Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Viza turist SUA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 22.08.2012

View Postcucur, on 29 martie 2023 - 07:45, said:

Pe bune, ai idee ce se intampla cu telefonul tau cand treci de securitate la ambasada SUA?

N-am, ca nu am solicitat viza, n-am mers in ambasada SUA si nici nu m-a interesat in mod special aspectul.

Dar presupun ca daca un oficial iti cere din biroul lui sa ii confirmi ceva, nu cred ca te pune sa faci telepatie, cred ca se gaseste un telefon, nu?

Cel mai mult m-a interesat faptul ca daca esti o persoana cu un statut stabil si serios in tara ta, viza nu reprezinta un obstacol de netrecut.

#38
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Intrebarea cu ce se intampla cu telefonul tau practic invalideaza povestea cunoscutilor tai: nu poti intra cu telefonul in ambasada.

Edited by sirronkcuhc, 30 March 2023 - 06:11.


#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pe langa asta, la B1 B2 fac background check, nu te pun sa aduci nicio dovada in plus, cand ajungi la consulat au decizia luata deja si doar reconfirma unele intrebari. Asta cu sunatul mi se pare o minciuna mare cat drumul spre Luna.

#40
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 22.08.2012
Pe vremea cand s-a intamplat asta nu exista nimic cu viza pe on-line, e in jurul anului 2000 (+/- ceva). Nu putea nimeni sa ia vreo hotarare inainte sa ajungi. Nici macar mobilul nu era prea inteligent pe-atunci.

Dar daca esti cu Pamant plat si drum spre Luna = minciuna, atunci mai bine sa o lasam asa.

#41
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

View PostOlteanul_sfios, on 28 martie 2023 - 16:30, said:

Uite, daca imi dai un singur argument pentru a te intorce in tara, votez cu tine.  Alea scrise pentru care n-ai ramane, nu m-au convins. Posted Image

Unii isi imagineaza ca se duc in State, se insoara cu o negresa de la Bronx si raman americani, dar nu merge chiar asa.

Faza: niste cunostinte, neam de romani (dar cetateni brazilieni de 2 generatii), au venit prin tara in vizita la neamurile ramase si cand au terminat, li se facuse chef sa dea o tura prin State, inainte sa se intoarca in Brazilia, asa ca au mers la Ambasada SUA sa ceara viza. Cat au stat de vorba cu nenea cu vizele, ala le-a zis foarte amabil ca brazilienii sunt foarte riscanti, ca e putin probabil sa primeasca, dar sa-i dea un motiv pentru care s-ar intoarce din State in tara lor: aia au sunat din fata lui la banca lor si au cerut un extras de cont pe conturile familiei. In paralel, asta le-a bagat numele in sistem si dupa 5 minute le-a urat calatorie placuta printre americani - astia sunt patronii unor firme de constructii cu cifra de afaceri de mai multe zeci de milioane de $. Posted Image

Deci: daca le dai motive serioase ca te intorci, primesti. Dar situatia ta personala e atat de stravezie incat sansele sunt inexitente, fara suparare.

Cum au sunat? Au spus ofiterului de la ghiseu stai asa sefule o secunda, sa sun la banca (dar mai intai sa iau telefonul de la paza), sa fac identificarea aia de client la o banca cu un fus orar pe dos, apoi aia ce au facut, da sefu imediat, va trimit un pdf/xls cu extrasul vostru. Intre timp ofiterul consular ce facea? manca o inghetata si se uita la dialogul dintre brazilian si banca lui? sau nu, vad ca interoga ReCom-ul Brazilian, studia bilanturile anuale ale lor.

Povestea este de-a dreptul hilara.

Edited by mhro, 31 March 2023 - 15:44.


#42
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Eh, fiind o poveste veche, probabil detaliile s-au mai pierdut/inflorit pe parcurs.

Ce se constata in ziua de azi: daca ai venituri consistente obtinute legal si o situatie stabila in tara esti considerat plauzibil a avea interese strict turistice si primesti viza.

La fel daca esti bunic si te duci sa ingrijesti nepoti, copiii avand statut legal acolo.

La fel daca esti copil (chiar si adolescent sau chiar proaspat major) al unor parinti care au deja viza sau care cer viza impreuna cu tine si se incadreaza in grupa 1 de mai sus.

Daca esti in afara acestor categorii, esti, sa zicem, la noroc.

Edited by mdt, 31 March 2023 - 15:58.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View PostOlteanul_sfios, on 30 martie 2023 - 15:24, said:


Dar daca esti cu Pamant plat si drum spre Luna = minciuna, atunci mai bine sa o lasam asa.

Vezi ca nu pricepi bine limba romana.

Am zis mare cat drumul (adica, ca dimensiune). Nu precum drumul (comparand actiunea).

Cu telefoane nu te lasa nimeni in niciun consulat, si asta e de pe vremea cand au aparut telefoanele :lol: Si inainte sa fi aparut telefoanele mobile, te cautat si de camere si alte aparate. Motivele sunt evidente.

Pe langa asta, legislatia de baza in sine nu s-a schimbat de la 1952.

Inca de pe atunci, si pana acum, daca au nevoie de ceva in plus esti pus sub 221g admin processing, ti se da o hartie colorata (sau nu) si iti spune ce trebuie sa faci sau de ce ai fost respins. Nu te pun sa dai telefoane pe loc, lol. Also, cazurile in care isi bat capul cu admin processing la vizele B sunt foarte foarte rare si resping pe loc; admin processing se practica la alte vize nu la ion turistu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate