Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Imprimante 3D Bambu Lab

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

r_vlad

r_vlad

Member

• Grup: Members
Prima piesa functionala. Parte din sistemul de fixare si reglare pozitie pentru copertina unui balansoar de gradina. De la stanga la dreapta, piesa originala, piesa originala defecta, prototip 1 (PLA), prototip 2 (PETG), piesa finala (PETG).
Attached File  20240511_095647.jpg   431.21K   23 downloads

Montata
Attached File  20240511_105550.jpg   563.79K   21 downloads

Despre imprimanta ce sa zic ? Stupid proof si calitate excelenta.

Edited by r_vlad, 11 May 2024 - 15:02.

r_vlad

r_vlad

Member

In cateva ore incepe campania promotionala Bambu Lab. Preturi reduse atat pentru imprimante cat si pentru material. A1 mini va fi €199 iar A1 €339 !

Nubyan

Nubyan

Junior Member

Am comandat și eu un A1 Mini pentru inceput. Am mai avut un ender 3 pro, pe care am mai învățat unele chestii și am zis sa incerc și Bambulab, Până o să scoată următoarea generație la X1C spre sfârșit de an, mă mai îndeletnicesc cu asta mica.

r_vlad

r_vlad

Member

Am convins si eu un membru al familiei cu mult timp liber sa ia un A1 Mini. Sper sa il prinda microbul si sa nu adune praf imprimanta. Fantastice timpuri traim ! Sa ai acces la astfel de tehnologie pentru doar 1000 lei...

arg

arg

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostAdm, on 31 martie 2023 - 10:20, said:

Ma tot uitam ce a mai aparut nou in topuri, pentru ca al meu Anycubic Mega S deja am reust sa il buseasca copiii canva si sincer nu mai anici timp, nici nervi sa iau de la inceput tot procesul de tweaking si upgrades, deci am vazut ca Bambu Lab a scos o imprimanta super misto, care teoretic e si foarte rapida.

Sunt 3 versiuni:

1. Bambu Lab P1P - versiunea cea mai simpla si ieftina. E destinata in principal pentru PLA, deoarece nu e inchisa.
Desigur, cu ceva munca si nervi, puteti sa ii faceti o cutie frumoasa.

2. Bambu Lab X1 Carbon - versiunea inchisa, pentru materiale precum ASA/PLA/PET-G etc

3. Bambu Lab X1-Carbon Combo 3D - aceasta are in plus vs #2 un automatic spooler, care teoretic permite sa printati folosind pana la 4 culori de filamente.

E plin youtube de review-uri.

Are cineva o astfel de jucarie?

acum au reduceri pe site-ul oficial
https://eu.store.bam...ter/products/a1

SIR

SIR

Senior Member

Am luat si eu un P1S Combo. Pe motiv ca era la jumătate de preț fata de Prusa MK4 + MMU + Enclosure. Enclosure mai rezolvam eu cu tot felul de improvizații dar un sistem multi-material decent n-aveam cum si i-am simtit lipsa in cateva ocazii.
Bine împachetată dar a venit cu manerul usii rupt, cum am citit ca vin mai toate. 15 minute instalarea zice la reclama - vreo jumatate de ora mi-a luat mie despachetatul si apoi dupa inca doua ore eram tot draci si nimic nu mergea. Ceva firmware update s-a cerut dupa ce a avut internet si de acolo s-a zapacit cu totul. Dupa meci m-am mai linistit, i-am dat restore to factory defaults si de acolo a mers din nou totul OK in 10 minute...
Cum ziceam, foarte mult plastic in angrenaje - ma astept ca dupa cateva sute de ore de functionare sa inceapa distractia - un alt motiv in plus fata de MK4.

Nici nu stiam ca are camera si poate face timelapse. Am facut bufnita de referinta Posted image cu timelapse - pe care nu il gasesc?! A iesit OK, dar la o ora si jumate bate doar ușor Anycubicurile.

Attached File  2024-06-17 180846.jpg   46.22K   8 downloads

Attached File  20240617_172412.jpg   239.44K   11 downloads

Attached File  20240617_182902.jpg   190.12K   11 downloads

arg

arg

Guru Member

ai luat-o cu livrare in Romania ?

SIR

SIR

Senior Member

Nu, in stoc la Bambu Lab EU store, livrare in 2 zile lucratoare in .de

arg

arg

Guru Member

Courage, on 27 iunie 2023 - 12:42, said:

Ce mi-a adus curierul de ziua mea si a fost acaparata de jr?
te putem ruga sa ne spui cum merge dupa un an?

SIR

SIR

Senior Member

Spunea un coleg pe aici ca orice comunicare intre imprimanta si device-uri e printr-un hub chinez. Asa e daca vrei sa fie foarte comod, altfel poți ignora total hub-ul lor, eventual si software-ul lor (chiar foarte OK). Se poate ignora chiar si internetul - orice model si orice slicer pe PC, pus gcode-ul pe SDD, băgat cardul in imprimanta si gata piesele de F35, fără sa le vadă chinezii Posted image

Un model complicat, vreo 200+mm înălțime, zone spre 80° fara suport, circa 6 ore.
Attached File  20240620_193008.jpg   81.65K   5 downloads

Am gasit si timelapse-urile - le salveaza numai pe SDD si trebuie scos ala si pus intr-un cititor, apoi pus inapoi... oricum interesant.

[ https://player.vimeo.com/video/963398197?share=copy - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate