Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Karcher k 5,75 Jubilee si K 7,2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salutare. Acum 17 ani am cumparat un k5,75 utilizat casnic si la o luna ce a iesit din garantie, s-a fisurat stutul de aluminiu de pe capul pompei, cel cu presiune si inauntru s-a sparat o siguranta de la un piston. Pretul la reprezentanta 80% din produs. Un prieten care avea spalatorie in provincie mi a dat un k 7,2 functional poate gasesc piese compatibile pe el, pentru ca cel cadou era maricel pentru mine si zgariat iar al meu nou, nout. Nu am finalizat ca nu se potrivea nimic, si nu se putea suda capul pompei de aluminiu pentru ca inauntru era captusit cu plastic. Siguranta am facut rost, am lipit tutul cu o solutie bicomponent dar bineinteles ca la presiunea aia nu a tinut. Am abandonat. Acum dupa 15 ani sunt piese s-h peste tot, am gasit cap pentru pompa crapara si vreau sa le fac functionale. Le am servisat, verificat, functioneaza perfect pe timp scurt cat am facut proba.
Intrebare: Cel de 7,2 avea ulei iar al meu vaselina in pompa. Un tip care vinde piese KARCHER spune ca toate au ulei, dar eu stiu sigur ca al meu era sigilat si dupa 2 ani cand l-am desfacut era vaselina fina si curata inauntru. Ce sa pun va rog? Iar la cel cu ulei ce tip sa fie? Mulțumesc!

Edited by b.iulian, 31 March 2023 - 11:09.


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sintetic 15W - 40 cat mai bun !

Eu pun Aral Multielastic 15W - 40 , foarte bun ! Dar nu e Karcher !

#3
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 Alltrack, on 31 martie 2023 - 11:37, said:

Sintetic 15W - 40 cat mai bun !

Eu pun Aral Multielastic 15W - 40 , foarte bun ! Dar nu e Karcher !
eu credeam ca este unul de racire,gen de transformator,de calorifere.Am inteles. Pai sa pun ulei in ambele,si in cel in care eu cred ca era vaselina ?

Salutare.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai youtube , tastezi ''Karcher oil change'' si ai o gramada de filmulete in care iti arata ce si cum ! Eu vaselina alimentara pun rar numai la supape . Succes !

#5
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate