Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfaturi sistem fotovoltaic

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DragusPetru

DragusPetru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.10.2019
Salutare.

Doresc sa îmi montez un sistem fotovoltaic on grid de 6kw cu invertor huawei și panouri longi. Cei de la care am cerut oferta mi-au făcut un preț de 33.600RON pentru sistem trifazat sau 33.400RON pentru sistem monofazat. Problema este ca anul viitor as dori sa trec pe branșament trifazat deoarece am in plan montarea unei pompe de caldura + o mașina electrica.

Prestatorul spune ca pot folosi fără probleme un sistem de foto-voltaice monofazat pe un branșament trifazat, mai exact ca ar trebui legat la una dintre cele 3 faze. Între timp eu am cerut o părere referitoare la speța asta și electricianului care a executat instalația electrica și mi-a recomandat sa nu fac lucrul acesta deoarece ar fi o dezechilibru mare între faze.

Voi ce ma sfătuiți sa fac?

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Oare asa este romanul?
Se uita la 200 lei cand este gata sa cheltuiasca 33000?

#3
DragusPetru

DragusPetru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.10.2019

 adip1962, on 31 martie 2023 - 13:17, said:

Oare asa este romanul?
Se uita la 200 lei cand este gata sa cheltuiasca 33000?

Nu ma uit la 200lei, ba din contra as opta pentru trifazat. Doar ca investiția as dori sa o fac acum iar cei cu fotovoltaicele spun ca va trebui sa aștept minim un an pentru trifazat deoarece cei de la electrica se mișca foarte greu

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Ai raspunuri aici
https://forum.softpe...ica-pas-cu-pas/

Pe scurt, recomand sa astepti sa iti pui bransament trifazat sau schimbi invertorul cand treci pe 3 faze.

Fa de la inceput puterea bransamentului trifazat cel putin cat al sistemului PV, dar rrecomand ca bransamentul sa fie mai mare, ex 22 kW.

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,208
  • Înscris: 17.03.2009

 DragusPetru, on 31 martie 2023 - 13:00, said:

Prestatorul spune ca pot folosi fără probleme un sistem de foto-voltaice monofazat pe un branșament trifazat, mai exact ca ar trebui legat la una dintre cele 3 faze. Între timp eu am cerut o părere referitoare la speța asta și electricianului care a executat instalația electrica și mi-a recomandat sa nu fac lucrul acesta deoarece ar fi o dezechilibru mare între faze.
Voi ce ma sfătuiți sa fac?
Nu va fi nici un dezechilibru daca de exemplu vei obtine un bransament trifazat de 18kw atunci cand injectezi in retea nu se va crea un dezechilibru,prestatorul are dreptate.

#6
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

 DragusPetru, on 31 martie 2023 - 13:20, said:

Doar ca investiția as dori sa o fac acum iar cei cu fotovoltaicele spun ca va trebui sa aștept minim un an pentru trifazat deoarece cei de la electrica se mișca foarte greu

Eu zic sa faci investitia acum, pe monofazat, cei cu fotovoltaicele au dreptate probabil cu trecerea la trifazat, dureaza. Ai deja trifazat la stalpul de pe strada?

Eu astept inca trecerea la trifazat (Electrica - Muntenia Nord) ceruta inca din 2019, nefiind trifazat pe strada mea se cere o "intarire de retea".

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 10.05.2007

 Adm, on 31 martie 2023 - 14:05, said:

Ai raspunuri aici
https://forum.softpe...ica-pas-cu-pas/

Pe scurt, recomand sa astepti sa iti pui bransament trifazat sau schimbi invertorul cand treci pe 3 faze.

Fa de la inceput puterea bransamentului trifazat cel putin cat al sistemului PV, dar rrecomand ca bransamentul sa fie mai mare, ex 22 kW.
O recomandare  ffff buna . In 2017 cand am facut bransamentul cu delgaz grid am cerut putere de 20 kw si m-au luat la misto ca ce imi trebuie atat ( Ca nu sunt fabrica si e prea mult pentru un casnic) . Intr-un final mi-au dat 12 ....

Edited by mihai93, 31 March 2023 - 16:05.


#8
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
panouri cu grafen

#9
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004

 vdesigns, on 01 aprilie 2023 - 12:48, said:

panouri cu grafen

si baterii cu metal lichid

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate