Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Depozitarul Central - extras de cont fara a sta la ghiseul postei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ma intereseaza daca se poate obtine extrasul de cont fara deplasare la posta sau banca. Pe siteul Depozitarului Central spune ca:
Plata serviciilor solicitate de catre detinatorii de instrumente financiare prin intermediul scrisorilor recomandate cu confirmare de primire se va face prin mandat postal sau ordin de plata.
Exact ce nu imi place mie, statul la ghiseul postei sau al bancii. A reusit cineva sa obtina extrasul de cont, altfel decat prin aceasta metoda comunista de stat la cozi ? Pot efectua plata din aplicatia bancii de pe telefon ?
Multumesc anticipat.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ai internet banking ai disponibil si extrasul de cont.
Eu l-am scos in cateva secunde din aplicatie.
Attached File  Screenshot_24.png   49.5K   75 downloads

Edited by Leo2006, 30 March 2023 - 08:28.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Daca plata e problema, ca eu asa inteleg, se poate face prin internet banking (daca ai). Este undeva dat contul lor in care sa platesti.

LE: Uite aici sunt conturile <https://www.roclear....iDetinatoriNota>. Sa rezulte clar din descrierea operatiei pentru ce este plata si mai ales de la cine (nume, CNP). Nu uita sa achiti si costul expedierii raspunsului. S-ar putea ca la unele banci sa ai si ‘Sablon furnizor’ (ca la facturile de utilitati) ca ar fi mai clar ce e de completat, parca la BCR este dar nu sunt sigur.

Edited by sags, 30 March 2023 - 08:48.


#4
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
@Leo2006
Ai citit ce a scris initiatorul? :)

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

 phoenix76, on 30 martie 2023 - 08:07, said:

Ma intereseaza daca se poate obtine extrasul de cont fara deplasare la posta sau banca. Pe siteul Depozitarului Central spune ca:
Plata serviciilor solicitate de catre detinatorii de instrumente financiare prin intermediul scrisorilor recomandate cu confirmare de primire se va face prin mandat postal sau ordin de plata.
Exact ce nu imi place mie, statul la ghiseul postei sau al bancii. A reusit cineva sa obtina extrasul de cont, altfel decat prin aceasta metoda comunista de stat la cozi ? Pot efectua plata din aplicatia bancii de pe telefon ?
Multumesc anticipat.
Am făcut totul online.
Am luat de pe siteul depozitarului central contul, am făcut plata din aplicația bancară, le-am trimis pe email dovada plății și am primit e adevărat prin curier adică în plic situația solicitată, dar doar după ce am le-am trimis informații solicitate ulterior: poza buletin și numărul de telefon:

Citez:
Pentru solutionare va rugam sa trimiteti completarile replay la acest mail.



-   Copie act identitate solicitant  –cu mentiunea “ conform cu originalul” ;



Informatii pt plata



•           S.C. DEPOZITARUL CENTRAL S.A.

•           CUI RO 9638020;

•           cont banca:

1.      RO45RNCB0071086501740001 - BCR – Sucursala Plevnei

2.      RO93BTRL04101202D03004XX – TRANSILVANIA



Pentru expedierea  prin curier, avem nevoie de numarul dvs. de telefon.      



Documentele mai sus mentionate trebuie sa contina mentiunea “ conform cu originalul” si se pot trimite prin intermediul postei /curier sau scanat la adresa [email protected]  , dar extrasul  de cont/confirmarile de transfer se vor expedia doar prin curier, recomandat cu confirmare de primire, la adresa titularului sau mostenitorului acestuia,  specificata in actul de identitate.

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Multumesc Leo2006 si sags. Nu stiam daca iau in considerare platile facute direct din aplicatia bancii. pentru ca pe site-ul lor tot se mentioneaza mandatul postal sau ordinul de plata de la banca.
Nu vreau sa ma deplasez atat timp cat pot folosi plata online. Cam greu cu digitalizarea la aceasta institutie.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Pai si din internet banking tot ordin de plata este…

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

 wertyck, on 30 martie 2023 - 08:50, said:

Am făcut totul online.
Am luat de pe siteul depozitarului central contul, am făcut plata din aplicația bancară, le-am trimis pe email dovada plății și am primit e adevărat prin curier adică în plic situația solicitată, dar doar după ce am le-am trimis informații solicitate ulterior: poza buletin și numărul de telefon:

Citez:
Pentru solutionare va rugam sa trimiteti completarile replay la acest mail.



-   Copie act identitate solicitant  –cu mentiunea “ conform cu originalul” ;



Informatii pt plata



•    S.C. DEPOZITARUL CENTRAL S.A.

•    CUI RO 9638020;

•    cont banca:

1.   RO45RNCB0071086501740001 - BCR – Sucursala Plevnei

2.   RO93BTRL04101202D03004XX – TRANSILVANIA



Pentru expedierea  prin curier, avem nevoie de numarul dvs. de telefon.   



Documentele mai sus mentionate trebuie sa contina mentiunea “ conform cu originalul” si se pot trimite prin intermediul postei /curier sau scanat la adresa [email protected]  , dar extrasul  de cont/confirmarile de transfer se vor expedia doar prin curier, recomandat cu confirmare de primire, la adresa titularului sau mostenitorului acestuia,  specificata in actul de identitate.
Deci ai facut totul de acasa, corect ?
Procedurile sunt cam "obscure" pe site-ul lor si greu de rumegat   inteles.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Acum m-am lamurit ca e un alt tip de extras de cont. Se poate face un ordin de plata din aplicatia bancii.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

 phoenix76, on 30 martie 2023 - 08:55, said:


Deci ai facut totul de acasa, corect ?
Procedurile sunt cam "obscure" pe site-ul lor si greu de rumegat   inteles.

Da.Totul de acasă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate