Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Accident cu despagubire ASF-FGA

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members

View PostNaijax, on 04 aprilie 2023 - 16:05, said:

Despre ce inducere in eroare vorbesti ?
Astea bro'

View Postoregano, on 04 aprilie 2023 - 14:44, said:

Daca nu...PV cu parasirea locului,

View Postgushpi, on 04 aprilie 2023 - 13:38, said:

Daca nu...PV cu parasirea locului

Naijax

Naijax

Guru Member

Pai da
Ce nu e clar ?
A parasit locu' faptei au ba ?

asffga

asffga

Member

• Grup: Members

View Postborn2lose, on 04 aprilie 2023 - 13:34, said:

este irelevant daca faci amiabila sau nu, masina tot pe asigurarea lui o repari (adica prin fga). pentru reparatia in regie proprie suma ti-o dau ei, nu e negociabila din cate stiu eu.
Asta e clar.
Eu cautam raspuns la intrebarile ingrosate de la cei ce au trecuyt prin procesul asta.

View Postgushpi, on 04 aprilie 2023 - 13:38, said:

ufff, ce copii circulă pe șosele... Posted Image
DACĂ ai ajuns la poliție, TREBUIA să ceri întocmirea PV de constatare și evidențierea părăsirii locului accidentului de către vinovat!!!
DACĂ făceai așa, suma oferită nu mai era derizorie, deloc!

ÎNCĂ mai poți să faci circul ăsta
și-ți zic io că, decât să piardă permisul câteva luni bune, va ridica ștacheta

dacă n-ai boașele la tine, găsește și tu un tupeist prin anturaj!

PS: să ai constatare de service - cât costă - ca să știi dacă suma acoperă dauna!

PPS: un Santa Fe cu bara pocnită și aripa julită a ajuns la 15000 de lei, sumă acceptată de asigurator!!!
Ca să știi!
Pana la urma cred ca asta o sa fac. O sa cer rezolvarea cu proces verbal de la politie.
Parasirea locului accidentului nu este, aia e doar la accidente cu victime. in cazul de fata este doar nedeclararea accidentului in termenul legal, din cate am inteles e amenda de cateva sute de lei si suspendarea permisului doar o luna, nu luni de zile cum zici tu.
Atitudinea vinovatului e una recalcitranta si sfidatoare, probabil si stimulat de atitudinea politistului care parea mult prea prietenos si iertator fata de cel vinovat.

Suma pare enorma pentru o bara si aripa inlocuita si revopsita, Asta daca nu cumva era ultimul model care a fost accidentat la putin timp dupa livrarea masinii noi.
Cred ca e vorba de suma umflata de serviceul caruia i-ai cedat datoria pentru recuperare.
Eu as incerca sa evit asta, nu cred ca trebuie sa isi umple unii buzunarele cu mii de euro pentru o lucrare care valoreaza in realitate cateva sute de euro. Problema e ca sistemul e conceput astfel incat sa fii fortat sa ii lasi pe acestia sa castige mii de euro doar din intermediere.

View Postoregano, on 04 aprilie 2023 - 14:44, said:

E cam 1000 de lei de vopsit un element la service cu apa calda si factura.
Eu as cere tantalaului vinovat 1000. Daca nu...PV cu parasirea locului,permis suspendat si amenda de la militian.
"Tantalaul" n-a dat pe tot RCA-ul suma aia, refuza in mod clar orice intelegere la un pret corect. Pana si cand a fost vorba de amiabila cu plata de catre asigurare se tot invartea in vorbe. Cred ca vinovatul inca crede ca politistul va face in asa fel incat el sa scape neafectat, adica se comporta ca si cum nu va primi nici amenda, nu va avea nici permisul suspendat si nici asigurarea nu ii va fi afectata.

View PostStefanRO, on 04 aprilie 2023 - 15:49, said:

Pentru o zgariertura sa ceri amiabila la om mi se pare deplasat, il lasi pe ala fara permis.

Daca ti s-a oferit o suma de bani , cat ar fi fost suma?

Daca ti-e frica de Euroins, fa altfel, mergi impreuna cu vinovatu dupa ce iti da politia autorizatia de reparatie la o vopsitorie etc vezi cat te ajunge fara sa o faci pe asigurare si spui la om sa plateasca dauna simplu fara batai de cap.

Dar dupa cele expuse de tine, intelegem ca tu esti greu de cap si ti-e frica.
Nu e vorba de o simpla zgarietura. Dar chiar daca ar fi fost, pana la urma deaceea sunt asigurarile, sa plateasca daunele facute, nu conteaza cat de mari sau mici sunt.
E vorba de o dauna vizibila de la zeci de metri, dauna care face masina sa arate ca si cum ar fi fost proaspat implicata intr-un accident.
Suma oferita e atat de generoasa incat nici sa aduc rezervorul la plin nu imi ajunge, in conditiile in care am deja combustibil in rezervor.
Vinovatul cumva traieste in lumea lui in care o sa scape neatins, refuza orice incercare de rezolvare, pana si cand a fost vorba de completarea unei amiabile se tot eschiva.
Multumesc pentru jigniri... tot nevinovatul e ala nenorocit. Probabil purtam fusta prea scurta si sigur meritam.
Nu de Euroins imi e frica, ci de ASF-FGA care e o necunoscuta totala. Cu Euroins cunosc situatii din trecut unde treaba a mers, cu ASF-FGA nu cunosc decat ce am vazut prin presa.

View PostNaijax, on 04 aprilie 2023 - 16:01, said:

NU dar trebuia sa declare accidentul in 24 ore
Nu conteza cat de mic este incidentul respectiv
Conform legii = trebuie declarat
Asa poti ramane cu permisul in buzunar

Daca imi atingi cazanu' si te reclam la politie - aia asteapta rabdatori 24 ore dupa care ... ti-o trag
Ramai fara plastic + amenda
Asa este. Tot ce trebuia sa faca e ca cel mult a doua zi sa se prezinte si sa declare la politie ca a avariat masina avand numarul XXX.
In cazul asta pare ca politistul nu e deloc nerabdator sa "i-o traga" ci pare in toane foarte iertatoare, oferind vinovatului ragaz inca doua zile in care sa isi negocieze o intelegere favorabila lui, dar pare ca refuza oportunitatea oferita.

View PostNaijax, on 04 aprilie 2023 - 16:05, said:

Bro' ... initiatorul a fost destul de clar
Ala a plesnit masina omului si a disparut ca magaru'n ceata
Exact. Si daca nu era un bun samaritean ar fi scapat.
Din e vad scris nu imi face decat sa imi intareasca ideea ca trebuie sa merg pe varianta in care vinovatul sa fie pedepsit la maximul permis de catre lege. Pare ca lumea a uitat sa fie om si nu merita sa fii om cu lumea.

Astept in continuare raspunsuri la intrebarile adresate initial de la cei ce au cunostinta.

andrei_221

andrei_221

Active Member

iei PV de la politie, ii suspenda permisul celui vinovat, apoi te inscrii la FGA
Se va platii la un moment dat.

Ca urmare a acestei decizii, asigurații societății au dreptul de a denunța contractele de asigurare încheiate cu EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE REASIGURARE S.A., precum și dreptul de a recupera primele de asigurare plătite, în cadrul contractelor de asigurare, proporțional cu perioada cuprinsă între momentul denunțării și cel al expirării duratei de valabilitate a contractelor. De asemenea, orice persoană care invocă un drept de creanță împotriva EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE REASIGURARE S.A., după producerea unor riscuri acoperite printr-o poliță de asigurare valabilă, între data retragerii autorizației de funcționare și cea a denunțării contractelor de asigurare, va putea solicita deschiderea dosarului de daună la Fondul de garantare a asiguraților (FGA), în acord cu prevederile art.12 din Lege.....

deci dupa ce iei PV, sau amiabila dupa caz, deschizi dosarul

https://www.fgaroman...formular-daune/

Edited by andrei_221, 04 April 2023 - 19:23.

slai

slai

User Incredibil

Indiferent că e pv sau amiabila, plătești din buzunar, te înscrii cu datoria la fga, și când îți va veni rândul vei primi banii .. momentan nici un service nu primește Euroins.
Ar trebui sa te rogi sa fi denunțat asigurarea, că dacă nu are valabilă primești banii de la baar, și ăștia plătesc ok.

florinellll

florinellll

Senior Member

View Postpasilla, on 04 aprilie 2023 - 16:02, said:

Da, dar sa nu inducem lumea in eroare cu parasirea locului accidentului.
Le fierbe mintea unoraPosted Image
La puscarie baa,sa ii putrezeasca oasele in temnita

View Postcattavencu, on 04 aprilie 2023 - 13:09, said:

Initiator, tu la cine ai asigurare?

pai cum crezi ca au ajuns service-urile cu preturile mai mari ca afara?
Asta este din "putul gandirii"Posted Image

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postasffga, on 04 aprilie 2023 - 12:15, said:

Situatie pe scurt:

...asta a fost chiar pe lung!

Eu te-as intreba: ai RCA cu regres?
Daca DA = faceti amiabila si iti repari imediat masina pe asigurarea ta care ulterior isi va recupera banii de la FGA
Daca NU = atunic iti faci calcul ce iti convine (a) suma aia derizorie acum sau (b) banii/reparatia de la FGA peste 8-9 luni cel mai optimist, 12 luni realist. Va fi mult de asteptat oricum.

Nici un service NU va mai face "pe datorie" asa ca poti sa uiti ca te va "credita" vreun service ca sa iti repari tu masina.

Succes!

Edited by Xman_ghio, 05 April 2023 - 16:26.

asffga

asffga

Member

Am o datorie pentru cei ce vor cauta raspunsuri in cazul in care vor fi pagubiti de catre un asigurat al unei companii retrase de ASF de pe piata.
In final ne-am prezentat atunci la 2 zile distanta la politie unde politistul deja retinuse permisul soferului vinovat dupa ce acesta a comunicat politistului ca refuza orice intelegere amiabila. De la politie am primit PV si RCA. Din ce vorbeau colegii acestuia se pare ca vinovatul facuse ceva scandal pe acolo, cu amenintari catre politist ca il va da in judecata, ca ii va face dosar penal pentru abuz, si alte asemenea amenintari de intimidare a agentului.
Cat despre RCA cu regres, chiar am intrebat la biroul de asigurari si din spusele lor chiar si cu RCA cu regres ar fi fost aceeasi situatie ca si cu serviceurile, adica vor refuza in caz de faliment sa preia recuperarea datoriei. Probabil au si o baza legala prin care sa faca asta.

Am fost la serviceuri pe care le consideram ok, mi-au comunicat ca ei nu mai preiau datorii Euroins si ca ar trebui facuta o solicitare la ASF eventual de regie proprie si cu banii de acolo sa se plateasca cash reparatia. Dar nu stiu daca ASF ofera si varianta cu regie proprie si daca da, ce suma ar oferi si daca ar acoperi o viitoare factura. Si mai important, daca ar plati mai rapid asa, ca la cum vad ca se misca pe simpla birocratie de deschidere de dosar unde doar trebuie sa se uite pe niste hartii, nu vreau sa ma gandesc cat de tarziu voi vedea banii cand va veni vorba sa plateasca bani nu doar sa se uite pe niste hartii.
Vazand ca serviceurile nu vor am contactat ASF si am trimis documentele pentru deschidere dosar. De atunci am tot asteptat o confirmare ceva, care a venit dupa foarte mult timp, cred ca exact dupa 2 saptamani au dat un semn in care doar au zis ca au primit documentele si ca urmeaza sa preia un angajat care sa faca dosar de constatare.
Intre timp autorizatia de reparatie primita de la politie a expirat de ceva vreme. Presupun ca pot solicita angajatului sa emita alta ei.
Acum astept sa fiu contactat de acel angajat care sa faca constatare, sper sa nu mai dureze si la asta inca doua saptamani pana ma contacteaza si inca doua saptamani pana sa analizeze actele si ce o mai cere ei.

Daca e cineva in stadiu mai avansat cu dosarul poate ne dezvaluie si noua daca exista posibilitatea unei plati din regie proprie si daca se misca mai rapid asa, ca ddin cate am citit pe net cu cazul City pe varianta cu cererea de decontare a facturii de la service a durat chiar luni de zile.
Observ la FGA ca in cazul cererii de indemnizatie/despagubire sunt indicii ca se poate face pe baza unei facturi (care evident se emite dupa ce se face reparatia si e platita reparatia) sau a unui deviz (care se face informativ inainte de a face reparatia si a plati reparatia).
Nelamurirea pe care o am este daca ASF va plati banii doar pe baza devizului, urmand ca eu sa fac reparatia doar dupa ce primesc banii de la ei?
Ma tem ca voi plati din buzunar si va dura mult pana sa primesc banii inapoi. O spun ca acum 3 ani am patit sa imi fie masina avariata de doua ori in acelasi loc si a doua oara la scurt timp dupa ce iesisem din service. Daca s-ar repeta norocul asta si acum ar insemna sa stau cu mii de lei imobilizati luni de zile, timp in care ii mai mananca si inflatia care e uriasa in zilele astea. Asa ca as prefera sa fac reparatia dupa ce vad banii in mana.

slai

slai

User Incredibil

Nu cred ca a primit nimeni banii de la City în câteva luni. De exemplu acum s-a ajuns cu plățile la dosarele aprobate în martie 2022.

t-balt

t-balt

Senior Member

Acum ceva ani, când a falimentat Astra parca, primul faliment de genul, am ratat cu 1-2 zile sa depun dosarul de plata înainte să i se retragă autorizația. Am așteptat 1 an până să se plătească banii de la FGA. Singura ta soluție rapidă este sa o repari pe banii tai după ce se face constatarea (oricum îți vor da ei o sumă orientativa din baza de date doar pt daunele vizibile, cam la ce se așteaptă drept cost). Depui dosarul de plata cu facturile și pozele de la reparație (îți dă service-ul/îl fac ei) și aștepți 1 an sa îți returneze banii. Alte variante va trebui să afli de la ASF, cum poți repara mașina și să nu scoți bani din buzunar.

asffga

asffga

Member

A facut constatarea.
Nu mi-a dat nici o suma orientativa. Doar hartia cu constatarea si aia e tot.
Agentii ASF se incadreaza si ei in tiparul clasic al bugetarilor, adica par ca le e scarba sa vorbeasca cu cetateanul.

Legat de constatare, pe ea se trece un coeficient, din ce experiente am mai avut si am mai auzit pe la altii, pare total aleatoriu si nici nu inteleg la ce foloseste. Adica pentru acelasi tip de dauna se da coeficient ales clar aleatoriu ales intre 0,00 si 1,00. La acelasi tip de dauna poti avea 0,8 sau 0,2.

Maine urmeaza sa ma duc la service sa o rezolve. Inteleg ca trebuie sa faca si ei acolo un dosarel ceva si sa faca poze si ei?
Ca nu vad ce treaba au ei sa mai faca dosarel, nici nu ar trebui sa ii intereseze cum s-a produs dauna, ca doar le platesc din banii mei, ca apoi decontez eu factura nu vad cu ce ii priveste pe ei.
Am mai reparat in regie proprie din propriul buzunar dauna ce a ramas fara vinovat, si nu i-a interesat decat sa platesc factura emisa, altceva nu mi-au cerut, nu vad de ce ar fi cazul asta diferit.

E clar, mi-am luat gandul ca voi vedea prea curand banii de la ASF... interactiunea cu ei lasa de dorit atunci cand nici nu e vorba sa imi dea bani ci doar o hartie amarata... cand o sa fie vorba de bani imi si imaginez cum o sa decurga treaba.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View Postborn2lose, on 04 aprilie 2023 - 13:34, said:

asta inseamna la tine pe scurt?    :lol:

este irelevant daca faci amiabila sau nu, masina tot pe asigurarea lui o repari (adica prin fga). pentru reparatia in regie proprie suma ti-o dau ei, nu e negociabila din cate stiu eu.
in limita de dauna totala. Mai repara un model vechi de masina, pe rca, cand aia ti-o evalueaza la bani de tichet rabla si reparatia costa de 10 ori suma respectiva.

pielea

pielea

Senior Member

1 an ai de asteptat cel putin, iti zic sincer

asffga

asffga

Member

Daca nu uit, o sa anunt cat a durat pana au intrat banii. Nici nu ma astept sa intre prea rapid din ce am citit pe net cu cazul City. In cel mai fericit caz va veni cadou de Craciun 2023, desi cred ca mai degraba cadou de Paste 2024.
Deocamdata am fost la service acum 2 saptamani, am reparat masina, lucrarea a iesit bine.
Am luat factura de la service pentru lucrare si am completat cererea aia de plata si tot astept o confirmare ceva. Probabil va veni luna asta, ma gandesc ca nu ramane treaba neconfirmata.

slai

slai

User Incredibil

Nu au cum sa intre de paste. Acum au 13 luni decalarea la plata, când euroins nu e întrat la plata, și polițe city mai erau puține în vigoare. . După o sa fie jale,

asffga

asffga

Member

Din ce buget fac platile?
Nu cumva fac platile cand vin niste alocari de tip fonduri de rezerva sau rectificari bugetare catre ASF?
Ca nu cred ca au un buget propriu ce sta linistit in conturile ASF din care platesc, ci primesc treptat alocari de fonduri de la guvern, nu?

slai

slai

User Incredibil

Au buget propriu.
1% din pretul polițelor din tara alimentau acest fond.
Acum procentul e crescut la 4%, poate fi majorat la 5%, maximul prevazut de lege.
ASF mai are dreptul de a contracta credite, și poate fi alimentat și de la guvern.

asffga

asffga

Member

Dar oare le ajunge acel 1% incasat in ultimii 5 ani pentru daunele City + Euroins?
Asta presupunand ca acel 1% a ramas intact in acei 5 ani.
Nu cumva trebuie suplimentat din alta parte?
Daca acel 1% incasat in 5 ani ajunge pentru a plati daunele produse de cei mai mari asiguratori ce detineau 2/3 din piata, ar inseamna ca asiguratorii au profituri reale aproape 90% din banii incasati.
Chiar si luand in calcul ca facturile de decontare depuse la ASF de persoanele prejudiciate care si-un platit reparatiile singuri sunt la jumatate de pret fata de facturile pe care le emiteau serviceurile daca faceau aceleasi lucrari cu decontare pe RCA (e un lucru cunoscut ca serviceurile umfla facturile cand decontul se face pe asigurari), si tot ar iesi o profitabilitate reala enorma.

Prin presa zic ca piata RCA in ultimii ani e in crestere de la 1 miliard ajungand undeva aproape de 2mld de euro estimat in ultimul an, adica ASF a incasat anual 10-20 milioane euro pentru fond. Adica un total de 50-100 milioane de euro in ultimii 5 ani. Ori ei zic ca pentru daunele City au platit 120 milioane de euro si inca mai au de platit.
Rezulta ca pentru situatia creata de ASF cu retragerea licentei Euroins trebuie sa mai apara de undeva un surplus de cel putin 180 milioane de euro in urmatorul an. Din marirea la 4% rezulta ca vor incasa anul acesta 80 milioane. Tot ramane un rest de 100 milioane de euro care trebuie sa vina de undeva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate