Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Incalzire cladire noua, spatiu comercial si birouri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005
Salutare tuturor, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in ce priveste incalzirea unui sediu nou, care se afla in constructie, am prenta 60 mp, P+!, parterul va fi spatiu comercial (magazin de biciclete+atelier reparatii), iar la etaj birouri (desi in autorizatie este trecut locuinta). Structura este din cadre de beton armat cu zidarie din BCA, placat la exterior cu polistiren expandat de 10cm. Am atasat doua imagini cu cele doua planuri parter si etaj. Acoperisul este in doua ape, una fiind indreptata spre sud, pentru montarea unor eventuale panouri fotovoltaice( in ideea ca bugetul va permite acest lucru, chiar si ulterior). Spatiile vor fi folosite intre 8-10 ore pe zi pentru desfasurarea activitatii. La doi metri distanta de cladire exista un bransament de gaze, iar bransamentul de energie electrica este monofazic. In prima faza intentia era de a monta o instalatie de incalzire in pardoseala cu centrala termica pe gaz. Am citit ca acest tip de incalzire este eficient, dar are o inertie foarte mare. De accea va intreb nu ar fi mai potrivite niste calorifere care sa incalzeasca spatiul cu putin timp inainte de inceperea activitatii si dupa incetarea acesteia sa functioneze la o temperatura scazuta? Sau daca aveti alte idei va rog sa ma ajutati sa iau cea mai buna decizie in acest sens. Bugetul nu este chair mare, din acest motiv inclin sa aleg varianta cu centrala pe gaz si calorifere din otel. Multumesc tuturor anticipat pentru sfaturi. Sper sa fi postat unde trebuie.

Attached Files



#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ideea este sa tii spatiul permanent incalzit fara diferente largi de temperatura.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca nu vrei sa te complici prea mult, o izolatie de 20cm pe fatade, 30cm in pod, impreuna cu radiatoare u33 si centrala pe gaz o sa fie de ajuns.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Nu prea exista posibilitatea de a incalzi rapid o incapere fara consum mare in perioada de incalzire din cauza peretilor reci care au inertie termica mare, adica se incalzesc greu. Cel mai economic e sa tii temperatura constanta.
Polistirenul ala de 10 cm e prea putin. Mareste izolatia, peste 25 cm.
CT+instaltii+calorifere+manopera+toate cele = deloc ieftin. Poate iei in calcul o pompa de caldura, face si racoare vara.

#5
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 17.12.2017
Eu pentru spatiile de birou am montat incalzire in pardoseala, termostatele regleaza diferite zone.
Varianta cu calorifere mi s-a parut tiganie, sa opresti caldura dupa program si sa fortezi centrala dimineata consuma mai mult.
Si e mai complicat sa muti un calorifer daca te incurca la amenajare, fata de ipat care nu ocupa spatiu pe perete.
Pentru inertia termica daca moare cineva de frig urgent se poate suplimenta cu aparatul AC.

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Fara discutie IP cu CT pe gaz e cea mai buna varianta.

#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,009
  • Înscris: 26.11.2001
Ideal e sa scazi necesarul de caldura prin izolare mare. Izoleaza mult (1x la pereti si 2x la pod, unde x = minim 20cm) si o sa ai un necesar mic.
IP merge iute daca ai sapa subtire.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,900
  • Înscris: 01.03.2013
Daca vrei sa faci o treaba "pentru viitor":

1. Suplimenteaza termoizolatia pe pereti

2. Incalzirea in pardoseala se va putea adapta eficient si la pompe de caldura, in caz ca gazul nu va mai avea vreun viitor.

3. Pentru spatii comerciale merita luat in considerare incalzirea cu aparate de aer conditionat (pompe de caldura aer-aer). Sunt foarte eficiente, costurile de exploatare comparabile cu gazul.

#9
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005
Multumesc tuturor pentru sfaturi, voi merge pe incalzire in pardoseala, chiar daca anumite automatizari le voi face mai tarziu. In privinta izolatiei exterioare mi-e frica sa nu am probleme pe una din laturi, unde daca maresc grosimea se micsoreaza distanta de 60cm pana la hotar si ma cert cu cei de la primarie la receptie. Eventual o sa pun izolatie mai groasa pe restul peretilor iar cel exterior pe partea cu scara din apropierea cu vecinii o sa-l las de 10cm.
.

 don_King, on 02 aprilie 2023 - 16:53, said:

Ideal e sa scazi necesarul de caldura prin izolare mare. Izoleaza mult (1x la pereti si 2x la pod, unde x = minim 20cm) si o sa ai un necesar mic.
IP merge iute daca ai sapa subtire.

Multumesc, daca peste plaseul de beton de peste etaj pun 20cm de vata minerala, ar mai fi nevoie de izolatie sub sarpanta? Acoperisul este in 2 ape structura din lemn cu tigla metalica sau tabla prefaltuita(am inteles ca e mai indicata in cazul montarii panourilor fotovoltaice).
Ce grosime minima trebuie sa aibe sapa in cazul incalzirii in pardoseala?

#10
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 28.11.2017
Doar ca idee.
Una e sa incalzesti o camera de 60mp decent izolata si una e sa incalzesti un spatiu comercial de 60mp unde se poate umbla mult pe usa!
As zice sa incalzesti repede aerul din incapere cu un AC , sau chiar 2 AC de 9000btu!

AC-urile raspund foarte rapid la schimbari de temperatura!

#11
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005

 kolfleading, on 03 aprilie 2023 - 13:26, said:

Daca vrei sa faci o treaba "pentru viitor":

1. Suplimenteaza termoizolatia pe pereti

2. Incalzirea in pardoseala se va putea adapta eficient si la pompe de caldura, in caz ca gazul nu va mai avea vreun viitor.

3. Pentru spatii comerciale merita luat in considerare incalzirea cu aparate de aer conditionat (pompe de caldura aer-aer). Sunt foarte eficiente, costurile de exploatare comparabile cu gazul.

In ideea asta cu aerul conditionat, ma gandeam daca nu ar merge o centrala pe gaz in condensatie in combinatie cu ventiloconvectoare puse pe tavan (mai castig si spatiul ocupat de calorifere, nu e mare diferenta dar cred ca e si putin mai estetic)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate