Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Zgomot infernal acoperis Tabla faltuita Canto (Caretta)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTheZucc, on 29 martie 2023 - 13:37, said:

...se aud zgomote infernale in toata casa. ...

când te vei sătura să aplici diverse metode care nu vor da niciun rezultat, aruncă tabla, zici că n-ai avut banii ăia și pune pe lemnul acoperișului panouri sandwich din poliuretan cu grosimea pe care ți-o permiți!
recomandarea mea: >5cm grosime

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostCa Castelul Bran, on 30 martie 2023 - 07:21, said:

Razvan.....pune, te rog,  poze cu diverse tipuri de greseli, erori, accidente, dezavantaje ale folosirii tuturor tipurilir de invelitori ce le.ai intalnit .
Momentan stau foarte rau cu timpul ( ne mutam in casa noua Posted Image , si asta imi mananca tot timpul dupa serviciu ), iar pozele trebuiesc cautate, dimensionate, si apoi postate. Posted Image

#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Discutia a alunecat pe o directie care nu-i serveste, cu nimic, initiatorului. O discutie care nu-i ajuta nici pe cei aflati intr-o situatie, mai mult sau mai putin, similara si nici pe cei care isi propun sa instaleze un acoperis metalic.

Un topic dedicat greselilor din constructii sau poate chiar mai multe, pe caprarii, ar fi binevenite. Eu, spre exemplu, am poze horoor cu rezultatele dorelismelor pe directia mea de asctivitate. Din pacate, am convingerea ca mai sunt si altii care pot contribui.

Topicul acesta, zic eu, este dedicat situatiei in care totul a fost montat ca la carte si, cu toate acestea, exista un mare grad de disconfort, in utilizare! Asta-i o problema mult mai delicata si care trebuie tratata cu mare atentie! E pacat sa se piarda pe alta directie.
Ce se poate face in aceste conditii? Si mai ales, cum se pot evita asemenea probleme?? Cum aflam lucruri pe care producatorii nu le ... popularizeaza??

#22
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 17:42, said:

ne mutam in casa noua Posted Image
Felicitari! Construita de voi sau cumparata?

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 17:42, said:

iar pozele trebuiesc cautate, dimensionate, si apoi postate.
Ai postat mai multe pe un topic, nu imi tin minte acum fix care, cred ca ajunge momentan un link pentru niste idei.

DIY ai vazut ce au propus vanzatorii cu o pagina inainte?
https://forum.softpe.../#entry29863927

Edited by bobitzaaa, 30 March 2023 - 19:36.


#23
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDIY, on 30 martie 2023 - 18:50, said:

... totul a fost montat ca la carte si, cu toate acestea, exista un mare grad de disconfort, in utilizare!

DIY, sunt convins ca nu a fost totul "ca la carte". Daca toate invelitorile de tipul asta s-ar auzi la fel, nu s-ar fi instalat atatea. Undeva a fost o eroare ( zic eu ).

Daca nu poate rezolva problema apeland la garantia montajului ( sincer, eu l-as chema cand este vant pe reprezentantul firmei care a facut vanzarea si montajul, si l-as intreba daca zgomotul ala i se pare normal ), in momentul asta, nu cred ca poate sa faca decat un compromis, si sa dea niste suruburi ( cu mare atentie, sa fie sigur ca nimereste sipca suport ).

View PostDIY, on 30 martie 2023 - 18:50, said:

Un topic dedicat greselilor din constructii sau poate chiar mai multe, pe caprarii, ar fi binevenite.

Asta este o idee foarte buna ! Subscriu si eu la ea ! Posted Image

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Eu ma refeream, spre exemplu, si la montajul meu. Facut 100% ca la carte.
Adevarul adevarat este ca sistemul de sipci generaza o incinta acustica cu reverberatie. Mai ales in cazul tablei de tip falt; click sau nu. In cazul tablei faltuite, toate foile de tabla sunt foarte lungi (in cazul meu, undeva la 7,5m) si nu au ranforsare anti vibratii decat ... un pic, pe lungime. Egal cu zero, adica. Am explicat, mai sus, diferenta intre tabla falt si ce cu solzi care are nervurile acelea, care ajuta si care vine in panouri mai mici.
Doar ca .... d.p.d.v. estetic ...

Repet, mi s-a oferit varianta motajului direct, pe mebrana, si l-am ignorat (rusine, mie!) din cauza ca producatorul, Bilka, recomanda altceva. Mare, mare pacaleala, din punctul asta de vedere. Uitandu-ma, in urma, cred ca stresul unor evenimente si-a spus cuvantul, la acel moment, fiindca altminteri nu as fi ignorat un asemenea sfat si, mai ales, logica si fizica; ambele spun ca zgomotul era inevitabil. De aceea vreau sa discut pe tema aceasta! Fiindca este un subiect insuficient tratat si popularizat.

Producatorul nu recomanda nici macar banda dintr-aia, de atenuare a zgomotelor, ca la chiuveta. Ce-i drept, banda nu ar avea vreun efect sesizabil nici macar in primii trei ani pana cand, dupa parerea mea, se dezintegreaza din cauza temperaturilor atinse, vara, la nivelul tablei.

Solutia cu suruburile (uite, video-ul confirma ca neplacerea este generalizata!) este o barbarie! Poate rezolva, intr-o oarecare masura, problema zgomotului, creand altele. Pe de alta parte, am convingerea ca ori tabla, ori structura se vor deteriora mai rapid, dupa adaugarea suruburilor, ceea ce va devansa momentul schimbarii acoperisului, lucru la care visez, deja Posted Image

Initiatorul nu poate schimba nimic major, atat timp cat nu schimba tipul de acoperis. Pe langa varianta suruburilor ar mai fi cea a izolatiei fonice suplimentare, in pod; daca exista asa ceva. Cuplata cu niste geamuri / sticle performante d.p.d.v. acustic.
Si, desigur, reparatiile minore pe care, pare-se, trebuie sa le faca,
Din pacate, toate problemele de zgomot se rezolva, mult mai usor, la momentul proiectarii. Orice interventie "after the fact" este, de obicei, mult mai costisitoare si cu rezultate ... discutabile.

View Postbobitzaaa, on 30 martie 2023 - 19:36, said:

[...]DIY ai vazut ce au propus vanzatorii cu o pagina inainte?[...]

Da, o barbarie, dupa cum spuneam. Norocul lor, al producatorilor, este ca romanii nu sunt, prin natura lor, la fel de litigiosi Posted Image ca altii. Iar cu ANPC-ul nu se poate face mare lucru ...

#25
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDIY, on 30 martie 2023 - 20:14, said:

Repet, mi s-a oferit varianta motajului direct, pe mebrana, si l-am ignorat (rusine, mie!) din cauza ca producatorul, Bilka, recomanda altceva.

Daca era o folie dedicata acestui tip de invelitoare, era o solutie mai buna, dar mult mai scumpa  ( din cate stiu eu, folia asta este vreo 38-40 ron/mp ).

Daca era o simpla folie anticondens ( fara sistemul de aerisire ), solutia tehnica nu era cea corecta.

#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Stati asa ca nu i asa.....

Eram pe punctul de a.mi pune click, faltz, retro sau cum ii mai zic marketangii, aproape imi faceam doctoratul in astea (fara sa le vad fizic). Dupa ce le.am vazut pe 2-3 panotaje, am renuntat cu mare rapiditate.

DAR, vedeti ca este un model , facut de cei din cluuuj, ce pare sa resolve problema zgomotului ( montata pe astereala, fara indoiala) : sunt panouri scurte 1.8 si 2.3 m montate intercalat. Astea le confera rigiditate, datorita petrecerii intercalate si nu mai vibreaxa/rezoneaza ca o foaie de 5-6-7 m lungime

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 20:20, said:

Daca era o folie dedicata acestui tip de invelitoare, era o solutie mai buna, dar mult mai scumpa  ( din cate stiu eu, folia asta este vreo 38-40 ron/mp ).

Daca era o simpla folie anticondens ( fara sistemul de aerisire ), solutia tehnica nu era cea corecta.

Nici, nici Posted Image
BTW ... Ce sa caute folia anticondens intre astereala si tabla?!

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCa Castelul Bran, on 30 martie 2023 - 20:28, said:

[...]
DAR, vedeti ca este un model , facut de cei din cluuuj, ce pare sa resolve problema zgomotului ( montata pe astereala, fara indoiala) : sunt panouri scurte 1.8 si 2.3 m montate intercalat. Astea le confera rigiditate, datorita petrecerii intercalate si nu mai vibreaxa/rezoneaza ca o foaie de 5-6-7 m lungime

Pai ... "inovatia" nu-si are rostul.
Reducerea drastica a nivelului de zgomot vine din montajul direct, pe astereala. Restul ar fi ... un bonus mititel, necuantificabil, care vine la pretul aspectului acoperisului Posted Image
Cu alte cuvinte, s-a uitat de ce se doreste acoperis cu falt. In afara faptului ca suruburile (mai putin cele de pe piesele de capat) sunt acoperite, este vorba despre aspectul spectaculos (dupa parerea mea) pe care acest acoperis, cu foi lungi, neintrerupte, il are.
Puteam, si eu, cumpara tabla in foi mai scurte. Orice producator de tabla flatuita iti ofera tabla la ce lungime vrei; cu conditia, desigur, sa nu depasesti lungimea maxima din gama. Si iti ofera si acele piese pentru prelungire. Nimic nou. Doar ca ... de ce?!?Posted Image

Daca mi se spunea ca, folosind foi mai scurte, reduceam nivelul de zgomot ... ar fi optat tot pentru foi lungi! Posted Image Astea scurte si decalate arata ca o incropeala. Parerea mea.

#29
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 03:50, said:

BTW ... Ce sa caute folia anticondens intre astereala si tabla?!

Sa iti protejeze astereala si tabla de efectul umiditatii care apare pe intradosul tablei. La scandura apare mugegaiul, iar tabla "se impusca".

Folia dedicata acestui tip de invelitoare, la care faceam referire in postarea de mai sus arata asa https://www.dorken.c...delta-trela.php . Ea iti asigura atat aerisirea, cat si drenarea condensului.

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 04:09, said:

....  este vorba despre aspectul spectaculos (dupa parerea mea) pe care acest acoperis, cu foi lungi, neintrerupte, il are.

Chestia cu "spectaculos", este relativa. Posted Image Sincer sa fiu nu mi se pare nimic spectaculos la invelitoarea unei case. Spectaculoase mi se par invelitorile " de arta " de la diferite monumente ( catedrale, dom-uri, etc. ), dar asta pentru ca lucrand in domeniu stiu cat de greu este sa realizezi anumite detalii, si de aceea le pot aprecia valoarea. Posted Image .

Edited by razvan-softpedia, 31 March 2023 - 05:25.


#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Faltuita- doar pe astereala pt imibil de locuinte.
2. Foi Mai lungi de 5-6 m sunt greu de manipulat (transport, dezpozitat, urcat).....apar riscuri de indoite samd.
3. Lungimile mari aduc riscul de a flamba datorita dilatari sau fixarii.
4. Prelungirea cu solutia clasica folosita de majoritatea producatorilor nu asigura esanteizarea la partea de suprapunere faltz, doar sa faci decupaturi manual.....risc!!! Ceea ce prezinta ei ca "solutie" mi se pare fortat.
5. Doar cei din Cluj , de fapt niste polonezi au solutia asta, cu module mici. Am vazut in polonia , puse in opera, iar pe arhitectura respective aratau extraordinar.
6. Acoperisul mi.l montez pt a nu ma ploua, ninge. Apoi imi pun panouri foto. Unde mai este elegantza, stil, finetze?.
7 in locul acelei pinze (mai degraba pisla metalice, ca are 2-3-5 mm grosime), as sune tabla pe astereala, direct .. dar astereala montata pe sipci de 3-5 cm peste folia de difuzie(tabla scandura sipci folie capriori).
Pericolul acelei table Este ca se incalzeste f mult si poate deteriora in 2-3 sezoane materialul


#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrazvan-softpedia, on 30 martie 2023 - 05:58, said:



sebulbus, nu te supara pe mine, tu ai vazut vreodata o invelitoare de tipul asta ?

1. Cum ar putea sa dea surub in zona inalta, cand aia are o grosime de 2-3 mm ?
2. Cum ar putea sa injecteze adeziv flexibil cand intre tabla asta si stratul suport ( sipci, sau folia cu "calti" ), spatiul are maxim 1-2 mm ?

PS. Asta nu este tabla faltuita ! Tabla faltuita are alt sistem de prindere, si de montaj. Tabla click este o strutzocamila, nici cal, nici magar !


Stai prost cu intelegerea textului, dar aia nu e problema mea. Totusi, hai s-o defalcam.

1. Abia ce scrisesem ca tabla faltuita nu are prinderile in camp. Partea care ti-a dat tie cu virgula era argumentatia impotriva folosirii suruburilor in camp pe tabla faltuita. Click sau nu, nu e o diferenta esentiala ca si functionalitate. Principiul e acelasi.

2. Nu stii tu, asta nu inseamna ca nu se poate.
a. Pe astereala continua prinzi furtunasul de adeziv de laterala unei platbanda de otel, de exemplu, ca asta. Element de gard, e suficient de rigid. Ai 3mm doar intre cotele nervurii tablei, care mai si face un pic burti, ca de-aia ai zgomotul.
b. Pe sipci si contrasipci ai suficient loc sa impingi si un tub de instalatie electrica printre sipci, dar va trebui sa foloseasca spuma care sa expandeze si sa tina tinicheaua in tensiune.

Niciuna din variante nu-s simple, dar nici imposibile. Si tot timpul trebuie mai mult cap sa repari ceva prost instalat decat sa instalezi corect.

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postrazvan-softpedia, on 31 martie 2023 - 05:23, said:

Sa iti protejeze astereala si tabla de efectul umiditatii care apare pe intradosul tablei. La scandura apare mugegaiul, iar tabla "se impusca".

Folia dedicata acestui tip de invelitoare, la care faceam referire in postarea de mai sus arata asa https://www.dorken.c...delta-trela.php . Ea iti asigura atat aerisirea, cat si drenarea condensului.

Sa ma scuzi, dar n-ai facut referire la nimic. Ai pomenit despre folie anticondens; la capitolul "asa nu". Nu am inteles de ce ai facut-o. Doar ca sa ne arati dupa aceea, ce stii? Geez ...

In fine ... Folia la care, poate Posted Image , incercai sa faci referire este cea de difuzie. Cum e normal. Nu suntem, cu totii, copii de scoala.

Ca sa clarific: nu, umezeala nu apare pe intradosul tablei montate, direct, pe astereala ci patrunde / se strecoara acolo. Cu alte cuvinte, avand in vedere faptul ca atat tabla cat si lemnul asterelii sunt, practic, la aceeasi temperatura, intre ele nu va condensa nimic, nu se va produce umezeala. Folia se pune, acolo, pentru a proteja lemnul impotriva infiltratiilor. Alta poveste. Din pacate, multa lume (inclusiv producatori, firme de montaj si chiar ingineri) incurca cele doua fenomene. Asta ca sa nu mai pomenesc de multitudinea de exprimari cand folia este ba anticondens, ba antivapori, ba mai stiu eu ce.
In concluzie, daca tot se pune o folie care sa protejeze lemnul, se poate plusa si selecta o folie care sa disperseze umezeala. Merge, insa, si cu una simpla, fara difuzie. Doar asa s-a tot construit de prin anii '60, de cand plietilena a intrat, masiv, in domeniul constructiilor.

Condens se va produce pe fata dinspre pod (sau ce-o fi acolo) a asterelii. Dar asta este, deja, alte problema, cu alta rezolvare.


View Postrazvan-softpedia, on 31 martie 2023 - 05:23, said:

Chestia cu "spectaculos", este relativa. Posted Image Sincer sa fiu nu mi se pare nimic spectaculos la invelitoarea unei case. Spectaculoase mi se par invelitorile " de arta " de la diferite monumente ( catedrale, dom-uri, etc. ), dar asta pentru ca lucrand in domeniu stiu cat de greu este sa realizezi anumite detalii, si de aceea le pot aprecia valoarea. Posted Image .

Mda ... noi, muritorii de rand, nu prea stim despre ce vorbim ... Ce rost are o asemenea comparatie?? E ca si cum ai compara Top Gun: The Maverick cu Tar! In fapt, ambele sunt niste filme super! Fiecare, in categoria sa.
Hai sa-ti explic punctul meu de vedere. In lumea tablelor moderne, pentru uz rezidential, tabla flatuita arata spectaculos prin compartie cu celelalte. Simplu. Nu discutam aici despre catedrale. Nici macar despre green roofs, chestie care ar face ca toata zbaterea noastra, despre table, nula Posted Image
... iar cand spun green roof, nu ma refer la culoare  Posted Image

Edited by DIY, 31 March 2023 - 07:48.


#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

Faltuita- doar pe astereala pt imibil de locuinte.
2. Foi Mai lungi de 5-6 m sunt greu de manipulat (transport, dezpozitat, urcat).....apar riscuri de indoite samd.

Vaaaai ... Pai daca am reusit eu, in zona unde construiesc, cu toate provocarile, sa aduc tabla asta ... Daca am reusit eu, zic, de ce n-ar reusi si altii? Dupa parerea mea, asta nu are voie sa fie criteriu de selectie.
Poate este momentul sa mentionez ca nea cutare, care mi-a tarat si urcat tabla, cu tractorul, a prins curaj la a doua tura. A luat o curba, mai cu tupeu, si mi-a facut-o evantai, in mijlocul drumului. Dupa aceea, odata ajuns in curte, s-a repezit s-o taie, din chingi, si mi-a rasturnat-o. Spre totala mea surpriza, tabla nu a avut nimic, nimic. Eu ma si repezisem, cu spray-ul pentru reparatii, dar n-a fost nevoie Posted Image

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

3. Lungimile mari aduc riscul de a flamba datorita dilatari sau fixarii.

Ha?! Nu inteleg. Pentru prevenirea efectelor dilatarii sunt niste reguli de montaj. Le respecti, nu te doare capu'. Daca, dilatandu-se, tabla nu forteaza in punctele de prindere, nu mai are loc nicio ... flambare (big word, in context!)

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

4. Prelungirea cu solutia clasica folosita de majoritatea producatorilor nu asigura esanteizarea la partea de suprapunere faltz, doar sa faci decupaturi manual.....risc!!! Ceea ce prezinta ei ca "solutie" mi se pare fortat.

Din nou ... ha?! Decupajele alea sunt simplu de facut si sigure atat timp cat se ia in calcul tendinta naturala, de scurgere, a apei.

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

5. Doar cei din Cluj , de fapt niste polonezi au solutia asta, cu module mici. Am vazut in polonia , puse in opera, iar pe arhitectura respective aratau extraordinar.

Bine. Asa sa-ti pui.

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

6. Acoperisul mi.l montez pt a nu ma ploua, ninge. Apoi imi pun panouri foto. Unde mai este elegantza, stil, finetze?.

Au murit. Ai dreptate. Finetea, stilul, etc. au murit pe altarul utilitarismului. Doar ca eu m-am cam saturat de aceasta "arhitectura". To each, their own ...

View PostCa Castelul Bran, on 31 martie 2023 - 05:58, said:

7 in locul [...] materialul
a

N-am inteles nimic.

Spor!

#34
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019
sebulbus, se poate sa am eu o problema cu intelegerea unui text, dar nici tu nu stai foarte bine cu exprimarea. Posted Image

View Postsebulbus, on 29 martie 2023 - 14:29, said:

Eventual ai putea sa injectezi vreun adeziv flexibil pe la coama, intre tabla si ######la cu vreo teava lunga rigida?
Initial, ai spus sa introduca pe la coama, cu ajutorul unei tevi ( lungi si rigide ), un adeziv flexibil. La postarea asta am comentat eu, si te-am intrebat daca ai vazut vreodata o invelitoare de tipul click ( ma refeream ca si “structura”, nu doar din exterior ), pentru ca:

1. Daca invelitoarea era instalata pe caroiaj de sipci, ai fi putut sa bagi teava, dar nu vad cum ar fi ajuns adezivul flexibil la tabla ( intre tabla si astereala sunt aproximativ 5 cm ), daramite sa o mai si lipeasca.
2. Daca invelitoarea era instalata pe astereala, nu vad cum ai fi putut sa bagi teava.

View Postsebulbus, on 29 martie 2023 - 14:29, said:

Suruburile cu garnitura se pun la partea inalta a profilului acolo unde se folosesc. Daca le pui in vale risti sa treaca apa de garnitura lor in timp.
Profilul unei invelitori tip click include si falturile ( impropriu spus falturi, pentru ca de fapt tabla asta nu se faltuieste, se clipseaza ), si eu am crezut ca la acestea faci referire cand ai spus " partea inalta a profilului ". De aceea nu am fost de acord cu tine cand ai spus de dat suruburi in zona asta.

View Postsebulbus, on 31 martie 2023 - 07:38, said:

a. Pe astereala continua prinzi furtunasul de adeziv de laterala unei platbanda de otel, de exemplu, ca asta. Element de gard, e suficient de rigid. Ai 3mm doar intre cotele nervurii tablei, care mai si face un pic burti, ca de-aia ai zgomotul.
b. Pe sipci si contrasipci ai suficient loc sa impingi si un tub de instalatie electrica printre sipci, dar va trebui sa foloseasca spuma care sa expandeze si sa tina tinicheaua in tensiune.
Sincer, si aceste variante mi se par “fanteziste”, si cred ca rezultatele ar putea fi cel putin neplacute. La partea cu tija poti sa distrugi folia anticondens ( datorita faptului ca sunt diferente la grosimele scandurilor, tija poate sa agate si sa rupa folia ), si protectia de pe spatele tablei ( pur si simplu poti sa o zgarii, si acolo sa inceapa sa corodeze ).
La partea cu spuma, te-ai gandit cum va arata aceasta invelitoare dupa ce va expanda spuma sub ea ?

Nu este mai simplu, si mai elegant, sa ii dea niste suruburi cu garnitura pe deasupra ? Sunt zeci de mii de case care au invelitori din tabla prinse cu suruburi, si nu au probleme de etansare din cauza garniturilor ( poate doar a garniturilor de la suruburile prost montate ). Daca are acces pe acoperis, se urca odata la cinci ani, si verifica suruburle respective.

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 07:46, said:

Sa ma scuzi, dar n-ai facut referire la nimic. Ai pomenit despre folie anticondens; la capitolul "asa nu". Nu am inteles de ce ai facut-o. Doar ca sa ne arati dupa aceea, ce stii? Geez ...
In fine ... Folia la care, poate   , incercai sa faci referire este cea de difuzie. Cum e normal. Nu suntem, cu totii, copii de scoala.
Vezi, aici iar a lovit marketingul.Posted Image  Un baiat destept din vanzari a venit acum cativa ani si si-a invatat agentii sa nu mai foloseasca termenul “folie anticondens”, sa foloseasca “ folie de difuzie”. In realitate, ei vindeau acelasi rahat de folie de 115 gr, dar utilizarea noii denumiri a fost un element diferentiator in multe vanzari.
Din punctul meu de vedere, in cazul invelitorilor ( nu stiu cum este in cazul altor utilizari ), folia de difuzie si folia anticondens sunt acelasi lucru. Rolul acestei folii ( indiferent de denumirea ei ), este de a permite vaporilor de apa din casa sa iasa usor in exterior si sa condenseze acolo, impiedicand in acelasi timp patrunderea condensului in structura termoizolatiei. Daca ai alta parere, te rog sa ne spui si noua, poate eu gresesc si nu vad lucrurile cum ar trebui.

In alta ordine de idei, nu vreau sa arat nimanui ce stiu. Nu mai instalez invelitori, deci postarile de aici nu imi aduc nici un avantaj material. Dar, mi se pare normal, ca daca beneficiez de un lucru ( aici ma refer la informatia gratuita disponibila pe softpedia, pe care am folosit-o eu in diverse ocazii ), sa dau inapoi “comunitatii” si eu ceva ( in speta, tot informatie gratuita ).

Nu cred ca am tratat pe cineva ca pe un copil de scoala ( cel putin nu asta a fost intentia mea ), si nu inteleg la care parte a comentariului meu faci referire cand spui asta.

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 07:46, said:

Ca sa clarific: nu, umezeala nu apare pe intradosul tablei montate, direct, pe astereala ci patrunde / se strecoara acolo. Cu alte cuvinte, avand in vedere faptul ca atat tabla cat si lemnul asterelii sunt, practic, la aceeasi temperatura, intre ele nu va condensa nimic, nu se va produce umezeala.
Aici te contrazic ferm, pe spatele tablei este condens. Si daca ai ocazia sa vezi o invelitoare din tabla instalata direct pe astereala ( eu am vazut la invelitorile mai vechi din tabla zincata faltuita ), s-ar putea sa ai surpriza sa vezi ca este afectata de condensul respectiv ( pe undeva am si niste poze, dar crede-ma pe cuvant ca nu le mai gasesc ).

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 07:46, said:

Condens se va produce pe fata dinspre pod (sau ce-o fi acolo) a asterelii. Dar asta este, deja, alte problema, cu alta rezolvare.
Daca ajunge sa iti apara condens pe astereala, ai o mare problema ( o umiditate excesiva ). Acest lucru se poate intampla ( am vazut fenomenul ), doar in cazul unor lucrari ( ex. se toarna sapa ), executate iarna, cu geamurile constructiei inchise.

View PostDIY, on 31 martie 2023 - 07:46, said:

Mda ... noi, muritorii de rand, nu prea stim despre ce vorbim ... Ce rost are o asemenea comparatie?? E ca si cum ai compara Top Gun: The Maverick cu Tar! In fapt, ambele sunt niste filme super! Fiecare, in categoria sa.
Hai sa-ti explic punctul meu de vedere. In lumea tablelor moderne, pentru uz rezidential, tabla flatuita arata spectaculos prin compartie cu celelalte. Simplu. Nu discutam aici despre catedrale.
DIY, nu te supara, dar in cazul in care acoperisul casei este unul simplu (doua ape, patru ape, etc. ), la tabla click nu este nimic "spectaculos" ( parerea mea este ca tabla click nu este spectaculoasa pe nici un acoperis ). Poate doar mai frumoasa decat alte invelitori, dar si asta este o chestie relativa, care tine de gusturi. Daca vrei "spectacol", si arhitectura acoperisului este mai speciala, pui o invelitoare din tabla moale dublu faltuita, pentru ca din ea poti sa obti niste forme deosebite, nu din tabla click.

In alta ordine de idei, marea majoritate a oamenilor ( printre care si tu ), fac o confuzie intre tabla click, si tabla faltuita ( este normal, nu lucreaza in domeniu, nu am de comentat pe tema asta ). Ideea este insa ca intre cele doua este o diferenta foarte mare din mai multe puncte de vedere, dar marketingul pentru click a fost asa de bun, incat lumea le confunda. Posted Image

PS. sebulbus, si DIY, eu apeciez faptul ca va rupeti din timpul vostru sa postati aici, si sper ca aceste mici “dispute” sa fie constructive pentru toti cei care citesc acest topic, si sa nu existe nici un fel de ranchiuna intre noi ( datorate parerilor diferite pe care le avem, pe anumite subiecte ). Spor in toate va doresc !  Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 01 April 2023 - 05:02.


#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt interesat direct de acest subiect dar situația la mine e puțin diferită.
  Încă nu am pus tabla, avem un acoperiș cu șindrilă bituminoasă care probabil tot din cauza unui montaj incorect, după 10-12 ani are infiltrații. Ideea noastră era să pune tablă cu click sau cum îi zice, direct peste șindrilă. Oare să ne așteptăm la zgomote? Casa în cauză e expusă la vânt, fiind în zonă montană.

  Nu aș vrea tablă tip țiglă, am experimentat și această variantă la altă casă, e o alegere care nu aș mai face-o decât dacă nu găsesc altă variantă. După vreo 10 ani începe să aibă infiltrații pe la toate șuruburile. Soluția e înlocuirea șuruburilor.

Edited by PoeOvidiu, 01 April 2023 - 06:08.


#36
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostPoeOvidiu, on 01 aprilie 2023 - 06:06, said:

Nu aș vrea tablă tip țiglă, am experimentat și această variantă la altă casă, e o alegere care nu aș mai face-o decât dacă nu găsesc altă variantă. După vreo 10 ani începe să aibă infiltrații pe la toate șuruburile. Soluția e înlocuirea șuruburilor.

Conteaza foarte mult cum se dau aceste suruburi. Daca suruburile de "coasere" ( imbinarea tablelor pe vertical ), se dau "la tras", garniturile suruburilor sunt compromise din start.
Daca suruburile se dau corect ( garnitura calca corect pe suprafata tablei ), nu ar fi trebuit sa ai probleme asa devreme ( doar daca nu ai avut ghinionul sa nimeresti un lot prost de suruburi ).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate