Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Trepidatii si zgomot masina de spalat rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vsp112

vsp112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2020
Bună ziua!

Am cumpărat acum 3 saptamani o masina de spalat rufe incorporabila Whirlpool BIWMWG81484EEU care mi s-a parut ca trepideaza si se balanseaza excesiv din prima zi. Initial, am crezut ca nu e centrata, fiind montata într-un loc greu accesibil, pe parchet laminat. I-am reglat toate piciorusele, le-am strans contrapiulitele, am verificat cu nivela pe toate partile si tot trepideaza, indiferent de incarcatura si nu doar la stoarcere. Masina e instalata corect, toate suruburile pt transport au fost indepartate etc. Am chemat un instalator care nici macar nu s-a uitat la ea pusa in functiune, doar mi-a zis ca nu are ce sa ii faca pt ca e pusa pe parchet. Eu i-am explicat ca in acelasi loc a stat alta masina de spalat tot Whirlpool timp de peste 10 ani si nu facea asa... Nu am avut cu cine. Dupa aia, am contactat Whirlpool si ei au trimis un domn de la un service partener, care a spus ca i se pare ca functioneaza normal si "sa o las asa". I-am pus si suporti antivibratii de la wpro, mai rau face, bineînțeles...
In fine, eu nu sunt convinsa ca e normal si pare sa producă si un zgomot ciudat cand invart tamburul cu mana...
Am pus 2 filmări in care se pot observa cele descrise.
Ce parere aveti? Considerati ca ar trebui sa ii dau retur sau masina e in regula?Attached File  trim.EFD3EF65-9B43-4AB6-B742-039D43A422F5.MOV   5.76MB   48 downloadsAttached File  trim.DC01198F-CF6F-4CE7-883E-C61FB5D9F2F3.MOV   17.7MB   40 downloads

#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Mie nu mi se pare ca vibreaza prea tare.. In schimb sunetul din primul video poate as zice ca nu e normal.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Daca nu esti multumit de produs, retur si cumperi altceva...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Retur daca mai e in perioada posibilă și aia e.

#5
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Nu are nimic mașina... Si eu am whirlpool și tot așa se aude când învârti de cuva (o am de trei ani si spală impecabil) Ka stoarcere așa fac, eu am avut-o pe ciment și nu prea făcea, dar când am urcat-o pe parchet a devenit mai zgomotoasa... Singura msr care nu am avut probleme de stabilitate cu ea a fost LG (puneai țigara pe ea in picioare) dar care lasă de dorit la calitatea spălării (nu se va compara niciodată cu whirlpool)

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
DIn cate vad eu masina aia e pe stoarcere si nu e seria Zen.
Nu pare sa faca zgomot mare.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mie nu îmi plac zgomotele suspecte, cînd miști tu tamburul.

Însă, vibrația aia mică, în funcționare, este normală, mașina nu este construită dintr-un bloc de granit, de cîteva tone, ca să nu se clintească.

A mea face la fel, este pusă tot pe parchet.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Am schimbat 2 masini care faceau la fel: trepidau la centrifugare. Am luat, până la urmă, o masina miele SH. Este foarte grea si, la centrifugare, nici nu se aude sau simte. Decât una nouă proastă mai bine așa. La o alta am luat picoare antivibrație si s-a mai rezolvat. Dacă vei vedea ce contragreutăți de jucărie au masinile noi față de unele vechi de calitate nu te-ai mai mira.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vsp112, on 30 martie 2023 - 13:25, said:


Este absolut normala acea mica vibratie la stoarcere. Fata de alte masinid e spalata rufe, a ta este chiar "cuminte", vibratia este decenta.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
O fi mai puternică decât cea precedentă și de asta vibrează mai „tare”. Dar este ok, vibrează decent. mult sub ce mă așteptam înainte să dau play.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 onisifor12, on 30 martie 2023 - 19:55, said:

Dar este ok, vibrează decent. mult sub ce mă așteptam înainte să dau play.

Asta voiam sa zic si eu. Eu ma asteptam sa vad in clip cum ies dracii din ea, sa faca ca si cum ar fi fost exorcizata Posted Image
Dar vibreaza normal, cum a spus si un coleg mai sus, nu este un bloc de piatra care sa stea nemiscat, la 1000-1200-1400 rpm este normal sa faca cum face masina din clip.


edit:
@initiator
Ar trebui sa te simti norocos ca masina "drepideaza" in felul ala. Daca ai citi pe arie alte cazuri ale colegilor, sa vezi cum dansa masina de la trepidat, efectiv se misca de unde era pusa iar proprietarul o gasea mutata la juma de metru dupa ce se termina programul de spalat. Deci dpmdv masina ta este mai mult decat ok la stoarcere.

Edited by MembruAnonim, 30 March 2023 - 21:38.


#12
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Păi ca idee a noastră care ni se pare decentă vibrează mult mai tare și ni se pare normal. E Wirlpool. La fel se aude și de la vecini, aspect văzut ca ceva normal să auzi mașina de spălat de la vecini când le stoarce.

Edited by onisifor12, 31 March 2023 - 02:02.


#13
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
O usoara trepidatie o are ORICE masina. Daca trepidatia devine deranjanta asta se datoreaza catorva factori: masina nu a fost pusa la boloboc, masina este pusa pe o suprafata moale gen parchet, etc. picioarele nu sunt reglate cum trebuie.

#14
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
@vsp112 la cate rotatii e setata in acel video ?

Nu prea conteaza cum se aude cand rotesti tamburu cu mana. Conteaza cum se aude si comporta cand msr e pusa in functiune.

#15
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

 vsp112, on 30 martie 2023 - 13:25, said:

Eu i-am explicat ca in acelasi loc a stat alta masina de spalat tot Whirlpool timp de peste 10 ani si nu facea asa...
Chiar daca nu se observa cu ochiul liber, in 10 ani parchetul s-a lasat in locul unde ai avut tu vechea masina. Ca regula generala, masina de spalat rufe NU se pune pe parchet ci doar pe gresie sau ciment.

#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Atentie, conform descrierii initiatoarei, aceasta msr e  INCORPORABILA. Nu prea se poate compara cu una normala ne incorporabila. Cea incorporabila daca e fixata cumva in mobilier, are legatura cu vibratiile.

#17
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Oricum, din acel video la centrifugare, face urat, ca o tulumba, cazan. Face ca una de 10 ani cu motor non inverter.Am un Indesit de 10 ani si cam asa face la turatii mai mari. Insa actuala Electrolux cu motor inverter e foarte silentioasa comparativ. La 800 roratii nu se aude nimic si nici nu vibreaza. Nici la 1000 nu se manifesta ceva deosebit. Se remarca putin la 1200 si 1400.

#18
vsp112

vsp112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2020
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Ca idee, vreau să menționez din nou că înainte nu imi spalam rufele in râu👀... Nici cea veche de la apartamentul unde stau acum nu se manifesta asa, nici alta veche bosch pe care o detineam la alta locatie, nici cea noua bosch care o inlocuieste.
Vechea whirlpool cu care făceam comparația inițială era data tot pe un program similar, tot la 1000 de rotatii, poziționata la fel si ar fi trebuit sa fie mai zgomotoasa si sa vibreze mai tare neavand motor inverter, dar de unde... iar celelalte doua bosch nici la 1400 nu vibrau, nici nu se punea problema de a trepida/de a se balansa. Mie mi se pare firesc sa vibreze tabla pe ele, dar nu sa se balanseze si poate nu se vede din filmare din nu stiu ce motiv, dar asta se balansa, repet, nu doar la stoarcere si indiferent de incarcatura/asezarea hainelor. Nu, nu o lua din loc, dar se balansa un pic stanga-dreapta.
Inca un lucru care poate nu s-a inteles - masina era pusa perfect pe parchet, era verificata din toate unghiurile cu nivela atat de mine, cat si de 2 instalatori. Tras de ea, nu se clintea, era teapana pe pozitie. Am scos-o de acolo, am testat pe alta portiune de parchet, facea la fel. Am dus-o in baie, pe gresie, facea la fel. Si gresia e moale? Si aia s-a lasat? Nu va zic ca am pus nivela pe toate locurile astea ca sa ma asigur ca nu e dracu' stramba podeaua.
Ca chestie, asta din video trepida MAI TARE  cu cat era nr de rotatii mai scăzut + daca NU era incarcata full cu articole grele (prosoape, lenjerii).
Iar huruitul ala care se auzea cand invarteam tamburul cu mana l-am sesizat si in timpul spălării. In prima saptamana se auzea putin, abia perceptibil, dar s-a accentuat.
In fine, se pare ca multe mașini de spălat noi sunt construite din materiale mai putin rezistente/calitative, in medie, ori vin cu defecte trecute cu vederea de alte persoane...
O fi fost noroc pana acum, dar niciodata nu a fost nevoie sa dau retur la ceva sau sa consider ca ceva achizitionat de mine nu funcționează corespunzător. Am returnat masina la emag, astept sa se solutioneze cererea si sa imi intre banii inapoi.
In fine, dacă nu as fi fost conditionata de faptul ca apartamentul e inchiriat + proprietarul isi dorea neapărat o masina incorporabila, as fi luat un bosch cu ecosilence drive. Dintre astea incorporabile efectiv nu am avut ce sa aleg pana in 2500 lei, asta parea cea mai ok optiune.
Si daca era apartamentul meu, nu era nici parchet, nici masina de spalat in bucatarie.
am zis ca o sa ajunga sa se miste si mai mult si ii mai strica omului mobila de bucatarie. Sa mai zic ca e amplasata fix langa cuptorul incorporabil? 🤦🏼 ca la proști...

Nu e fixata in vreun fel, e doar bagata in gaura din mobila si se prinde usa de dulap pe ea. Ca sa fie ascunsa, vezi doamne... Alta prostie, ca doar usa de la msr trebuie sa ramana deschisa intre utilizari ca altfel prinde miros, mucegai... Mai ales la whirlpoolurile astea la care se pare ca e notoriu ca ramane apa in garnitura. Si la asta ramanea si la aia veche, aia e.

Edited by Dany_Darke, 31 March 2023 - 13:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate