 April 2023 - 22:56.


#7
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 AlexD2, on 06 aprilie 2023 - 22:55, said:

Depinde despre ce zona e vorba.
O comună din Dobrogea

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

 D20082004, on 06 aprilie 2023 - 18:14, said:

Salutare, sunt curios de părerile voastre.Problema este în felul următor : bunicul a moștenit câteva pamânturi de la tatăl său, respectiv străbunicul.Pentru unele dintre ele are titluri de proprietate, dar există o cerere la primărie depusă de străbunicul în care își “cerea” pământurile pe care trebuia să le primească de la părinții acestuia.(stră-străbunicii mei��)Din ce am înțeles de la primărie cererea a fost refuzată, dar eu sunt curios acum dacă pot afla cumva ce terenuri/proprietăți au deținut cei mai în vârstă.Mulțumesc!
Spor la "sapat" in Arhiva Statului dupa actele doveditoare!

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Daca mostenirea este de la stra-strabunicul nu mai poti invoca faptul ca au fost confiscate de comunisti. Sunt fapte care tin de secolul XIX, inceput de secol XX. Nu cred ca ai vreo sansa, cine va avea sigur de castigat sunt avocatii pe care va trebui sa-i platesti.

#10
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 wertyck, on 07 aprilie 2023 - 09:01, said:

Spor la "sapat" in Arhiva Statului dupa actele doveditoare!
Cam la asta se rezumă, dar nu știu unde ar trebui să merg mai exact și de unde să încep.Secretarul din comuna respectiva, care coincident poartă același nume de familie, ne-a spus că el îi stie cam pe toți din neamul lui, când au trăit și ce averi au avut și ca nu cunoaște pe nimeni după ce i-am spus noi.Din ce țin minte ne-a spus sa încercam la starea civilă, poate aflam mai multe informații strict despre persoanele respective.

 rim80, on 07 aprilie 2023 - 10:02, said:

Daca mostenirea este de la stra-strabunicul nu mai poti invoca faptul ca au fost confiscate de comunisti. Sunt fapte care tin de secolul XIX, inceput de secol XX. Nu cred ca ai vreo sansa, cine va avea sigur de castigat sunt avocatii pe care va trebui sa-i platesti.
Șanse nu prea avem, dar merita încercată măcar o căutare prin arhive, mai aflăm lucruri pe care nu le știam pana acum despre familie.Am fi ipocriți dacă am începe procese pentru lucruri care nu le putem dovedi, mai ales după zeci de ani.Posted Image)

Edited by Dany_Darke, 07 April 2023 - 14:37.


#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Cand au decedat stra-strabunicii tai a caror proprietati spui ca ar trebui sa le primiti ?

#12
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 AlexD2, on 07 aprilie 2023 - 20:04, said:

Cand au decedat stra-strabunicii tai a caror proprietati spui ca ar trebui sa le primiti ?
In ‘52, de stra-străbunică nu știu, problema e ca nu știu sigur dacă le-a avut și trebuie sa merg din colo in colo sa aflu.Ne-a confirmat o ruda foarte in vârsta ca au avut, dar nu știu dacă doar le lucrau sau le-au si deținut.

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
In zona respectiva a existat CAP ?. De ce natura erau terenurile: arabil fanat, pasune etc. ?

#14
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 AlexD2, on 08 aprilie 2023 - 17:39, said:

In zona respectiva a existat CAP ?. De ce natura erau terenurile: arabil fanat, pasune etc. ?
Fiind o comună din Dobrogea sigur a fost CAP in zona.Despre terenuri nu am nimic concret, o sa ma documentez mai mult de proveniența terenurilor, habar n-avem nici unde au fost.Stipulam ca in jurul unui sat părăsit acum.

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Daca a existat CAP stra-strabunicii  tai au decedat ininte de infintarea acestora si cel mai probabil strabunicul tau a apucat sa mosteneasca pamanturille lor si a intrat cu ele in CAP. Ca atare ar trebui sa vezi cu ce terenuri a intrat strabunicul tau in CAP si ce terenuri a primit in proprietate dupa legea 18/1991. Posibil insa ca daca a avut pamant mai mult sa nu fi primita intreaga suprafata acesta fiind limitata la inceputurile legii la 10 ha si abia apoi prin legea 1/2000 suprafata s-a marit la 50 ha. Din diferite motive (in special legate de inexistenta terenului disponibil) legea 1/2000 nu s-a aplicat sau s-a aplicat partial.

#16
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 AlexD2, on 08 aprilie 2023 - 20:50, said:

Daca a existat CAP stra-strabunicii  tai au decedat ininte de infintarea acestora si cel mai probabil strabunicul tau a apucat sa mosteneasca pamanturille lor si a intrat cu ele in CAP. Ca atare ar trebui sa vezi cu ce terenuri a intrat strabunicul tau in CAP si ce terenuri a primit in proprietate dupa legea 18/1991. Posibil insa ca daca a avut pamant mai mult sa nu fi primita intreaga suprafata acesta fiind limitata la inceputurile legii la 10 ha si abia apoi prin legea 1/2000 suprafata s-a marit la 50 ha. Din diferite motive (in special legate de inexistenta terenului disponibil) legea 1/2000 nu s-a aplicat sau s-a aplicat partial.
Mulțumesc de ajutor!Pe moment trebuie sa ma învârt după informații despre tot ce am nevoie.O sa revin cu reply aici când mai aflu ceva.

#17
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Dupa mintea mea, trebuie cautat in primul rand in registrul agricol, daca exista. Registrul agricol este istoria gospodariei, acolo este trecut pamantul aflat in proprietate precum si alte terenuri luate in arenda, chirie, etc. In fiecare an in registrul agricol se consemnau suprafetele cultivate si cu ce anume, pentru a se putea stabili impozitul datorat. Din cauza asta in Ardeal si Bucovina, arhivele sunt mai bine puse la punct, pentru ca cei de acolo (austriecii) doreau sa stie precis cat au de incasat. Sa stii ca e mult de munca si trebuie rabdare si noroc.
Deci, vezi pentru ce perioade gasesti registrul agricol in Primaria respectiva. Pentru perioade mai vechi legate de strabunic cauta eventual si pe la Arhiva judeteana, poate ca au fost transferate acolo. F important este registrul din perioada anterioara inscrierii in cooperativa, pentru ca acolo se vede cu ce a intrat respectivul la comun. Cred ca mai poate fi gasita si cererea de inscriere in arhiva CAP, pentru comparatie. Daca ai prieteni, in primarie se gasesc roluri mai vechi si din istoria lor se pot deduce multe.
Dupa ce te lamuresti cu ce au avut inaintasii, vezi ce ai primit si ce mai ai de facut
Pentru pamanturile cu care s-a intrat in cooperativa sau le-a luat statul in mod abuziv sau in baza unor legi, si care nu au fost reconstituite, te judeci dupa legea 18/1991 si celelalte (1/2000 si 169/...)
Daca identifici pamanturi cu care nu s-a intrat in cooperativa sau nu le-a luat statul abuziv, atunci cred ca trebuie mers pe Codul civil, trebuie acte, martori, dovezi

Edited by n_priceputu, 23 April 2023 - 09:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate