Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce înseamnă „Inapt serv milit pace anc război”?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022

View Postbadmania98, on 29 martie 2023 - 14:15, said:

Nu vă faceți probleme în caz de război. Genetic întoarcem armele, ne pișăm în fântâni și ne luptăm prin retragere în munți.
Exact. Maxim 2 saptamani dureaza "razboiul", apoi punem repede de-o tradare si gata. Inca 50 ani de comunism

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNatural4living, on 29 martie 2023 - 16:20, said:

Da un exemplu pentru ce sa se intoarca ?
Pentru a apara neamul, tara, copii, batranii, umanitatea......
Chiar daca nu ai avut nici o treaba, cand vezi acum ce se intampla in Ucraina, nu iti vine sa mergi acolo si distrugi orice urma de orci ?

Cezi ca daca am fi noi in aceiasi situatie, ai putea sa stai deoparte ?

Edited by pasilla, 29 March 2023 - 16:30.


#39
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Nu-i nevoie sa-si schimbe mentalitatea,vor fi prinsi cu arcanul.

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Apt necombatant = intri in structura intendentei (a izmanarilor) care insemana : hrana, echipament, munitie, ajutor medical s.a. , in spatele liniei frontului .
Nu, nu te lasa acasa stai linistit Posted Image
In razboi nu exista o cladire la care ii spune popota, sunt bucatariile tractate iar hrana se prepara in camp . Sobele merg cu orice arde lichid, solid, gazos inclusiv cu bocanci , cauciucuri auto , radacini, coceni porumb etc.

#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pe mine m-au chemat anul trecut sa imi actualizeze datele cica. Auzisem niste zvonuri de genul  ca au mai fost chemati si altii dar nu le-am crezut pana nu m-au chemat. Mi-au trecut adresa noua si au notat ceva in calculator.
Nu pot sa imi dau seama exact de ce m-au chemat pe mine pentru ca am pe facebook doi cu care am facut armata si nu au fost chemati. Poate pentru ca am avut functie de sergent in armata, habar nu am...

PS: Pentru cei care cred ca li se pierde urma... Nu stiu pentru cei care au plecat din tara dar pentru cei din tara stati linistiti, in fisa aia de pe calculator aveau si adresele anterioare cu toate ca nu fusesem sa le declar si cand schimbi buletinul teoretic trebuie sa te duci sa declari. A... Aveau si numarul de telefon chiar.
Deci poate sa va bagati in vreo pestera eventual sa nu va gaseasca.

Edited by Seteh, 29 March 2023 - 20:41.


#42
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postpasilla, on 29 martie 2023 - 16:29, said:

Pentru a apara neamul, tara,

Astea sunt lozinci de la inceputul sec.20.Intre timp lumea a mai evoluat si vede cine conduce lumea si ca tarile mici sunt practic pioni pe o tabla de sah mutati de colo-colo dupa vointa marilor puteri.
No thanks.

#43
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBogotta, on 29 martie 2023 - 14:44, said:

Se mai sapă șanțuri manual ? Dacă da, de ce naiba ?

Ca sa aiba si inaptii o ocupatie.

View PostNatural4living, on 29 martie 2023 - 20:52, said:

Astea sunt lozinci de la inceputul sec.20

Spune-le ucrainenilor asta.

Edited by edy_wheazel, 30 March 2023 - 06:34.


#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcattavencu, on 29 martie 2023 - 16:05, said:

inapoi unde?

daca voi astia care ati ramas in RO (pe motive diverse, majoritatea fiind de genul ca aveti pietre de moara de picior, cum ar fi o casnicie si niste plozi) credeti ca o sa ramana si altii care sa va salveze, va inselati amarnic.


Generalizezi. In caz de Doamne fereste si eu am spus ca prima miscare pe care as face-o ar fi sa plec imediat . Sa vezi ce mi-au sarit toti in cap (pe alt topic): ca nu sunt patriot, ca sunt dezgustator, ca nu am moralitate...  etc. Numai aberatii si tampenii. Pe cine naiba merita sa aperi la noi ? Pe parlamentari ? Pe fostii magistrati cu pensii de 20.000 RON/luna ? Pe gaborii care iau spaga pentru permise false ? Pe vamesi ? Pe cine ?  Sa moara ei, firar ai naibii de jeguri.
Nu mai scriu pentru ca iar ma enervez. Deja am dat unfollow la topicul ala imbecil si nu vreau sa dau si la asta din aceleasi motive. Imi cer scuze pentru off-topic. gata.

#45
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostBogotta, on 29 martie 2023 - 14:44, said:

Se mai sapă șanțuri manual ? Dacă da, de ce naiba ?

Și pana la urma cu ce folos din moment ce vine drona deasupra și te face biftec  ??
Dom'le razboiul "ie" de stat,nu privat ,la stat totul se face alandalaPosted Image

View Postldpe, on 29 martie 2023 - 19:38, said:

Apt necombatant = intri in structura intendentei (a izmanarilor) care insemana : hrana, echipament, munitie, ajutor medical s.a. , in spatele liniei frontului .
Nu, nu te lasa acasa stai linistit Posted Image
In razboi nu exista o cladire la care ii spune popota, sunt bucatariile tractate iar hrana se prepara in camp . Sobele merg cu orice arde lichid, solid, gazos inclusiv cu bocanci , cauciucuri auto , radacini, coceni porumb etc.
Eeeeeeeeee ,nu ,si de ficele patriei cine are grija?Posted Image

View Postcattavencu, on 29 martie 2023 - 16:05, said:

inapoi unde?

daca voi astia care ati ramas in RO (pe motive diverse, majoritatea fiind de genul ca aveti pietre de moara de picior, cum ar fi o casnicie si niste plozi) credeti ca o sa ramana si altii care sa va salveze, va inselati amarnic.

majoritatea care postati pe-aci de 10 ori pe zi sunteti oameni de peste 60 de ani (cu prea mult timp liber), care, intr-un mod total fantezist, credeti ca sunt obligati aia mai tineri sa sara (sa moara???) pentru voi.

hahaha, ce gluma buna
Ai zis binePosted Image
Astia dezradacinati ,niciodata nu vor mai fi romani.

#46
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgushpi, on 30 martie 2023 - 14:02, said:

sunt 15 milioane de rumâni altceva decât niște săraci? Posted Image
Este o parte din adevarul pentru care romanii inca exista ca neam! De asta guvernantii nostri sunt populisti. Intaresc patria si neamu'. Neamul lor...

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNeaceasca85, on 29 martie 2023 - 14:10, said:

Mie oricum imi vine sa emigrez din UE, de la razboiul "ecologic" pe care il poarta deja. Asa ca nu stiu daca granita de vest este o optiune viabila.
Pentru tine Rusia pare a fi destinația ideală.

#48
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postpasilla, on 29 martie 2023 - 13:35, said:

Esti in evidenta ca nu ii intereseaza de tine (nici in timp de pace si nici in timp de razboi).
Iar bati campii!!!!!!!!!!!!!!!!!!

View Posts2inu, on 29 martie 2023 - 13:35, said:

Am mențiunea respectivă în livretul militar (obținut în urmă cu vreo 25 de ani).

„inapt serv milit pace
anc război”
Daca , de exemplu, ai platfus nu poti face stagiu militar.
In caz de razboi, zisa deficienta(sau altele asemanatoare) nu te-ar putea impiedica sa prestezi o munca de birou sau la bucatatrie, de exemplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate