Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Consideratii privind plata facuta de angajator din contul personal

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
_cristian

_cristian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2023
Am urmatoarea speta pentru care doresc sa va cer opinia:
persoana X este asociat la firma Y, la firma Y un membru de familie grad I este administrator
firma Y detine firma Z, la firma Z persoana X este administrator
persoana T este angajata cu CIM si la firma Y si la firma Z

persoana T are cont bancar deschis la banca B pentru incasare salar de la cele 2 firme
ambele firme, Y si Z au conturi bancare ale societatii deschise tot la banca B
persoana X, care este asociat la firma Y si implicit la Z, are cont personal bancar deschis tot la banca B

persoana X vireaza din contul personal de 2 ori, 2 sume de bani consistente, catre persoana T, unul dintre viramente fiind chiar in contul bancar in care T isi incaseaza salariul

cum este considerata aceasta tranzactie dpdv fiscal, legislatie, samd?
care ar fi legile, normele, directivele care reglementeaza aceasta tranzactie/ordin de plata?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
cred ca trebuie sa faci si o schema, ca nu am inteles nimic
nu de alta, dar situatia e mai incurcata ca o telenovela

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e complicat, doar a fost descrisa complicat.

Pe scurt:
Un patron vireaza din contul personal, bani catre un angajat.

Dpdv fiscal, ar trebui lamurit scopul/motivul acelor plati.
Pot exista si alte motive, decat cele sanctionate de ANAF (munca la negru), de ex. ii place angajatul si vrea sa il impresioneze, sa il ajute, etc.

Edited by pasilla, 29 March 2023 - 17:23.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Este un transfer intre doua persoane fizice. Este ceea ce a scris respectivul la detaliile de plata cand a facut plata sau ce poate dovedi oricare dintre cei doi ca ar reprezenta banii.
De vreme ce banii pleaca din contul unei persoane fizice catre o alta persoana fizica toate detaliile legate de firme, administratori si ce mai era pe acolo sunt inutile.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
E un simplu transfer, nu are legatura cu salariul. Fara obligatii, dar si fara drepturi.

#6
_cristian

_cristian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2023

 rexx, on 29 martie 2023 - 16:58, said:


daca imi explici ce nu ai inteles...pot sa detaliez

 pasilla, on 29 martie 2023 - 17:19, said:


Corect! Trebuie lamurit scopul/motivul acelor plati. Banuiesc ca te referi la care poate fi continutul economic al operatiunii in contextul dat?

 Don_Costica, on 29 martie 2023 - 17:21, said:

E un simplu transfer, nu are legatura cu salariul. Fara obligatii, dar si fara drepturi.

Inteleg din ce spui ca sume transferate, de exemplu mai mari 10K euro, intre persoane fizice nu trebuie sa aibe la baza o justificare?
Care ar fi argumentul legal pentru afirmatia facuta?

Edited by Dany_Darke, 30 March 2023 - 07:09.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Nu e nici o socoteala sa scoti bani pe un angajat, sunt taxe mari.
Mai repede se platesc niste imprumuturi.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017
Interesant ar fi sa explici ANAF-ului de ce apar aceste plati recurente dintr-un cont personal in alt cont personal. Nu merg explicatii puerile de genul.... imi fac pomana cu el. Ei vor suspecta din start plata la negru. Din acest motiv ar fi mai simplu ca plata sa se faca cash. Macar nu poate fi urmarita electronic.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu fac transferuri recurente din contul meu in contul altcuiva. Ce treaba are ANAF-ul?
Nu mai vorbiti prostii.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017
Daca sunt sume mici... nici o problema. Daca sunt sume mari, vor suspecta ca faci evaziune. Daca poti dovedi de ce le faci, la fel, nici o problema. Daca inca nu ai aflat, au in plan reducerea evaziunii si cresterea veniturilor la bugetul de stat. Tu faci ce vrei in definitiv.

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Daca sunt plati recurente, se poate la un moment dat sa intrebe prima data banca cu privire la ele. Depinde cat de recurente sunt si daca sunt sume mari sau nu.

#12
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am avut contul poprit la banca si am dat explicatii la ANAF care, cu greu, mi-au ridicat poprirea.
Plati repetate din contul (pe persoana fizica) al administratorului firmei catre angajat. Pe langa salariu.
Au inteles ca e vrajeala cu "restituire imprumut", au zis sa nu se mai intample, nu s-a mai intamplat. Lesson learned. S-au sesizat dupa vreo 4 plati.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Din ce motiv ai avut contul poprit?

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 13.03.2005
Credeam ca e clar pentru ce a avut poprit contul, ca  a specificat in randul al 2-lea...

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Nu imi era clar daca acela era motivul sau altul.
Depinde oricum despre ce sume este vorba.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 13.03.2005
Nu a specificat doar ca administratorul a fost proprit si nu angajatul, dar cred ca si asta se subintelegea.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

 alexxxxx, on 30 martie 2023 - 10:36, said:

Au inteles ca e vrajeala cu "restituire imprumut", au zis sa nu se mai intample, nu s-a mai intamplat. Lesson learned. S-au sesizat dupa vreo 4 plati.


Ai confirmat ce spuneam si eu cateva randuri mai sus.  Multumesc. Poate vor intelege si altii ca nu poti face ce vrei, cand vrei cu banii . Chiar daca sunt ai tai. Trebuie sa dai explicatii. Nu le dai convingator, ramai fara ei.

#18
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Contul poprit a fost cel personal al administratorului firmei, deschis la aceiasi banca ca si contul firmei.
Motivul popririi....nu a fost mentionat la banca. Poate la altii ANAF o fi mai generos in explicatii, in cazul meu explicatia a lipsit, in schimb s-a furnizat un numar de telefon, unde am primit toate informatiile de la inspectorul ANAF. Sumele...2500-3000 de lei, in fiecare luna. Catre angajat al firmei, salariu minim. N-am facut pe desteptul, am zis ca am inteles aluzia, doamna de-acolo s-a bucurat ca ne-am inteles omeneste, mi-a explicat ca nu sunt primul destept cu returnari lunare de imprumut, mesajul primit si inteles, in 2-3 zile aveam poprirea ridicata. S-au comportat profesionist, n-am avut ce reclama, cred ca asa ar trebui sa se puna problema (te-am vazut ce faci, te rog potoleste-te...). Si nu, vorba colegului bogotta, nu faci ce vrei cand vrei cu banii, decat daca sursa lor este exclusiv din salariu, acolo nu te intreaba nimeni nimic. In rest, dividende, donatii, restituiri de imprumuturi, cadouri de la matusa din Canada, vanzarea repetata de biciclete ale lu ala micu pe olx, in functie de cat de mult sari calul, cineva va da un click. Si da, ANAF are acces la toate datele bancare ale oricui, ce a primit de la cine si cand, cu ce frecventa, ce a retras cash, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate