Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transport in comun, Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Primarul Bucurestiului a postat pe pagina lui de Facebook noutatile pe care aplicatia Google Maps le ofera in cooperare cu Societatea de Transport Bucuresti. Este vorba despre faptul ca, mai nou, aplicatia iti poate arata pe harta Google Maps unde se afla mijloacele de transport pe care doresti sa le folosesti pentru a ajunge la destinatie.
  Eu am selectat o destinatie, am ales o varianta de drum si mi s-a afisat traseul pe care urmeaza sa-l parcurg, dar nici urma de autobuz sau tramvai pe care sa-l pot vedea live, in timp real, pe harta, cum se deplaseaza, asa cum se intampla pe aplicatia Info TB.
    Stiti ceva de treaba asta? Poate vedea cineva vreun autobuz live cum se deplaseaza pe harta?

   Aici este clipul, postarea primarului.

https://www.facebook...135345/?app=fbl

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
este o aplicație, InfoSTB parcă se cheamă care îți spune când ajunge într-o anume stație un ceva STB.

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
nu arata live poziția fiecărui autobuz, doar iti arata in cat timp sosește in statie

#4
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postbossake, on 30 martie 2023 - 19:25, said:

nu arata live poziția fiecărui autobuz, doar iti arata in cat timp sosește in statie

   Asta am observat si eu. Ma gandeam ca poate nu setez eu ceva cum trebuie si de aceea nu imi arata autobuzele in timp real.

#5
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Vai, a descoperit nicu google maps.
Marea majoritate a informatiilor privind timpul sunt fake.
Mie imi arata 9 minute timp de mers din pipera pana la aurel vlaicu.
9 minute daca zbor poate

Edited by Varonul, 30 March 2023 - 19:56.


#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
da chiar , cand erau toti barbatii in toata Firea, merge STB de puteai sa progamezi calatorii cosmice, asa de punctuale erau autobuzele...

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostDaculScoril0, on 30 martie 2023 - 19:25, said:

este o aplicație, InfoSTB parcă se cheamă care îți spune când ajunge într-o anume stație un ceva STB.

pai asta se vede in gmaps de multa vreme, dand click pe o statie anume.

de-asta a zis lumea ca sunt bani aruncati indicatoarele in fiecare statie. Ca asa si e.

Edited by cattavencu, 30 March 2023 - 21:51.


#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmrsme21, on 30 martie 2023 - 18:13, said:

Primarul Bucurestiului a postat pe pagina lui de Facebook noutatile pe care aplicatia Google Maps le ofera in cooperare cu Societatea de Transport Bucuresti. Este vorba despre faptul ca, mai nou, aplicatia iti poate arata pe harta Google Maps unde se afla mijloacele de transport pe care doresti sa le folosesti pentru a ajunge la destinatie.
  Eu am selectat o destinatie, am ales o varianta de drum si mi s-a afisat traseul pe care urmeaza sa-l parcurg, dar nici urma de autobuz sau tramvai pe care sa-l pot vedea live, in timp real, pe harta, cum se deplaseaza, asa cum se intampla pe aplicatia Info TB.
Stiti ceva de treaba asta? Poate vedea cineva vreun autobuz live cum se deplaseaza pe harta?

   Aici este clipul, postarea primarului.

https://www.facebook...135345/?app=fbl
Pe tine ca calator de ce te-ar interesa pe unde sunt diversele vehicule ale STB ?! Dai click pe statia unde esti sau unde vrei sa ajungi si acolo vezi acum pe gmaps cand vine ce este pe liniile care deservesc statia respectiv. Mergea foarte bine si pe Info TB sau Moovit.

#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostKokoshmare, on 31 martie 2023 - 06:53, said:


Pe tine ca calator de ce te-ar interesa pe unde sunt diversele vehicule ale STB ?! Dai click pe statia unde esti sau unde vrei sa ajungi si acolo vezi acum pe gmaps cand vine ce este pe liniile care deservesc statia respectiv. Mergea foarte bine si pe Info TB sau Moovit.

    Sunt multe cazuri in care poti alege intre mai multe mijloace de transport pentru a ajunge la destinatie, statiile fiind in aceeasi zona, dar la distante diferite. Astfel te poti opri in statia unde vine autobuzul cel mai repede. Sau seara, cand astepti un mijloc de transport, poti vedea daca mai este unul pe traseu sau o iei pe jos sau Uberul. Dupa logica ta ar trebui ca si la metrou sa nu mai poti vedea unde este un tren in timp real, asa cum este in Bruxelles de exemplu.

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru asta ai aplicația dedicata Info TB sau Moovit dacă vrei. Gmaps a băgat o facilitate în plus la meniul deja existent care este același și pentru București și pentru Bruxelles

#11
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostKokoshmare, on 31 martie 2023 - 08:42, said:

Pentru asta ai aplicația dedicata Info TB sau Moovit dacă vrei. Gmaps a băgat o facilitate în plus la meniul deja existent care este același și pentru București și pentru Bruxelles

   Am facut referire la Info TB in prima postare. Deci stiu de existenta ei. Problema nu este a mea, adica de ce as avea eu nevoie de asa ceva. Problema este a celor care sustin ca ai parte de facilitatea asta si pe Google Maps, dar de fapt se pare ca nu este disponibila. Dupa tine ar trebui sa nu existe alternative la un serviciu. Daca ai deja o firma care iti ofera un serviciu, nu ai nevoie de altcineva care ofera un lucru similar. Asa reiese din ce zici tu. Si inca ceva, nu am cerut eu asa ceva pentru Google Maps. Asa am fost informat ca exista si am vrut sa vad daca a descoperit cineva functia respectiva.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostKokoshmare, on 31 martie 2023 - 06:53, said:

Pe tine ca calator de ce te-ar interesa pe unde sunt diversele vehicule ale STB ?! Dai click pe statia unde esti sau unde vrei sa ajungi si acolo vezi acum pe gmaps cand vine ce este pe liniile care deservesc statia respectiv. Mergea foarte bine si pe Info TB sau Moovit.

Deseori estimarile alea de minute NU sunt reale - sa zicem arata 2 minute dar vine dupa 6, fie alea 2 minute trec si nu vine nimic, iar pe urmatorul de pe linie in parcurs il arata dupa 15-20 de minute. Am patit de cateva ori. Si asta seara, dupa 9 seara, cand nu se poate da vina pe conditiile de trafic.

E foarte bine sa arate fizic unde e mijlocul de transport, mai ales ca se poate face asta. Ce are?

Edited by cattavencu, 31 March 2023 - 10:37.


#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Am văzut și eu știrea, m-am repezit să verifric pe GMaps, evident nu au apărut autobuzele.
În schimb am văzut că apar informații despre întîrzieri. Adică, la stația cutare autobuzul xyz ajunge la timp, sau cu 2 minute întîrziere.
Asta nu se întîmpla pînă acum. GMaps afișau timpii oficiali din orarul STB. Acum afișează timpii reali.
Deci, cel mai probabil știrea este că acum GMaps are acces la datele din InfoTB, deci la poziția în timp real a vehiculelor. Iar Nicușor a înțeles sau a comunicat greșit.
Iar pentru cine vrea să vadă exact unde e fiecare vehicul, există în continuare InfoTB, aplicație pe telefon, sau siteul https://info.stbsa.ro/

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
In urma rau STB-ul asta. La Cluj, exista harta in aplicatie sau pe site-ul companiei de transport unde se vad in timp real unde sunt autobuzele, tramvaiele, troleibuzele.

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Și la STB există. Subiectul de față e altul.

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postabancor, on 31 martie 2023 - 13:46, said:

Am văzut și eu știrea, m-am repezit să verifric pe GMaps, evident nu au apărut autobuzele.
În schimb am văzut că apar informații despre întîrzieri. Adică, la stația cutare autobuzul xyz ajunge la timp, sau cu 2 minute întîrziere.
Asta nu se întîmpla pînă acum. GMaps afișau timpii oficiali din orarul STB. Acum afișează timpii reali.
Deci, cel mai probabil știrea este că acum GMaps are acces la datele din InfoTB, deci la poziția în timp real a vehiculelor. Iar Nicușor a înțeles sau a comunicat greșit.
Iar pentru cine vrea să vadă exact unde e fiecare vehicul, există în continuare InfoTB, aplicație pe telefon, sau siteul https://info.stbsa.ro/

Apar.
Da click pe autobuz și va apărea o bulă derulată pe un traseu vertical.

#17
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postcattavencu, on 31 martie 2023 - 17:08, said:



Apar.
Da click pe autobuz și va apărea o bulă derulată pe un traseu vertical.

    Unde apar? In Google Maps? Pune si tu un screenshot

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcattavencu, on 31 martie 2023 - 17:08, said:

Apar.
Da click pe autobuz și va apărea o bulă derulată pe un traseu vertical.
Da domle, așa e! Bravo!
Intrasem și io pe traseu, dar nu am observat bula.
Văd că merge numai pe varianta de telefon. Pe laptop nu poți da click pe nimic.

View Postmrsme21, on 31 martie 2023 - 19:30, said:

Unde apar? In Google Maps? Pune si tu un screenshot
Pe telefon apar, dacă dai click pe fiecare autobuz sau tramvai din stația respectivă. AI mai multe ecrane pentru fiecare cursă programată. Iar la fiecare cursă îți reprezintă grafic poziția vehicolului între stații. La cursa curentă îți arată numai stațiile următoare, deci tre să apeși pe arată opririle anterioare.
Deci nu apare pe hartă poziția exactă, apare pe graficul de circulație la ce stație e. E suficient ca să fie de ajutor.

Edited by abancor, 01 April 2023 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate