Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare bormasina (Buget: ~200 lei)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e doar usor diferita ci e extrem de diferita cea pe care o recomand eu.
Nu e vorba doar de aspectul exterior, ci de fiabilitate si performanta.
GSR 12V-15 care e refresh la GSR 10,8 2 Li, este scula heavy duty, si nu doar ca scrie asta si pe ea, sunt si altele pe care scrie si nu e chiar adevarat, dar la ea e si verificat dupa multi ani de uz si abuz profesional zilnic de dimineata pana seara ani si ani de zile, si la 4-5 ani se pot schimba piese accesibil nu ca la altele la care costa piesele mai mult decat scula noua si nici nu sunt fiabile.
Iar la performanta e puternica si utilizabila si in treapta 2, nu doar in 1, nu se opreste in protectie usor ca altele dar ramane fiabila. Cuplul acopera mare parte din nevoile uzuale de gauriri si insurubari rezonabile.
La insurubari in perete cu holsuruburi mai mari de uzual le cam duce la capat si eventual daca e nevoie mai strangi doar foarte putin folosind scula ca pe o cheie profitand de mecanismul cu autoblocare.
Desigur pt. gauri mari, date repede, si pt. insurubari grele, e nevoie de alta scula mai puternica, care insa o sa fie si mai mare si mai grea si mai scumpa daca e heavy duty.

Nu are treaba GSR 120Li si 1080Li cu 12V-15.
Primele sunt jucarii nu scule heavy duty.
1080Li era specificata cu un cuplu mai mare dar nu il sustine.
Chiar si la brushless 12V-30 e sub 12V-15.
12V-35 e cea brushless care o inlocuieste, are cuplu mai mare putin dar intra in protectie mai repede si nu e nici la fel de fiabila...

Edited by loock, 05 April 2023 - 18:07.


#38
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Da, doar ca GSR 12V-15 e vreo 600 de lei sau mai mult cu 2 acumulatori. De vreo 3 ori bugetul initiatorului :)

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Mno.. deci.. ce am gasit inauntru?
Motor capsulat, pe care l-am desfacut cu dremelul si l-am lipit la loc cu epoxidic.
Periile nu se pot schimba deoarece sunt de-alea puse pe lamela, nu cu arc in spate.
Avea multa negreala pe perii si pe contactele de la rotor, amestecata cu uleiul de ungere. Era unsa cu ulei.
Deci.. de-acolo facea flama aia, ca am curatat tot si acum merge bine.

Attached File  IMG_0586.JPG   381.48K   15 downloads

E bine, pana la urma. Putea fi mai rau. Insa, fara dremel nu o poti desface decat cu mult chin. Dizain de motor ieftin de casetofon. Nu poti pune alte perii, iar cele existente s-au uzat neuniform. Nu stiu sa apreciez ca nu stiu cat au fost la inceput, insa uzura neuniforma imi sugereaza ca sunt destul de tocite. Plus ca lperiile nu sunt puse chiar perpendicular pe rotor. Arcurle de cerc formate pe carbuni nu au simetria aia pe care o au in dizainul cu arc ce impinge de la spate. Deh.. atata s-a putut!

Pe partea mecanica nu am gasit uzura, iar uleiul cu foarte putina negreala pe el.


Stii ceva? Si chinezismul e FIX la fel facut.
Termenii astia de tipul "durabil" , "fiabli". "performant", "profesional" nu au nicio valoare. Conteaza dizainul si materialele folosite. Altfel, chestie de noroc.
Daca nu ajungea uleiul ala acolo, probabil ca nu pateam ce am patit cu ea.

Eu am indepartat uleiul si am gresat-o cu o vaselina.

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017

View PostAWE, on 05 aprilie 2023 - 15:03, said:

Colegul zicea ca vrea pentru montat mobila si vreo 2 gauri in pereti, tu montezi mobila cu rotopercutoare? Posted Image
Pentru mobila , acasa, mai mult de o surubelnita electrica nu ai nevoie .
Pentru gauri in lemn ai nevoie de masina gaurit minim 12 volti
Pentru gauri in pereti de rotopercutor indiferent ca e zidarie sau beton , la 1J forta impact nu rupe caramida dar inainteaza super fata de una cu percutie mecanica ce rupe tot pe unde trece la caramida iar la beton e dezastru .
NU poti realiza cele 3 cerinte cu o singura scula numai prin compromisuri .
Ciocanul, banalul ciocan la un tinichigiu este painea - are minim 6 ciocane de diferite greutati , oare de ce ? pentru ca toate sunt ciocane ... cam asa sta treaba si aici .

Edited by ldpe, 05 April 2023 - 21:28.


#41
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Nu stiu ce sa zic legat de surubelnita electrica, mi-am facut un moft si am luat una , ca am zis ca e mai comod de insurubat decat cu masina de gaurit si insurubat.
Partea proasta la surubelnitele electrice este ca nu au variator de turatie si nici ambreiaj, au o singura viteza....

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Cu ambreiaj exista , cu variator de turatie putine si scumpe.
Eu am luat una de la Total de 7,2 volti cu ambreiaj , e ceva de vis alaturi de bosch ixo , dau gauri fara probleme cu ea cu burghie hss coada hexagon . Turatia intradevar e mica la 220 rpm dar suficienta la lucrari mici . Au si la Auchan una productie proprie de 7,2 v reusita dar mai grosolana in corp .
Cele la 3,6 v (cu 1 acc 18650) sunt slabe, mie mi se par jucari odata ce lucrezi cu una la 7,2 v
Total TSDLI 0801 este modelul exact , este pe emag , pretul nu o sa comvina oricui ... dar e tot ce trebuie, robusta, ergonomica, fiabila iar acumulatorii tin de uiti sa-i incarci , se schimba din 2 mutari cand fac probleme, se intra usor in ea pentru gresare, curatare, schimbat acc. Pentru amatori de "e namtasca " nu, e china made Posted Image dar e foarte reusita.
Are 8Nm forta ! nu 3 , nu 4 - strange de rupe daca nu esti atent sa setezi bine forta de cuplu.


Edited by ldpe, 05 April 2023 - 21:50.


#43
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Eu mi-am luat un black+decker cu 5 Nm, dar nu mi-as mai lua vreodata surubelnita electrica fara ambreiaj. Sa vad la ce o pot folosi pe-asta, mi-e greu s-o dau retur...
Misto jucaria Total, cat a costat? Nu o gasesc pe emag.

#44
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Total emag https://www.emag.ro/...1/pd/D16T8RBBM/
167 lei am dat pe ea in 2021 - isi scoate banii, merita.
Vine cu geanta transport textila, kit burghie, kit cap surubelnite, incarcator, prelungitor hexagon .

Bosch IXO 6 are control de viteza DAR pentru reglaj torsiune trebuie cumparat cap atasabil - daca vei lua kitul de capuri atasabile ajungi la 5oo lei usor Posted Image

Edited by ldpe, 06 April 2023 - 07:10.


#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Voiam si eu sa iau un IXo, dar aveam senzatia aia ca cumpar ceva incomplet la care tre sa mai adaug pana ajung la pret de bormasina cu percutie pe baterii.
Interesant TOTAL ala. Zici ca-i buna? Calitatea ambreiajului ma intereseaza.

#46
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
O folosesc de 3 ani fara sa o menajez , bateria tine enorm , are 2 acc 18650 la 7,2v legati printr-un bms de 12 lei pe emag daca se duce .
Ledul de iluminare este cu iluminare prelungita ce gasesti numai la scule foarte scumpe , adica, lumina ramane aprinsa inca 3 secunde dupa ce opresti aparatul
Treptele de torsiune sunt fine , ca la seria pro de la bosch nu dure ca la Heinner de parca ori in ce treapata esti tot acolo e .
Numai la Makita mai exista o serie asemanatoare cu 7,2V si trepte torsiune dar costa ...Makita are si una mai desteapta , cu impact dar si aia e scumpa .
Am folosit la 3,6v dar mie mi se par jucari, le pierd in mana cand lucrez cu ele Posted Image, vreau sa simt ca am ceva in mana cand insurubez ceva .
A, era sa uit, chiar simti ca are 8Nm forta de exemplu la gaurit si la suruburi de balama de usa intrare dar personal nu o folosesc la asa lucruri dure (suruburi de 6 ) avand si o masina de 180Nm cu impact tangential la 20v , asta e petru lucrari grele de insurubat/desurubat, autofiletante in metal, lemn etc fara pregaurire.

Edited by ldpe, 07 April 2023 - 21:02.


#47
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Are vreun led sa-ti arate cand urmeaza sa se consume? Adica sa nu te trezesti cu ea moarta cand ai treaba.

#48
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Are 3 , color Posted Image  si un buton pe care apesi ca sa vezi cat mai ai, cand intra pe ultima treapata rosu ramane aprins sa te atentioneze - eu nu o las niciodata pana acolo, termin ceva lucrare o pun la incarcat .

#49
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
La prima figura ce-o face asta, vede cartonas rosu si iau totalul asta. Deocamdata, n-are logica sa mai iau una, ca nu vreau sa ajung colectionar. :)

Dar pentru initiator, eu o vad o varianta buna. In cele mai multe situatii, ai nevoie la insurubat, fara prea multa forta, daca nu construiesti in lemn. Pac, pac, mica, rapida, te misti repede cu ea si economisesti timp.
Pentru gauri, trebuie altceva, dar nu le poti avea pe toate.

De fapt eu cel mai des dau gauri intre 1 si 3mm, in metale, cu proxxonul. La bloc, nu prea vad ce gauri sa dai. In beton trebuie oricum cu percutie.

#50
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Proxxon da, intradevar o scula adevarata, de finete .
Nu poti in acest domeniu sa mizezi pe all in one , trebuie set pentru fiecare aplicatie , asta si prin faptul ca la anumite lucrari te obosesc - sa vi sa dai gauri de 6 mm cu rotopercutor de 10J in tavan pentru lampi cum am vazut la cineva ...seara esti paralizat . Avea ceva duda masiva , urata, grea ce facea mai mult zgomot decat gauri si ma gandeam ca la lucrarea aceea o masina de 1J maxim 2J cu acumulator de 20v e tot ce trebuie .

#51
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Nu prea sunt multumit de Proxxon. Sunt cam singuri pe piata si comparatia nu prea o ai cu ce-o face. Cu Dremel.
Dar sunt produse de calitate slaba, vopsite fain in verde.
Am doua menghine de la ei, ambele slabe calitativ. Una cu nuca din aia rotunda, care nu mai functioneaza corect,. Alta mica, asazis de finete, dar cu care nu poti lucra ceva fin din cauza ca nu-s bacurile bine facute.
Coloana pentru bormasina e destul de slaba, e flexibila. Nu au nimic cu reductor, toate "bormasinile" lor au ori turatie foarte mare, ori forta foarte mica daca le dai la turatie mica.
Isi permit sa faca asta ca-s singuri pe  piata. Piata e si ea mica.

Plastic in loc de aluminiu, aluminiu in loc de fonta si otel, incompatibilitate artificial creata. Jocuri la toate elementele in miscare de nu-ti permite sa lucrezi cu precizie. Cam asta e proxxon. Lasa mult de dorit. Sunt insa.. ieftine, comparativ cu alte firme care oricum nu se gasesc la noi. Dar scumpe in raport cu chinezismele fata de care se apropie ca (si) calitate.
Eu cumpar pentru ca sunt mici. N-am loc de chestii mari si nu prea lucrez in piese mari. Desi la menghine puteam lua un STERN de la Leroy de statea matza in coada. Tot mica, dar mult mai versatila si de calitate 5x.
Caut un Proxxon MF-70, dar la pretul de vanzare oficial e scumpa. Pentru ca mai trebuie modificata pentru a fi o freza utila. Timp, costuri. Treaba e ca la dimensiunea asta nu exista nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate