Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Jardiniera din OSB

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
shuttershades

shuttershades

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2023
Salutare comunitate !

Am in plan sa construiesc o jardiniera pentru exterior avand urmatoarele dimensiuni aprox. 150x60x60cm, astfel caut o varianta de buget dar care sa rezite climei de la noi :D

Am luat in calcul diferite materiale si metode :

A. 2 cofraje (unul mare, unul mic) din OSB de 10mm + costul debitarii la Leroy Merlin + ciment predozat + suruburi + plasa. Cofrajul mic intra in cel mare si diferenta de 50mm este umpluta cu ciment.
Astfel am ajuns la urmatorul calcul :
  • 2 coli (2500 x 1250)mm - 123.74 RON
  • Debitare Leroymerlin -   30-60 RON
  • Ciment                           -   165 RON
  • Suruburi -                       -   35-50 RON
  • Plasa sudata, 2m x 5m   -   106 RON
Total :  =/- 500 RON


B. din pavaje (mai ifetine decat caramizile)
  • v1 - (1500x700x700) - 270 Buc = 245.7  RON (montate clasic cu mortar)
  • v2 - (1400x700x600) - 182 Buc = 165.62  RON (montate pe cant cu Adeziv Soudal Montage Fix)
C. Din BCA (600x200x50) montate pe cant cu Adeziv Soudal Montage Fix.
  • v1 - (1800x600x600) - 33 Buc = 273  RON
  • v2 - (1200x60x60) - 24 buc =182 RON
D. Direct din OSB de 10mm sau mai gros cu intarituri pe interior pentru a evia efectul de 'burta'.
     Nu stiu exact cum sa procedez la exterior ca sa ma asigur ca rezita o perioada cat mai lunga cantra intemeriilor din tara noastra.

Mentionez ca la oricare varianta voi folosi plasa de mulcire la interior sa evit infiltratiile.
Voi aplica si un finisaj final la exterior (glet, decorativa,etc).

La punctul A mi-a iesit ca am nevoie de 9-10 saci, nu stiu sigur daca calculul este corect. Se poate folosi un altfel de ciment care sa nu necesite folosirea plasei si sa reziste la inghet dezghet?

La punctul B nu stiu daca se vinde la bucata sau paletizat + ca mai platesc si transportul.

Punctul D pare cel mai atractiv dar astept parerile voastre cum sa pricedez la exterior si daca este o idee buna.

Sau aveti alte variante?

Multumesc !!!

#2
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Zideste din caramizi din alea mici. Arata fain. ca la ''engleji''. Bineinteles ca nu le tencui pe exterior :)

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Colegul asta nu e jardiniera, ci un fel de spatiu verde dedicat! Ceva de genul asta, dar mai mare: https://www.leroymer...l-82507297.html
Dar daca te apuci si iese bine e pacat sa faci una singura.
Ti-as propune sa folosesti o combinatie.
Faza 1: Pavele jos (din cele 40x40x7 sau daca gasesti mai subtiri) inglobate intr-un strat subtire de beton. Sa nu uiti sa lasi moate de sarma
Faza 2: Peretii verticali intr-un mod similar sau nu. Parca nu ai spus ce adancime vrei.
Da, metoda are o hiba, respectiv posibilitatea curgerii apei printre cele 2 straturi de beton.
SI intr-un caz si in altul trebuie sa folosesti plasa de Buzau, dar din cea mai subtire, probabil de 4 mm.
Nu-ti recomand turnarea dintr-o bucata pentru ca este dificila scoaterea aerului si omogenizarea betonului. Oricum o sa ai nevoie si de folie de plastic (din cea verde pentru beton) si de niste distantiere pentru plasa.

Edited by adip1962, 28 March 2023 - 19:50.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In nici un caz D.

#5
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Pavele sau caramizi daca iei de la Leroy trebuie sa iei cu transport cu masina cu macara sau sa le transporti singur. Anul trecut era cam 450lei minim, noi am luat pentru o alee dar am renuntat la Leroy si am gasit pe olx unii care au si transport in pret rezonabil.
Osb daca sta afara tine 1 an max 2 si se farama de la ploaie, insecte.

#6
shuttershades

shuttershades

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2023

View Postoregano, on 28 martie 2023 - 19:19, said:

Zideste din caramizi din alea mici. Arata fain. ca la ''engleji''. Bineinteles ca nu le tencui pe exterior Posted Image
Caramizile alea rosii sunt scumpe :D

View Postadip1962, on 28 martie 2023 - 19:49, said:

Colegul asta nu e jardiniera, ci un fel de spatiu verde dedicat! Ceva de genul asta, dar mai mare: https://www.leroymer...l-82507297.html
Dar daca te apuci si iese bine e pacat sa faci una singura.
Ti-as propune sa folosesti o combinatie.
Faza 1: Pavele jos (din cele 40x40x7 sau daca gasesti mai subtiri) inglobate intr-un strat subtire de beton. Sa nu uiti sa lasi moate de sarma
Faza 2: Peretii verticali intr-un mod similar sau nu. Parca nu ai spus ce adancime vrei.
Da, metoda are o hiba, respectiv posibilitatea curgerii apei printre cele 2 straturi de beton.
SI intr-un caz si in altul trebuie sa folosesti plasa de Buzau, dar din cea mai subtire, probabil de 4 mm.
Nu-ti recomand turnarea dintr-o bucata pentru ca este dificila scoaterea aerului si omogenizarea betonului. Oricum o sa ai nevoie si de folie de plastic (din cea verde pentru beton) si de niste distantiere pentru plasa.

Mersi de link si sfaturi dar nu gasesc in Romania.
Da fac 3-4 bucati.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Din d-asta, tati...poti sa-i bagi niste nituri pe margine, eventual o teava-doua, coturi, etc, steampunk, arata belea, am vazut in UK o gramada. Iesi si mai ieftin si tine si mai mult.

#8
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!

La punctul „A”:
Despre ce fel de saci de „ciment” vorbim? Cumva beton predozat? În care pui doar apă și amesteci? Acela nu e bun pentru a turna o jardinieră.
Acolo, pentru o jardinieră de dimensiunile enunțate, ai un volum de 190 litri. Deci greutatea, după uscare, va fi cam de 400-430 kg - doar jardiniera goală! Ar trebui să-i prevezi cârlige de ancorare!
Deci dacă (mai vrei să) faci tu betonul necesar, îți trebuie cam așa:
-   75 kg ciment (1 sac și trei sferturi)
- 110 kg de nisip 0-4 mm
-   50 kg de mărgăritar 4-8 mm
- 170 kg de pietriș 8-16 mm
-   40 litri apă
Acum, cofrajul... La așa cantitate, presiunea este foarte mare, în special pe laturile lungi. Acel OSB trebuie ranforsat cu scânduri zdavene!
Forma... ar trebui să fie trunchi de piramidă întoarsă (cu un unghi nu prea pronunțat -10-15 grade), eventual placat la interior cu 2 cm polistiren și folie propilenă pentru ca, la îngheț, pământul să alunece ușor în sus, fără a împinge în pereți.
Forma asta te va ajuta enorm și la decofrare (mai ales dacă ungi cofrajele înainte de turnare cu decofrol sau echivalent)
Fundul sau/și pereții să aibă găuri pentru drenarea excesului de apă - să nu vină înghețul cu apă pe fundul jardinierei.
Pentru simplitatea punerii în operă recomand cofrarea „intoarsă” sub formă de „clopot”.
Adică faci un trunchi de piramida mic, cu capac, apoi peste el pui trunchiul mare de piramidă, fără capac.
Amândouă trebuie fixate bine, cu baza mare în jos, pe o suprafață plană.
Apoi în spațiul dintre cofraje fixezi plasa de armare (eventual - distanțieri).
Dacă găsești plasă cu ochiuri mai mici de 10 cm - mai bine!
Dacă chiar vrei s-o deplasezi ulterior (cârlige de ancorare!) cred c-ar fi bine ca, pe plasa de la fund și de la pereții lungi să pui și câte o bară de PC52 de 8-10 mm, fixată spre exteriorul jardinierei, pe la jumătatea înălțimii.
Astfel pereții vor rezista mai bine la „umflarea” din interior!
Plasele de la pereți ar fi bine să se curbeze spre fund și să fie prinse între ele cu sârme răsucite.
După armare, pregătești betonul conform rețetei și torni până umpli toată forma prin „fundul” jardinierei care acum este sus, remember?.
Poți înfige 3-4 bucăți de lumânare în „fundul” formei, pentru a fi mai ușor ulterior să realizezi găurile de drenare.
Dacă nu-ți ajunge amestecul pregătit și forma exterioară este ok, atunci însemnă că s-a deformat grav forma interioară.
(Obs. Cofrajele trebuie făcute de cineva care știe cum „lucrează” betonul și știe cum se vor decofra după întărire!)
Ferești „opera” de lumina directă a soarelui. Eventual stropești forma turnată pentru a nu se usca prea repede și să crape.
După două-trei zile poți încerca decofrarea exterioară.
După 28 de zile poți incerca răsturnarea formei (450 kg) și decofrarea interioară.
Aici o să-i mulțumești meșterului care a executat cofrajul astfel încît să nu se deformeze și să fie ușor de decofrat!
Sincer, eu unul nu m-aș apuca de așa ceva! Aș căuta o jardinieră prefabricată din polipropilenă, cea mai ieftină/urâtă dar cu dimensiuni potrivite și apoi aș zidi în jurul ei!

Variantele B, C, D nu rezistă afară!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sfaturi utile, dar mi se par exagerate. Nu vorbim de... Piramida lui Keops.

Drenajul serios este absolut necesar, nu pentru rezistenta jadinierei, ci pentru nevoile plantelor.

Edited by pasilla, 28 March 2023 - 22:10.


#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postdell99, on 28 martie 2023 - 20:28, said:

Pavele sau caramizi daca iei de la Leroy trebuie sa iei cu transport cu masina cu macara sau sa le transporti singur. Anul trecut era cam 450lei minim, noi am luat pentru o alee dar am renuntat la Leroy si am gasit pe olx unii care au si transport in pret rezonabil.
Osb daca sta afara tine 1 an max 2 si se farama de la ploaie, insecte.

La Dedeman trasport si descarcare cu lift e undeva la 100-120 de lei daca esti in proximitatea magazinului (10Km). Cel putin atat era anul trecut cand am luat de la ei 10mp de pavaj si 50ml de borduri.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Găsești astfel de jardiniere la firmele care comercializează mobilier urban. Încearcă la firma care se ocupa de gospodărirea domeniului public, poate au de vanzare/casare jardiniere scoase din uz.

#12
shuttershades

shuttershades

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2023

View PostPafarist, on 28 martie 2023 - 22:01, said:


Am uitat sa mentiuonez ca vor fi orificii de drenare.
De ce varianta D nu este ok? AM vazut magazii si alte anexe exteroare facute din BCA si rezista.

Edited by Dany_Darke, 30 March 2023 - 07:08.


#13
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009
Varianta D era cu OSB, nu cu BCA.
Din câte știu eu (poate știu prost!) plasa de mulcire nu este impermeabilă. Poți folosi o membrană cauciucată folosită la amenajarea lacurilor artificiale.
Umezeala va urca însă în pereți prin sol și prin expunerea la intemperii.
Problemele variantelor B, C, D sunt: apa, înghețul/dezghețul + presiunea exercitată de aproape o jumătate de tonă de pământ (jardiniera plină cu pămînt umed va avea aproape o tonă! - va fi o mică piramidă a lui Keops! - tensiunile acumulate în timp în pereți nu sunt de neglijat)
Magaziile din BCA au pereții uscați și supuși doar la sarcini verticale.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postshuttershades, on 28 martie 2023 - 20:29, said:

Mersi de link si sfaturi dar nu gasesc in Romania.
Da fac 3-4 bucati.
Sunt expuse in fata la dedeman sau leroy. Exista bine merci, dar de dimensiuni mai mici. In niciun caz ce doresti tu, care este... nepractic. Gandeste-te bine ce doresti sa faci pentru ca altfel, este doar timp si bani pierdurti. Dpmdv, ce vrei tu trebuie ingropat, facut sub nivelul pamantului, eventual putin (10 cm) iesit. O rezolvi cu niste garduri de beton intregi (sunt la 1 m lungime)

Edited by adip1962, 30 March 2023 - 18:07.


#15
shuttershades

shuttershades

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2023

View Postadip1962, on 30 martie 2023 - 18:06, said:

Sunt expuse in fata la dedeman sau leroy. Exista bine merci, dar de dimensiuni mai mici. In niciun caz ce doresti tu, care este... nepractic. Gandeste-te bine ce doresti sa faci pentru ca altfel, este doar timp si bani pierdurti. Dpmdv, ce vrei tu trebuie ingropat, facut sub nivelul pamantului, eventual putin (10 cm) iesit. O rezolvi cu niste garduri de beton intregi (sunt la 1 m lungime)
Sa-ti explic unde vor fi amplasate. Sunt 2 blocuri legate intre ele de o parcare acoperita cu beton de unde a reiesit un spatiu ce se vrea a fi un mix intre parc si loc de joaca pentru copii.
Din acest motiv nu pot ingropa nimic, nu pot sa ma lipesc cu nimic de suprafata respectiva.
Nici nu se poate lucra cu ghivece mici pentru ca acestea vor trebui sa suporte iarna si sa aibe plante perene sa nu necesite alti bani in fiecare primavara/toamna.
Ca idee eu sunt Ing. Agronom si nu Ing. Constructor :)) si ca orice Ing. incerc sa obtin maxim de efect cu minim de efort (financiar sau fizic) :D

View PostPafarist, on 30 martie 2023 - 11:12, said:

Varianta D era cu OSB, nu cu BCA.
Din câte știu eu (poate știu prost!) plasa de mulcire nu este impermeabilă. Poți folosi o membrană cauciucată folosită la amenajarea lacurilor artificiale.
Umezeala va urca însă în pereți prin sol și prin expunerea la intemperii.
Problemele variantelor B, C, D sunt: apa, înghețul/dezghețul + presiunea exercitată de aproape o jumătate de tonă de pământ (jardiniera plină cu pămînt umed va avea aproape o tonă! - va fi o mică piramidă a lui Keops! - tensiunile acumulate în timp în pereți nu sunt de neglijat)
Magaziile din BCA au pereții uscați și supuși doar la sarcini verticale.
Ai dreptate, era vb. de C cu BCA. Deci dimenisunile si greutatea ar fi problema :D. O solutie ar fi sa fac 2 bucati de 60x60x60 legate intre ele de o banca...hmm.
O sa ma asigur sa fie captusita, cu orificii de scurgere, cu nisip pentru drenaj in partea de jos.
Folia este impermeabila https://i.imgur.com/P48F5O8.png

#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
vezi ca sunt "straturi inaltate" din tabla vopsita, le asamblezi stil Ikea...la "vidaxl punct ro" ... posibil/probabil si la altii. Au mai multe lungimi si inaltimi, culori...pe alese. Daca pui la socoteaza OSB-ul, niste taruri de sprijin pe lateral, folie impermeabila, eventual o vopsea/lac e probabil ca vei ajunge foarte aproape de pretul acelor straturi din tabla  gata vopsite si mult mai aspectuoase (cel putin din punctul meu de vedere).

am avut 2 straturi inaltate din OSB, au rezistat afara vreo 4-5 ani...in al5lea an e mult spus ca a rezistat, efectiv s-a sfaramat singur OSBul ala. E drept ca eu n-am folosit folie in interior, deci a fost expus la umezeala si de afara si din interior. Oricum, au aratat destul de aiurea spre final, in primul an au fost frumoase, deja din al2lea an au inceput sa arate destul de aiurea. nu iti recomand.

#17
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009

View Postshuttershades, on 31 martie 2023 - 08:42, said:

Folia este impermeabila https://i.imgur.com/P48F5O8.png

„Rezistentă la umezeală” nu inseamnă „impermeabilă” ci înseamnă că nu se degradează ea însăși în prezența umezelii.
Plasa de mulcire este o țesătură care ține umbră dar lasă pământul să „respire”; mai greu, da-l lasă...
De aceea eu cred că „nu ține apă”.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam ciudat ca un ing. agronom nu stie ce e aia folie mulcire....
Aia nu este in nici un caz impermeabila. Dimpotriva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate