Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Mașina de spălat vase pentru o singura persoana

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Buna. Imi trebuie o mașina de spălat vase pentru o singura persoana. Ce imi puteti recomanda va rog? As vrea sa iau de la eMAG.
Multumesc.

Edited by azazo9, 31 March 2023 - 17:26.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cele mai mici cred ca sunt de 6 seturi iar cea mai prietenoasa cu buzunarul dar si calitativa cat de cat, ar fi BEKO
https://www.emag.ro/.../pd/D84XZ7BBM/?

Spor Posted Image

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Pentru o persoana este buna aceasta masina Electrolux ESL4201LO, 9 seturi, 5 programe, Clasa A+, 45 cm, are programul de 30 de minute.

#4
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Daaaa, eu iubesc marca Electrolux. Am masina de spalat rufe de la ei si o idolatrizez. Ma uit si la Beko si celelalte. Mersi

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 24.11.2002
Daca ai loc in mobila sa bagi una de 60cm, atunci acel tip sa cumperi. Tacamuri, farfuri mai speli si la mana daca e nevoie, dar tava din cuptor e bine sa iti incapa si ea acolo, la fel si oalele mai mari, acolo e o diferenta mare.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
La fiecare marca exista modele reusite si mai putin reusite.

Daca esti interesata de un model, cauta modelul pe Amazon si vezi review-urile.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Iti cumperi nu doar in fct de numarul de persoane, ci in fct de locul unde o montezi.
Pentru 1-2 persoane, e destul teoretic una ce se pune pe blat, dar practic e durere mare, adica ocupa spatiu pretios si e cosmar sa o racordezi/evacuare.
E de dorit una incorporabila, normala, de 45cm, cu functie de clatire, care iti permite sa faci un ciclu la 2 zile.

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru o singura persoana de departe cea mai buna si accesibila masina de spalat vase e "buretele si detergentul de vase". Spala si foarte repede.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De preferat ar fi sa cauti una de 60 cm.

Legat de marca, chiar nu conteaza. Toate spala fix la fel. Diferentele sunt date de cat de modular e interiorul, din ce material e cuva interioara (plastic / inox sau inox + plastic, si intr-o oarecare masura de cat de silentioase sunt si de clasa energetica). Evident ca producatorii mai adauga briz-briz-uri gen lumina interioara, wifi etc... Iar eficienta energetica e calculata pentru ciclul de spalare standard la o temperatura mai mica.

Eu am 2 masini: una de la Bosch si una de la Miele. Desi Miele a fost de 4 ori mai scumpa, spala fix la fel. Fratele meu are Beko si nu e nici o diferenta. Sincer, imi pare rau acum de banii dati. Am crezut ca ma scapa complet de frecat oalele sau tigaile.

Daca te astepti sa bagi oala in care ai ars laptele si sa o scoata luna o sa fii dezamagit(a).

Cel mai important e sa asezi cum trebuie vasele in masina, sa folosesti sare chiar daca pui pastile, sa ii cureti filtrele din cand in cand si sa nu te astepti la minuni.

#10
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Absolut corecte afirmatiile de mai sus.
Dupa aproape 4 ani de utilizare a unui Bosch fabricat in Germania, am inteles si eu ca masina nu poate elimina chiar toate chestiile arse / prinse de pe vasele in care se gateste / coace / frige.
Un lucru am facut insa si nu este chiar atat de dificil cand este vorba despre vasele si tacamurile ce provin de la doua peroane zilnic.
Am curatat cu hartie igienica ieftina tot inainte de a pune in masina. Unele sunt atat de curate incat ai zice ca le poti pune direct in dulap.
Rezultatul este ca masina este practic ca noua dupa 4 ani, ciclurile de spalare se succed la 3 zile si asta pentru ca vasele sunt scurse si sterse.
Cand apare vreo tava sau cratita cu "probleme", ei bine sunt sanse sa nu o scoata 100% spalata.
Despre marimea masini, da, este de dorit sa fie din categoria "standard", adica cu latimea de 60 cm. Daca are si sertar dedicat pentru tacamuri, cu atat mai bine.
Incorporata sau nu, asta depinde de situatia in care este asezata. Chiar daca as fi putut sa o incorporez, nu as fi luat asa. Ma deranjeaza ideea ca este infipta acolo si la nevoie nu o pot scoate fara dificultate.
Spor la cautat, cum ziceam, mare sa fie si daca sunt bani un Bosch Serie 6 ar fi ideal pentru ca aceste modele sunt 99% fabricate in Germania.

#11
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Cumpar pentru mama in varsta. Pentru oale recomand Sano ala de aragaz in sticla neagra. E foarte bun. Multumesc tuturor.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View PostTipiric, on 31 martie 2023 - 21:28, said:

Pentru o singura persoana de departe cea mai buna si accesibila masina de spalat vase e "buretele si detergentul de vase". Spala si foarte repede.

O masina de spalat vase consuma 7-8 litri de apa si jumatate de kW la o spalare.

Tu cu buretele tau consumi un litru de apa la o farfurie.

Masina de spalat vase are avantajul ca poate fi incarcata in cateva zile. Daca ai suficienta vesela, esti acoperit. Ii dai drumul doar cand se umple de vase murdare. Chiar nu trebuie sa speli vasele dupa fiecare masa.

Edited by abac, 01 April 2023 - 09:15.


#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 24.11.2002
Si mama nu face gateste la cuptor? O fripturica, un cozonac sau o placinta?
Ii este usor sa invarta/spele tavile de cuptor deasupra chiuvetei?

Si daca este ceva depus pe oala se lasa la inmuiat cu detergent, dat jos grosul si bagat in masina.

1metru cub de apa, adica cat consumi la 125 de spalari  costa 15 lei cu canalizare inclusa? 1KW de energie 0.8 lei, o pastila la fel. Daca confortul cat costa?
Si nu speli cu apa rece vasele, ci trebuie incalzita, dar cu siguranta nu la 65 de grade cat foloseste masina.

Edited by vestale, 01 April 2023 - 09:21.


#14
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,733
  • Înscris: 05.11.2008

View Postazazo9, on 01 aprilie 2023 - 09:11, said:

Cumpar pentru mama in varsta. Pentru oale recomand Sano ala de aragaz in sticla neagra. E foarte bun. Multumesc tuturor.
Ia un Candy pentru 6 seturi. Nu are nevoie de mai mult.
Candy CDCP 6 la 1230 lei.

#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007

View Postabac, on 01 aprilie 2023 - 09:15, said:

O masina de spalat vase consuma 7-8 litri de apa si jumatate de kW la o spalare.

Tu cu buretele tau consumi un litru de apa la o farfurie.

Masina de spalat vase are avantajul ca poate fi incarcata in cateva zile. Daca ai suficienta vesela, esti acoperit. Ii dai drumul doar cand se umple de vase murdare. Chiar nu trebuie sa speli vasele dupa fiecare masa.

SI ghici ce se impute in masina de spalat vase.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Altul care vorbeste fara sa aiba habar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate