Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Cutie - suport pentru montare baterie (de perete) pentru cada

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Desi poate este bizara dorinta mea, tare mult m-ar avantaja. Prin urmare va rog nu dati cu pietre, ajutati daca puteti cu idei, sau combateti decent dorinta mea.
NU ma intereseaza deloc aspectul estetic legat de faptul ca vor ramane la vedere niste tevi.
NU mai vreau tevi in perete!

Contextul este sunt sanse mari ca una din tevile ce alimenteaza bateria cazii sa fie fisurata, prin urmare tot deranjul spargerii faiantei si refacerea zonei respective. Asta in conditiile in care nu mai am faianta de rezerva.

Bun, ce as vrea in fapt.
O cutie din otel cromat sau vopsita cu o vopsea care sa reziste la umiditate, suficient de incapatoare si solida pentru a putea primi tevile ce alimenteaza bateria si pentru a o putea sustine fara probleme.

De la stanga la dreapta contextul este asa:
- tevi si coturi ce ies din caseta tehnica comuna cu vecinul
- robineti de siguranta
- apometre
- alimentare baterie lavoar
- derivatie T pentru alimentare baterie cada
- de aici tevile intra in perete si ies deasupra cazii unde este montata bateria

As vrea ca tevile sa ramana in exterior (de altfel sunt deja la eterior pentru lavoar). Din T-ul derivatie sa intre in aceasta cutie-suport pe care se va monta bateria cazii. Evident cutia-suport sa poata fi fixata ferm pe perete.

Pot oare gasi deja confectionata o astfel de "cutie" care sa aiba cat de cat dimensiuni apropiate de realitatea faptica a instalatiei?
Probabil va trebui sa dau cotele la un atelier de confectii metalice pentru asta.

Am sanse sa pot scapa definitiv de povestea asta cu tevi ingropate in perete?
Inca o data, nu ma deranjeaza DELOC aspectul, nu dau socoteala nimanui ca am tevile p'afara.

Multumesc.

Edited by radudd, 01 April 2023 - 17:00.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Folosesti o baterie stativa, prinzi bine tevile si nu ai nevoie de nici o cutie.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/_/1_20_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Element PPR pentru baterie sanitara, 20 mm x 1/2"
https://www.google.c...ih=577&dpr=1.56
Nu ai nevoie de cutie, lasa totul vizibil.

Edited by tioopedi, 01 April 2023 - 17:22.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,179
  • Înscris: 13.03.2017
Exista baterii incastrate care se monteaza pe perete cu ajutorul unui corp incastrat
Problema - sunt scumpe si trebuie oarece pricepere la montaj dar, dupa aia, poti umbla foarte usor la tevi

Asa ceva
https://shop.savipla...a-marimea-l-711

Cu asa ceva
https://www.esanitar...e-26449000.html

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 17.01.2008
@initiator, ai uitat sa ne spui cel mai important lucru: din ce material sunt tevile... PPR, PexAL, cuptru, fier....?
De aici se pleaca cu solutia...

#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Actualmente sunt din PexAl si cel mai probabil va ramane acest material, folosind insa unul de cea mai buna calitate.
Daca ramane PexAl nu stiu cum se face conexiunea cu PPR-ul acelei piese de sustinere.
Va sti cu siguranta instalatorul si poate ca tot el imi va spune sa folosesc alt material daca este mai sigur asa.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005
Gasesti la Leroy si Hornbach profile rectangulare de Al satinat cu care poti face o rama perimetrala prin care urci tevile aparente, iar pentru baterie folosesti coturi cu talpa.
Fata o faci din sticla vopsita care ar fi bine sa fie si duplex sau securizata. Poate sa fie si colantata pe spate in loc de vopsea daca vrei grafica. Daca vrei sticla demontabila poti sa faci prinderile cu magneti.

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 17.01.2008
Daca ai pexal, folosesti coturi cu talpa, fie prinse pe perete (daca este din beton) fie prinse pe o placa, si placa prinsa in perete in mai multe puncte.
Cred ca se gaseste si echivalentul pentru pexal la ceeace a pus colegul, pentru PPR
Altfel, se poate face f usor trecerea de la Pexal la PPR cu ceva fitinguri..
Instalatorul trebuie sa stie asta....
Poti tevile de PPR ingropate, fara nicio teama, nu vei avea probleme niciodata.

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am inteles, multumesc, insa nu trimit rachete pe Luna, totusi (Al satinat, sticla eventual securizata si alte vopseluri). Daca existao cutie gata facuta pentru asa ceva, la un pret rezonabil, da, cumparam si o puneam. Asta chiar daca niste coturi ramaneau ascunse in ea, insa oricum erau in exterior si nu ingropate in perete.

Am spus clar ca ma doare fix la basca despre cum arata. Totul este sa fie la exterior, sa le vad daca picura pe priunde si sa pot inchide imediat robinetul de siguranta.
Dupa mine, cand o fi sa fie, sa faca ce vor cei care vor veni.
Multumesc.

Edited by radudd, 02 April 2023 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate