Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ce înseamnă „Inapt serv milit pace anc război”?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Am mențiunea respectivă în livretul militar (obținut în urmă cu vreo 25 de ani).

„inapt serv milit pace
anc război”

Știe cineva ce înseamnă? La vremea respectivă am dat o șpagă ca să scap de armată, dar bag seama că ar fi trebuit să dau o șpagă mai mare ca să mă scoată dreaq de tot de pe radarul lor, nu numai pentru serviciul militar în timp de pace.

PS După cum se vede m-am „autoturnat” că am dat șpagă în secolul trecut Posted Image

Edited by s2inu, 29 March 2023 - 13:30.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti in evidenta ca nu ii intereseaza de tine (nici in timp de pace si nici in timp de razboi).

#3
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 pasilla, on 29 martie 2023 - 13:35, said:

Esti in evidenta ca nu ii intereseaza de tine (nici in timp de pace si nici in timp de razboi).

Dar ce înseamnă acel „anc război”?

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,336
  • Înscris: 23.05.2003
Apt necombatant razboi. Cred.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
"anc" cred ca e "apt necombatant", adica poate sa faca sluj pe sectoare in razbel.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Adica in caz de razboi sapi santuri.

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 s2inu, on 29 martie 2023 - 13:35, said:

Am mențiunea respectivă în livretul militar (obținut în urmă cu vreo 25 de ani).

„inapt serv milit pace
anc război”

Știe cineva ce înseamnă? La vremea respectivă am dat o șpagă ca să scap de armată, dar bag seama că ar fi trebuit să dau o șpagă mai mare ca să mă scoată dreaq de tot de pe radarul lor, nu numai pentru serviciul militar în timp de pace.

PS După cum se vede m-am „autoturnat” că am dat șpagă în secolul trecut Posted Image
Apt necombatant. In timp de razboi, sapi transee, faci mancare, orice activitate care nu implica lupta cu armele. Adica nu iti da armament pe mana, nu te pune sa lupti cu pusca in mana. Dar te pune la munca. Am un amic care pe bune a fost scutit de armata (avea din nastere un picior mai lung si unul mai scurt - tot timpul schiopata), si la fel e si el.

#8
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 edy_wheazel, on 29 martie 2023 - 13:39, said:

Adica in caz de razboi sapi santuri.

[A]pt [N]e-[C]ombatant, da, sună credibil. „anc”. La bucătărie sunt bun, ce-i drept. Așa că aș fi bun și la șanțuri sau șofer. Deci la nevoie mi se găsește ceva de făcut.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt 0 la bucatarie, la sapat transee poate poate.

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 Robert_Kiran, on 29 martie 2023 - 13:45, said:

Apt necombatant. In timp de razboi, sapi transee, faci mancare, orice activitate care nu implica lupta cu armele. Adica nu iti da armament pe mana, nu te pune sa lupti cu pusca in mana. Dar te pune la munca. Am un amic care pe bune a fost scutit de armata (avea din nastere un picior mai lung si unul mai scurt - tot timpul schiopata), si la fel e si el.
Imposibil,nu exista asa ceva

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016
Asa este, ai dreptate. Corect era "avea din nastere un picior mai lung si unul mai scurt decat ala lung".
Cam toti barbatii au un picior mai scurt decat celelalte doua... Extrem de rar, pot exista si exceptii...

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
in caz de razboi esti carne de tun.Posted Image  Nu trebuie sa stii nimic. O sa-ti zica unul sa mergi inainte ca-ti fac foc de acoperire.

#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 florinellll, on 29 martie 2023 - 13:51, said:

Imposibil,nu exista asa ceva
Din pacate exista. Un picior era mai scurt cu vreo 10 cm. Cand merge schiopateaza, face o miscare de umar de te ia groaza. Doamne fereste de asa ceva.
Stiu, daca nu vedeam cu ochii mei, si eu ziceam ca tine, ca nu exista. Dar din pacate exista. Imagineaza-ti ca a fost scutit de armata fara nici o spaga. Deci si medicii aia si-au dat seama ca nu poate. Si greu scuteau pe cineva de armata fara spaga!

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
In caz de razboi total chiar si unul beteag e mai bun decat ceilalti, ca mentine pozitia.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016
N-ai prea inteles aluzia, era ceva dpdv gramatical.

 Robert_Kiran, on 29 martie 2023 - 13:57, said:

Din pacate exista. Un picior era mai scurt cu vreo 10 cm. Cand merge schiopateaza, face o miscare de umar de te ia groaza. Doamne fereste de asa ceva.
Stiu, daca nu vedeam cu ochii mei, si eu ziceam ca tine, ca nu exista. Dar din pacate exista. Imagineaza-ti ca a fost scutit de armata fara nici o spaga. Deci si medicii aia si-au dat seama ca nu poate. Si greu scuteau pe cineva de armata fara spaga!


#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
daca incepe razboiu, o sa va pisati pe ele de acte si de acronime...

totul va fi un exod, un iures, o ingramadire la granitele de vest (majoritar)

nimeni nu vrea sa moara pentru ailalti

Edited by cattavencu, 29 March 2023 - 14:01.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Mie oricum imi vine sa emigrez din UE, de la razboiul "ecologic" pe care il poarta deja. Asa ca nu stiu daca granita de vest este o optiune viabila.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 14:00, said:

nimeni nu vrea sa moara pentru ailalti
In timp de razboi mentalitatile se schimba rapid.
Vii singur inapoi, fara sa te forteze nimeni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate