Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Situatia telefoanelor in 2023 in Europa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
Am postat pe topicul de Samsung A52S, dar am zis sa fac si un topic ca parca se intampla lucruri ciudate anul asta si parca de anul trecut a inceput trendul.

Samsung tocmai a lansat A54, ca posesor de A52S am zis ca o sa fie fix la fel de performant ca al meu, care deja are 2 ani si asa si e. Si o sa detaliez acum diferentele dintre A54 care costa: 2400 RON. Acum, sigur o sa se ieftineasca, dar cand l-am luat pe al meu am dat 1500 ron cu galaxy buds incluse, care costau si alea 500-600 ron.

Diferentele:

a publicat si gmsarena review la a54, dupa cum vedeti performantele sunt aproape identica ca la A52S.
si in 3d mark wild life extreme test A54 are:54% stabilitate. adica procesorul isi scade viteza. de la gsmarena: The phone wasn't quite as rock-solid under prolonged load on the CPU, however. The choppy graph in the CPU Throttling test isn't pretty to look at and suggests potentially inconsistent performance, while the dip to 54% of the maximum result is among the lowest ones we've seen.
iar a52s: 99% stabilitate, cel putin asta am gasit pe net.
iar la baterie a54 are cu 6 ore mai mult decat a52S, adica cam cu 5% mai bine dar are bateria cu 11% mai mare.
ahh. si au facut marginile mai mari la a54, adica raport display la corp, sau screen to body ratio e mai naspa pe a54. nu zic fiindca ar conta 2% dar e clar ca e downgrade vadit, ca sa te faca sa cumperi s23 si nu cred ca-s paranoic.

pe final ramane pretul, care chiar si cu inflatie si toate cele a crescut binisor, din pacate huawei e istorie, xiaomi au luat-o razna cu preturile si problemele au ramas tot alea de cand lumea(vorbesc ca am xiaomi), oppo, vivo, oneplus(adica grupul bbk) oricum aveau preturi mari dar cica se retrag din Europa. deci, samsung a ramas cam singuri pe aici si o sa faca ce vor. pixel nu se aduce oficial la noi si ar mai fi realme(care e tot bbk, deci nu se stie daca raman) si motorola, iar astia de cand i-a luat lenovo au tot avut probleme de calitate, documentate si pe forum.

a54 vine cu spate din sticla, vs plastic la mine, eu ma bucur mai mult de plastic ca e mai durabil si cica ar avea camera mai buna. dar eu am avut incarcator in cutie si mufa jack, astea s-au pierdut la samsung de la A53.

acum, reviewurile binenteles ca au fost in mare parte pozitive(cum altfelPosted Image ), dar ar trebui sa le compar unul langa altul, ca sa vad exact.

Attached Files

  • Attached File  a54.png   52.29K   106 downloads

Edited by bobitad, 30 March 2023 - 20:10.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Daca deja a ajuns la 2400 lei de la 3000 acum o saptamana, atunci nu ar fi mai bine sa mai asteptam?  Poate mai scade cu vreo 700 in 2 saptamani.

#3
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Mașinile care erau acum 3 ani 39k euro acum sar de 50k, fix același model cu aceleași dotări, am exemplu f veridic. Așa că ce e nou?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Masinile ar fi fost foarte ieftine daca nu ar fi intervenit UE sa le scumpeasca adaugand tehnologii prea scumpe pentru acest moment. Golf VII inainte de nebunia cu senzorii de siguranta si filtrul de particule , incepea de la 13800 euro fara tichetul rabla. In schimb, in prezent, telefoanele s-au ieftenit, la fel si memoriile ssd. Un Huawei P smart 2019 m-a costat 1200 lei. Anul trecut am cumparat un Realme GT 5G cu 8MB ram si 128GB stocare, la 1600 lei. Cele doua telefoane sunt diametral opuse la performanta. De curand s-au lansat telefoanele din gama Xiaomi Redmi Note 12 cu niste preturi foarte competitive si cred ca  si din cauza asta pretul la Samsung A54 s-a dus in jos si o sa mai scada pana la nivelul pe care il merita. Si eu credeam ca preturile la telefoane o vor lua razna iar unul low buget va fi minim 1000 lei. Din fericire Xiaomi continua sa tina preturile jos si e posibil sa ne mai permitem sa cumparam telefoane bune si anul asta.

#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009

View PostLeo2006, on 30 martie 2023 - 21:12, said:

Masinile ar fi fost foarte ieftine daca nu ar fi intervenit UE sa le scumpeasca adaugand tehnologii prea scumpe pentru acest moment. Golf VII inainte de nebunia cu senzorii de siguranta si filtrul de particule , incepea de la 13800 euro fara tichetul rabla. In schimb, in prezent, telefoanele s-au ieftenit
Greșit, n-a intervenit nimeni la scumpirile Toyota, Kia, Hyunday sau Tata motors. Ca și la legume, materiale de construcții sau orice vrei. E prețul a 2 ani de pandemie, gestionata așa cum a fost, global, nu de UE

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Doar că în UE euro s-a depreciat cu vreo 15% față de dolar.

View PostLeo2006, on 30 martie 2023 - 21:12, said:

In schimb, in prezent, telefoanele s-au ieftenit,

S-au ieftinit o laie, așa bag și eu în listă Dacia Spring și zic că s-au ieftinit mașinile. Flagshipurile au ținut la preț și s-au scumpit în euro

#7
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Era vorba de telefoane coreene, despre mașini asiatice, nu despre inutilul mult-dorit crah al UE, nu?

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbobitad, on 30 martie 2023 - 20:01, said:

din pacate huawei e istorie, xiaomi au luat-o razna cu preturile si problemele au ramas tot alea de cand lumea(vorbesc ca am xiaomi), oppo, vivo, oneplus(adica grupul bbk) oricum aveau preturi mari dar cica se retrag din Europa
Huawei nu e istorie (tocmai au lansat gama P60 camera oriented dar si un foldable foarte fain, iar lipsa GMS nu mai inseamna mare lucru in 2023 pentru ca peste 99% din aplicatiile Android merg fara probleme pe Huawei), oricum au si Honor care nu are restrictii GMS si tocmai au lansat un flagship tare (Magic5 Pro), iar Oppo/Vivo/OnePlus nu se retrag din Europa. Iar Xiaomi nu sunt mai scumpi decat altii, cam tot pe-acolo sunt daca compari raportul performante/dotari/pret.

Samsung sunt foarte departe de a fi "singuri", de fapt mie mi se pare ca le-a scazut cota de piata in ultimii ani. Daca ar fi sa-mi aleg acum un telefon, as alege intre Huawei P60 Pro/Art (sau Mate 50 Pro), Oppo Find X6 Pro, Honor Magic5 Pro, Xiaomi 13 Pro/12S Ultra si Vivo X90 Pro+, abia dupa ele ar fi Samsung Galaxy S23 Ultra.

#9
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 04.11.2014
Sincer sa fiu, tot ce ai enumerat la partea cu CPU/GPU se datoreaza chipset-ului Exynos care e extrem de slab fata si de Snapdragon-ul ala mai vechi. A52s a fost racheta cand l-au lansat, mi s-a parut atunci ca era best buy cand il comparai cu restul concurentei si m-a mirat Samsung sa puna un CPU atat de bun la pret asa mic.
Exynos-urile doar pe flagship-uri ce mai erau cat de cat bune (si nici acolo nu se tineau de Snapdragon), pe midrange si lowrange erau complet praf.

BBK, din ce au zis pana acum, se retrag din tarile in care au pierdut procesul cu Nokia si nu parasesc intreaga Europa.

^@utopium : Huawei e istorie pentru Romania, au mai ramas doar pe low-midrange. In ultimul timp nu am mai vazut pe nimeni cu Huawei, mai ales flagship-uri.
Eu mi-am batut capul cu un Mate 30 pro sa instalez serviciile Google, workaround-uri si toate nebuniile, never again. Nici macar acum nu merge orice aplicatie acolo, fara "manevre"

Edited by uNNNk, 30 March 2023 - 23:19.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
S-au scumpit toate telefoanele, de la toate firmele... Samsung reincalzeste aceeasi ciorba si lanseaza telefoane peste telefoane, sa iasa bine in statistici.
A53 e mai slab ca A52s ... A54 e la nivelul lui A52s dpdv al chipsetului. Deci.... progres ioc, mai mult stam pe loc!
Oricum, Samsung devine obositor cand lanseaza 100 de modele pe an si mai si arata toate la fel.

Eu mai degraba mi-as face griji pe viitor pentru ca desi teoretic ai multe optiuni pe piata Android, in practica nu exista vreun brand pe care sa-l alegi si sa ii poti fi loial pe termen lung. Eu eram fan Samsung pana a inceput sa copieze tot ce e negativ de la Apple, iar apoi separatia SoC-urilor pe regiuni a pus capac. Am zis totusi sa trec cu vederea si am luat un S23U... m-au enervat teribil cateva chestii si am dat retur.  Acum - problema mare... ce alt brand cu Android poti sa alegi si sa stii ca te poti baza pe el pe termen lung?! Google nu vinde pixeluri in Romania, oficial... Xiaomi au niste preturi de zici ca sunt lideri de piata... Huawei fara GMS mi se pare mort. Honor e OK dar unele modele sunt exclusive pentru China, celelalte se lanseaza la mama naibii, astept un Magic5 Pro dar nu se stie cand si daca se lanseaza si in Europa. Si nici la ce pret. Alte flaghipuri nu prea sunt. Sony fac telefoane bune dar "uita" sa se mai ocupe si de software...  E cam moarta piata Android...

Edited by lex2010, 30 March 2023 - 23:59.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostuNNNk, on 30 martie 2023 - 23:15, said:

@utopium : Huawei e istorie pentru Romania, au mai ramas doar pe low-midrange. In ultimul timp nu am mai vazut pe nimeni cu Huawei, mai ales flagship-uri.
Eu mi-am batut capul cu un Mate 30 pro sa instalez serviciile Google, workaround-uri si toate nebuniile, never again. Nici macar acum nu merge orice aplicatie acolo, fara "manevre"
Eu am P40 Pro si e foarte posibil sa iau P60 Pro in continuare (desi daca nu il aduc pana la jumatea lui mai in Europa, probabil voi lua altceva). Faptul ca nu ii vezi tu pe detinatorii de flagships nu inseamna ca nu exista (sigur, sunt semnificativ mai putini decat erau). Nici eu nu am vazut detinatori prea multi de flagships Oppo/Xiaomi/Honor/Vivo/Sony, asta nu inseamna ca nu exista. Sigur, majoritatea merg pe Apple/Samsung cand e vorba de telefoane de peste 5.000 de lei, dar nu te pune nimeni sa mergi cu "turma" (mai ales cand stii ca exista device-uri mai bune). Nu am serviciile Google instalate de 3 ani si ma descurc normal si fara (dar am un emulator de servicii Google pe care nu prea am nevoie sa il folosesc).

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
lex2010,

sugerez să încerci Oppo, eu am luat Oppo când nu știa nimeni de el, acum vreo 8 ani de zile, telefonul acela merge și astăzi. E cam singura soluție dacă nu vrei să iei iPhone.

#13
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Da, m-ar tenta si un Oppo Find X6 Pro, dar nu se stie sigur daca se va lansa in Europa. Plus ca are dimensiuni cam mari, nu prea mi-a placut nici S23U din cauza asta.

La mine problema este in felul urmator - imi plac flagshipurile compacte.
Momentan, in 2023, singurul flagship compact e S23. Astept Zenfone 10 ca o alternativa buna... din cauza dimensiunilor, am facut si greseala(pe care o regret amarnic) sa trec pe un iPhone 13 Pro, noroc ca m-am lecuit de iOS si mi-am redobandit libertatea cu Android...

Dar uitati ce mica e lista cu telefoanele pe care le caut: link

De ce nu mai lansati flagshipuri compacte, producatorilor de telefoane cu Android??!?

Edited by lex2010, 31 March 2023 - 22:30.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007
Nici eu nu inteleg de ce insista producatorii sa puna ecrane de 6.7"+ pe majoritatea flagshipurilor, nu vreau sa ma uit la filme pe el, ci sa il pot folosi eficient si cu o mana.

#15
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Oppo/Vivo/OnePlus. Asatea sunt precum masinile coreene. Bune, fiabile dar targeteaza segmentul low, si le cumpara si se bucura de ele doar saracii.

Edited by catalin22, 03 April 2023 - 09:39.


#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Huawei ramane prezent in Bucuresti cu joburi de suport. Pentru alte tari, desigur. Insa salariile sunt intre 5300-6000 net, foarte putin (de exemplu pentru pentru limba germana). Evident ca nu gasesc foarte usor naivi pe banii astia, dovada fiind ca au inceput sa faca ceea ce se cheama "cold calling".

Edited by cattavencu, 03 April 2023 - 11:11.


#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

 catalin22, on 03 aprilie 2023 - 09:38, said:

Oppo/Vivo/OnePlus. Asatea sunt precum masinile coreene. Bune, fiabile dar targeteaza segmentul low, si le cumpara si se bucura de ele doar saracii.
Da, mai ales modelele de 6.000 de lei sunt cumparate de saraci Posted Image Bine, asta daca nu vrei unul de ultra-saraki, Huawei Mate X3, care e vreo 12.000 de lei.

Edited by utopium, 03 April 2023 - 11:34.


#18
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

View Postutopium, on 03 aprilie 2023 - 11:30, said:

Da, mai ales modelele de 6.000 de lei sunt cumparate de saraci Posted Image Bine, asta daca nu vrei unul de ultra-saraki, Huawei Mate X3, care e vreo 12.000 de lei.
Daca ai cauta putin pe net si te-ai uita pe cifre, procentele in vanzarile de telefoane top de la brand-urile mai sus mentionate sunt foarte mici. Peste 95% din cei dispusi sa dea 5000+ pe un telefon isi cumpara Samsung sau Iphone. Cand te uiti pe cifrele de cote de piata, uita-te pe model, nu pe brand.
Marea masa isi cumpara Samsung,Xiaomi, apoi chinezarii Oppo/Vivo/OnePlus ieftine. 60-70% din Romani isi schimba telefonul la cel putin 2 sau 3 ani, iar atunci cand o fac isi cumpara modele mid sau low de maxim 2000 RON.
Cat despre Huawei, daca ti se pare normal sa dai 12.000 RON pe un telefon si sa incepi sa faci diverse workaround-uri sa deschizi banalul Google Maps....e trist. Iti recomand cu mare caldura sa incerci un Iphone sa vezi ca inseamna integrare si functionalitate a aplicatiilor.

View Postutopium, on 31 martie 2023 - 23:09, said:

Nici eu nu inteleg de ce insista producatorii sa puna ecrane de 6.7"+ pe majoritatea flagshipurilor, nu vreau sa ma uit la filme pe el, ci sa il pot folosi eficient si cu o mana.
Pentru ca de aia iti iei un flagship, sa poti sa citesti ceva, sa poti sa te uiti si la filme si clipuri, sa faci poze si video-uri bune, sa vezi ok pozele si filmele facute cu el, etc, etc. Sa faci cat mai multe chestii pe el si sa te bucuri de o experienta de utilizare.
De fapt tu nu vrei un flagship, tu vrei doar un telefon ergonomic si puternic. Pentru asta exista Iphone 13 sau Galaxy S23, dar acestea nu sunt flagship-uri.

Edited by catalin22, 04 April 2023 - 08:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate