Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contract de schimb

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
marcelgrama

marcelgrama

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2023
Buna ziua,

As dori ajutor pe urmatoarea situatie:

Compania platitoare de TVA pe care o administrez are in patrimoniu o masina marca X care printr-un contract notarial de schimb a fost schimbata cu cu teren + casa care apartineau unui persoane fizice
Contractul de schimb este cu sulta deoarece valoarea masinii este estimata la 70.000 euro ( nu este specificat in contract daca este net sau brut ), iar casa+terenul la valoarea de 130.000 euro.

Asadar tranzactia a fost masina plus diferenta de 60.000 euro din partea firmei pe care o administrez pentru casa+teren.

Intrebarea nr. 1: Cum se va scoate masina din evidenta companiei ? Conform contractului de schimb? Am inteles ca trebuie facturata masina cu TVA ca in contabiliate sa se poata scoata din evidenta contabila.
Insa, pentru mine nu face sens sa fac factura pe un bun pentru care nu am incasat bani, ci l-am dat la schimb + o diferenta din partea companiei.

Intrebarea nr. 2: Daca fac factura pentru masina, noul proprietar are obligatia sa imi vireze banii in contul companiei dupa care trebuie sa ii virez inapoi in contul lui + contravaloarea terenului ?

Multumesc anticipat pentru ajutor si lamuriri!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca trebuie factura pentru masina si contract autentificat pentru imobil, unde se specifica cum a fost achitat (c/v facturii+ diferenta prin transfer bancar).
Restul e treaba contabilului.

Edited by pasilla, 28 March 2023 - 17:43.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmarcelgrama, on 28 martie 2023 - 16:26, said:

Intrebarea nr. 2: Daca fac factura pentru masina, noul proprietar are obligatia sa imi vireze banii in contul companiei dupa care trebuie sa ii virez inapoi in contul lui + contravaloarea terenului ?
NU. se poate face un proces verbal de compensare a datoriilor, in care invocati cele doua sume, stabiliti suma ramasa de plata, plata se va face pana la data, in contul, semnati si asta e. bani sa fie!

Codul Civil, Art. 1.615.
Obligaţiile se sting prin plată, compensaţie, confuziune, remitere de datorie, imposibilitate fortuită de executare, precum şi prin alte moduri expres prevăzute de lege.
Art. 1.616
Datoriile reciproce se sting prin compensaţie până la concurenţa celei mai mici dintre ele.

Din punct de vedere juridic, compensația este acea operațiune prin care două persoane (fizice și/sau juridice) șterg reciproc datoriile pe care le au una față de cealaltă. În teoria obligațiilor este numită o cauză sau modalitate de stingere a datoriei și este reglementată de Titlul VII – Stingerea datoriilor, Cap. II – Compensația, art. 1616-1623 din Codul civil.

Atentie, fiind o compensare cu o persoana fizica, nu intri sun incidenta   HG nr. 773/2019 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie (nu faci un ordin de compensatie)

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
inca doua observatii:

Quote

Compania platitoare de TVA
pentru mine nu face sens sa fac factura
1. daca vrei sa eviti plata TVA, trebuie sa fii mai creativ
2. pentru casa si terenul aferent ei iti trebuie act in forma autentica (adica nu scapi de taxele la notar). De altfel, chiar ar trebui sa te consulti cu un notar, poate un contract de schimb  (articolul 1763 Cod civil) iti este mai util

#5
marcelgrama

marcelgrama

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2023

View Poststrongsss, on 29 martie 2023 - 09:37, said:

inca doua observatii:

1. daca vrei sa eviti plata TVA, trebuie sa fii mai creativ
2. pentru casa si terenul aferent ei iti trebuie act in forma autentica (adica nu scapi de taxele la notar). De altfel, chiar ar trebui sa te consulti cu un notar, poate un contract de schimb  (articolul 1763 Cod civil) iti este mai util

1. Cum sa putea sa fiu mai "creativ" in aceasta situatie ?
2. Contractul de schimb a fost facut la notar. Totul ok pe aceasta parte.

Ramane situatia incerta cu factura pentru ca bunul companiei a fost evaluat la 70000euro net. Nu inteleg de ce ar trebui sa platesc TVA pentru un bun dat la schimb + diferenta din partea companiei. Nu face sens dupa logica mea.

#6
marcelgrama

marcelgrama

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2023
Mai concis, nu inteleg de ce trebuie sa platesc TVA pentru masina pentru ca practic am cumparat casa + teren folosind masina + cash . Deci nu am vandut masina, am dat-o la schimb contra unui bun mai valoros in teorie.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Contractul de schimb reprezinta doua contracte de vanzare-cumparare.

Articolul 1.764
Aplicabilitatea dispoziţiilor de la vânzare
(1) Dispoziţiile privitoare la vânzare se aplică, în mod corespunzător, şi schimbului.
(2) Fiecare dintre părţi este considerată vânzător, în ceea ce priveşte bunul pe care îl înstrăinează, şi cumpărător, în ceea ce priveşte bunul pe care îl dobândeşte.

Edited by pasilla, 29 March 2023 - 13:00.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 13.03.2005
Deci, se pare că, trebuie să plătești TVA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate