Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

A doua mașina 4000-5000-6000

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022
Dețin un golf 4 alh, pe care vreau sa o păstrez pentru naveta
As vrea sa achiziționez o a doua mașina pentru weekend sau plimbări
Am un buget între 4000-6000 de euro
Mi-ar plăcea AWD
Câteva variante ar fi Octavia 4x4, respectiv vag 4x4, de la golf la audi
Iar fwd am găsit
Megane/Laguna 3 1.5 dCi
Golf VI, Polo și Ibiza 2010+
Ce părere aveți? Ce varianta ar fi mai ok?

Ținând cont ca golful meu merge foarte bine in ultimul timp, n as vrea sa l dau pe 700 de euro, mai bine o dau la fier vechi când o sa cedeze de tot


#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012
@DanielSV1234 eu personal ti as recomanda VW Passat combi 2010+ ca e confortabila si fiabila

Daca nu iti place Passat si vrei decat ce ai enumerat tu mai sus, eu as zice sa alegi Megane/Laguna 3 1.5 dCi ca sant mai fiabile decat restu
Da nici Skoda Octavia 4x4 nu e rea ! Restu marcilor sant scumpe si costa mult reparatia

#3
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Passat b6 4x4 pana in 6000 euro gasesti una buna si cu dotari + an bun si poate iti raman si bani
Am mers cu una intr-un concediu 5 persoane in masina si chiar era loc suficient si era si comfortabila.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 DanielSV1234, on 29 martie 2023 - 13:25, said:

As vrea sa achiziționez o a doua mașina pentru weekend sau plimbări
Un cabrio, as zice eu...

#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Passat?

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 1000FPS, on 29 martie 2023 - 14:03, said:

Passat b6 4x4 pana in 6000 euro gasesti una buna si cu dotari + an bun si poate iti raman si bani
Am mers cu una intr-un concediu 5 persoane in masina si chiar era loc suficient si era si comfortabila.

Pica din ea la ce proaste sunt la tabla

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Laguna 3 1.5 dCi pentru concedii ,plimbari este excelenta.Comoda,spatioasa,frumoasa ,cea mai reusita si fiabilia Laguna dintre toate seriile,protectie anticoroziva buna,1.5 dci,cei 110 cp sunt decenti,iti faci treaba cu ei fara probleme. Motor tanc.

Edited by PiticVerde, 29 March 2023 - 16:57.


#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,070
  • Înscris: 02.12.2007
Vinde golful acum cand mai poti lua ceva pe el si ia-ti o singura masina.

#9
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Asta e o decizie de a chektui bani fara rost. De ce nu faci plimbari cu Golfu ?
A doua masina as intelege daca nevasta are nevoie, dar pt plimbari pe coclauri...merge si Golfu , eventual ii ui arcuri mai mari ca sa fie cu garda mai mare (astea e probema lor, garda mica) .

Si bugetu e nasol pt nesimtirea de preturi practicate acum la sh-uri.
Mie imi pare rau de Golfu meu 4  (tot alh) l-am dus la rabla, n-as fi luat bani multi pe el si a fost rablagit rau de tata-meu (trebuia ceva reparatii .. )

#10
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022

 Karhu, on 29 martie 2023 - 14:07, said:


Un cabrio, as zice eu...
M-am gândit și la el dar nu știu cât e ok ar fi un EOS



 Octavian___, on 29 martie 2023 - 18:46, said:

Asta e o decizie de a chektui bani fara rost. De ce nu faci plimbari cu Golfu ?

Fiind o mașina economică, vreau sa l păstrez pentru naveta, fac 1000 de km cu un full full, cu tot cu rezerva și ce mai are

A doua masina as intelege daca nevasta are nevoie, dar pt plimbari pe coclauri...merge si Golfu , eventual ii ui arcuri mai mari ca sa fie cu garda mai mare (astea e probema lor, garda mica) .

Mi-ar plăcea o a doua mașina pe care s-o am de mers la mare sau in străinătate. Iar 4x4 ar fi un mic moft, mereu am visat la una

Si bugetu e nasol pt nesimtirea de preturi practicate acum la sh-uri.
Mie imi pare rau de Golfu meu 4  (tot alh) l-am dus la rabla, n-as fi luat bani multi pe el si a fost rablagit rau de tata-meu (trebuia ceva reparatii .. )

Golful oricum mai sta la mine pana prin noiembrie/Martie anul viitor. Singura lui buba ar fi ca e vechi, are 24 de ani mașina și nu știu exact ce ma poate aștepta in viitor cu el. Unchiul meu și-a luat un Sandero stepway 2018 și mi face și mie cu ochiul unul 2014/2015, vreo 5000 de euro

Legat de cheltui bani inutil, încă nu stiu ce ar fi mai bine sa fac la ai mei 21 de ani. Ma schimb ca apa când e vorba de mașini, acum vreau sa l dau, mâine nu-l mai dau=))

 Octavian___, on 29 martie 2023 - 18:46, said:

Asta e o decizie de a chektui bani fara rost. De ce nu faci plimbari cu Golfu ?
A doua masina as intelege daca nevasta are nevoie, dar pt plimbari pe coclauri...merge si Golfu , eventual ii ui arcuri mai mari ca sa fie cu garda mai mare (astea e probema lor, garda mica) .

Mi-ar plăcea o a doua mașina pe care s-o am de mers la mare sau in străinătate. Iar 4x4 ar fi un mic moft, mereu am visat la una

Fiind o mașina economică, vreau sa l păstrez pentru naveta, fac 1000 de km cu un full full, cu tot cu rezerva și ce mai are

Întrebare: cum as putea face sa răspund la mai multe propoziții intr-un singur răspuns?
Dau [ /quote]?

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,070
  • Înscris: 02.12.2007
Gandeste practic !

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
La 21 de ani vrei a doua masina?In fine....e problema ta.Dar ai bani sa intretii doua ...cazane?Indiferent ce iei la 5k, e tot cazan...

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 DanielSV1234, on 29 martie 2023 - 19:04, said:

.................
Legat de cheltui bani inutil, încă nu stiu ce ar fi mai bine sa fac la ai mei 21 de ani. Ma schimb ca apa când e vorba de mașini, acum vreau sa l dau, mâine nu-l mai dau=))


..................
Daca stii/ai certitudinea ca baniise intorc/se fac in continuare si se inmultesc, e ok, fa-ti moftul.
Daca e incert, nu-i maiai, stai locului, ai masina de deplasare. Si posibil in cativa ani sa-ti faci moftul mai fain.

Il caz caz pe nepotu-meu (sunteti cam de aceeasi varsta) a avut bani stransi, a chletuit, si-a luat si masina pe care a dorit-o (o Civic) dar a si cheltuit in dreapta si stanga.
Acum e la un moment unde nu mai produce atatia bani si isi roade asa un oic din unghii, ca daca ar mai fi stat locului vreo 2 ani sa straga si nu sa cheluie acumavea ceva mai fain ca masina

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 DanielSV1234, on 29 martie 2023 - 19:04, said:

M-am gândit și la el dar nu știu cât e ok ar fi un EOS
A avut soacra-mea unul, l-a dat acum vreo 5 ani, nu i-a plăcut in mod deosebit, dar gusturile nu se discută.

#15
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022

 Octavian___, on 29 martie 2023 - 19:44, said:


Daca stii/ai certitudinea ca baniise intorc/se fac in continuare si se inmultesc, e ok, fa-ti moftul.
Daca e incert, nu-i maiai, stai locului, ai masina de deplasare. Si posibil in cativa ani sa-ti faci moftul mai fain.

Il caz caz pe nepotu-meu (sunteti cam de aceeasi varsta) a avut bani stransi, a chletuit, si-a luat si masina pe care a dorit-o (o Civic) dar a si cheltuit in dreapta si stanga.
Acum e la un moment unde nu mai produce atatia bani si isi roade asa un oic din unghii, ca daca ar mai fi stat locului vreo 2 ani sa straga si nu sa cheluie acumavea ceva mai fain ca masina

Și ar fi o idee mai buna sa păstrez golful încă un an, doi, cât mai merge și după aia sa l dau și sa mi iau una mai noua? De ex un Megane 2010/2011 sau alta mașina mai noua? In funcție de câți bani voi avea in acel moment și cât vor costa ele

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Deci pe scurt: ai deja un cazan si mai vrei inca-un harb...

#17
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 raducut123, on 29 martie 2023 - 19:40, said:

La 21 de ani vrei a doua masina?
Nu judeca, ca să nu fi judecat.

 NikoroB, on 29 martie 2023 - 20:50, said:

Deci pe scurt: ai deja un cazan si mai vrei inca-un harb...
Și care-i supărarea?

#18
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
N-are sens sa faci downgrade de la Golf IV la Golf VI.  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate