Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ecranul telefonului nu poate fi proiectat pe smart tv

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023
Salut.
   De circa 3 săptămâni nu mai pot conecta telefonul ( un Samsung M31 ) prin smart view la televizor,  ambele dispozitive fiind in aceeași rețea wi fi . Lansez conectarea pe ambele , pe telefon apare modelul televizorului , scrie se conectează pe ecranul telefonului, iar apoi pe ecran la tv scrie că M31 s a conectat , acest mesaj stă pe ecran circa 10 secunde , după care apare inapoi postul tv și scrie pe ecran că screen mirroring s a oprit.
   Mergea perfect până acum vreo 3 săptămâni și dintr o dată se întâmplă așa.
   Am dat resetare și la tv și la telefon, dar tot așa se întâmplă.
   Poate știe cineva ce aș putea face , e foarte utilă funcția asta , mai ales ca să vezi filmări , poze făcute cu telefonul.
   Mulțumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cu alt telefon merge? Pe alt tv merge? Determini astfel unde e buba: tv sau telefon

#3
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023
În afara telefonului meu , merg toate celelalte device uri din casă : telefonul copilului , al soției , doua tablete , toate se conectează in maxim 10 secunde. Așa se conecta și al meu , până acum circa 3 săptămâni. Nu mi pot da seama ce are.

Edited by Dany_Darke, 02 April 2023 - 09:00.
nu mai cita inutil. nu va intelegeti 2 oameni?


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pai și găsit buba. Telefonul. Vezi ce update ai făcut, dar daca zici că și făcut și factory reset...
Nu doar restart trebuie. Resetare la valorile din fabrica. Iei de la zero instalarea, fara sa restaurezi din Google ceva setări.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Instaleaza Google Home si se rezolva.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
E suficient si un reset la aplicatia Home. N-am observat ca e Samsung si vine cu aplicatii proprietare. Mergi pe varianta de la Google.

Edited by Leo2006, 02 April 2023 - 13:43.


#7
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

View PostYOUR_GOD, on 02 aprilie 2023 - 12:20, said:

Instaleaza Google Home si se rezolva.
Am instalat google home , dar , imi cere adresă , nu are nimic de a face cu oglindirea pe ecranul televizorului

View Postdorin_2k, on 02 aprilie 2023 - 10:10, said:

Pai și găsit buba. Telefonul. Vezi ce update ai făcut, dar daca zici că și făcut și factory reset...
Nu doar restart trebuie. Resetare la valorile din fabrica. Iei de la zero instalarea, fara sa restaurezi din Google ceva setări.
Asta am facut , resetare la valorile din fabrică. Degeaba

Edited by Dany_Darke, 02 April 2023 - 14:32.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Din Google home faci totul cu chromecast.
Ce adresa îți cere?
Pui in telefon codul ce îl vezi pe tv

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Inițiatorul în loc să facă streaming alege mirroring, cea mai proastă alegere...

#10
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 dorin_2k, on 02 aprilie 2023 - 16:39, said:

Din Google home faci totul cu chromecast.
Ce adresa îți cere?
Pui in telefon codul ce îl vezi pe tv
Pun o poză cu aplicatia Home , eu nu inteleg cum să o folosesc , sa mi spui măcardaca asta trebuia instalată

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 03 April 2023 - 18:42.


#11
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Instaleaza o aplicatie third party, ceva mirror screen, nu ar trebui sa fie probleme !
Ai facut update la ceva,TV sau telefon ?

#12
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 _o_, on 03 aprilie 2023 - 19:07, said:

Instaleaza o aplicatie third party, ceva mirror screen, nu ar trebui sa fie probleme !
Ai facut update la ceva,TV sau telefon ?
1. Am instalat vreo 10 aplicații de genul screen mirroring din google play, dar le am dezinstalat pe toate , nu se schima nimic.
2. Parcă totul a inceput după ce a apărut o notificare de genul "este disponibilă o nouă versiune" , de actuizăre sistem. Dar după această actualizare , i am dat "reveniți la setările din fabrică" , atât la TV cât și la telefon.
3. Ambele sunt conectate la aceeași rețea wi fi , la același router , doar unul am in casă.
    Cam asta e situația. Pun poze cu mesajele care apar pe TV la conectare  și nu se conectează. Spune că M31 s a conectat și după 10 secunde apare postul tv și scrie "screen mirroring s a incheiat. Asta e tot.

Attached Files



#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Da, aplicația Home de la Google.
Să ai conectat chromecastul la același wifi și cu telefonul.
Urmezi pașii ce ii vezi pe tv. Desigur că alegi sursa HDMI la care e conectat chromecastul

#14
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 dorin_2k, on 03 aprilie 2023 - 19:56, said:

Da, aplicația Home de la Google.
Să ai conectat chromecastul la același wifi și cu telefonul.
Urmezi pașii ce ii vezi pe tv. Desigur că alegi sursa HDMI la care e conectat chromecastul
Hdmi nu e o conexie prin cablu ?

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Chromecastul îl conectezi la HDMI și usb pt alimentare. Are cablu de 5 cm. Sta in spatele tv-ului. La chromecast te legi wireless. El e conectat prin cablu la HDMI din tv.
Și poți transmite de pe ce vrei prin intermediul chromecast.
Nu stai cu cabluri întinse prin casa

#16
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 dorin_2k, on 05 aprilie 2023 - 07:54, said:

Chromecastul îl conectezi la HDMI și usb pt alimentare. Are cablu de 5 cm. Sta in spatele tv-ului. La chromecast te legi wireless. El e conectat prin cablu la HDMI din tv.
Și poți transmite de pe ce vrei prin intermediul chromecast.
Nu stai cu cabluri întinse prin casa

Deci chromecastul este un device , pe care trebuie sa l cumpăr si să l conectez la tv prin hdmi. E ca un fel de router nu ?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Chromecast e un device conectat prin cablu hdmi la TV. Se conectează apoi cu telefonul la rețeaua wifi ce o ai. Poți reda din telefon toate aplicațiile pe TV.

#18
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 dorin_2k, on 05 aprilie 2023 - 20:36, said:

Da. Chromecast e un device conectat prin cablu hdmi la TV. Se conectează apoi cu telefonul la rețeaua wifi ce o ai. Poți reda din telefon toate aplicațiile pe TV.

Te rog să mi spui dacă produsul din poza pusă aici este ce mi trebuie mie , să nu dau banii pe el și să trebuiască altceva. Mulțumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate