Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Achizitie apartament antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ma grabesc, doar am inceput un subiect de discutie, nu e cazu de video atasat de colegu.

Eu ziceam ca momentan cei din acel complex rezidential au doar promisiunea fara cvc final.

In aprilie 2023 se vor face cvc si pentru alt bloc predat in 2022 ,ceea ce inseamna ca si acolo inca e doar antecontractul valabil.

Eu ma intreb, cum faci cu facturile pe numele tau daca n-ai practic cvc si doar promisiunea , practic s-au mutat sute de oameni acolo.

Edited by FREESH, 30 March 2023 - 15:02.


#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Care facturi? Cele de utilitati: energie electrica, apa, gaz ?
Pai sunt pe numele firmei de santier. Ea iti imparte pe apartament, dar cu costurilor lor de persoana juritica.

Nu ai contractul de vanzare/cumparare, nu semneaze nimeni cu tine, poate cei cu internetul.

Te-ai intrebat oare de ce actele nu sunt gata, daca cladirea e construita si oamenii mutati?
Oare o fi ceva "mici problemute"?

Daca erau cateva situatii de genul aceste poate ghiceam complexul, din pacate e generalizata problema.

Edited by vestale, 30 March 2023 - 15:40.


#39
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
Ai studiat autorizatia de constructie ? E totul ok ? Inspectie tehnica cu un inginer ? Are blocul canalizare?

In promisiune ar trebui sa scrie daca dezvoltatorul permite cesiunea sau nu. Daca nu, posibil sa dea in judecata.

Oricum trebuie sa gasesti notar, asa ca mergi la dezvoltator si simte pulsul, apoi la notar cu tot dosarul.

Edited by althea, 31 March 2023 - 16:14.
e foarte bine pus subiectul aici


#40
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Asta e complexul din cta https://energiaresidence.ro/

In aprilie vor semna si cei care s au mutat anul trecut cvc final.



View Postthe_blue_raven, on 30 martie 2023 - 15:57, said:

Ai studiat autorizatia de constructie ? E totul ok ? Inspectie tehnica cu un inginer ? Are blocul canalizare?

In promisiune ar trebui sa scrie daca dezvoltatorul permite cesiunea sau nu. Daca nu, posibil sa dea in judecata.

Oricum trebuie sa gasesti notar, asa ca mergi la dezvoltator si simte pulsul, apoi la notar cu tot dosarul.

Subiectul trebuia pus pe Casa mea -Dezbateri

Tu zici ca dezv prin vreo clauza in contract sa nu permita revanzarea promisiunii ?
Sunasem la ei la birou de vanzari au zis ca nu e problema trebuie discutat cu vanzatorul ce si cum.

Edited by FREESH, 30 March 2023 - 21:12.


#41
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Ce te-a atras la complexul ala aflat intr-o zona supra aglomerata, langa calea ferata si cu vedere spre cimitir?

#42
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
La ce exista pe piata actuala unde 50mp2 = 75K+ la blocuri vechi, asta e la 9/9 vedere spre oras nu spre cimitir sau calea ferata,e pe partea cu soarele, e un pret bun, dar astept sa- si faca actele daca nu il da intre timp

Are 72mpu + parcare subterana la cheie.

Orice alt apartament in bloc nou la 70mpu in zona decenta sare de 90K euro in oras.
Nu vreau vecini deasuprea mea, nu inteleg de ce fuge lumea de ultimul etaj.


M-am mutat de la casa in chirie la bloc pentru prima oara si aud si cand tuseste ala deasupra,mai bine sa-mi ploua in casa decat galagie.

Blocul are si material fonoabsorbant intre vecini ca idee.

Mai exact asta e imobilul

Edited by FREESH, 31 March 2023 - 10:11.


#43
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

Quote

trebuie să mă mut din Constanța.
Accept variante auto și imobiliare în Constanța, case demolabile +/- diferență"

Ceva nu se leaga
Pana nu se face cadastrul aia 70mpu sunt doar pe hartie (probabil sunt si balcoanele incluse)

#44
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 11:30, said:

Pai motivul principal e ca se muta din oras,e achitat integral apartamentul iar blocul este gata te poti muta.

Foarte convingator argumentul ca propietarul se muta din oras.
Citez din anuntul imobiliar,

"Apartamentul nu a fost folosit și îl vând deoarece între timp, după ce l-am achitat în totalitate, trebuie să mă mut din Constanța.
Accept variante auto și imobiliare în Constanța, case demolabile +/- diferență, accept și credit bancar."

Se muta din Constanta dar e gata sa accepte diverse "schimburi" imobiliare tot in Constanta.?!!!!

#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Ceva asemănător am făcut eu acum vreo doi ani, dar mult mai clar și mai transparent. Stăteam de vreo 5 ani într-un ansamblu nou din Bacău. S-au tot construit blocuri aici și ce idee-mi vine? Să-mi mut și părinții în cartier. Găsesc un anunț al unui băiat care-și vinde apartamentul că se mută din Bacău. Îl luase să-l dea în chirie. La dezvoltator nu se mai găseau apartamente, erau deja date. Apartamentul în cauză era cam 90% achitat de băiatul respectiv, încă era în construcție, mai dura jumătate de an finalizarea. Ne înțelegem să-i dau cât a achitat și restul să-i dau dezvoltatorului. Am mers la dezvoltator, care deja mă cunoștea de la primul apartament, expun problema și batem palma. Împreună cu vânzătorul, mergem la biroul dezvoltatorului și-mi cesionează practic în scris toate drepturile lui. Am plătit apoi și diferența la dezvoltator și la finalizare am făcut contractul de vânzare cumpărare final pe numele meu, între mine și dezvoltator. Totul a evoluat perfect, băiatul care mi-a vândut a fost foarte serios, nu mi-a cerut nimic în plus la preț față de cât achitase el, asta deși între timp prețul crescuse la un apartament similar cu vreo 15.000 de euro. Am și rămas amici, ai mei locuiesc în apartamentul respectiv de vreun an. Asta a fost experiența mea, cu oameni serioși și onești. Dacă prinzi tâlhari ești mâncat.

Edited by caiuscorneliu, 31 March 2023 - 11:26.


#46
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Interesant, blocul in cauza este deja finalizat,deci teapa ca nu te poti muta nu exista.

#47
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
.... important e sa existe si in acte, si doar in actele vanzatorului tau.

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 14:55, said:

Pai hai sa va explic altfel , apartamentul respectiv e 84k euro cu predare in 2024, dar cel la vanzare e 85k cu parcare subterana inclusa care este si ala 5k+.

Ce schema vedeti voi in acest aspect ?

Omu vrea sa se mute, treaba lui , poate sa zica orice nu ai de unde sa sti..

In momentul de fata asteapta luna aprilie sa poata faca vanzarea-cumpararea, mi-au confirmat de la biroul de vanzar al dezvoltatorului.

Eu pot astepta sa treaca pe numele lui masa-mare apartamentul sa fie mai safe nu e problema sau daca nu asta e ,caut altu nu arunc banii ca 'romanu'
Problema reală nu e acel 3%, ci faptul că tu pierzi 97% cu țeapa asta... spor. Te așteptăm să te plangi peste 1 an cu aceasta tranzacție.


Degeaba te muți tu într-un bloc nou, dacă nu ești tu proprietar în acte și nu le poți face acele acte pentru că actualul proprietar are bube sau dificultăți financiare...

Oricum, Are balta pește! Dacă nu muști tu momeala asta, găsesc altul care sa bage botul, și să "marce banii".

#49
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
1 Verifica actele existente. Vb cu un inginer despre constructie. Vb cu vecinii despre bloc si zona
2 Fa cum a zis Caius doar daca verifici cu notarul tau actele.

#50
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Zona o cunosc, pasul urmator e sa ma hotarasc si sa merg la dezv + notar.

Unii nu inteleg cum functioneaza treaba.
@wertyk explica mi tu cum vezi aici teapa daca omu a achitat totul.

Orice bloc nou mai intai are un antecontract pana iese cadastru si intabularea dupa care se face cvc.

Vinderea ante contractului se numeste cesiune, blocul e gata deja,lumea sta in el

Oamenii aia care au platit apart si stau in el inca n au semnat cvc,altfel cum crezi ca iei mai ieftin daca nu inainte sa fie gata si cand nu au toate actele vata.

Atunci dai un avans mai mic sau mai mare in functi3 de asta si pretul final

Edited by FREESH, 02 April 2023 - 23:24.


#51
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Țeapă o poți lua de la dezvoltator, dacă are probleme ce duc la blocarea intabulării blocului și deci la imposibilitatea devenirii tale ca proprietarul apartamentului, nu de la cel care îți cesionează antecontractul.

#52
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Aici ai dreptate, dar interesant ca mi-au confirmat de la birou de vanzari al lor ca se pot face contracte la gaze/curent etc fara CVC

#53
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru ce poți face contract de gaze sau curent dacă imobilul nu există în acte? Uită-te ce acte cer cei de la gaze și curent și ai să vezi că în fruntea listei e actul de proprietate.

Edited by exqusit_drunk, 03 April 2023 - 09:03.


#54
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View PostFREESH, on 02 aprilie 2023 - 23:12, said:


Unii nu inteleg cum functioneaza treaba.
...
Vinderea ante contractului se numeste cesiune, blocul e gata deja,lumea sta in el

Nu conteaza ca se numeste cesiune , cadou, teapa, promisiune, amageala. Trebuie sa vezi daca accepta dezvoltatorul aceasta "cesiune"

Caz concret, e drept de acum vreo 3 ani: cineva a dat avans pe timpul ridicarii blocului, pretul, pe metru patrat era la vreo 700 euro. Spre finalizare a vrut sa "vanda", dezvoltatorul i-a spus sa citeasca contractul unde scria ca pierde banii, dar, suflet mare. ii da o parte din bani, vreo 80% (ca deja vindea pe la 1200 euro/mp.

View PostFREESH, on 02 aprilie 2023 - 23:12, said:

...
... cum vezi aici teapa daca omu a achitat totul.
...
Tu-i platesti omului, dezvoltatorul nu vrea sa-ti cesioneze contractul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate