Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Randament panouri fotovoltaice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Am situatia pe care o voi descrie si sunt curios daca imi puteti spune cu aproximatie care este randamentul in cazul asta comparativ cu un caz ideal, cu panouri spre sud.

Voi pune o poza cu acoperisul vazut de sus, ca sa vedeti orientarea in functie de punctele cardinale si un triunghi pentru a arata inclinatia acoperisului (31-32 grade)

Daca pun panourile pe latura  SEE, cum se vede in poza, voi avea macar 2 treimi din randamentul unui panou orientat spre sud?

Imi pun si centrala pe gaze, dar ma gandeam sa incalzesc cu AC in lunile mai calde. As putea amortiza complet incalzirea AC 2-3 luni pe an si electrocasnicele cu puterea minima de prosumator (parca 3kW)?

Daca randamentul este sub 2 treimi fata de o pozitionare ideala, parca nu mi-as bate joc de bani.

poza:

Attached Files


Edited by VarfulOmu2505, 01 April 2023 - 14:27.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Daca vine un nor, iti da tot rationamentul peste cap.

#3
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
E ca si cum as intreba daca sa iau bicicleta sau motoreta si cineva sa-mi raspunda "da, dar daca se prabuseste strada, ce faci?"
Eu vreau sa stiu ce randament as avea in medie fata de ideal, stiu ca daca e innorat cade dramatic randamentul pe orice latura pui panourile.

#4
half-life

half-life

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 16.02.2006
E vs S vs V: diferenta randament 5% dar:
- orientare E : dimineata e mai rece - randament mai ridicat
- orientare E: dimineata mai uneori negura - randament mai scazut
- orientare E si utilizare PV pentru incalzire cu AC: dimineata e mai rece si AC are randament scazut fata de restul zilei
- orientare E si 30-35 grade acoperis: soarele rasare jos de tot in lunile reci si vei avea randament productie scazut

Acestea sunt observatii facute pe un sistem orientat SSE si o inclinatie de 30 grade a acoperisului (diferenta suplimentara: eu am 6.8 KW instalati)

#5
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Asa mica e diferenta intre E si S?! Doar 5%?
Nu ma refer doar vara, ci in medie, pe un an. Sau pe o luna de toamna sau iarna, cand diferenta de randament ar fi cea mai mare pentru ca bate soarele din unghi jos.

Si inca ceva, ai panouri de-alea care au randament mai mic in general, dar sunt capabile sa incarce mai bine pe lumina difuza, sau panouri normale, care lucreaza mult mai bine in raze directe?

Edited by VarfulOmu2505, 01 April 2023 - 14:53.


#6
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
citeste tppicul de panouri si gasesti acolo cum se calculeaza

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,385
  • Înscris: 31.01.2010
https://re.jrc.ec.eu...s/en/tools.html
Folositi cu increder.
Daca aveti 2 fete de acoperis faceti 2 stringuri de panouri si nu mixati panourile de pe o fata pe alta.
Alegeti invertor cu 2 intrari de panouri cu 2 MPPT si extrageti maxim ce se poate in acest mod.

#8
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pe NVV vreau sa pun copaci neaparat. Merci ptr calculator, o sa simulez, sa vad ce iese.

Pe ambele laturi e japca maxima, dar numai vara, in rest bate dinspre sud, un panou spre sud toamna cred ca face cat doua identice spre E si V

#9
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Am simulat, 3800 kW vs 3300 kW medie anuala. Diferente foarte mari iarna, vreo 70%, foarte mici vara.

15% anual diferenta

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Inca o intrebare, fara legatura cu randamentul fizic, referitor la randamentul financiar: daca transmiti in retea 1kW, cati kW consumati din retea poti amortiza din el? 0.5? 0.3? Stiu ca se scad transportul, anumite accize, taxe, iar pe net vad variante diferite. Cat valoreaza un kW transmis fata de unul consumat? Stiu ca variaza intre producatori/distribuitori, ma refer in medie macar, aproximativ.

Intreb astea ca sa imi dau seama daca sa ma incurc sau nu cu panourile.

Edited by VarfulOmu2505, 01 April 2023 - 17:26.


#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 10.10.2005
Ideea e ca sa bagi cat mai putin in retea si sa folosesti tu cat mai mult . Atunci daca iti pui panouri trebuie schimbat si un pic si organizarea. Deci pui masina de spalat si uscatorul sa mearga ziua cand esti la servici, aerul conditionat sa mentina rece in timpul zilei , pompele sa traga apa din fantana ca sa umple rezervoarele tampon, de exemplu. Si alte optimizari din astea energetice.

Edited by trid_ovi, 01 April 2023 - 18:10.


#12
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
E o situarie nu tocmai fericita aici, casa fiind proiectata ca sa nu aiba deloc sau aproape deloc racire, dar sa necesite incalzire, adica va cere energie fix cand produc panourile cel mai putin. De asta intrebam de rata de amortizare cand dai in retea, va fi un factor important.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005
Injectand in retea vei plati doar ~0.5 (costul taxelor de distributie) pentru fiecare kWh pe care il vei lua inapoi mai tarziu (indiferent cat costa el la furnizorul tau) si o suma de bani dupa 2 ani daca ramane ceva exces neconsumat pana atunci.

Pe acoperisul dat ai si optiunea sa le dai inclinatie laterala, daca nu te deranjeaza estetic situatia.

#14
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu ma deranjeaza, ca e spre viitorii vecini, am gardul la 2m de casa pe latura aia. Acum e singura latura in camp, sper sa nu imi tranteasca un 2+m cineva, dar nu cred. Nu stiu cat ingreuneaza acoperisul structura necesara sa le inclini asa pe toate.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,385
  • Înscris: 31.01.2010
Inclinarea poate produce efecte nefavorabile in cazul furtunilor puternice.

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostVarfulOmu2505, on 01 aprilie 2023 - 14:43, said:

E ca si cum as intreba daca sa iau bicicleta sau motoreta si cineva sa-mi raspunda "da, dar daca se prabuseste strada, ce faci?"
Eu vreau sa stiu ce randament as avea in medie fata de ideal, stiu ca daca e innorat cade dramatic randamentul pe orice latura pui panourile.
Sefu' sunt 1200 ore/an productie fotovoltaica,nu face comparatii "gresite"

#17
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View PostIon_Bumbu, on 01 aprilie 2023 - 19:18, said:

Inclinarea poate produce efecte nefavorabile in cazul furtunilor puternice.

Da, acum imi dau seama, ca ai zis. Daca le ia "in raspar", imi ia acoperisu cu totu. Oricum, diferenta enorma nu cred ca e. Daca intre S si SEE este de doar 15-16%, cred ca ma pot lipsi de inclinatie ca sa mai recuperez 5-6% din aia 15-16. Plus costul structurii, plus greutatea.

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 24.02.2011
Dacã soarele nu cade perpendicular ci doar razant mai mult pe rama panoului cam cât scade randamentul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate