Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Dupa ce melodie e copiata piesa Cargo - Daca ploaia s-ar opri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Am ascultat și cântat ceva piese la viața mea
Piesa nu seamănă cu nimic .

View PostPuferiu_, on 04 aprilie 2023 - 07:53, said:

Tocmai asta e problema, că nu îmi amintesc după ce melodie este copiată, deși știam, de aceea am zis Pink Floyd și Deep Purple.

Versurile "poza ta din sertar o scot" sunt traduse cuvânt cu cuvânt.
Când mă uit la poza ta
Pumnii mei minte nu are
Ar fi 2 piese de plagiat...
Dar nu seamănă linia melodică
Ritmul nu mai contează.


#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil confunda cu piesele de la Iris. Aia au copiat mai multe melodii, dar pe mine nu ma deranjeaza.

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Nici eu nu stiu piese de la Pink Floyd sau Deep Purple care sa semene cu piesa asta, si ambele sunt printre trupele favorite.

View Postdanb1961, on 04 aprilie 2023 - 08:28, said:

Ca sa intelegi mai bine faza cu cauzalitatea ia asculta o alta "jelanie.. deprimanta"
Joe Dassin-Et Si Tu N'Existais Pas
Apropo de piesa asta, e compusa de Toto Cutugno. La fel ca si L'Été indien, care mie mi se pare (mult) mai buna dintre piesele lui Dassin (si e chiar si mai "jelanie" decat ea, adica si mai melancolica). De altfel Toto Cutugno le si canta pe ambele prin concerte.

Dassin in schimb pare ca a avut probleme cu depresia/alcoolul suficient incat sa moara in urma unui atac de cord la 42 de ani.

View Postsandel1, on 04 aprilie 2023 - 09:34, said:

Alt gunoi și aia. Au ajuns amândouă niște melodii de neascultat din cauza playlist managerilor de radio de la noi, gen Liana Stanciu care le-au difuzat în exces și fãră nici o noimă, de exemplu, vara, sau la ore total nepotrivite adică dimineața. Sau intercalate de piese vesele.
Nu exista zile/ore proaste pentru piese bune, cel putin pentru mine. Eu pot sa ascult piese melancolice la orice ora fara sa ma faca sa intru in depresie/sa ma intristeze sau ceva ... si dupa ele sa ascult electro-dance sau heavy metal.

#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 24.02.2011

View Postutopium, on 04 aprilie 2023 - 11:14, said:

Nu exista zile/ore proaste pentru piese bune, cel putin pentru mine. Eu pot sa ascult piese melancolice la orice ora fara sa ma faca sa intru in depresie/sa ma intristeze sau ceva ... si dupa ele sa ascult electro-dance sau heavy metal.
Fericitule! Pe mine mă strezează la culme piesele triste...tot timpul schimb posturile în mașină dar de multe ori nu gãsesc nimic de ascultat. Atunci dau pe RRcultural, mãcar ăia nu dau piese mainstream/comerciale/junk.

Edited by sandel1, 04 April 2023 - 11:38.


#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsandel1, on 04 aprilie 2023 - 11:36, said:

Fericitule! Pe mine mă strezează la culme piesele triste...tot timpul schimb posturile în mașină dar de multe ori nu gãsesc nimic de ascultat. Atunci dau pe RRcultural, mãcar ăia nu dau piese mainstream/comerciale/junk.
Streaming apps? SD Card/USB? :D Eu imi rip-uiesc CD-urile si le pun pe SD Card, asta ca sa am backup pentru cand nu am semnal pe telefon si nu pot asculta muzica de pe el (via Tidal/Deezer). Bine, Deezer cel putin are si download si atunci merge muzica si cand nu ai semnal la telefon.

Mai stiu oameni care au "problema" asta cu piesele triste, eu nu le percep ca piese triste, ci melancolice, nu le asociez cu ceva trist cand le ascult, in capul meu starea de melancolie nu e ceva trist, ci mai degraba romantic. Si dintre piesele clasice prefer sa ascult tot compozitori de astia mai melancolici, Chopin, Ceaikovski, Rahmaninov, etc

#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsandel1, on 04 aprilie 2023 - 11:36, said:

Fericitule! Pe mine mă strezează la culme piesele triste...tot timpul schimb posturile în mașină dar de multe ori nu gãsesc nimic de ascultat. Atunci dau pe RRcultural, mãcar ăia nu dau piese mainstream/comerciale/junk.

ia-ți mașină cu radio-stream; acolo alegi streamul după ... stil (sau... cu stil :P )

#43
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Păcăleală de 1 aprilie. Nu e după nicio piesă copiată. Hahahahaha!

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Deschideti usa ca sa intre gluma!

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Trei pagini despre nimic. Aveam mai multa incredere in voi.

#46
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,066
  • Înscris: 24.02.2011
Un nebun aruncă o piatră...

#47
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
https://www.muzicabu...elodii-copiate/ Vedeti daca apare aici.

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Asta e melodia. Bine, in capul meu era mult mai asemanatoare cu cea de la Cargo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u7ByNo3Do9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
e fix invers,

"daca pleci, trage usa, ca nu mai primesc pe nimeni"

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Credeam ca va posta vreun hater fan de-ai mei. Phhhiu!

Da, dupa cum ziceam, in capul meu suna mai asemanatoare. Si, de fapt, partea cu usa o retinusem, nu cea cu sertarul. Ce ti-e si cu amintirile astea...

#51
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Fan de-al meu, că e unul. Sau unul dintre fanii mei, dacă vrei.
Amintirile te "chinuieşte" :)

Acum că ai găsit melodia (Felicitări!), fac şi eu un connected off topic:
Tot cu plagiat, tot cu Cargo. Ce melodie este?!
E plagiată după Every Breath You Take a lui Sting.
Şi am şi o poveste, cum l-am făcut pe amicul meu să-l supere pe Adi Bărar, Dumnezeu să-l odihnească în pace...
Era prin 2003, cred... Cargo îşi deschisese un club cu numele Cargo, în Timişoara. Am mers în club cu un amic, încerca el o combinație cu o barmaniță a lor, ea nu era atunci acolo. Eu am zis hai să bem şi o bere, dacă tot suntem aici. Şi frumos la bar, eu beau bere, amicul conversa cu colega barmaniței lui... şi începe să cânte melodia de care zic. Eu îi zic amicului "Băh... ce melodie e asta?! Că e copie după I'll Be Missing You a lui Puff Daddy". Care e la rândul ei o copie după melodia lui Sting. Şi era şi Bărar acolo, atât i-a trebuit amicului, să-i dau eu inside-uri muzicale. Şi îi zice lui Bărar ceva de genul "ce faină e melodia asta, dar... plagiază melodia lui Puff Daddy". Se iau ei în discuții, Bărar că nu plagiază nimic, că ei au scris-o, amicul că ba da, Bărar că ce Puff Daddy, că şi el cu melodia lui l-a plagiat pe Sting şi-n ziua de azi dacă scrii 3 note deja ai plagiat vreo 2 melodii existente, că s-au scris o grămadă şi nu mai e loc, că notele-s limitate pe portativ... amicul nu se lasă impresionat şi o ține cu e placiat şi Bărar îi aruncă (ca-n telenovele) băutura lui (ceva whiskey cred că avea în pahar) în față amicului şi a plecat. S-a încheiat şi discuția.

#52
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Stiu ca suna aiurea, dar e "de-ai mei". Un fan dintre ai mei...

#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMike1alike, on 05 aprilie 2023 - 09:23, said:

Eu îi zic amicului "Băh... ce melodie e asta?! Că e copie după I'll Be Missing You a lui Puff Daddy". Care e la rândul ei o copie după melodia lui Sting. Şi era şi Bărar acolo, atât i-a trebuit amicului, să-i dau eu inside-uri muzicale. Şi îi zice lui Bărar ceva de genul "ce faină e melodia asta, dar... plagiază melodia lui Puff Daddy".
I'll be missing you nu e plagiata dupa Sting, e un sampling asumat din start (dar facut fara aprobarea lui Sting).

Iar intre melodia Cargo si cele doua nu vad nici o legatura. Si le-am ascultat pe toate trei de o gramada de ori.

#54
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Care melodie a lui Cargo?
Că este alta, mai puțin cunoscută decât Dacă ploaia s ar opri, cea despre care spun eu.

View PostPuferiu_, on 05 aprilie 2023 - 09:28, said:

Stiu ca suna aiurea, dar e "de-ai mei". Un fan dintre ai mei...
E "de-ai mei", dar e incorect şi folosit incorect de mai multă lume, am auzit şi pe alții.
Dacă spui despre fan este unul, fan şi e întotdeauna "de-al meu", dacă vrei să spui altcumva, spui unul dontre fanii mei. "Un fan de-ai mei" e un melamj şi este foarte incorect folosit aşa... "melanjat".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate