Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare blender

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Vreau sa cumpar un blender sa fac cu el smootie, inghetata, shake-uri.

La ce sa ma uit?

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 abac, on 29 martie 2023 - 20:56, said:

Vreau sa cumpar un blender sa fac cu el smootie, inghetata, shake-uri.

La ce sa ma uit?
pahar de sticlă, nu de plastic.
putere cât mai mare

#3
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
si volum mare... in jur de 2l

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Pentru cate persoane?

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
As alege Vitamix. O sa te tina o viata intreaga, te vei plictisi de el ..... al meu are deja 10+ ani si nu da semne de oboseala.

#6
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
ia de la Lidl, te plictisesti pana se strica

#7
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Pai alegi functie de putere, programe, material, volum, pana si garantie motor cica poti avea ... poti incepe de aici si vezi ce contează pt tine https://www.bosch-ho...rea-blenderului


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

Quote

4. Cană de plastic sau de sticlă?
Blenderele Bosch vin cu cană gradată, cu volum utilizabil între 1,5 si 2 litri. Plasticul sau sticla sunt principalele materiale folosite la fabricarea cănilor. În ultimii ani, blenderele cu cană din sticlă au devenit din ce în ce mai populare, însă și produsele cu cană de plastic sunt extrem de bune – nu conțin BPA așa că poți pregăti în siguranță alimentele. În plus, poți spăla cana în mașina de spălat vase.


Din cate inteleg, blenderele care au cana de plastic, folosesc un material special, marca inregistrata, pe nume Tritan si care cica e mare smecherie. Se remarca prin claritate, rezistenta la caldura, rezistenta la chimicale (asta e vaga rau, ce fel de chimicale?) si printr-o rezistenta excelenta la impact.

https://www.matweb.c...6de23286fb74ac9

Vad ca sunt blendere scumpe care au cana din materialul asta.

Edited by abac, 29 March 2023 - 22:24.


#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Am eu vitamix si are cana din plastic, aka "tritan".
Este foarte rezistent la impact, acesta e defapt cam singurul avantaj. Claritate, rezistenta la chimicale sunt povesti. Ca nu contine BPA nu inseamna ca e ok, ca BPA e doar un tip de chimical cancerigen. Este pana la urma plastic si in timp o sa iti intre micropastice in mancare si o sa se zgarie de nu mai vezi nimic prin el, mai repede sau mai tarziu in functie de ce mixezi cu el .
Din pacate producatorii renumiti evita sticla din cauza ca se poate sparge in timpul mixarii daca bagi in el alimente dure si nu vor sa aiba probleme legale. Sticla gasesti doar la cele noname, pentru ca acolo producatorii nu au teama asta.
Vitamix are si o cana din inox dar se vinde doar in state, si nici nu o poti lua de acolo decat cu tot cu blender pentru ca se potriveste doar la blenderele vandute in state.
Eu ti-as recomanda ceva pe la 1000 de lei cu cana din sticla, pentru ca nu cred ca vitamix merita 2500+. Ca faci smoothie in 30 de sec in loc de 1 minut nu e mare avantaj

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Ia ,,tot în unul ", îl folosești la mai multe.
Eu am unul asemănător cu cel din poză, model mai vechi, faci sucuri, toci legume & etc.
Bine, eu nu fac sucuri la mixer, nu vreau să trăiesc veșnic 😁

Attached Files



#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
exista si ieftinaciuni cu ulcior de inox ..... nu mai speriati lumea.


uite pe emag https://www.emag.ro/...3/pd/DG2GS3MBM/

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Am ochit doua modele de blendere care mi se par interesante.

Bosch Vitaboost

Braun Powerblend 9

Ambele sunt puternice, stiu sa faca supa fierbinte si au functie de auto curatare.

Parca inclin spre Braun pentru ca are ceva mai multe setari si imi place si displayul pe care vezi cat timp a mai ramas din program.

Edited by abac, 30 March 2023 - 08:09.


#13
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Mie mi s-a stricat ala de lidl in 5+ ani. S-a rupt rotita de la transmisie. Am lipit-o cu bicomponent, a mai tinut 1 an.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cumpara un storcator lent prin presare. Un blender e o solutie ieftina si produce oxidarea sucului si pierderea aromei.
Poti sa scoti suc si din morcovi sau alte legume. Un secret de la mine. Culoarea galbena de la morcovi dispare cu putin ulei pe piesele de plastic.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/2724/2723566/images/res_7bf8f30ab38bd357c712f1cfb41828de.jpg?width=450&height=450&hash=5B82F7C9727693A2D3F9952934A4F17A - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 30 March 2023 - 08:43.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Pai eu nu vreau doar zeama din fructe, vreau tot fructul facut piureu.

Cat despre solutia ieftina, este discutabil. Unde se trage linia intre ieftin si scump? Adica de ce ar fi un blender de 250 de euro considerat ieftin?

Edited by abac, 30 March 2023 - 08:48.


#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Ieftin ~200 lei, Asta e linia :P

#17
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Am un Nutribullet de 10 ani, merge brici in continuare. Are si pahar mare (1l) si mai mic, fac supe creme, smoothie-uri, zahar pudra, migdale macinate, pun gheata fara probleme inauntru.
Nu ocupa asa mult spatiu ca un Vitamix si e mult mai ieftin.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
De 3 ani terorizat https://www.emag.ro/...reviews-section
Gheata, fructe, supe crema blabla - merge de rupe , motor bobinat adevarat , fir cupru, mare , solid. Cana sticla , cutit pentru gheata - foarte important .
Fabricat in Belgia .

Edited by ldpe, 30 March 2023 - 12:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate