Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

i5 13600KF vs i7 13700KF?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va saluuuut! Posted Image

Ma tot uit dupa un upgrade al PC-ului si imi este greu sa decid intre 13600KF sau 13700KF, pentru ca nu stiu daca merita diferenta de 500-600 de lei intre ele.

In prezent am un i5 12400F, MB Gigabyte B660M GAMING, 32gb DDR4 3200mhz, un GTX 1660, SSD m2 si sursa de 550w. Stiu ca placii de baza va trebui sa-i fac update de BIOS pentru a recunoaste 13 gen.
De asemenea cred ca voi schimba si 1660-ul cu un 3060 sau 3070 pentru a nu face bottleneck procesorului...

Ma uit pe comparatii, pe review-uri pe net si nu sesizez diferente prea mari intre ele si asta ma face destul de indecis. Posted Image

Edited by Disturber, 29 March 2023 - 11:25.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu stii daca ai nevoie de diferenta de performanta: https://www.cpubench...ntel-i7-13700KF

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Pai daca nu vezi diferente mari teoretice intre cele doua procesoare sa fii sigur ca in practica nici atat n-ai sa vezi. Insa diferenta de bani, destul de substantiala zic eu, te va ajuta cand vei cumpara palca video.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Initiator, uita-te aici si aici! Procentual, diferenta de pret dintre cele doua este mai mare decat cea de performanta.

#5
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.01.2023
Decat sa dai 12 pe 13 mai bine iei o placa video mai buna.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Eu in nici un caz nu as schimba procesorul pentru atata lucru, nici macar daca as cumpara 3070.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Ar fi fost util sa zici si la ce vrei sa folosesti computerul.
Adica, daca scopul e gaming, cat mai multe fps-uri, sansele ca acei 1500 de lei bagatin in procesor sa conteze mai mult decat daca i-ai baga in placa video sunt mici spre zero.
Cred ca i5-ul actual cu un 3080 o sa rezulte in mai multe fps-uri decat 13700KF + 3070.

Nu zic ca merita sa dai banii pe 3080 sau orice alta placa video aberant de scumpa, dar in functie de ce faci, probabil nu merita nici sa bagi 1500 de lei in upgradeul asta de procesor.

#8
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Intr-adevar calculatorul il folosesc in prezent in combinatie de 60% gaming, 40% office multitasking (ocazional randari video).
Ma gandesc ca trecerea de la un i5 12 gen (6 Cores, 12 Threads) la macar i5 13 gen (14 Cores, 20 Threads) s-ar simti intr-un fel sau altul, dar tocmai de aceea va scriu aici in speranta ca voi lua o decizie buna.

Cat despre placa video si aici am dileme intrucat nu fac extrem gaming ori sa am pretentii de setari ultra. Luasem la un moment dat in calcul si un 3060. Am inteles ca 3070, desi este mai buna decat 3060, este posibil sa intampine probleme la limita de vram?

@TehCube - mi se tot intind ochii dupa 3080, dar ma gandesc ca in bugetul acela reusesc sa fac un upgrade si de procesor si de video.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Limitarile de VRAM sunt foarte rare, si se intampla de obicei doar cand joci la rezolutii foarte mari (daca vorbim de gaming). Rezolutii la care nu prea face fata 3060 oricum deci n-ai rezolvat nimic mergand pe ceva mai slab cu mai mult VRAM.
Daca vorbim de alte aplicatii, atunci conteaza specific pentru ce aplicatie ai nevoie, dar in 90% din cazuri tot 3070 va fi mai performant.

La fel si cu discutia despre procesor + placa video. Da, poti sa le upgradezi pe ambele, dar daca bagi 1500 de lei in procesor, diferenta in gaming o sa fie extrem de mica, spre deosebire de diferenta pe care ar face-o o placa video mai scumpa. Adica, daca te incalzeste cu ceva sa stii ca ai procesor de ultima generatie, ok, dar experienta tot o sa fie mai slaba.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Es3rKb8Eb1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uite aici un exemplu, cu procesoare mai vechi, ce-i drept. In niciunul din jocurile testate nu castiga combinatia procesor bun / placa medie. Tot timpul castiga procesor mediu / placa buna. Si e logic sa fie asa.

La randari, da, in functie de ce programe folosesti, s-ar putea sa conteze mai mult procesorul. Dar cat de des faci asta? Ca daca-i sub 10% din utilizare, iar nu merita. Mai bine iei ceva sa fie cat mai bun pentru ce faci cat mai des.
La office, din nou, probabil nu conteaza diferenta dintre procesoare, ca nu sunt aplicatii de office care sa aiba nevoie nici de 4 threaduri.

Daca aveai ceva vechi, gen i5 seria 8, seria 9, ar avea sens. Dar asa, din ce zici, mi se pare ca banii aia pe procesor sunt irositi.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cu 3070 in 4k nu este nici cea mai vaga diferenta intre procesoarele alea, fie si daca ai lua 13 900k si ma indoiesc ca in alte aplicatii vei simti diferente semnificative, mai degraba conteaza viteza SSD la cat de repede incarca sau salveaza ce se proceseaza.Nici frecventa RAM nu este mare smecherie.
Trebuie sa ai minim 2 SSD PCI-EX 4 preferabil, unul exclusiv pentru SO, procesoarele nu sunt bottleneck.

#11
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostTehCube, on 29 martie 2023 - 13:22, said:

Limitarile de VRAM sunt foarte rare, si se intampla de obicei doar cand joci la rezolutii foarte mari (daca vorbim de gaming). Rezolutii la care nu prea face fata 3060 oricum deci n-ai rezolvat nimic mergand pe ceva mai slab cu mai mult VRAM.
Daca vorbim de alte aplicatii, atunci conteaza specific pentru ce aplicatie ai nevoie, dar in 90% din cazuri tot 3070 va fi mai performant.
Daca aveai ceva vechi, gen i5 seria 8, seria 9, ar avea sens. Dar asa, din ce zici, mi se pare ca banii aia pe procesor sunt irositi.
Foarte interesant video-ul cu comparatia intre proc + video. Deci o placa video potenta face diferenta. :D
Inca un aspect pe care l-am omis este ca in prezent am 2 monitoare, un DELL de 27" QHD (165hz) si unul de 24" FHD, acesta din urma probabil urmand a fi inlocuit tot cu un 27" QHD.
Cred ca voi ramane in continuare cu 12400F si ma gandesc la un 3070. Daca nu sunt foarte cu "tupeu", modelul acesta (sper ca nu se considera reclama) ti se pare ok? Bine...preturile vad ca fluctueaza de la 2900 la 3200+, insa analizez piata cand ma decid 100%.

View PostFC72, on 29 martie 2023 - 13:29, said:

Cu 3070 in 4k nu este nici cea mai vaga diferenta intre procesoarele alea, fie si daca ai lua 13 900k si ma indoiesc ca in alte aplicatii vei simti diferente semnificative, mai degraba conteaza viteza SSD la cat de repede incarca sau salveaza ce se proceseaza.Nici frecventa RAM nu este mare smecherie.
Trebuie sa ai minim 2 SSD PCI-EX 4 preferabil, unul exclusiv pentru SO, procesoarele nu sunt bottleneck.
Ai subliniat un aspect foaaarte important la care ma gandesc serios.
In prezent am un SSD Samsung M2 pcie 3.0 cred ca este si ma gandeam sa trec la Samsung 980PRO, dar si aici am mari dileme. Placa de baza are 2x M2 si ma gandeam sa iau unul de 512gb strict pentru OS si unul de 1TB pentru storage/games sau nu este o problema daca as rula si OS si un joc de pe acelasi SSD?

Multam fain! Sunteti super! Ma ajuta mult pareri voastre. Cand stai cu ochii in ele fara a avea cu cine te consulta, te urci pe pereti. Posted Image

Edited by Disturber, 29 March 2023 - 14:34.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDisturber, on 29 martie 2023 - 14:26, said:

Inca un aspect pe care l-am omis este ca in prezent am 2 monitoare, un DELL de 27" QHD (165hz) si unul de 24" FHD, acesta din urma probabil urmand a fi inlocuit tot cu un 27" QHD.

In acest caz n-are sens aceea 3080


View PostDisturber, on 29 martie 2023 - 12:55, said:

@TehCube - mi se tot intind ochii dupa 3080, dar ma gandesc ca in bugetul acela reusesc sa fac un upgrade si de procesor si de video.


#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadisz, on 29 martie 2023 - 14:41, said:

In acest caz n-are sens aceea 3080
De ce? 3080 nu e pentru 4K.
Si pe 1440p, cyberpunk nu ruleaza bine cu totul la maxim in 4k. Ba chiar ai dropuri nasoale in 20-25 fps-uri. Media nu trece de 60. Asta doar ca exemplu. MFS la fel.
Daca te intereseaza si de refresh rate (ca tot zice colegu ca are 165Hz), atunci cred ca-s chiar putine jocuri recente care merg la 140+ fps in 1440p, cu toate la maxim. Posted Image
Asta daca vorbim de randare reala, nu artificii gen DLSS.
Heck nici macar 4090 nu atinge 60 fps in CP2077 cu toate la maxim in 4K - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GYSeoypjRxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vrajelile nvidia cu 8k gaming sunt doar pe hartie, inca mai e de lucru la astea "pamantesti". :)

View PostDisturber, on 29 martie 2023 - 14:26, said:

ti se pare ok?
Da, e foarte OK gaming OC, dar nu stiu sa-ti zic de pret ca n-am mai verificat preturi recent. In principiu si la 3060 si la 3070 nu face diferenta foarte mare sistemul de racire, dar ca sa fii sigur, daca iei 3070, ia cu 3 ventilatoare si ar trebui sa fie ok (adica nu prostii gen MSI TWIN). Dar da, Gigabyte Gaming e ok, si Eagle, etc.
Vezi cam care-i cel mai ieftin din gama pe care o vrei si doar daca-i diferenta foarte mica de pret cauta diferente de performanta intre diferite iteratii. Gasesti reviewuri la orice, cu temperaturi si toate cele.

Edited by TehCube, 29 March 2023 - 15:02.


#14
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostTehCube, on 29 martie 2023 - 14:59, said:

De ce? 3080 nu e pentru 4K.
Si pe 1440p, cyberpunk nu ruleaza bine cu totul la maxim in 4k. Ba chiar ai dropuri nasoale in 20-25 fps-uri. Media nu trece de 60. Asta doar ca exemplu. MFS la fel.
Daca te intereseaza si de refresh rate (ca tot zice colegu ca are 165Hz), atunci cred ca-s chiar putine jocuri recente care merg la 140+ fps in 1440p, cu toate la maxim. Posted Image
Asta daca vorbim de randare reala, nu artificii gen DLSS.
Heck nici macar 4090 nu atinge 60 fps in CP2077 cu toate la maxim in 4K - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GYSeoypjRxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vrajelile nvidia cu 8k gaming sunt doar pe hartie, inca mai e de lucru la astea "pamantesti". Posted Image


Da, e foarte OK gaming OC, dar nu stiu sa-ti zic de pret ca n-am mai verificat preturi recent. In principiu si la 3060 si la 3070 nu face diferenta foarte mare sistemul de racire, dar ca sa fii sigur, daca iei 3070, ia cu 3 ventilatoare si ar trebui sa fie ok (adica nu prostii gen MSI TWIN). Dar da, Gigabyte Gaming e ok, si Eagle, etc.
Vezi cam care-i cel mai ieftin din gama pe care o vrei si doar daca-i diferenta foarte mica de pret cauta diferente de performanta intre diferite iteratii. Gasesti reviewuri la orice, cu temperaturi si toate cele.

Am revenit cu update. Intre-timp am luat un 4070 Gaming OC. (ma gandesc inca la TI) si un i7-13700 (simplu, cel cu video integrat).
Dat fiind faptul ca pe viitor ma gandeam sa trec la DDR5, ar fi fost mai ok sa astept sa apara seria 14 la Intel? Bine...pot trece la ddr5 si cu seria 13, dar ma framanta asta. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate