Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Achizitie apartament antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Eu tot nu am inteles ce act are actualul proprietar in urma acelei plati integrale?!? Clar nu are act de VC si nici de proprietate, ca nu are pe ce ...
Acum, tu, ce vei primi in schimbul banilor? Ce a primit si el? O promisiune? Ciudata aventura!

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcrocko.dilul, on 28 martie 2023 - 13:54, said:

Ce sa mai zic?......
Da' eu? Posted Image  Că nu mă duce capul să scriu mai simplu.

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 13:34, said:

Practic omu nu plateste 3% la stat daca vinde promisiunea,corect?
Am mai zis: nu văd cum ar putea să-ți vândă o promisiune de vânzare-cumpărare. Promisiunea de v-c e doar un acord între două părți, omul nu are ce să-ți vândă că n-are apartament.

Imaginează-ți că ești la notar. Vine bunica vânzătorului (sau mă rog, ea ar trebui să vină), tu îi dai 85.000 de euro și mai departe ce-o să fie? Ce o să primești tu? Știi cum trebuie să arate contractul pe care te vor pune să-l semnezi ca să fii sigur că vei fi proprietarul unui apartament care în acte nu există?

În opinia mea, vânzătorul nu are cum să evite plata celor 3% decât dacă se înțelege cu dezvoltatorul să rezoluționeze (să anuleze) antecontractul.
Cere detalii dezvoltatorului despre cum are de gând să îl ajute să scape de apartament. Mie una îmi pare tare dubioasă chestia asta.

Edited by althea, 28 March 2023 - 14:20.


#21
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

View Postvestale, on 28 martie 2023 - 12:05, said:

Ce il impedica pe vanzator sa vanda aceea promisiune si altora? Asta daca nu a facut-o deja. Da drumu la TV sau cauta reportaje pe youtube cu apartamente cu 2 proprietari, apartamente cu aceeas situatie juritica.
Daca nu exista carte funciara, notarul ce poate verfica?
Subscriu, cea mai importanta verificare pe care o face notarul este daca imobilul este liber de sarcini iar in cazul de fata in lipsa acestei verificari iti asumi riscul ca imobilul respectiv sa fie vandut si altora.

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
De ce sa plateasca 3%? Are el sau bunica lui un apartament spre vanzare?
NU, este doar o PROMISIUNE si atat. Vrei sa preiei riscul riscul sa iti traga teapa dezvoltatoru. Succes sau poate esti al doilea sau al treilea ce cumpara acea promisiune, mai ales daca mergi la notarul "potrivit", ales de vanzator/dezvoltator.

Fa si tu o promisiune cu el, ii dai o suma acum(1000euro) si restul cand are ceva intabulat, recunoscut de stat, de vanzare.

#23
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu n-am auzit inca de "transfer de promisiune". Poate ca exista, dar miroase a conspiratia unora ca sa-l pacaleasca pe al treilea. Si o sa argumentez:
Vanzatorul promite, contra unui avans nereturnabil, sa-i vanda cumparatorului obiectul care nu exista, dar urmeaza sa ia fiinta. Daca nu se tine de cuvant, trebuie sa returneze dublul avansului. Nimic neobisnuit pana aici, totul e clasic.
Cumparatorul vireaza intreaga suma ca avans. Asta e cam neobisnuit, dar merge. In definitiv, il forteaza pe vanzator sa se tina de cuvant, altfel primeste inapoi de doua ori mai mult. Dar asta arata hotarare.

Si deodata... cumparatorul se razgandeste si vrea sa se mute din oras cu cateva zile inainte ca promisiunea sa se incheie (aprilie e la 3 zile de acum incolo). Ei bine, asta e chiar neobisnuit.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvestale, on 28 martie 2023 - 14:22, said:

De ce sa plateasca 3%? Are el sau bunica lui un apartament spre vanzare?
N-au, de-asta vor să-i ”vândă” promisiunea - ca să scape de contract.
Impozitul la vânzarea imobilelor la mai puțin de trei ani după ce au fost dobândite a fost stabilit anul trecut și se aplică doar de anul ăsta. Îți dai seama că plata integrală a fost  făcută mai demult.

Quote

Practic el cerea 90k dar lasa la 85k,ma gandesc daca face cv final o sa ridice pretul logiv vorbind.
3% din 90.000 e 2.700. De ce ar lăsa 5.000 din preț dacă impozitul e doar 2.700?

FREESH, cască ochii.

#25
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Pai hai sa va explic altfel , apartamentul respectiv e 84k euro cu predare in 2024, dar cel la vanzare e 85k cu parcare subterana inclusa care este si ala 5k+.

Ce schema vedeti voi in acest aspect ?

Omu vrea sa se mute, treaba lui , poate sa zica orice nu ai de unde sa sti..

In momentul de fata asteapta luna aprilie sa poata faca vanzarea-cumpararea, mi-au confirmat de la biroul de vanzar al dezvoltatorului.

Eu pot astepta sa treaca pe numele lui masa-mare apartamentul sa fie mai safe nu e problema sau daca nu asta e ,caut altu nu arunc banii ca 'romanu'

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Daca astepti sa faca intabularea si sa cumperi un APARTAMENT, cred ca difera mult de postarea intiala unde intrebai doar deo PROMISIUNE.

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 11:04, said:

In aprilie urmeaza sa se semneze si cvc

Eu daca doresc sa i cumpar promisiunea si sa achit integral dpdv legal e ceva la ce sa ma astept sa nu iau vreo "teapa"?

De asemenea la notar am inteles ca vine si 1 reprez din partea dezvoltatorului.


La notar ce taxe as plati pentru transfer de promisiune?

Piata imobiliara a intrat pe "crestere negativa", numarul de vanzari/cumparari a scazut binisor, raporteaza notarii, oare cu preturile ce o sa se intample?
Dar de aici sunt calculele tale.

#27
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 14:55, said:

Eu pot astepta sa treaca pe numele lui masa-mare apartamentul sa fie mai safe nu e problema sau daca nu asta e ,caut altu nu arunc banii ca 'romanu'
Fraza asta e singura corectă din câte ai spus: să aștepți să aibă actele de proprietate și apoi să cumperi de la ei.

#28
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Du-te cu un avocat care cunoaste acest domeniu, ar trebui sa stie ce acte sa ceara pt a fi mai sigur ca nu sunt probleme.

#29
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu au treaba avocatii cu tranzactiile imobiliare, aici e despre notari.

Asta cu scaderea tranzactiilor nu prea de vede inca sunt preturile sus la imobile.

#30
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 15:44, said:

Nu au treaba avocatii cu tranzactiile imobiliare

LOL! Normal ca au.

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

View PostFREESH, on 28 martie 2023 - 15:44, said:

Nu au treaba avocatii cu tranzactiile imobiliare, aici e despre notari.

Asta cu scaderea tranzactiilor nu prea de vede inca sunt preturile sus la imobile.
Depinde de avocati, daca sunt specializatie pe cauze penale, nu o avea treaba, dar cei pe drept comercial?

In 2009 au scazut preturile imediat?
Sunt faze, nu se intampla lucrurile imediat.
Dar daca vanzatorul a platit deja, poate nu e presat sau poate a gasit casa aia la tara si are imprumut pentru diferenta si se grabeste.

#32
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Ce suma este in promisiunea de cumparare?
Nu este mai simplu sa renunte la acea promisiune, sa-si primeasca banii de la dezvoltator si imediat dupa sa faci tu o alta promisiune de vanzare-cumparare direct cu dezvoltatorul?
Nu vad de ce nu ar fi de acord cei doi. Eventual platesti tu comisionul de transfer bancar si actul notarial aditional la acea promisiune de vanzare-cumparare initiala

#33
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu, daca as fi dezvoltatorul, n-as renunta la promisiune, mai ales ca am luat deja banii. Ba chiar mi-ar placea ca cumparatorul sa se razgandeasca si sa nu mai cumpere la termenul stabilit.

#34
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Pai sunt niste clauze si in contractul, ala cine se razgandeste plateste..

Eu inteleg ideea de panica ca nu e cvc final, dar toti care cumpara cand e blocul in constructie la plata integratala la antecontract au o reducere, e normal sa ai doar promisiune de vanzare cu dezvoltatorul ca nu are cadastru/intabulare.

Se subintelege ca omu vrea sa il vanda pana face cvc sa nu mai plateasca 3% la stat dar asta oricum nu-l afecteaza pe cumparator care tot aceiasi bani ii plateste la notar cand cumpara.

Edited by FREESH, 30 March 2023 - 10:21.


#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Înțelegi foarte puțin din ce înseamnă o promisiune ca asta și cum ar trebui să se desfășoare lucrurile ca să fie fără riscuri pentru tine.
Fă ce crezi tu că e bine, până la urmă sunt banii tăi.

Edited by althea, 30 March 2023 - 11:07.


#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Asa e, sunt banii lui, cine suntem noi sa ii zicem ce sa faca cu ei.
Sa ii dam un link la un video precum acesta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate