Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Asigurare făcută ilegal

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, am vândut o mașina acum 3 ani, am radiat-o de la primărie in momentul vânzării, iar ieri am reușit sa o radiez si de la imatriculari.
Actualul propietar a continuat sa facă asigurare pe numele meu, iar eu am aflat recent si am comandat un dosar de daunaltitate de la B.A.A.R.
Acolo am găsit ca am asigurare pe acea mașina din 02.03.2023 pana pe 01.04.2023.
Ce as putea sa fac pentru a nu-mi scădea clasa de bonus malus si pentru a-l opri din a mai face asigurări ilegal ?
Mașina a fost revândută de câteva ori, nu am cum sa îl găsesc

Attached Files


Edited by SeNNNZaTIoN, 30 March 2023 - 17:11.


#2
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Cum adica, tu ai vandut masina acum 3 ani dar ea nu a fost transcrisa niciodata pe numele noului proprietar?
Daca ai radiat-o si din circulatie, asta va fi ultima asigurare care a putut fi facuta pe numele tau si mai ai doar 2 zile din ea, dar trebuie sa iti fie invatare de minte. In momentul in care vinzi o masina, prima oara o scoti de la impozite iar in 90 de zile noul proprietar trebuie sa o transcrie pe numele lui, de altfel ai rubrica pe talon in care trebuie sa mentionezi data de la care se calculeaza instrainarea.
Daca mentionai pe talon data instrainarii si expirau cele 90 de zile, talonul se considera invalid si nici asigurare pe numele tau nu mai putea face.
https://www.delta-in...e-la-achizitie/

Asigurarea a facut-o foarte simplu pe site-ul vreunul broker, pentru ca probabil avea o copie de CI de-ale tale de la vanzare si n-a intampinat dificultati. Insa sunt curios ce se va intampla incepand de saptamana viitoare cand talonul este practic nul, daca va mai incerca sa prelungeasca asigurarea. Se pare ca acel cumparator nu a avut niciodata de gand sa isi transcrie masina pe numele lui.

Edited by skilton, 30 March 2023 - 17:29.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trimite toate documentele, referitoare la vanzarea masinii, la BAAR.
Din pacate, cred ca e complicat sa scapi de B/M.

Edited by pasilla, 30 March 2023 - 17:22.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica ... Asigurare făcută ilegal ... ???

Este legal 100%
Asigurarea RCA se incheie pe numele proprietarului din talon

Daca nu ai facut ce trebuie si cand trebuie ... ne pare rau pentru dumneavoastra Posted Image

#5
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
@skilton, nu am știut pana nu am primit amenda de rovinieta.
S-a menționat și pe talon transcrierea.
Conform OUG 195 din 2002, art. 11, Alin 4^1 , primăria e obligată sa transmită înstrăinarea mașinii către drpciv in termen de 5 zile.
Lucru pe care nu l-au făcut, iar dupa când le-am prezentat acesta lege s-au conformat.

@Naijax, deci mai nou asigurarea se face fără prezenta celui din acte și fără voința lui. 👍 Dacă e legal așa ceva, bravo Romania.

Edited by SeNNNZaTIoN, 30 March 2023 - 17:27.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ...
Daca nu ai scris cu pixu' pe certificatul de inmatriculare - instrainat catre Nea Vasiule la data de 06-06-666 = ramane cum am stabilit Posted Image

#7
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Daca sustii ca s-a mentionat pe talon instrainarea si brokerul a emis asigurare, cred ca poate fi tras la raspundere penal, talonul fiind nul dupa expirarea celor 90 de zile.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Greu de luptat împotriva samsarilor ce revând mașina de n ori.
Știu multe cazuri când cumpărătorul e rău intenționat și nu transcrie mașina. Nu plătește rovinieta și îi vin amenzi vânzătorului.
O metoda ar fi sa nu ii dai plăcuțele cu numere in momentul vânzării. Să o ducă pe platforma.
Și nicio copie de la CI vânzător.

Vânzătorul face totul conform legii, crede că totul e ok insa... cumpărătorul nu face transcrierea.

Și găsești mașina în trafic după 5 ani tot pe numele primului vânzător.

View Postskilton, on 30 martie 2023 - 17:34, said:

Daca sustii ca s-a mentionat pe talon instrainarea si brokerul a emis asigurare, cred ca poate fi tras la raspundere penal, talonul fiind nul dupa expirarea celor 90 de zile.
Brokerul nici nu cere talonul. Poți face online RCA.

#9
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
E învățare de minte sa nu mai vând cu numerele de înmatriculare. Frustrant faptul ca in atâția ani nu am avut niciun accident, iar acum o sa-mi scadă 2 clase fără sa fac nimic.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
"Iar ieri am reușit sa o radiez si de la imatriculari".Dezvolta putin.Cum ai radiat o masina vanduta?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Dar ți-a și crescut 2 ani clasa bonus că ăla a avut RCA pe numele tau (daca nu cumva ai avut și tu alt RCA pt altă mașină).

#12
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
@victord36 am scris mai sus

View PostSeNNNZaTIoN, on 30 martie 2023 - 17:24, said:

Conform OUG 195 din 2002, art. 11, Alin 4^1 , primăria e obligată sa transmită înstrăinarea mașinii către drpciv in termen de 5 zile.
Lucru pe care nu l-au făcut, iar dupa când le-am prezentat acesta lege s-au conformat.

@dorin_2k, am RCA pe o alta masina si probabil ala a ciruclat fara RCA.
Polita e facuta in ziua accidentului. Sau e posibil să-și fi busit singur o alta masina si sa astepte banii acum.

#13
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Daca tu ai o alta masina pe numele tau si pe aceea ai B8, nu are cum sa-ti scada clasa de bonus chiar daca celalalt face accident si foloseste asigurarea facuta pe numele tau.

#14
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View PostSeNNNZaTIoN, on 30 martie 2023 - 19:19, said:

@victord36 am scris mai sus


@dorin_2k, am RCA pe o alta masina si probabil ala a ciruclat fara RCA.
Polita e facuta in ziua accidentului. Sau e posibil să-și fi busit singur o alta masina si sa astepte banii acum.
Primaria nu inmatriculeaza si nu radiaza vehicule din circulatie. "Iar ieri am reușit sa o radiez si de la imatriculari" Cum?
Cica mai trebuie sa dai de la tine.
https://www.avocatne...

Edited by victord36, 30 March 2023 - 19:41.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postal bundy ro, on 30 martie 2023 - 19:30, said:

Daca tu ai o alta masina pe numele tau si pe aceea ai B8, nu are cum sa-ti scada clasa de bonus chiar daca celalalt face accident si foloseste asigurarea facuta pe numele tau.
Dpdv al asiguratorilor, el are 2 masini pe numele lui.
Se aplica:

(4) In situatia in care un asigurat persoana fizica detine mai multe vehicule, asiguratul beneficiaza de aceeasi clasa a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrarii in vigoare a prezentei norme, reinnoirea contractului de asigurare incheiat de catre persoanele fizice care detin mai multe vehicule se incadreaza in cea mai favorabila clasa de bonus-malus corespunzatoare istoricului de daunalitate al asiguratului.

Edited by pasilla, 30 March 2023 - 19:39.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009

View PostSeNNNZaTIoN, on 30 martie 2023 - 18:05, said:

E învățare de minte sa nu mai vând cu numerele de înmatriculare. Frustrant faptul ca in atâția ani nu am avut niciun accident, iar acum o sa-mi scadă 2 clase fără sa fac nimic.
Stai relax ca nu iti cumpara (mai) nimeni masina fara numerele de inmatriculare. Dar nu aveai de ce sa ii dai (a) copia CI si (b) RCA-ul. pentru RCA trebuia sa soliciti asiguratorului de atunci rezilierea asigurarii.

Acum depui toate actele la BAAR si o sa iti "refaca" clasa de bonus pe baza actelor. Nu e nimic complicat. Daca nu vor sa o faca atunci faci reclamatie la ASF pentru asigurator (pentru ca a intocmit o asigurare fara sa respecte legea) si o sa-i sperie aia putin.

Oricum trebuia sa mergi la Directia Fiscala de la primaria ta imediat dupa vanzare (in maxim 30 de zile) si sa "ii presezi" sa transmita informatiile alea despre vanzare inspre DRCPIV pentru a face mentiunea vanzarii in "registrul de inmatriculari". Asa scapai de amenzi si aveai sanse mai mari ca la un control in trafic sa i se retina numerele de inmatriculare.

View Postvictord36, on 30 martie 2023 - 19:34, said:

Primaria nu inmatriculeaza si nu radiaza vehicule din circulatie. "Iar ieri am reușit sa o radiez si de la imatriculari" Cum?
Cica mai trebuie sa dai de la tine.
https://www.avocatne...
Partial gresit... Primaria (directia fiscala) a avizat fiscal vanzarea si are obligatia ca in 5 zile sa transmita catre DRPCIV informatia despre vanzare pentru inregistrarea in "registrul de inmatriculari". Pe baza acestor informatii, de exemplu, se emit amenzile pentru lipsa rovinietei.

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View PostSeNNNZaTIoN, on 30 martie 2023 - 17:10, said:

Salutare, am vândut o mașina acum 3 ani, am radiat-o de la primărie in momentul vânzării, iar ieri am reușit sa o radiez si de la imatriculari.
Actualul propietar a continuat sa facă asigurare pe numele meu, iar eu am aflat recent si am comandat un dosar de daunaltitate de la B.A.A.R.
Acolo am găsit ca am asigurare pe acea mașina din 02.03.2023 pana pe 01.04.2023.
Ce as putea sa fac pentru a nu-mi scădea clasa de bonus malus si pentru a-l opri din a mai face asigurări ilegal ?
Mașina a fost revândută de câteva ori, nu am cum sa îl găsesc
Sterge datele personale si pune o poza cu certificatul de radiere.Daca nici acum nu te-am inchis ma predau.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. RCA se face acum online si nu se cere nimic, deci degeaba ai scris pe talon data instrainarii.

2. Sistemul e prost gandit, iar tu, ca vanzator, esti total descoperit.
Nu poti verifica daca cumparatorul a inmatriculat-o pe numele sau si nu poti afla daca primaria si-a facut treaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate