Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Suzuki Vitara vs Ford Puma

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare!
Se dau urmatoarele modele:
Ford Puma Titanium 1.0 L. Ecoboost hybrid (mhev) 125 cp MT
Incluse urmatoarele optionale:
-Pachet Confort (Aer condiționat automat EATC, Ștergatoare cu senzor de ploaie, oglindă interioara electrocromată, Senzori de parcare spate, Sistem încărcare wireless - smartphone compatibil)
-Pachet de iarnă (Parbriz încălzit electric, Volan încălzit, Scaune față încălzite). 21.293 euro
Versus:
Suzuki Vitara
Varianta Passion, 2wd, 1.4 boosterjet hybrid 6 MT. Acesta e cel mai ieftin care se gaseste acum in reprezentante.
20.450 euro
Va rog sa ma ajutati! 🙂
Imi plac ambele dar nu stiu pe care sa o aleg. Ma interesează fiabilitateea in primul rand si apoi consumul urban. Nu prea merg in afara localității la drum lung.
Mulțumesc!


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Ford Puma Titanium
Nu fiabilitatea e importanta la o masina ci costurile mici de intretinere si disponibilitatea pieselor de schimb. Golful meu are aproape 5 ani si nu a picat nimic la el dar motivul alegeri a fost intretinerea ieftina si disponibilitatea pieselor de schimb.

Edited by Leo2006, 31 March 2023 - 20:57.


#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

View PostLeo2006, on 31 martie 2023 - 20:53, said:

Ford Puma Titanium
Nu fiabilitatea e importanta la o masina

Clubul Dacia1310 te saluta.

----------

Fordul mai da gherle pe electrica.
Si fara sa fie hibrid.
Insa nu pe toate modelele.

Pe hartie pare varianta mai buna. E destul de populara la romani.
Poate gasesti posesori cu multi km.

Edited by stevetlangat, 31 March 2023 - 21:10.


#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Exclus motoarele Ecoboost.Cauta pe youtube sa vezi ce probleme apar la aceste motoare in timp.

""Nu fiabilitatea e importanta la o masina"" ?? Este primul lucru care primeaza.

Edited by PiticVerde, 31 March 2023 - 21:12.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vitara 4x4 !

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Fiabilitatea e o loterie. Intotdeauna masinile vechi isi dovedesc fiabilitatea dar noi ne dorim masini noi. E corect asa ! Sa alegi o masina noua dupa cat de fiabila a fost o generatie de acum 15 ani este cea mai mare greseala. Acum 15 ani Ford facea cazane pe roti. Intre timp lucrurile s-au schimbat mult.
Va mai amintiti cum i se mai spunea la marca FORD ? Am avut Dacia Logan 11 ani si n-am schimbat decat un senzor de presiune. Restul au fost consumabile obisnuite. Pot sa spun ca a fost o masina fiabila. Totusi urmatoarea a fost WV Golf cu un motor recunoscut pentru cat ulei consuma. Nu a fost cazul la masina mea. In 5 ani de zile nu am facut completare la ulei. Intre nivelul maxim si minim a scazut doar cu o treime intr-un an si jumatate si 15000Km. Un Citroen C4, primul model, are o multime de probleme si nu se gasesc piese de schimb si ce exista sunt foarte scumpe. Modelul acesta nici nu mai circula pe sosele chiar daca masina nu e asa de veche. Initiator, cumpara modelul cu vanzari mari in Europa. Restul sunt legende.
[ https://ih1.redbubble.net/image.1059999150.1543/st,small,507x507-pad,600x600,f8f8f8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 31 March 2023 - 21:53.


#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

View PostLeo2006, on 31 martie 2023 - 20:53, said:

Nu fiabilitatea e importanta la o masina ci costurile mici de intretinere si disponibilitatea pieselor de schimb.
N-am nicio problema cu fordul dar ce zici aici mi se pare total absurd.
Adica noh, poate pentru UNII nu e importanta fiabilitatea. Pentru cineva care depinde de masina (poate chiar daca n-o foloseste zilnic, dar cand o foloseste trebuie sa se poata baza pe ea) fiabilitatea e extrem de importanta.
Degeaba ai piese ieftine si reparatii rapide daca te lasa pe autostrada spre austria cand mergi la ski, sau spre grecia la mare, si trebuie sa pierzi 1-2 zile de concediu prin serviceuri, in cel mai fericit caz.
Degeaba e ieftina reparatia daca depinzi de ea pentru sute de km in fiecare zi, si te lasa 3-4 zile intr-o perioada aglomerata, de-ti da peste cap toate planurile.

De acord ca orice masina te poate lasa, da' asta nu inseamna ca orice ai alege, ai aceleasi sanse sa te lase in drum sau nu.
Eu folosesc masina rar, dar prima oara cand m-a lasat masina in drum, am vandut-o si mi-am luat alta. :P

Masinile vechi nu isi dovedesc fiabilitatea, te gandesti la masini BINE INTRETINUTE. Aia face diferenta, si chiar asa poti avea ghinion daca cumperi ceva cu multe posibile probleme.
De acord cu faptul ca una noua nu iti garanteaza fiabilitate, dar poti sa faci un minim de research la partile importate (ce motor foloseste, ce cutie de viteze, ce au schimbat in ultimii 3-4-5 ani si cat de fiabile au fost ultimele generatii, etc.) si sa faci o alegere informata.

Ah, daca o folosesti ca sa-ti plimbi copilu' la scoala si sa mergi la birou 10 km in fiecare zi, te descurci o perioada si cu uber/transport in comun, nu-i bai.

#8
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 27.08.2021
Recomand Suzuki.

Am mers cu o Vitara S (4x4, cutie automata, motor benzina turbo de 1,4l) noua de aproape 6 ani, singurele chestii schimbate fiind placutele de frana si bateria acum jumatate de an.
Cu privire la consum e mai greu de evaluat, toate Suzuki-urile noi sunt hibride asa ca depinde destul de modul de utilizare.
La Vitara S consumul extraurban era de 5,5 l, si urban dar cu circulatie de Bucuresti si distante scurte de 11 l.

Edited by ForsakenTotal, 31 March 2023 - 23:08.


#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu zic sa te uiti si la C4. Poate mai trebuie sa pui acolo cativa euro dar e misto.
Acum ce sa zic, de Ford se stie ca ecoboost de 1.0 e un rateu micut. Practic daca se intampla ceva la motor il schimbi. Depinde cat tii masina, daca o tii cat e garantia atunci poate ai sanse sa ti-o repare in garantie. Dar stii cum e, au ei o suta de motive mai multe ca tine sa nu ti-o repare.
Suzuki pe de alta parte nu are plangeri de fiabilitate cat de calitate. Zgomot in habitaclu, materiale mai chinezesti...

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Arunca un ochi si la SsangYong ... fa si un drive-test, zic eu; iti recomand din toata inima.
Vrei scurta, din ce vad (modelele alese). La astia ai Tivoli simplu, sau Grand (o idee mai lunga, dar si mai spatioasa).
Mai e Korando, dar ala sare nitel la pret.
Sunt mai multe discutii p-aici unde am recomandat sa se arunce o privire si la SsangYong.
Am un Grand de vreo 5 luni, aproape 11k km cu el ...

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Suzuki Vitara. Are un coleg, de vreo cativa ani buni, nici o singura nemultumire. Revizii, benzina si....lichid de parbriz.
Motorul 1.4 in 4 cilindri, bine echilibrat.

Ford puma. Stiu pe cineva care isi blesteama zilele. Probleme pe la bord. Probleme cu motorul (curea de distributie in ulei, se dizolva si face probleme).

Eu, daca ar trebui sa aleg, as merge pe Vitara fara sa stau pe ganduri, chiar daca nu e chiar asa aratoasa ca Puma. Cred ca si garantia e mai mare la Suzuki.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
Toate masinile de acelasi range sunt la fel si atunci ce face diferenta? Dotarile! Dotarile iti dau confortul si placerea de a conduce!
Sti ce inseamna parbriz incalzit? inseamna topirea a 1 cm gheata in 2-3 minute!
Sti ce inseamna stergatoare automate? inseamna ca nu mai dai de manete de nebun dupa cum este ploaia de tare sau slaba
Banuiesc ca sti ce inseamna volan si scaune incalzite cand afara sunt -10 grade...
Sti ce este cu oglinda aia? Inseamna ca daca un idiot din spatele tau are farurile dereglate (sunt enorm de multi) nu te orbeste.
Fara niciun fel de discutie, pentru ce ai tu nevoie, Puma este alegerea cea mai buna.

Edited by adip1962, 01 April 2023 - 07:29.


#13
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.12.2016
am Vitara in taximetrie de 4 ani.... 110000 km fara probleme! recomand!

#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Posesor de ~ 3 ani de Vitara 1,4 hibrid varianta Spirit, am avut o singura problema si anume amortizoarele de la hayon iarna nu mai ridica si au fost schimbate pe garantie.
Acum doua luni am fost chemat la reprezentanta Suzuki pentru un recall, s-a schimbat pompa de vacuum (preventiv) masina neavand probleme cu ea.
In rest totul impecabil ca in prima zi, apropo consum 8 L (asa sta fix de ani buni rulaj Buc)
A si ultima revizie (3 ani si 34.000 km) a costat 790 lei.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Nu știu ce să recomand obiectiv, din cele 2.
Subiectiv, aș alege Puma. Pe baza dotărilor.
Am în ogradă 2 tinichele. Una are volanul încălzit. Joi am plecat cu cealaltă la drum mare greșeală. Am condus cu o mână, cu vârful degetelor. Cealaltă mână era sub cur, la încălzit. Că nici mănuși nu mai aveam.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Intre o masina cu dotari mai multe si mai aratoasa si alta recomandata de cativa ca nu au avut probleme tehnice dar mai putin dotata si atractiva, alegerea devine foarte grea.
Am injurat si eu ca nu am luat cu incalzire in parbriz dar m-am calmat cand mi-am dat seama ca toti frecam de ghiata geamurile laterale. Alea nu mai au incalzire la nimeni.

Edited by Leo2006, 01 April 2023 - 10:40.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPiticVerde, on 31 martie 2023 - 21:12, said:

Exclus motoarele Ecoboost.Cauta pe youtube sa vezi ce probleme apar la aceste motoare in timp.

""Nu fiabilitatea e importanta la o masina"" ?? Este primul lucru care primeaza.
Presupun ca te referi la primele modele de motor.
Ca problemele au fost reparate la modelele următoare.
As lua Ford strict pentru parbrizul încălzit. E altceva iarna sa te urci direct în mașină, și alta sa începi cu racleta la curățarea de gheata.
Suzuki au o problema cu vopseaua, folosesc pe baza de apa, pe forumul lor se plâng ca se zgârie și dacă te uiți urat la ea.

Edited by slai, 01 April 2023 - 10:41.


#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 15.11.2005
Puma

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate