Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

Python

Curatare piese de calcar
 Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator

Cazul de la Spitalul Pantelimon d...
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita "all inclu...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO
 Importanta numarului de RPM la ma...

Baterii auto recuperare bani

Vopsele de interior respirabile

Deconectare controller consola PS4

Profesori incompetenti si dezinteresati,nimeni din clasa nu intelege nimic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

yekun

yekun

Active Member

• Grup: Members
Pai parca a fost și topic aici când pe Facebook un grup de părinți prosti se certau, neștiind ordinea efectuării operațiilor adunare si inmultire, totul culminând cu excluderea din grup a singurului care stia...

Deci tu le explici la tembelii ăia  mici ca 2+2×2 face 6 , ălora le întra pe o ureche și le iese pe cealaltă, iar când le dai note mici la verificare, vin tembelii ăia mari, fac scandal și te reclamă la director.
Că  au făcut ei pe telefon, pe calculator și rezultatul e 8.
O data, de doua, de noua, îți bagi picioarele pana la urma...

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostSmurfK, on 31 martie 2023 - 11:16, said:

Dacă te uiți la doctori și asistente, și-i compari cu ce era acum 10+ ani, diferența e de la cer la pământ. Iar diferența a făcut-o salariul. Una este când îți e apreciată munca, iar alta când femeia de serviciu cu două clase ia mai mult decât tine, iar de la tine se așteaptă să formezi generațiile viitoare.
In bine sau in rau? Exemple? Multumesc.

carolinaherera

carolinaherera

Active Member

ce nervi sa ai frate cand un copil needucat (si cu mintea slaba pe deasupra!) isi permite sa ridice tonul la profesor, ca sa nu mai spun de altele grave!!!! ma crucesc ce-mi vad ochii, tupeu la maxim.
la facut mistouri exceleaza, la o inmultire stau prost spre dezastru!
dar, cum e turcul si pistolul...

Beerpong

Beerpong

Member

• Grup: Validating

View PostAlexNAC04, on 31 martie 2023 - 08:29, said:

Manualele noastre nu ne explica nimica,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â".
Iti recomand sa incerci sa participi la olimpiada tâmpiților.

cristirg

cristirg

Senior Member

mai bine inveti si despre Particulele elementare : quarkuri, leptoni, mediatori (bosoni de calibrare), bosonul Higgs.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Posthelen76, on 31 martie 2023 - 17:43, said:

cauta un manual de matematica

View Postcotizo_dacul, on 31 martie 2023 - 10:29, said:

Iti  dau  eu un  exemplu.

View Postgelublabla, on 31 martie 2023 - 10:30, said:

Numai eu am senzatia ca manualele sunt din ce in ce mai proaste, in timp?

View Postcotizo_dacul, on 31 martie 2023 - 10:41, said:

Sunt pline de  informatii inutile.
Cu  ce  intereseaza  pe  un  copil  de  10  ani  sa puna  gogosari.Nu toti  copii sunt genii.
Sa pui gogosari inseamna genii???

Nu vreau asta, vreau sa-mi arati, mai corect, astora care ziceti dar doar din povesti ca manualele-s proaste, vreau UN EXEMPLU de lectie care nu e de inteles.
Ca la sa ma trimiteti ca nu stiti c a vorbiti sunt satul, sa discuitam pe elexmple

View Postcarolinaherera, on 31 martie 2023 - 18:15, said:

ce nervi sa ai frate cand un copil needucat (si cu mintea slaba pe deasupra!) isi permite sa ridice tonul la profesor,

Si cand profesorul e prost ca majoritatea profesorilor ce mai faci?

SmurfK

SmurfK

Senior Member

View Postaaaa4567, on 31 martie 2023 - 18:09, said:

In bine sau in rau? Exemple? Multumesc.

În bine. Fix acum am ceva probleme cu maică-mea, așa că stăm prin spitale. Aceleași cadre medicale, parcă nu le mai recunosc, îți vorbesc frumos, te ajută, nu mai e "ce faci tanti, ai venit la spital?". Apeși butonul, vin în maxim un minut. Și se vede pe fața lor că le face plăcere să te ajute.

cotizo_dacul

cotizo_dacul

Active Member

View PostTsunamii, on 31 martie 2023 - 21:42, said:

Sa pui gogosari inseamna genii???

Nu vreau asta, vreau sa-mi arati, mai corect, astora care ziceti dar doar din povesti ca manualele-s proaste, vreau UN EXEMPLU de lectie care nu e de inteles.
Ca la sa ma trimiteti ca nu stiti c a vorbiti sunt satul, sa discuitam pe elexmple

Si cand profesorul e prost ca majoritatea profesorilor ce mai faci?
Nu  dragul meu ,eu zic  ca in manualul  de lumba si literatura romana   te invata sa   pui  gogosari.Nu  te mai invata  cine a  fost  Creanga,Sadoveanu,Eminescu,Calistrat Hogas,Bolintineanu,Alecsandri,Arghezi,Blaga,Marin Preda.Ii invata pe  copii   de  10  ani sa puna gogosari.Intelegi  ce zic in manualul  de LIMBA SI LITERATURA ROMANA.Puteau  ff  bine sa faca  un  manual  separat,o ora  separata unde  sa ii invete  pe copii sa  puna  gogosari,sa   faca placinte,etc.Si  dupa aia ne mai miram de copii din ziua  de azi au ca idoli,pe  guta,pe selly  sau  mai stiu eu cine.Si  ca  ii  vedem la   11  ani  ca  iti dau in cap ,ca asa  ii invata  guta,sa fie smecheri,sa  aiba valoare.

Edited by cotizo_dacul, 31 March 2023 - 22:16.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Asta e ce-mi povestesti tu, cu exemplul ala vii, sau o vrei sa-mi inolculezi parerea ta?
Eu vreau pasajul care ti se pare ca nu invata nimic copilul, din care nu se intelege nimic, nu ceea ce ai vrea tu sa scrie intr-un manual, pentru ca uite, de 4 pagini nu esti in stare sa raspunzi la o intrebare simpla.
Hai, ia sa vedem cat de "bun" esti tu.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postmirel3003, on 31 martie 2023 - 09:31, said:

Oare de ce sunt majoritatea profesorilor vai de capul lor cum zici tu? Iti zic eu, din cauza salariilor... un student bun dupa ce a terminat studiile nu o sa ramana in invatamant pentru ca nu are nici un motiv... Se angajaza la prima multinationala care ii iese in cale si ia un salariu mult mai bun ca in invatamant.

In 80% din cazuri in invatamant ajung aia cei mai slabi care nu fac fata in sistemul privat. Dai salarii bune si ai sa vezi ca vei avea si profesori buni. Sunt foarte putini profesori, buni, dedicati care si-au sacrificat viata/familia de dragul scolii.
Ok inteleg ca profesorii lucreaza mai putine ore ca si un angajat normal dar pana la urma nu isi poate hrani familia cu acele ore libere sau cu vacanta aia de 3 luni de care ziceti toti care defapt e de o luna ca in rest au admiteri liceu/examen de capacitate, bacalaureat, etc...
  Povesti de acum 15-20 de ani, ramase in folclor si intrtinute cu abilitate pentru a justifica veniturile imense din meditatii si atentiile pretinse si primite de la parinti! salariile sint bune, plus trei luni de concediu platit, programul de citeva ore pe zi, responsabilitati zero, belfereala totala! Si se vede prin concurenta mare la examenele de titularizare si lipsa posturilor libere in orase si orasele!

djl

djl

Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

Să facem lumină: comparaţie de manuale.
Algebră - clasa IV secundară (echivalent cls. VIII azi), circa 1935: https://www.dropbox.... 1935).PDF?dl=0
Cel coordonat de prof. Abraham Hollinger, clasa VII, 1961-1962: https://www.dropbox.... 1962).PDF?dl=0
E pus şi pe http://manualul.info/
, unde găsiţi mai multe din comunism (post-1965 în special), dar şi din anii '90
Pe cele actuale le găsiţi aici (din păcate nu toate pot fi vizualizate): https://www.manuale.edu.ro/

Edited by djl, 31 March 2023 - 23:39.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postradunic, on 31 martie 2023 - 10:01, said:

Un profesor prost, da. Cel care vine la ore, recită poezia, pleacă acasă, bună ziua, pa.
Unul bun, care își face meseria cum trebuie, muncește cel puțin 8 ore pe zi. Doar că ăștia sînt rari.
Sa ce?

View PostMarianG, on 31 martie 2023 - 11:15, said:

multi dinte ei obtin titularizarea cu nota minima, de ce avem asteptari mari de la ei ?
pentru ca la examene sint tot felul de prostii de pedagogie sau metodica de pe vremea lui Pestalozzi!

View Postdjl, on 31 martie 2023 - 13:15, said:

@ Bursul : la noi a fost mare problemă cu cărţile din domeniul tehnicii, adică nu au fost vreodată îndeajuns, deşi pentru chestii de bază, în anumite domenii au fost publicate în decursul timpului ceva cărţi.
Eu nu cred că ajungeam geniu, dar cu siguranţă aş fi fost mai interesat, aş fi învăţat un pic mai bine dacă ar fi existat ceva materiale informative la îndemână, pe lângă manualele anoste din şcoală şi liceu. Inclusiv unele cărţi vechi (să fi ştiut de ele).
...................
Erau carti destule! In rest, in nici o scoala din lume nu se invata din cartile de telefon sau almanahuri ci din manuale!
Ghinion! nici la capitolul asta lumea nu vrea sa se adapteze la nevoile tale!

adisz

adisz

Targu Mures

View Postcarolinaherera, on 31 martie 2023 - 18:15, said:

ce nervi sa ai frate cand un copil needucat (si cu mintea slaba pe deasupra!) isi permite sa ridice tonul la profesor, ca sa nu mai spun de altele grave!!!! ma crucesc ce-mi vad ochii, tupeu la maxim.
la facut mistouri exceleaza, la o inmultire stau prost spre dezastru!
dar, cum e turcul si pistolul...

Asta am dorit, asta am primit.
Nu poti lasa corigenti, de repetenti nu mai zic, daca iti permiti sa atentionezi loaza deja maimu parintii europeni cu drepturi aterizeaza direct la directiune, inspectorat si media (in acelsi timp) iar profesorul "nesimtit" este crucificat in piata publica si in acest mod se umple tara (si strainatatea) de prosti,inculti si nesimtiti.
Exceptiile, alea din ce in ce mai putine din pacate, intaresc regula.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postcotizo_dacul, on 31 martie 2023 - 22:08, said:

Nu  dragul meu ,eu zic  ca in manualul  de lumba

Mai astept exemplele alea ca manualele-s proaste?
Pentru ca nu stiu cat de inteligenti sunt cei care spun ca-s proaste, vreau sa ma conving singur.
Are sau nu relevanta subiectul asta aparut aici pe s/pedia?

rusuvl

rusuvl

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Posttytysor, on 31 martie 2023 - 23:34, said:

Povesti de acum 15-20 de ani, ramase in folclor si intrtinute cu abilitate pentru a justifica veniturile imense din meditatii si atentiile pretinse si primite de la parinti! salariile sint bune, plus trei luni de concediu platit, programul de citeva ore pe zi, responsabilitati zero, belfereala totala! Si se vede prin concurenta mare la examenele de titularizare si lipsa posturilor libere in orase si orasele!

Nu prea ai dreptate. Sunt care fac bani din meditatii, dar cei care fac sume imense nu sunt atat de multi. Salariile nu sunt extraordinare .. dupa ce isi dau gradul 1 devin semidecente ... programul este de cateva ore pe zi la scoala, dar acasa corecteaza lucrari, pregatesc ore si activitat, responsabilitatile sunt foarte departe de 0 ... habar nu ai ce vorbesti. partea cu vacanta e singurul lucru unde ai dreptate, dar cand te gandesti ca toate zborurile / cazarile sunt mult mai scumpe, deoarece si copiii au vacante si parintii pleaca tot in acele perioade .... Ca profesor ai 3 luni de vacanta, dar nu alegi tu cand iti iei liber...

gelublabla

gelublabla

Senior Member

View PostTsunamii, on 31 martie 2023 - 15:17, said:

Da-mi tu un exemplu
Ti am dat in postare. Reiau.
Manual geometrie in plan, gimnaziu, manualele editate in anii 50 vs anii 80 vs 00. Din ce in ce mai abstracte si mai criptice.
Daca vrei putem continua. Biologia de gimnaziu de acum vs manualel de oricand inainte de revolutie. Un amalgam mai mare de informatii necorelate nu ai sa mai vezi. Exemple de genul -capitolul ochiul uman studiat in detaliu urmat de capitol despre radacina la plante. Nu stiu care este logica de au anulat invatarea aia structurata, logica - clasa 5 botanica apoi  a 6 a zoologie apoi biologie etc.
Acu s amestecate unele la nivel de detaliu nejustificat altele ignorate.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postgelublabla, on 01 aprilie 2023 - 09:53, said:

Ti am dat in postare. Reiau.

Nu mi-ai dat nici un exemplu de subiect din care nu se poate invata.
M-ai trimis pe mine sa caut.
Tu, daca zici ca ai scoala, poti intelege o propozitie?

Un exemplu.
Despre orice vrei tu pe care-l gasesti intr-un manual si din care nu se poate invata.
Unu

Ce-mi scrii tu este PAREREA TA,

View Postgelublabla, on 01 aprilie 2023 - 09:53, said:

Un amalgam mai mare de informatii necorelate nu ai sa mai vezi.

...care pe mine nu ma intereseaza, eu vreau sa ma asigur ca tu ai dreptate, dar, discut cu cineva care nu poate intelege un text simplu.

4 pagini si o sa continue in care romanul educat "ca la carte" nu poate raspunde la o intrebare simpla.

Mai vreti alta demonstratie?

cotizo_dacul

cotizo_dacul

Active Member

View PostTsunamii, on 01 aprilie 2023 - 08:23, said:

Mai astept exemplele alea ca manualele-s proaste?
Pentru ca nu stiu cat de inteligenti sunt cei care spun ca-s proaste, vreau sa ma conving singur.
Are sau nu relevanta subiectul asta aparut aici pe s/pedia?
Asteapta.Acum  nu mai  am  cum  ,pt  nu mai am  acces  la manualul  respectiv.Nepotul  meu    trecut  in  a 7-a .Nu am masina timpului  sa ma intorc in timp  sa iti  aduc  citate   din  carte.Stiu ,privit  din afara  pare  o  exagerare.Dar   sa  iti   bati  capul  zi  de  zi  cu limbajul  de lemn  din manualele  astea noi....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate