Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motorola Edge 30 Fusion

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Am deschis topicul fiindca nu exista si considerand ca acest telefon isi merita locul, fiind, IMHO, unul excelent, un best buy, cu raport performanta/calitate, pret imbatabil.
Telefonul s-a lansat in septembrie anul trecut, deci nu cu foarte mult timp in urma si este "propulsat" de un SD 888+.
Celelalte caracteristici si un review cuprinzator pe gsmarena:
https://www.gsmarena...usion-11851.php
https://www.gsmarena...review-2472.php
Are reviewuri si pe multe alte site-uri, toate pozitive.

Eu l-am achizitionat acum doua zile si sunt mai mult decat multumit de el. Am trecut de la un Poco F1, care inca nu-si arata batranetea dupa aproape 5 ani de utilizare. Moto Edge 30 Fusion se misca admirabil, e foarte aratos si sper sa-l folosesc macar cat pe batranul Poco F1.
Revin cu mai multe completari ceva mai tarziu.
M-ar bucura sa fie mai multi posesori, sa putem discuta despre el.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
mie nu prea mi se pare asa best buy, la 2200. google pixel 6a pe amazon europa te duce cu 600 de ron mai ieftin.
ai in principiu aceeasi performanta, la camere cred ca totusi pixelul(cu senzorul ala antic) e peste motorola, chiar si cu senzorul ala de 50mp, camera fata probabil e mai buna pe motorola, dar am si eu o varsta, nu mai fac selfiuri:). pixelul e si mai compact(pentru cine prefera asta) si are aceeasi baterie aproape).
deci ramane ecranul unde pixelul pierde, fiindca are 60hz si din cate am inteles modemul mai e problematic si nu o sa ai 5G, dar am inteles ca poti avea volte si vowifi, asa scriau pe topicul dedicat.
iar la pixel ai mai multe updateuri.

dar oricum, sa ne tii la curent si sa ne spui cat ai dat pe el, poate l-ai luat la vreo oferta.

Edited by bobitad, 02 April 2023 - 09:13.


#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Motorola sunt buni pentru telefoane de buget, incearca ei cu gama premium dar la pretul ala poti merge pe branduri care produc mid-end, high-end cu adevarat bune, poate trebuie sa mai mai pui cateva sute de lei. Imi plac motorola si am folosit, chiar mai am cateva prin familie, dar telefoane pana in 700-900lei, ce e mai scump de atat chiar nu merita. Si vorbesc din experienta, un prieten care era fan Motorola ca si mine, si-a luat din gama premium ceva la vreo 3000lei, ba ecranul i-a facut figuri, camera are softul slab si nu conteaza cate milioane de MP au camerele asa ca dupa jumatate de an si-a luat un Samsung.
Samsung sunt naspa la categoria buget, ce fac pana in 700-800lei sunt efectiv gunoaie.

#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023

 bobitad, on 02 aprilie 2023 - 09:09, said:

mie nu prea mi se pare asa best buy, la 2200. google pixel 6a pe amazon europa te duce cu 600 de ron mai ieftin.
ai in principiu aceeasi performanta, la camere cred ca totusi pixelul(cu senzorul ala antic) e peste motorola, chiar si cu senzorul ala de 50mp, camera fata probabil e mai buna pe motorola, dar am si eu o varsta, nu mai fac selfiuri:). pixelul e si mai compact(pentru cine prefera asta) si are aceeasi baterie aproape).

Poate comparat cu Pixel 7 sa fie cat de cat corect, ca idee asa, ca pe mine-unul nu ma incanta sa cumpar de afara fara garantie. Si tot e mai bun Edge 30 Fusion. Iar Pixel 7 la pret e departe rau. Pixel 6a nici macar pe-aproape nu e ca performanta, stil si hardware, in general. Pentru camerele de pe Motorola exista portari de Gcam cu duiumul. Ca unul care a avut de la inceputuri Gcam pe PocoF1 (fostul telefon) stiu cu ce se mananca. Iar rezultatele cu Gcam pe Moto sunt la inaltime. La design este mult peste cele doua, IMHO. Mie, personal, mi se par urate cu spune Pixel-urile.

Sa continui cu impresiile.
E un telefon frumos dpdv al designului. Materialele din care e construit sunt excelente, nu scartaie, nu caraie, nu maraie. Butoanele laterale sunt amplasate OK, desi folosesc "gesturi" pentru navigatie si n-am mai atins butoanele de ani de zile. O spun din prisma faptului sa il pot prinde in suportul din masina (pentru Android Auto) fara sa strang butoanele. In ciuda diagonalei mari a ecranului, se poate naviga cu o mana fara probleme pe el si n-am maini de neam de manivela.
Sta bine in mana, fiind subtire si relativ ingust, cu muchii ascutite pe laturi. Sensorul de amprenta, optic, sub ecran, este rapid, precis. Modulul cu camerele e aratos, cam iesit in afara, dupa gusturile mele. A venit, totusi, cu o husa transparenta care are margini ce protejeaza camerele.
Ecranul e excelent, foarte luminos in orice conditii, cu culori naturale (exista si setare de saturate, eu prefer naturale). Cei 144 Hz rata de refresh pot fi setati pentru experiente de gaming intensiv, altfel e bine sa fie tinut cum vine Default, pe Auto.
Androidul e 12, aproape stock (Motorola a fost candva a Google) si se misca fluent, fara poticneli.

De ce l-am cumparat? Din cateva motive. Primul, ca voiam sa-mi inlocuiesc PocoF1, care are venerabila varsta de aproape 5 ani si, in aceeasi filosofie l-am achizitionat si pe Moto: un telefon cu hardware bun care sa ma tina ceva vreme. Inainte cumparam telefoane de 1000-1500 lei si le tineam max. 2 ani.
Al doilea motiv e ca Motorola sunt acum sub tutela Lenovo. Cele mai bune experiente de suport clienti le-am avut cu ei si sper ca si Motorola sa nu faca exceptie.
Al treilea a fost eliminatoriu: USB 3 type-C, pentru un proiect desfasurat pe termen lung. Intr-adevar, l-am testat cu fisiere mari si memoria e ultrarapida: 3-5 Gbits/sec scriere, ceea ce e perfect pentru ce doresc eu.
Restul, a venit bonus.
Ca treburi care, sa zicem, nu m-ar placea:
Androidul devine din ce in ce mai stufos, dupa parerea mea.
Apoi ar fi ecranul curbat, mai pretentios la purtat si lovituri, cazaturi etc. Dar o sa-i iau o husa mai tapana, poate una tip carte...
In rest, totul e OK.

Despre senzorii camerelor, acum. Senzorul principal e foarte curat. RAW-urile iesite din Gcam sunt extrem de curate, chiar si in lumina slaba. Camera wide are un senzor niteeel mai slabut, mai puricos, dar va fi folosita mult mai rar. In schimb, mi-a placut camera de selfie, care si ea e curata. O sa revin si cu ceva foto.

Am uitat sa spun ca suporta VoLTE, VoWifi, Ready for, acesta din urma poate transforma telefonul intr-un calculator Desktop. Deasemenea, n-am spus ca poate filma 8K@24fps, 4K@60fps si FHD pana la 960fps. Aceasta din urma facilitate e pentru filmari slow motion.
Va primi doua update-uri majore de Android si 3 ani de actualizari de securitate. E mult, e putin? Cam ca la altii, nimic iesit din comun.

Revin cu doua fotografii exemplificatoare, una pe lumina suficienta (desi, pe nori), alta pe lumina slaba (in camera fiica-mii). Ambele cu Gcam. Pe lumina diurna si aplicatia stock face fotografii bune, in lumina slaba Gcam se descurca mult mai bine. Ambele foto contin Exif-ul, unde se pot vedea parametrii. La cea in lumina slaba am postat eu din Exif timpul de expunere si ISO. Oricum, sunt uimit si de eficienta OIS, care isi face treaba admirabil.

Multumesc moderatorului pentru rabdarea de a comasa postarile mele.
O ultima completare: o fotografie de noapte cu Gcam Night Sight.

Senzorul camerei principale este un Omnivision OV50A, acelasi ca si pe Huawei P50 Pro, care se claseaza suficient de sus (top 10@pozitia 7) in DxO Mark. Dar, reiterez ce-am spus anterior, pentru a-l pune in valoarea lui adevarata, trebuie instalat Gcam. Personal, folosesc versiunea Greatness Gcam 8.2.204 v. 1.9.

Completez cele spuse mai sus:
- are sunet stereo, optimizat cu Dolby Atmos (presetari, egalizoare, chestii-trestii). Sunetul este puternic si clar (nu distorsioneaza nici la maximum), surprinzator, are chiar si bas.
- are incarcare rapida @68W, testat personal de la 0-80% in cam jumatate de ora.

Ca lipsuri ar fi:
- fara incarcare wireless (pot trai fara)
- slot de card (asta chiar mi-ar fi fost util)

Cer scuze pentru ca in postarile anterioare am mai mancat, pe alocuri, din litere, din cauza vitezei.
M-as bucura sa fiu de ajutor prin aceste impresii celor care ar dori sa achizitioneze telefonul (nu vor regreta) si sa schimbam ulterior pareri, sfaturi, softuri etc.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 03 April 2023 - 13:10.


#5
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
...avem si Macro pe camera Wide. Posted Image

Attached Files



#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Eu nu inteleg de ce Google nu vine cu Gcam in playstore, cu siguranta ar face ravagii, probabil ar fi cea mai downloadata si apreciata aplicatie din PlayStore. Caut si eu un Gcam pentru Moto G22 si nu gasesc, sunt o caruta cand caut pe google dar nici una cu adevarat compatibila si care sa functioneze.

 GunDALF, on 02 aprilie 2023 - 12:32, said:



Revin cu doua fotografii exemplificatoare, una pe lumina suficienta (desi, pe nori), alta pe lumina slaba (in camera fiica-mii). Ambele cu Gcam. Pe lumina diurna si aplicatia stock face fotografii bune, in lumina slaba Gcam se descurca mult mai bine. Ambele foto contin Exif-ul, unde se pot vedea parametrii. La cea in lumina slaba am postat eu din Exif timpul de expunere si ISO. Oricum, sunt uimit si de eficienta OIS, care isi face treaba admirabil.

Multumesc moderatorului pentru rabdarea de a comasa postarile mele.
O ultima completare: o fotografie de noapte cu Gcam Night Sight.

Senzorul camerei principale este un Omnivision OV50A, acelasi ca si pe Huawei P50 Pro, care se claseaza suficient de sus (top 10@pozitia 7) in DxO Mark. Dar, reiterez ce-am spus anterior, pentru a-l pune in valoarea lui adevarata, trebuie instalat Gcam. Personal, folosesc versiunea Greatness Gcam 8.2.204 v. 1.9.

Acel Gcam ar fi compatibil si cu MotoG22? Poti pune un link de download te rog?

#7
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Daca ar pune-o pe Play probabil ca nu ar functiona diferite parti din ea. Asta fiindca e optimizata pentru senzorii/camerele de pe Pixel. Si nu-i vad pe cei de la Google facand munca voluntara pentru alte branduri. Chestia asta o fac modderii pe care ii gasesti pe site-ul lui Celso Azevedo (un tip care a centralizat munca lor): https://www.celsoaze.../google-camera/
Acum cativa ani erau foarte multi, au ramas, din pacate, foarte putini.
Pentru Motorola, am zis, Greatness are Gcam complet functional (vede toate camerele, Night Sight, Astrophoto etc. etc.), cel putin pentru Fusion al meu. Mai poti incerca modderul BSG, eventual Nikita. Vezi ca unele portari au si config-uri facute de utilizatori pentru diverse modele de telefoane. Dar sfatul meu e sa-ti configurezi singur Gcam-ul. Eu asa fac.
O sa trebuiasca sa testezi si sa vezi care ti se potriveste.

#8
CostelCalinoiu70

CostelCalinoiu70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.05.2018
Salutare tuturor,din ianuarie sunt și eu posesor de edge 30 fusion după mulți ani de Xiaomi însă ce nu-mi place e ordinea butoanelor din bara de navigare și anume cel de back este in stinga și nu poate fi mutat în dreapta că la alții.stie careva vreun artificiu pentru inversarea butoanelor? Mulțumesc.

#9
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
N-am idee, eu folosesc gesturi de  ani buni. Eu zic sa te obisnuiesti cu gesturile, nu mai atingi niciun buton, nici virtual, nici fizic.
Folosesc dublu tap pentru wake up, dublu tap pentru sleep. Apoi gesturi, pentru navigare. Altii se plang ca li se strica butonul de Power on. Uiti de el.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostGunDALF, on 12 aprilie 2023 - 07:38, said:

Daca ar pune-o pe Play probabil ca nu ar functiona diferite parti din ea. Asta fiindca e optimizata pentru senzorii/camerele de pe Pixel. Si nu-i vad pe cei de la Google facand munca voluntara pentru alte branduri. Chestia asta o fac modderii pe care ii gasesti pe site-ul lui Celso Azevedo (un tip care a centralizat munca lor): https://www.celsoaze.../google-camera/
Acum cativa ani erau foarte multi, au ramas, din pacate, foarte putini.
Pentru Motorola, am zis, Greatness are Gcam complet functional (vede toate camerele, Night Sight, Astrophoto etc. etc.), cel putin pentru Fusion al meu. Mai poti incerca modderul BSG, eventual Nikita. Vezi ca unele portari au si config-uri facute de utilizatori pentru diverse modele de telefoane. Dar sfatul meu e sa-ti configurezi singur Gcam-ul. Eu asa fac.
O sa trebuiasca sa testezi si sa vezi care ti se potriveste.
Se pare ca nu au pentru G22 au doar pentru G40 si G60, probabil nu au vrut sa-si bata capul pt modelele mai iftine. Sincer as plati pentru aplicatia aia daca ar face sa mearga cum trebuie Posted Image

Edited by maladetz, 12 April 2023 - 19:22.


#11
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Ce anume, config-uri? Pai, alea le fac utilizatorii. Fa-ti-l singur, e simplu. Nu ti-o face nimeni sa mearga bine. Daca vrei sa o iei pe cea originala, impecabila, trebuie sa treci pe Pixel.
Sa ne multumim cu ce exista: niste entuziasti care porteaza aplicatia pe diverse familii de telefoane (cu Snapdragon, cu Mediatek etc.). Mai trebuie sa dam si noi nitel din coate, nu sa luam chiar totul mura-n gura. ;)
Ai instalat aplicatia? Ce nu-ti merge?

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Sincer habar nu am cum se configureaza, nu sunt programator dar am downlodat si instalat GCam8.2.204_Greatness.220428.0041Release_Snap.apk si nu functioneaza deloc, nici macar nu se deschide.

#13
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Varianta aia snap (Snapdragon) nici n-o sa mearga vreodata pe procesorul tau Mediatek. ;)

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Ce varianta ar fi mai compatibilă?

#15
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Nu te supara, dar eu nu am telefonul tau sa pot testa. Ti-am dat link cu modderii, trebuie doar sa testezi. Nici nu sunt multi@multe portari, pe vremuri erau cateva zeci de portari si trebuia sa testam pana gaseam una care ne satisfacea. Mai ai varianta de a intra pe forumul XDA sa vezi daca mai sunt si alti utilizatori ai telefonului tau.

Uite aici discutii despre telefoane Motorola. Vezi daca gasesti referiri la Gcam pentru telefonul tau.
https://forum.xda-de...motorola.11990/

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc

#17
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.02.2023
Cu placere.
Uite aici (click pe Google Camera 8.1-8.4): https://www.celsoaze.../dev-suggested/
Incearca varianta asta (la other versions): Wyroczen's 8.0: GoogleCamera_8.0_Wyroczen_Alpha (wyroczen, 2020-11-04, mediatek)

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Naiba sa le ia, la G7Plus a mers cu prima.
Pt G22 cred că am probat deja 10 versiuni de gcam plus varianta recomandata de tine și nu vrea.
Probabil G22 nu e așa popular deși camera cu care vine are potențial destul de mare, e similară cu cea de pe Samsung A52S.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate