Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Suspendare permis conducere pentru neplata amenzi de circulatie

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Conducătorii auto care nu-și plătesc amenzile de circulație în termen de 60 de zile ar putea rămâne fără permis, potrivit unui proiect de lege depus în Senat.Actul normativ prevede ca acesta să fie suspendat până la achitarea sancțiunii.

https://jurnalul.ro/...aign=A3 Articol

In sfarsit le-a venit mintea la cap. Adica le-a venit mintea la cap sa copieze vestul, ca n-au inventat ei manevra asta.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
În sfârșit, au propus și ăștia o lege bună.

Totusi, există riscul să plătești iar ăia să nu aloce banii de te trezești cu permisul suspendat.

Edited by george_alexandru, 28 March 2023 - 18:18.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Organu' sa-si puna mai intai sistemul informatic la punct
Am primit hartie pentru amenda luata si achitata acum 2 ani
La ei figura neachitata
Pai sa nu le dai mwe daca-ti suspenda permisu '?  
Posted Image

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred
Daca imi suspenda permisu' dar eu le fac dovada ca amenda a fost achitata acum 2 ani, cine ia mwia ?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Asta nu e știrea aia ce tot apare în fiecare an? E doar un zvon și atât.
Nimic concret. Nimic în Monitorul oficial

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce numar de intergistrare are proiectul de lege ?

Sunt curios cum suna, pentru ca pare nefezabil sa fie pus in aplicare. Ar trebui modificate inca un milion de prevederi legale.

Edited by pasilla, 28 March 2023 - 18:17.


#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,295
  • Înscris: 19.03.2022

 george_alexandru, on 28 martie 2023 - 18:13, said:

În sfârșit, au scos și ăștia o lege bună.

Totusi, există riscul să plătești iar ăia să nu aloce banii de te trezești cu permisul suspendat.
O lege tampita zic eu ,
ce treaba are suspendarea permisului cu neplata amenzii ?
din ce stiu legea zice ca suspendarea vine atunci cand incalci regulile de circulatie in mod grav.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Aceeași știre din 30 martie 2022
https://m.ziare.com/...ermisul-1733012
Deci un fake news

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 dorin_2k, on 28 martie 2023 - 18:18, said:

Aceeași știre din 30 martie 2022
https://m.ziare.com/...ermisul-1733012
Deci un fake news

Astia de la EvZ zic că marți 28 martie ar fi fost avizată.

Posibil să fie știre nouă, până la urmă.

Quote

Cu toate că proiectul legislativ a fost respins de Senat, iar Guvernul nu susține noile modificări din Codul Rutier, Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională a Camerei Deputaților a adoptat marți, 28 martie, un raport favorabil cu privire la aceasta.

https://evz.ro/sofer...e-adoptare.html

Edited by george_alexandru, 28 March 2023 - 18:24.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pune un link de la Camera Deputaților cu avizul dat azi. Că eu nu cred ce scrie la ziar.

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005
e buna ideea, dar nu se aplica
ca dejaba ii trimiti scrisorica acasa ca i-ai suspendat permisu' cand el nu ridica scrisoare sau pur si simplu sta in alta parte sau in alta tara
ca ajunci cand te opreste organu' iti cere carnetu' si atat, nu sta sa te verifice in sistem sa vada daca ai predat permisul sau nu la timp

o idee mai buna ar fi urmatoarea: cand iti retine permisul, atunci cand vrei sa il ridici sa aduci dovada ca ai platit amenda sau sa te verifice ei in sistem daca mai ai sau nu amenzi neplatite si daca ai, sa nu iti dea permisul pana nu le platesti. dar asta sa se aplice doar la amenzi de circulatie, adica sa nu iti retina permisul ca tu figurezi cu ceva datorii la ANAF ptr alte chestii ca deja e abuz
si daca nu ti-a retinut permisul vreodata, tot trebuie sa te duci la 10 ani sa il reinnoiesti si atunci te poate verifica.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Legea e prosta, facuta cu curu'.
Permisul se suspenda pentru abateri de la legea circulatiei.
Pentru abateri la legea fiscala, de genul neplatii taxelor, impozitelor, amenzilor ar trebui sa functioneze executarea silita.
Adica n-ai platit o amenda in decurs de 90 de zile primesti un bonus de 25%. Daca nu platesti nici acum mai primesti un bonus de 50%, platibil in alte 90 de zile. Daca nci dupa cele 180 de zile n-ai platit, urmeaza sechestrul si executarea silita.

Edited by adisz, 28 March 2023 - 18:39.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Deja se zvarcolesc unii pe jos. Semn ca legea o sa fie una minunata, o sa usture crunt si o sa duca la o colectare a amenzilor mult mai mare.

#14
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Eu o sustin. Cu o singura conditie: Sa se suspende si activitatea OMV daca nu plateste taxa de solidaritate si in general sa se suspende orice tine de stat daca intarzie plata mai mult de 60 de zile. Nu am amenzi neplatite si nici nu stiu daca in ultimii 10 ani am avut una. Asta nu inseamna ca ma bucur teribil, ca unii de mai sus, de purcoiul de bani care se vor revarsa peste buget...sa aiba Ioha cu ce sa mai faca o excursie impreuna cu "duamna".

#15
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

 abac, on 28 martie 2023 - 19:01, said:

Deja se zvarcolesc unii pe jos. Semn ca legea o sa fie una minunata, o sa usture crunt si o sa duca la o colectare a amenzilor mult mai mare.
Ce bucurosi sunt unii c-or sa ne reguleze militienii si mai mult dupa bunul lor plac....cred ca pentru asta au murit oamenii in 89

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,487
  • Înscris: 03.04.2013

 Naijax, on 28 martie 2023 - 18:16, said:

Nu cred
Daca imi suspenda permisu' dar eu le fac dovada ca amenda a fost achitata acum 2 ani, cine ia mwia ?
Tre sa ii dai in judecata. Pana zice instanta ca esti ok, biciclezi. Dupa, faci cerere si astepti... astepti... astepti....

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 P-I-G, on 28 martie 2023 - 19:16, said:

Sa se suspende si activitatea OMV daca nu plateste taxa de solidaritate
Nu are ce sa plateasca, daca nu datoreaza o asemenea taxa.

#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 adisz, on 28 martie 2023 - 18:39, said:

Legea e prosta, facuta cu curu'.
Permisul se suspenda pentru abateri de la legea circulatiei.
Pentru abateri la legea fiscala, de genul neplatii taxelor, impozitelor, amenzilor ar trebui sa functioneze executarea silita.
Adica n-ai platit o amenda in decurs de 90 de zile primesti un bonus de 25%. Daca nu platesti nici acum mai primesti un bonus de 50%, platibil in alte 90 de zile. Daca nci dupa cele 180 de zile n-ai platit, urmeaza sechestrul si executarea silita.
Daca el nu are nimic pe numele lui, un bombardier.., ei praful de pe placute, ce executare?...

Nu mai bine se retine permisul pe loc si ti se da dovada cu termen de 5zile sa platesti amenda?.
Faci dovada platii, primesti permisul. Gata s,a rezolvat.
Nu ai platit primesti bonus de suspendare 30zile.sau nelimitat pina la achitare.
Pu n pariu ca platesc 99% din cei penalizati,chiar si direct la agent.

Edited by XTH, 28 March 2023 - 21:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate