Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WhatsApp pe cartela din routerul ...

Sursa 5V - DC OK?

Usi culisante - intrebare mai mul...

Piocianic in apa?!
 Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?

Card social up Romania nu func...
 Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky

Probleme Touch screen Samsung s21...
 Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Cum sa caut pe google asa ceva?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

me_suzy

me_suzy

Member

• Grup: Members
salut, poate ma ajuta cineva. Am patru tipuri de cautari:

1. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc bloguri ale copiilor de clasa a 6-a, din orice oras din Romania ?

2. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc un numitor comun intre doua lucruri diferite?

3. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc un nou subiect/un nou dialog care sa defineasca "perspectiva" in arta?

4. Cum pot gasi pe internet "calea de acces" spre un spatiu temporar de producere a ideilor?

cattavencu

cattavencu

Senior Member

• Grup: Senior Members
corolar la punctu 4 - "cum sa fac sa nu mai ratez ora exacta* de luare a medicamentelor"

* ca sa aiba naibii efect...

Edited by cattavencu, 05 April 2023 - 13:30.

overseas

overseas

Guru Member

stie ChatGPT

View Postme_suzy, on 05 aprilie 2023 - 13:01, said:

4. Cum pot gasi pe internet "calea de acces" spre un spatiu temporar de producere a ideilor?

cauta 'La cocosatu'  pe google maps

me_suzy

me_suzy

Member

stii cum este, pui niste intrebri cu raspuns greu. Recunosc. Dar toti care nu se pricep si toti cei care nu vor sa dea o mana de ajutor, incep sa ia la vrajeala subiectul.

Eu unul chiar sunt curios daca cineva se pricepe cu adevarat la cautat pe google. Si daca poate da nisre raspunsuri viabile pentru fiecare varianta in parte. Cine nu stie, mai bine sa lase sa se exprime pe cei ce stiu (si sunt in stare sa arate).

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View Postme_suzy, on 05 aprilie 2023 - 13:37, said:

.Eu unul chiar sunt curios daca cineva se pricepe cu adevarat la cautat pe google. Si daca poate da nisre raspunsuri viabile pentru fiecare varianta in parte. Cine nu stie, mai bine sa lase sa se exprime pe cei ce stiu (si sunt in stare sa arate).
Si eu sunt chiar curios ce filme cu hecări ai vazut de iti faci asemenea scenarii de cautari pe Google.
Oricum, chatGPT is your friend.

radunic

radunic

Senior Member

View Postme_suzy, on 05 aprilie 2023 - 13:01, said:

salut, poate ma ajuta cineva. Am patru tipuri de cautari:

1. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc bloguri ale copiilor de clasa a 6-a, din orice oras din Romania ?

2. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc un numitor comun intre doua lucruri diferite?

3. Cum pot cauta pe google, asa incat sa gasesc un nou subiect/un nou dialog care sa defineasca "perspectiva" in arta?

1. cauți "bloguri scrise de copii", le citești și vezi care spune în ce clasă e. Dacă spune.
2. studiezi acele două lucruri și determini dacă au vreun numitor comun.
3. întîi afli tu care e definiția "perspectivei" în artă. După aia cauți dezbateri despre asta, le citești și decizi care din ele e nouă. Dacă e vreuna, firește.
4. formularea e prea vagă.
Pe scurt - internetul îți oferă informații dar nu le analizează și nici sintetizează în locul tău. Nu mai visați că Google, ChatGPT și alte AI-uri gîndesc în locul vostru. Tot ce vă oferă e informație deja existentă pe net. Pe care oricum ar fi bine s-o verificați...

me_suzy

me_suzy

Member

View Postradunic, on 05 aprilie 2023 - 14:00, said:

1. cauți "bloguri scrise de copii", le citești și vezi care spune în ce clasă e. Dacă spune.
2. studiezi acele două lucruri și determini dacă au vreun numitor comun.
3. întîi afli tu care e definiția "perspectivei" în artă. După aia cauți dezbateri despre asta, le citești și decizi care din ele e nouă. Dacă e vreuna, firește.
4. formularea e prea vagă.
Pe scurt - internetul îți oferă informații dar nu le analizează și nici sintetizează în locul tău. Nu mai visați că Google, ChatGPT și alte AI-uri gîndesc în locul vostru. Tot ce vă oferă e informație deja existentă pe net. Pe care oricum ar fi bine s-o verificați...

multumesc mult pentru ajutor, datorita raspunsului tau am incercat sa finalizez niste cautari care m-au condus la raspunsurile dorite, astfel:

1.

"bloguri scrise de copii *" "șaisprezece ani *"
sau
scris "bloguri * copii *" "șaisprezece ani *"
sau
bloguri de top * copii *" "șaisprezece ani *"

2.
Să luam random 2 lucruri, cum ar fi „pisica” și „câine”. În acest caz, trebuie să căutați ceva de genul:

Diferențe și asemănări „între pisici și câini”

sau pe limba engleza

Differences and Similarities "Between Cats and Dogs"

3.

"Ce este perspectiva în artă?"
sau

"Cum să înțelegeți perspectiva în artă",

și, de asemenea, în această parte trebuie să utilizezi optiunea google:

"Instrumente -> Căutați oricând -> Săptămâna trecută/Luna trecută"

4.

"Idei de top pentru spațiul temporar"
sau

idei „Căi * spațiu temporar *”
sau

"spațiu temporar" "cum să * idei *"
sau

idei * "spațiu temporar *"
  sau

ideas „access * temporary space *”

P.S. Nu uita sa cauti aceste variante si in limba engleza sau in alte limbi, ca sa obtii mai multe raspunsuri alternative.

Edited by me_suzy, 05 April 2023 - 14:31.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Foloseste un termen de cautare mai precis. Cum il cheama pe copil ?
2. Numitorul comun intre doua lucruri opuse e faptul ca sunt diferite.
NFT. Exact asa tastezi: NFT
facebook.com

Edited by Leo2006, 05 April 2023 - 14:46.

jumperishere

jumperishere

Member

probabil persoana din spatele computerului e un copil sau cel putin o persoana care nu are experienta cu calculatoarele ... nu fiti rautaciosi

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

Offtopic: "perspectiva" in arta, mai ales in arta plastica, reprezinta un termen profesional clar, nu mai sariti cap in piscina goala...;)

On: definirea unui "string" de cautare cat mai exact pe G, e chiar marele premiu la loteria... SEO :), depinde de ce cauti, rezultate multe sau exacte. Incearca sa aprofundezi "long tail" search...

r_murphy

r_murphy

ANTENIST SPALAT PE CREIER

View Postjumperishere, on 05 aprilie 2023 - 14:45, said:

probabil persoana din spatele computerului e un copil sau cel putin o persoana care nu are experienta cu calculatoarele ... nu fiti rautaciosi

eu fiind mai twisted mind as spune ca in spatele computerului este o persoana care cauta copii .. cu experientza .. deci sa fim precauti .. ;)
sa fiu iertat, am avut un caz cu copilul unei rude siiii .. cam asa a inceput.

me_suzy

me_suzy

Member

Iertare, dar eu nu sunt copil si nici nu caut copii cu experienta. Era vorba despre un raspuns pe care il cautam, cu alte subiecte, dar am postat ceva asemanator ca sa inteleg alte modalitati de cautare, fiindca asa cum am cautat initial nu am avut succes mare la rezultate.

Multumesc @radunic pentru ideea de plecare. Am descoperit astfel alte modalitati de cautare, mai bune decat cele precedente.

radunic

radunic

Senior Member

Cu plăcere.
O observație - clasa a șasea și șaisprezece ani nu sînt echivalente.

Serafim606

Serafim606

Guru Member

Asta da prajeala :lol:!

De mult n-am mai vazut asa topic :))).

jumperishere

jumperishere

Member

View Postr_murphy, on 05 aprilie 2023 - 15:27, said:

eu fiind mai twisted mind as spune ca in spatele computerului este o persoana care cauta copii .. cu experientza .. deci sa fim precauti .. Posted Image
sa fiu iertat, am avut un caz cu copilul unei rude siiii .. cam asa a inceput.
da, bine punctat ... pare si dubios

me_suzy

me_suzy

Member

ce dubii aveti voi acolo. nu stiu.

Dar ce e dubios pentru mine este ca in afara de @radunic n-a dat nimeni niciun raspuns bun, demn de vreun mare cunoscator. Asta este adevarul. Pana la urma, tu insuti cauti si dai raspunsul, caci de la altii nu te poti astepta la nimic serios. Numai glume proaste , in loc de vreun raspuns inteligent.

"Inteligentii" nu raspund niciodata la subiect, te iau in deradere si cam atat stiu. Asta este nivelul lor. Nu poti avea alte asteptari.

jumperishere

jumperishere

Member

atunci ca sa alungi gandurile de dubiosenie, explica pt ce iti trebuie bloguri de copii ... elimina ceata
apoi daca reusesti sa convingi, o sa vezi ca o sa primesti ajutor. altfel, nu e nimeni idiot sa iti dea astfel de indicatii pt activitati dubioase

Edited by jumperishere, 05 April 2023 - 17:34.

me_suzy

me_suzy

Member

View Postjumperishere, on 05 aprilie 2023 - 17:33, said:

atunci ca sa alungi gandurile de dubiosenie, explica pt ce iti trebuie bloguri de copii ... elimina ceata
apoi daca reusesti sa convingi, o sa vezi ca o sa primesti ajutor. altfel, nu e nimeni idiot sa iti dea astfel de indicatii pt activitati dubioase

daca spuneam ca vreau sa caut bloguri cu animale, probabil ai fi spus ca sunt zoofil sau braconier. Daca as fi cautat iarba pentru animale ai fi spus ca sunt biolog care face teste cu hasis. Daca as fi cautat arme de lupta ai fi spus ca sunt terorist. Daca as fi cautat moda pentru barbati ai fi spus ca sunt GAY. Daca as fi cautat femei, ai fi crezut ca sunt lesbi... si tot asa.

Eu am folosit o cautare pur statistica, la intamplare, eram curios la cati ani si cam ce categorie de varsta incep oamenii sa-si faca un blog. Dar creierul tau minuscul, axat doar pe nebunii, percepe doar nebunii...

Edited by me_suzy, 05 April 2023 - 17:43.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate