Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Internet prin Satelit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Catorz

Catorz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2014
Buna ziua,
Nu stiu unde sa pun acest topic.
Zona unde locuiesc nu are acoperire de telefonie, se afla cumva intr-un soi de caldare, intre doua dealuri.
Prin urmare, cind am nevoie de sunat trebuie sa urc in cel mai inalt punct ca sa sun.
Acum, cu home office, ma gindeam sa pun internet, insa personal nu gasesc o harta cu acoperire. Banuiesc ca e necesar internet prin satelit, ca de fibra nici nu se pune problema.
Alte idei?
Merci
\

#2
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Ia vezi aici:

https://forum.softpe...2#entry29604298

De la postarea #73 incolo, si rezolvi problema.

#3
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Apropos, daca vrei sa suni prin satelit merge fara probleme prin Wifi Calling insa singurul operator din RO care iti da voie sa folosesti acest serviciu prin IP-uri non-RO este Digi, VDF si ORO nu permit iar ca sa faci sa mearga si pt astia mai trebuie sa comanzi adaptorul pt LAN (recomandat sa o faci cand comanzi kit-ul ca sa vina toate impreuna) si legi routerul tau prin care faci VPN spre un server din RO.
Daca e prea complicat, atunci cel mai simplu e sa ai numarul tau de telefon pe Digi si rezolvi elegant problema.


Attached File  Screenshot_20230329_101402_Nova7.jpg   54.62K   34 downloadsAttached File  Screenshot_20230329_101524_Chrome.jpg   173.27K   30 downloadsAttached File  Screenshot_20230329_101625_Call.jpg   48.08K   28 downloads

Edited by emanu900, 29 March 2023 - 09:16.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Vezi cum sta treaba cu StarLink. Au scazut preturile.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 emanu900, on 29 martie 2023 - 09:12, said:

Apropos, daca vrei sa suni prin satelit merge fara probleme prin Wifi Calling insa singurul operator din RO care iti da voie sa folosesti acest serviciu prin IP-uri non-RO este Digi, VDF si ORO nu permit iar ca sa faci sa mearga si pt astia mai trebuie sa comanzi adaptorul pt LAN (recomandat sa o faci cand comanzi kit-ul ca sa vina toate impreuna) si legi routerul tau prin care faci VPN spre un server din RO.
Initiatorul n-are nici semnal de retea, nici internet fix in "caldare"; cred ca n-ai citit bine ce vrea.
Sau e doar reclama la Digi? ;)

Edited by __Dan__, 29 March 2023 - 09:20.


#6
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 30.12.2012

 __Dan__, on 29 martie 2023 - 09:20, said:

Initiatorul n-are nici semnal de retea, nici internet fix in "caldare"; cred ca n-ai citit bine ce vrea.
Sau e doar reclama la Digi? Posted Image
Raspunsul lui este foarte corect si la obiect. Ar trebui sa te mai informezi. Confirm si eu partea de VoWifi de la Digi. Si nu este nici o reclama la Digi.

Edited by numerci, 29 March 2023 - 09:28.


#7
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Cu tot respectul, cred ca n-ai inteles postarea.
Digi e singurul care iti voie sa suni prin serviciul Wifi Calling aka Vowifi (care il au si ceilalti doi) prin adrese de IP care nu-s romanesti, practic poti fi si in Indonezia, daca ai acces la un Wifi vorbesti ca si cum ai suna din RO. VDF si ORO nu permit acest lucru decat cu artificiul de mai sus.

Colegul are nevoie de o solutie de comunicare pt a putea suna sa nu mai urce acel deal, unde e reclama mascata?
Eu mi-s abonat la toti cei 4 operatori si-i am pe un singur telefon, 2 sim-uri fizice (Digi si Telekom) si 2 eSim-uri pt VDF si ORO.

Attached File  Screenshot_20230329_103117_Call settings.jpg   72.88K   37 downloads

Edited by emanu900, 29 March 2023 - 09:31.


#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Eu stau la tara si am de gand un upgrade la ADSL-ul de la telekom(acum orange). Merge prost si se intrerupe des. Am studiat variantele si cele mai bune ar fi Starlink si Sky , ambele ar fi cam 200 si ceva lei lunar + vreo cateva sute euro echipamentul initial.

#9
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Catorz, on 29 martie 2023 - 08:49, said:

Prin urmare, cind am nevoie de sunat trebuie sa urc in cel mai inalt punct ca sa sun.

Inainte de internet prin satelit, iti sugerez sa incerci macar cu un Router 4G + o antena yagi urcata in varful unui copac. Poate, poate, ai noroc si prinzi ceva semnal de la una dintre cele 4 retele de telefonie mobila, caz in care poti instala un catarg permanent.

Edited by unu999, 29 March 2023 - 09:36.


#10
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Colegul are dreptate, merita înainte de opțiunea Sat sa vezi cu un Yagi daca nu iti rezolvi problema.
Daca nu atunci doar Starlink iti recomand, ligheanul de farfurie de la Sky e o gluma, echipamente mai multe si mai grele mai greu de instalat si de mutat plus ca folosesc sateliti GEO care orbiteaza mult mai sus -> latenta mare ceea ce pt convorbiri e dezastru.

Dar decizia îți aparține, bine ca ai niste opțiuni pe masa.

Edited by emanu900, 29 March 2023 - 09:48.


#11
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Raspunsul cu Digi este la alta problema.

Omul nu are semnal pe retele mobile.

Cu un soft de cell tower signal power ar putea gasi cateva locuri in zona lui unde ar avea ceva semnal.
(Network Cell info lite)

In acel punct ar putea amplasa o antena directionala 4G (poate chiar 2 puse in cruce) catre celula de la care are receptie, iar antenele conectate la un router 4G (huawei B315 sau B525 de exemplu)

https://www.dipolnet...a__A7056_10.htm

Edited by radurus, 29 March 2023 - 09:59.


#12
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 radurus, on 29 martie 2023 - 09:56, said:

Raspunsul cu Digi este la alta problema.

Omul nu are semnal pe retele mobile.


N-ai inteles nici cand ti s-a explicat prima data, nici a doua data... Dar important e ca insisti. Bravo, "tineo" tot asa!

#13
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Colegul a intitulat topicul 'Internet prin satelit' ca urmare postarile s-au dus spre acel subiect, partea cu vocea mobila e doar aditionala.
Cu ADSL2 n-are ce sa faca, calitate/stabilitate sa traga printr-un modem //H, Yagi de-ar aduce ceva dB in plus daca o si putea-o face din firmiturile de semnal acolo e cu mare semn de intrebare.
Ori vine vreun operator cu un turn in zona ori satelit e singura optiune.

Edited by emanu900, 29 March 2023 - 10:16.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.starlink.com/
Antena si echipamentul 2200 plus abonamentul de 230 lei.
Daca prinzi semnal doar pe unul din dealuri atunci nu cred ca te ajuta nici o antena.
Pe perioada rece sansele sa mai prinzi ceva sunt si mai reduse din cauza reflectarii undei de straturile mai reci ale aerului din vale.

Edited by Leo2006, 29 March 2023 - 10:37.


#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 iRunaway, on 29 martie 2023 - 10:13, said:



N-ai inteles nici cand ti s-a explicat prima data, nici a doua data... Dar important e ca insisti. Bravo, "tineo" tot asa!
Nota 10 pentru sarcasm.
"tine-o tot asa".
Nu mi s-a explicat mie nimic.
N-am insistat cu nimic.
Am avut o singura postare.
Ataci persoana gresita.

Problema omului e mai complexa.
Initial spune ca nu are acoperire mobila ca sa sune.
Apoi se gandeste la o solutie de internet satelit.
(1- nu poate sa faca apeluri cu solutia aia decat daca e in reteaua Digi sau cu alte artificii -VPN- si in celelalte retele mobile
2- solutia cu wifi calling s-ar putea sa nu fie asa de ok pentru ca pe canalul satelit exista latente mari)
Cred ca am rezumat bine.

Eu am propus o solutie pana sa ajungă la internet satelit.

Edited by radurus, 29 March 2023 - 10:44.


#16
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004

 Leo2006, on 29 martie 2023 - 10:34, said:

https://www.starlink.com/
Antena si echipamentul 2200 plus abonamentul de 230 lei.
Daca prinzi semnal doar pe unul din dealuri atunci nu cred ca te ajuta nici o antena.

E diferenta dintre unghiul de acoperire de la un turn de telefonie vs vizibilitatea spre cer catre Nord necesara Starlink, are sanse net mai mari in varianta 2.

@radurus

Intrucat sunt utilzator Starlink de cateva luni de acum, iti pot confirma ca apelurile prin Vowifi prin Digi merg struna, nu exista delay/latenta si ma aud fara probleme cu interlocutorul.
Eu am testat si varianta cu router cu VPN prin Starlink intrucat am si acel adaptor, prin VDF si ORO si la fel, se aude perfect, cursiv, fara intreruperi sau vreo latenta de secunde pana cand ce transmit sa se auda de catre celalalt sau invers.

Dar poate colegul are noroc totusi prin solutia Yagi si scapa de prea multe cheltuieli initiale si lunare.

#17
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 radurus, on 29 martie 2023 - 10:34, said:

Nota 10 pentru sarcasm.
"tine-o tot asa".
Nu mi s-a explicat mie nimic.
N-am insistat cu nimic.
Am avut o singura postare.
Ataci persoana gresita.

Multumesc pt nota. Scuze pt incurcatura, dar cand se insista pe acelasi subiect cred ca e de inteles. Nici exprimarea n-a fost cea mai fericita...

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 numerci, on 29 martie 2023 - 09:27, said:

Raspunsul lui este foarte corect si la obiect. Ar trebui sa te mai informezi. Confirm si eu partea de VoWifi de la Digi. Si nu este nici o reclama la Digi.
Poate-s eu batut in cap. Explica-mi ca unui copil de 6 ani: daca in locatie - acum - n-ai nici un fel de internet, nici acoperire celulara, cum suni prin VoWiFi? Vine WiFi-ul direct din turnul/celula operatorului (care nu acopera zona in 2/3/4/5G)??
Te conectezi pe date prin satelit ca sa-l folosesti? E mai avantajos economic asa?

Edited by __Dan__, 29 March 2023 - 11:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate