Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cumul pensie invaliditate gradul 1 cu salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Inteleg ca situatia este interpretata in fel si chip de casele de pensii si pe net nu gasesc mare lucru, incerc sa gasesc aici un raspuns.

Pe scurt, pensia de invaliditate gradul 1 poate fi cumulata cu venituri din salariu? Stiu ca in mod normal NU, dar inteleg ca in legea 263 din 2010 exista o exceptie in cazul nevazatorilor mai concret la articolul 118 alineatul b. Repet, exista case de pensii care tin cont de acest lucru, nu stiu daca e bine sau nu, dar exista nevazatori care aparent pot beneficia de pensia de invaliditate gradul 1 in acelasi timp cu venituri din salariu(CIM).

Sper ca am fost destul de clar in exprimare.
Multumesc anticipat.

#2
zzin

zzin

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2023

 omg99, on 02 aprilie 2023 - 12:31, said:

Inteleg ca situatia este interpretata in fel si chip de casele de pensii si pe net nu gasesc mare lucru, incerc sa gasesc aici un raspuns.

Pe scurt, pensia de invaliditate gradul 1 poate fi cumulata cu venituri din salariu? Stiu ca in mod normal NU, dar inteleg ca in legea 263 din 2010 exista o exceptie in cazul nevazatorilor mai concret la articolul 118 alineatul b. Repet, exista case de pensii care tin cont de acest lucru, nu stiu daca e bine sau nu, dar exista nevazatori care aparent pot beneficia de pensia de invaliditate gradul 1 in acelasi timp cu venituri din salariu(CIM).

Sper ca am fost destul de clar in exprimare.
Multumesc anticipat.


Din cite stiu eu, gradul 1 de invaliditate nu are cum sa cumuleze mai multe venituri.

Nevazatorii insa, au alte criterii de selectie fata de cei incadati la gradul 1, pentru ca ei nu depind de ajutoare permanente.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare confuza legea
La art. 118 mai e si 1^1 a, care schimba putin lucrurile.

#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Invaliditatea de gradul 1 inseamna capacitatea de autoingrijire pierduta. Nevazatorii intra la gradul 3 si pot lucra cu timp partial maxim 4 ore/zi.
Consilierii judeteni si locali fac exceptie.
A nu se confunda pensia de invaliditate cu indemnizatia de handicap.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In esenta, pensia de invaliditate se poate cumula cu veniturile din salarii

Mai jos explicatia.

Conform legii 127/2019 (care va inlocui de la 1 ianuarie 2024 legea 263/2010)

Pensia de invaliditate se acorda numai pana la data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, moment in care pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de varsta

Art 62: Beneficiarul unei pensii anticipate nu poate opta pentru pensie de invaliditate in situatia pierderii capacitatii de munca
Art 64: Pentru orice grad de invaliditate, în funcţie de natura afectării capacităţii de muncă şi tipul raportului de muncă, capacitatea de muncă poate fi considerată păstrată pentru anumite activităţi profesionale.
Art 74: Pensionarii de invaliditate nu pot opta pentru pensie anticipata
Art 109: În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care asigurarea este obligatorie potrivit Legii nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de nivelul acestora, cu excepţia:
a) soţului supravieţuitor beneficiar al unei pensii de urmaş care realizează venituri mai mari decât câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, conform prevederilor art. 79;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) şi b) sau pct. II

Deci da, pensia de invaliditate se poate cumula cu veniturile din salarii pentru ca legiuitorul a mentionat in Art. 64 faptul ca (,) "capacitatea de muncă poate fi considerată păstrată pentru anumite activităţi profesionale" indiferent de gradul de invaliditate.

Unii functionari ai caselor de pensii fac gresit asocierea intre pensia anticipata si cea de invaliditate si asta e motivul pentru care uneori nu permit cumulul cu veniturile din salarii. Este adevarat ca ambele se acorda persoanelor care nu au indepinit conditiile acordarii pensiei pentru limita de varsta, dar legiutorul nu numai ca face distinctia intre cele doua ba chiar mentioneaza explicit in Art. 62 si Art. 74 ca ele se exclud reciproc.  

Din pacate insa esti la mana functionarilor de la casele de pensii, dar ai dreptul sa contesti in instanta decizia (nu ti se percepe taxa de timbru)

Edited by bogdan_o, 20 April 2023 - 21:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate