Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa Franța

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Salutare,
Pun și eu poze cu căsuța mea in curs de construcție prin străinătate, e făcută de un constructor deci nu mi puneți prea multe întrebări tehnice că sunt zero barat. N am construit vreodată prin Romania dar probabil că sunt mici diferențe și e interesant pt unii , alții.
Casa va avea cam 200 m, parter 150m cu living și 4 camere, pod amenajat cu alte 2 camere ( sala sport+ sala joc pt copii).
Sunt la stadiul de vid sanitar, spatiu nelocuit de 1 m înălțime.
A suivre


Vide sanitar terminat, nu se izolează pe exterior, doar deasupra o banda de ciment pt a întrerupe urcarea apei prin capilaritate.

Attached Files



#2
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
... vid sanitar ...
Am mai aflat una. Multam!

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Cat e halatul? 2-300.000?

#4
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Cam pe acolo, incepe pe la 1500 M2 până la vreo 2000 M2, fara teren, fara văruit, bucătărie, poate ceva gresie faianță

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Alta viata! Asa fundatie :) as fi vrut si eu....

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
chiar ca, stiu cotete de porci sau garduri cu fundatie mai zdravana. dar asa e cand n-ai zona seismica..

ce dracu face "vidu" ala sanitar?

Edited by laffin, 30 March 2023 - 21:01.


#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Vidul sanitar este crawling space-ul la americani, un spatiu prin care treci tevile si alte utilitati.

Pacat totusi ca nu se izoleaza mai bine, suntem in 2023, pretul energie este in crestere si cred ca o izloatia trebuie luata in serios.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postlaffin, on 30 martie 2023 - 21:00, said:

chiar ca, stiu cotete de porci sau garduri cu fundatie mai zdravana. dar asa e cand n-ai zona seismica..

ce dracu face "vidu" ala sanitar?

Cum arata firicelele alea de armatura. Cred ca o casa facuta ca pentru zona noastra seismica ar fi o avere acolo.

#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Adevarul este ca la noi se exagereaza. Sunt case facute interbelic, cu uzantele de atunci care sunt bine merci in picioare si in ziua de azi. Am un cunoscut care are un P+1, facut cum a zis structurista, 8 bare de PC52 de 25 in centuri de 30x40, se plangea ca s-a chinuit sa indese beton in cofrage printre barele alea.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Uau. Super tare. În viata mea nu am văzut asa ceva. Super topic, vreau sa rămân abonat.
Cum zicea un coleg, cotețul pe care l-a făcut bunicul acum 40 ani avea fundație mai adanca și avea fier. Face vecinul meu o casa... mai nene, omul are în 2 stâlpi de la poarta mai mult fier decât vad la casa asta.

Am și eu o întrebare... caramida aia de 10cm e tot ce va fi zidul casei?

Edited by MembruAnonim, 30 March 2023 - 21:44.


#11
U-96

U-96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2011
In ce regiune esti? In Bretagne?

#12
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
pare cam mica de afara.. iar mansarda, nu? unde e gradina, muntele/marea? :D

#13
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postcrocko.dilul, on 30 martie 2023 - 20:32, said:

Alta viata! Asa fundatie Posted Image as fi vrut si eu....
Fundație?

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcristiandrei, on 30 martie 2023 - 21:14, said:

Vidul sanitar este crawling space-ul la americani, un spatiu prin care treci tevile si alte utilitati.

Pacat totusi ca nu se izoleaza mai bine, suntem in 2023, pretul energie este in crestere si cred ca o izloatia trebuie luata in serios.

Crawl, nu crawlig dar, oricum, ai fost foarte aproape Posted Image

In mod normal, aceste spatii nu numai ca nu se izoleaza dar mai au si deschidere catre afara; pentru ventilatie naturala. Se utilizeaza atat pentru instalaltii cat si pe post de camera tehnica (daca se doreste si se potriveste, treaba asta), pentru managementul radonului, acces pentru curatarea cosului de fum (al semineului, daca este cazul) si, desigur, depozitare. Cu grija, insa, fiindca, din punct de vedere al incadrarii, sunt considerate zone umede.
Sistemul se foloseste acolo unde clima o permite. Instalatiile (tevile) sunt pozate pe pereti sau agatate de placa parteruui si sunt bine izolate si protejate, suplimentar, in manta. Daca se doreste izolarea placii parterului si pe directia asta, metoda uzuala este cea a aplicarii de spuma izolatoare.

Ma refer, evident, la crawl space. Despre vid sanitar nu stiu suficiente, asa ca nu-mi pot da cu parerea. Banuiesc ca este ceva similar dar atat. Nu stiu daca toate amanuntele si cerintele constructive sunt aceleasi,

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Probabil dupa blocurile alea in L de pe ultimul rand urmeaza un planseu prefabricat, dar, de acolo in sus care e solutia constructiva? Maconnerie, ossature bois?

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 03:34, said:

Crawl, nu crawlig dar, oricum, ai fost foarte aproape Posted Image

In mod normal, aceste spatii nu numai ca nu se izoleaza dar mai au si deschidere catre afara; pentru ventilatie naturala. Se utilizeaza atat pentru instalaltii cat si pe post de camera tehnica (daca se doreste si se potriveste, treaba asta), pentru managementul radonului, acces pentru curatarea cosului de fum (al semineului, daca este cazul) si, desigur, depozitare. Cu grija, insa, fiindca, din punct de vedere al incadrarii, sunt considerate zone umede.
Sistemul se foloseste acolo unde clima o permite. Instalatiile (tevile) sunt pozate pe pereti sau agatate de placa parteruui si sunt bine izolate si protejate, suplimentar, in manta. Daca se doreste izolarea placii parterului si pe directia asta, metoda uzuala este cea a aplicarii de spuma izolatoare.

Ma refer, evident, la crawl space. Despre vid sanitar nu stiu suficiente, asa ca nu-mi pot da cu parerea. Banuiesc ca este ceva similar dar atat. Nu stiu daca toate amanuntele si cerintele constructive sunt aceleasi,

Mi-ai dat o idee cu spatiul asta de ''târât''. Poate il aplic si la mine. Am aproape 1.9m de umplut cu pamant sub casa datorita diferentei de nivel si fundatiei. Pare mai util ca spatiu tehnic decat ingropat.

#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am avut crawl space, dintr-asta, cu "pardosela" din pamant batut, in amestec cu pietris. Bine, casa avea dren perimetral si chiar sump pump, fiind pe malul raului, unde veneau toate apele de pe munte. Accesul era prin lateral, printr-o usita de approx. 1 m inaltime. Doar ca, in cazul meu, crawl space era sub nivelul zero.
Daca ti se potriveste (temperatura, pozitionare, acces) ... go for it!

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcris26, on 30 martie 2023 - 19:54, said:

Salutare,


Mult succes si spor la construit.

Topicul va fi foarte interesant: vei oripila juma de Softpedia :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate