Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Mașina familie SH 30000 Euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006
Locuiesc în UK (am transformat in Euro și km ca sa nu stați voi sa o faceți)

1. 30000 Euro
2. SH
3. Nevoi - familie cu 2 copii, cam 15000km/an mixt -drumuri scurte până la magazin, servici(15±15 km) și în concedii (min 1500km)
4. Benzina / hibride
5. Automata
6. Portbagaj min 550l, loc mare in spate, scaune fata-spate confortabile, Apple car play și Android Auto, sa fie fiabila și cu costuri de întreținere din clasa medie. După 2019 cu max 50000km la bord.

Ce am testat până acum:
Toyota Rav4 hybrida (2019)- overall mi-a plăcut mult varianta testată însă era peste buget pentru că era pachet superior cu scaune piele încălzite, volan încălzit, oglinda monitor...Nu îmi dau seama daca scaunele normale sunt la fel de confortabile. Și două chestii care nu prea mi-au plăcut - consola e prea mare aproape de bord, piciorul sta cam aiurea, nu știu dacă devine incomod la drum lung și e cam zgomotoasa.

Skoda Kodiaq 2019 (7 locuri) 1.5 benzina
Asta era favorita înainte de a incepe testele. Nu mi s-a părut așa de confortabila in spate, al treilea rând de scaune mai mult un moft dar e o chestie utila la nevoie. Am rămas cam decepționat de interior, era și o versiune mai cheala. Nu am mai ieșit cu ea pe drum, am trecut la următoarea.

Skoda superb 2020 sedan 1.5 benzina, foarte dotata- eu voiam să testez varianta break dar nu aveau acolo.
Foarte confortabila, mult peste ce am eu acum,BMW -seria 3, pare cu adevărat o limuzina. Are spatiu mare in spate și portbagaj. Mi se pare că motorul de 1.5 e cam slăbuț totuși, când bagi piciorul în ea simți cum se chinuie un pic deci ar merge un 2.0l.

Volvo V90 (2019 plug-in hybrid) break. Impresionanta la calitatea interiorului și design-ul exterior, însă portbagaj micuț fata de ce caroserie mare are. Am renunțat imediat când am aflat costurile de service. Oricum e o mașină scumpă la achiziție.

Până acum, pe primul loc este RAV-ul urmat de Superb.

Ce ar mai trebui să testez?
Eu mă gândeam la Tiguan deși multa lumea zice că Kodiak-ul este peste.

Edited by costel78, 01 April 2023 - 20:26.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,291
  • Înscris: 15.11.2003
GLC 350e de 4-5 ani

Edited by radu103, 01 April 2023 - 20:33.


#3
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 radu103, on 01 aprilie 2023 - 20:32, said:

GLC 350e de 4-5 ani

Frumos dar nu vreau clasa de lux. Volvo am incercat așa că îmi place mult cum arată dar nu vreau sa fiu sclavul unui fier.

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
C5 Aircross. Eu am si sunt foarte multumit (doar doua-trei chestii minore m-au deranjat). Una second de 3 ani o iei la 20.000

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 13.06.2011
- Toyota RAV4
- Honda CR-V

Aproape de bugetul tau e si Toyota Corolla Cross 2.0 hybrid 190 cp, NOUA. Portbagajul e insa ceva mai modest pana in 500l.

#6
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 LukRo, on 01 aprilie 2023 - 20:48, said:

C5 Aircross.

Interesanta - trecem pe lista de văzut

 un_dac, on 01 aprilie 2023 - 21:16, said:

- Toyota RAV4
- Honda CR-V

Aproape de bugetul tau e si Toyota Corolla Cross 2.0 hybrid 190 cp, NOUA. Portbagajul e insa ceva mai modest pana in 500l.

Da, e mica Corolla. De Honda CR-V am tot citit și pare in spatele RAV-ului.

#7
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Skoda Kodiaq cu 5 locuri are portbagaj imens si loc in spate berechet. Spatarul banchetei din spate este ajustabil in unghi si bancheta cu totul culiseaza spate - fata. De ce nu ti s-a parut confortabila? Tocmai din aceste considerente, foarte mult loc in spate si portbagaj incapator am renuntat la Tiguan si X3 si le-am schimbat cu Kodiaq.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Kodiak e absolut imens. Poti eventual sa cauti Tiguan, versiunea cu 7 locuri. Ar trebui sa fie cam același lucru dpdv spatiu, dar un pic mai bine lucrat.

Nici CR-V nu pare nasol, dar au cam avut ceva belele cu motoarele pe benzină. Personal as lua in calcul dieselul (chiar daca e doar de 1.6).

Edited by NikoroB, 01 April 2023 - 22:20.


#9
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 icename, on 01 aprilie 2023 - 22:01, said:

De ce nu ti s-a parut confortabila?

I-am zis nevestei ca eu vreau sa o mai ”vizitez” o dată înainte de a ne decide, nu e abandonată. Recunosc că aveam mari așteptări înainte să o vad și m-a cam dezamăgit mai ales la calitatea interiorului (era mașină nouă dar cred că o versiune de baza).Langa ea era Superb-ul și ăla  m-a cucerit când m-am urcat în ea.
Ce motorizare ai ales? Cum se mișcă ?

Confortul a fost judecat de familie - copii și soție :)

Edited by costel78, 01 April 2023 - 22:33.


#10
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
Asa portbagaj mare de peste 600 litrii mai are Seat Tarraco (chiar 760 litri), care e chiar mai mare ca la Kodiaq si cred ca cu un mic efort cel putin aici la noi o poti lua noua si vorbim de echipare destul de buna adica FR si multe dotari plus dar tot motor de 1.5 si 150cp.
Mai ai ca portbagaj mare si cupra leon sportstourer care are peste 620 litri de portbaj iar cu motorul de 1.5 si bine configurata o poti lua chiar noua, acuma tu decizi. Stiu e mai exotica dar un break e mai ok daca nu ai nevoie de suv.

Edited by marius_optimist, 01 April 2023 - 22:55.


#11
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Eu recomand Touran-ul. Am masurat cu metru-ul bancheta din spate care ma interesa pe mine si nic la Tiguan nici la Audi Q5 nici la BMW seria 2 nici la multe altele nu e mai mare.
Are un portbagaj imens.

Ce nu sitam eu e ca la gen-ul asta de off-road bancheta din cauza faptului ca e un pic conica masina, adica distanta dintre roti e mult mai mare decat distanta masurata pe acoperisul masinii, de fapt spatiul util e mult mai mic. Pe cand la Touran nu pierzi nimic.
Ma exprim mai rudimentar pentru ca nu sunt un expert, dar stiu despre ce vorbesc. Si nici nu e chiar asa de mare ca Sharan-ul, adica e rezonabilia la parcat.

Mie ce mi-a mai placut la Touran e ca e singura masina care are de fapt bancheta din spate cu trei scaune separate care poti sa le tragi in fata, spate individual. Daca ai copii cu scaune de copil asta e super handy cand vrei sa pleci cu bunicii undeva.

Eu am un Touran cu 150 cai putere, cred ca motor de 1.5L pe benzina, belea, nu am nici o problema, trage bine.
Nu stiu cam cat ar costa una la mana a doua, dar sper sa fie in budgetul tau.

#12
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 15.07.2005
Hyundai Tucson? ( Modelul 2021)

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

 leny29, on 01 aprilie 2023 - 23:18, said:

Mie ce mi-a mai placut la Touran e ca e singura masina care are de fapt bancheta din spate cu trei scaune separate care poti sa le tragi in fata, spate individual. Daca ai copii cu scaune de copil asta e super handy cand vrei sa pleci cu bunicii undeva.

Si C5 Aircross are tot trei scaune individuale. Ar fi fost ideal sa aiba cursa mai mare, dar e OK.

#14
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 marius_optimist, on 01 aprilie 2023 - 22:54, said:

Asa portbagaj mare de peste 600 litrii mai are Seat Tarraco (chiar 760 litri)
Mda ne învârtim in jurul cozii - dintre cele 4 mărci sau cate sunt la VW, mereu am perceput seatul că fiind ruda săracă, cea cu design ul cel mai anost. Cupra modelul ăla nu îl găsesc în UK la sh
Eu am o păsărică cu aruncatul la mașină nouă. Stiu ca daca am plecat de la dealer cu ea, arunc pe fereastră câteva mii bune doar că i-am făcut eu "unboxing” - nu vreau asta.


 leny29, on 01 aprilie 2023 - 23:18, said:

Eu recomand Touran-ul.

Stiu Leny ce zici că am avut Touran :). Mai vechi, model 2006 dar geniala la interior. Scaunele din spate demențiale, le demontai in 2 sec, cu mânere sa le transporti, modulare...
Nu pot sa iau Touran mai nou că nu am acceptul consoartei și nu vreau scandal in casa :) Nu știu de ce a urat mașina aia deși eu o consideram geniala.

O alta varianta ar fi fost Renault Scenic dar la fel, refuz total :)

Edited by costel78, 02 April 2023 - 00:07.


#15
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 excentryc, on 01 aprilie 2023 - 23:36, said:

Hyundai Tucson? ( Modelul 2021)

E plin de ele în UK și nici nu m-am uitat sa vad ce și cum.
Mulțam de pont, arată foarte ok și pare mare.
Știi ceva în legătură cu fiabilitatea motorului lor pe benzina ?

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012

 costel78, on 01 aprilie 2023 - 20:22, said:

Ce ar mai trebui să testez?

Un VW Passat ?

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mazda CX5

#18
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012

 costel78, on 02 aprilie 2023 - 00:05, said:

Mda ne învârtim in jurul cozii - dintre cele 4 mărci sau cate sunt la VW, mereu am perceput seatul că fiind ruda săracă, cea cu design ul cel mai anost. Cupra modelul ăla nu îl găsesc în UK la sh
Eu am o păsărică cu aruncatul la mașină nouă. Stiu ca daca am plecat de la dealer cu ea, arunc pe fereastră câteva mii bune doar că i-am făcut eu "unboxing” - nu vreau asta.


Cupra e noul brand mai sportiv al lui Seat, poate gasesti in anunturi versinile mai vechi si anume Seat leon sportstourer stiu masina ca a avut cumnatu asa ceva de 1.5tsi super motor si era si tehnologie de dezactivare 2 clindrii la viteza constanta , pana la 125 km/h, si am vazut consumiri si de 5L /100 ca medie.

Legat de masina noua iti inteleg parerea, insa poti cere si oferte ca poate prizi ceva stocuri mai vechi si iei super pret la masina, am prins in 2009 masina in stoc la dealer de 9 luni cu 25% discount si la final am iesit chiar mai bine la pret cau un sh...., Cere oferte si cine stie ce noroc ai , urmareste si ceva stocuri ca nu se stie de unde sare " iepurele". exista actiuni ale producatorilor chiar si acuma, am vazut oferta la Kodiaq cu ceva pachete de optionale reducere si vb de peste 2000 euro discount. acuma in 2023.

Edited by marius_optimist, 02 April 2023 - 06:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate