Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

mobilat sau nemobilat/semimobilat?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
In sfârșit, am renovat garsoniera!

Bucătăria, cu mobilă, aragaz, hotă, masă, scaune, că nu prea incape mai mult. Baia cu tot ce trebuie + mașină spălat.
Absolut totul e nou, doar centrala a rămas, are vreo 4 ani vechime.
Acum, intrebarea!
Mobilez camera sau nu?

Dacă ați fi chiriași, cum vi s-ar părea mai avantajos?
Unii vor pat normal cu saltea, alții vor canapea extensibilă, să aibă loc în cameră.
Unii au nevoie de birou, alții nu.
Unii se mulțumesc cu TV de 108cm, alții vor 8K Smart......
Înțelegeți voi ce vreau să spun.

Eu, dacă aș închiria pe 2-3 ani, aș vrea mobila mea, nu ce îmi ia proprietarul de la Ikea. Și nu aș vrea nici tv-ul lui de 80 cm, luat cu 400 lei.
Chiriașii vechi au stat 4 ani și mai stăteau...... dar s-a mărit familia.

Așa că, dacă ați fi chiriași, cum ați prefera? Camera mobilată sau nu?

#2
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 03.12.2021
Depinde de profilul chiriasului dorit.

Ca proprietar m-as gandi ca e mai greu de evacuat un chirias rauvoitor care are mobila lui.

As mobila minimalist cu sifonier, pat, comoda, masuta, un birou.


Sau poti gasi un chirias, si agreezi aprox ce mobila sa ii iei ( ca idee bineinteles, doar nu o sa ii iei pat suspendat sau alte prostii )...

Bafta

Fara tv sau scaun de birou sau cearsafuri, oale etc..

#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Aia care au bani sa-si ia TV 8K de 2.5m si sa-si faca/ia mobila custom de obicei nu stationeaza la garsoniera. Sau depinde de garsoniera :)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Baga si tu un anunt inteligent
Garsoniera partial utilata - se poate mobila la cerere Posted Image

#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost multi ani chirias.
Nu prea aveam mobila mea, maximum a fost un birou, un dulap de haine, ingust si inalt, o biblioteca (tot micuta) si un scaun de calculator.
Cu timpul am renuntat si la ele, in afara de dulap, pe care-l folosesc si azi in casa mea.
Asa ca evident preferam o garsoniera mobilata si utilata.

Acum depinde de genul de chirias. Eu aveam doar diverse aparate si ustensile de bucatarie, vesela, haine si carti. Altceva nu.

Ma bucur ca nu e cazul tau - cel mai mult m-au enervat proprietarii care aveau lucruri vechi si de slaba calitate + ramolite, sifoniere si paturi de 30-40 de ani, eu acceptand chiria si bucurandu-ma la cativa lei economisiti, iar la plecare aveau socul ca nu-s noi.

Daca as fi proprietar in situatia ta, mai ales ca nu esti hotarat, eu as face asa - pun in anunt garsoniera cu bucataria si baia utilate, se ofera spre inchiriere la pret de x nemobilat sau y mobilat - si discuti cu cine e interesat. Desigur, daca dai de un talamb care vrea birou de mahon si mai stiu eu ce pat scump pentru 20 de euro in plus, nu stai la discutii.

Edited by ambr0zie, 28 March 2023 - 16:46.


#6
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 ambr0zie, on 28 martie 2023 - 16:45, said:


Desigur, daca dai de un talamb care vrea birou de mahon si mai stiu eu ce pat scump pentru 20 de euro in plus, nu stai la discutii.
Nu e vorba de mahon dar chiriașii vechi și-ar fi dorit mai mult un colțar extensibil, nu un pat cu saltea așa cum era în cameră.
Nici de birou nu aveau nevoie, lucrau la masa din bucătărie.

Cred că dacă mobilez o să iau și eu o canapea, rămâne loc mai mult în cameră.

 ambr0zie, on 28 martie 2023 - 16:45, said:


- cel mai mult m-au enervat proprietarii care aveau lucruri vechi si de slaba calitate + ramolite, sifoniere si paturi de 30-40 de ani, eu acceptand chiria si bucurandu-ma la cativa lei economisiti, iar la plecare aveau socul ca nu-s noi.

Și pe mine!Posted Image

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi că umblă chiriașii cu mobila după ei?
Chiriașul vine ca la hotel. Cu haine și cosmetice. Atât.
Nu vine cu mobila, perne, lenjerie, oale, vesela.

#8
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 der25, on 28 martie 2023 - 16:29, said:

Dacă ați fi chiriași, cum vi s-ar părea mai avantajos?
...
Așa că, dacă ați fi chiriași, cum ați prefera? Camera mobilată sau nu?

Eu nu stiu cine ar prefera sa ia ceva nemobilat in schimbul a 100e reducere (adica in loc de 500e sa fie 400e). Deci ar trebui sa fie un chirias care are pe dreapta cel putin vreo 3-5k euro din care 2k minim ii varsa cum se muta in mobila. Apoi el trebuie sa ia in considerare ca poate dupa 1-2 ani nu va mai intelegeti la pret (poate au aparut taxe mari si deodata 400e se transforma in 600e) si atunci trebuie sa mai plateasca si mobila sa o mute in alt loc.

Cred ca pur si simplu majoritatea nu au pe dreapta peste 2-3k euro sa isi permita sa mobileze iar din cei care au, cred ca le da cu virgula sa stea pe termen lung in chirie cu mobila lor cu riscurile de rigoare.

#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 greywolfact, on 28 martie 2023 - 19:14, said:

Eu nu stiu cine ar prefera sa ia ceva nemobilat in schimbul a 100e reducere (adica in loc de 500e sa fie 400e). Deci ar trebui sa fie un chirias care are pe dreapta cel putin vreo 3-5k euro din care 2k minim ii varsa cum se muta in mobila. Apoi el trebuie sa ia in considerare ca poate dupa 1-2 ani nu va mai intelegeti la pret (poate au aparut taxe mari si deodata 400e se transforma in 600e) si atunci trebuie sa mai plateasca si mobila sa o mute in alt loc.

Exact!
Si nu este de platit pentru mutat mobila, dar imi pot doar inchipui bataia de cap. Oricum vine cu asternuturi, prosoape, ceva vesela, bibelouri :), carti, haine, laptop, catel, purcel... mobila mai lipsea sa mute de colo colo pentru o perioada incerta.
Consider / cred ca marea majoritate a chiriasilor prefera sa inchirieze mobilat. Macar minimal.
Ca vrea el un acaret mai aparte [tv, etc], pe ala si-l cumpara el / sau vine cu el daca il are, dupa caz.

Edited by BlueKing-69, 28 March 2023 - 19:34.


#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Poti sa cauti ceva in genul, sa imparti si capra si varza, legat de pat/canapea
https://www.ikea.com...erma-s89428107/

#11
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Mobilat!
Vei atrage chiraisi mai sriosi in acest fel plus ca poti pune un pret ceva mai "maricel".

#12
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Cred că mă apuc de căutat mobilă!
Posted Image
Mulțumesc pentru sfaturi!

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Pe de alta parte.... "e mobilat, da-l in kil de raft ca nu se-nchide, ce-i al meu? Sa vina proprietaru' sa-l repare". "Ba, s-a rupt patul, io ce fac?" "Ma doare-n cur ca s-a patat sifonierul, nu-i al meu." "Alo, buna ziua, masina de spalat nu mai merge ""dupa ce am vrut sa spal o caramida luata de la Brico"". Cand puteti veni s-o reparati? Eu sunt la zi cu chiria. Multumesc"

Vrei mai multa chirie si mai multa bataie de cap... mobilieaza-o.
Vrei mai putini bani si mai putina bataie de cap... NEmobilata.
Calculul ti-l faci tu. (eu as inclina spre.. ala care vine cu mobila lui n-o sa se mute la fiecare 2 luni(dar eu nu am stat pana acum in chirie asa ca poate nu-s cel mai bun exemplu))

Edited by sorin147, 28 March 2023 - 21:00.


#14
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Mai bine mobilata, atragi mai multe persoane in acest fel.
Cred ca sunt putini care vor sa se mute cu mobila lor.
Gasesti ceva decent si gata.
In ce zona e garsoniera?

#15
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 sorin147, on 28 martie 2023 - 21:00, said:


Vrei mai putini bani si mai putina bataie de cap... NEmobilata.
Calculul ti-l faci tu. (eu as inclina spre.. ala care vine cu mobila lui n-o sa se mute la fiecare 2 luni(dar eu nu am stat pana acum in chirie asa ca poate nu-s cel mai bun exemplu))
Calculul ăsta îl făcusem și eu dar văd că oamenii vor mobilată.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 der25, on 28 martie 2023 - 16:29, said:

Așa că, dacă ați fi chiriași, cum ați prefera? Camera mobilată sau nu?

Eu și proprietar, am ales mobilat. Bine, la unele obiecte am renunțat, le-am înlocuit cu altele, dar am preferat așa, personal nu sunt pretențios, nu mă interesează că-i dulapul maro sau alb, contează să am loc să-mi pun chestiile.

Dacă aș sta cu chirie, m-ar interesa să fie mobilat, dar să fie cu mobilă normală, din zilele noastre (gen Ikea), nu cu șifonierul bunicii și televizorul cu tub, pe care stau bibelourile și mileurile. Că poți avea tendința să dai o raită pe OLX și să găsești niște vechituri să le arunci acolo, doar să zici că e mobilat.

#17
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022

 der25, on 28 martie 2023 - 16:29, said:

In sfârșit, am renovat garsoniera!

Bucătăria, cu mobilă, aragaz, hotă, masă, scaune, că nu prea incape mai mult. Baia cu tot ce trebuie + mașină spălat.
Absolut totul e nou, doar centrala a rămas, are vreo 4 ani vechime.
Acum, intrebarea!
Mobilez camera sau nu?

Dacă ați fi chiriași, cum vi s-ar părea mai avantajos?
Unii vor pat normal cu saltea, alții vor canapea extensibilă, să aibă loc în cameră.
Unii au nevoie de birou, alții nu.
Unii se mulțumesc cu TV de 108cm, alții vor 8K Smart......
Înțelegeți voi ce vreau să spun.

Eu, dacă aș închiria pe 2-3 ani, aș vrea mobila mea, nu ce îmi ia proprietarul de la Ikea. Și nu aș vrea nici tv-ul lui de 80 cm, luat cu 400 lei.
Chiriașii vechi au stat 4 ani și mai stăteau...... dar s-a mărit familia.

Așa că, dacă ați fi chiriași, cum ați prefera? Camera mobilată sau nu?

Dacă aș fi chiriaș, as prefera mobilat. Mi se pare un chin inutil să te cari cu mobila după tine, plus riscul să nu se potrivească chiar cum trebuie.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
întrebarea este alta: care este proporția între chiriași mobilați și nemobilați?
din câte citii io, balanța înclină mult spre cei nemobilați (liceeni, studenți, tineri căsătoriți sau burlaci, refugiați, expați)
pe cei mobilați nici nu-i pot enumera/identifica (DE CE aș avea mobila mea, dacă tot stau cu traista-n băț? :o )

deci: mobilată!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate