Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Viza turist SUA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 28 martie 2023 - 10:32, said:

Ai vreo dovada clara ca ambasada are acces la bazele de date interne ale Romaniei cu taxe , proprietati etc?
Adica, nu m-ar mira, la cum le lingem talpile americanilor sa aiba acces 24/24 la orice sistem din Romania. Dar ai vreo sursa ? Sau doar presupuneri?

Nu stie nimeni ce surse au, dar e clar ca fac verificari.
Cine n-are venit legal, ceva proprietate, sa-i convinga ca nu vrea sa ramana in US, nu ia viza. Cei care se duc la plezneala nu fac decat sa mareasca procentul de respinsi, care e deja mare. Decat sa ne vaicarim ca n-avem visa waiver, nu mai bine facem ceva util cu adevarat si nu mai aplicam aiurea? Dupa ce intram in program, pot sa plece fara viza toti indienii, gramada. Doar sa se abtina cativa ani, sa ajungem in stadiul ala.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrobertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

nu am un job cu carte de munca, in prezent imi castig banii online facand diferite chestii gen artwork uri, design grafic, etc.

Adica job pe care il poti face de oriunde din lumea asta de unde e acces la internet.
Inca un minus.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Conteaza tara unde iti platesti impozitele. Daca nu platesti nicaieri - error. Pentru ei este un motiv de suspiciune ca ai putea incerca sa lucrezi ilegal acolo.

Edited by mdt, 28 March 2023 - 12:54.


#22
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Eu zic eventual sa-ti pui niste bani deoparte pentru asta si sa mai astepti nitel. Sunt intr-o situatie asemanatoare si asta m-a descurajat si pe mine sa aplic pentru viza, desi eu am putin peste 30 de ani si venituri suficiente in banca. Mi se pare usor o prostie atata timp cat poti sa dovedesti ca ai ceva bani, mai ales acum cand sunt destui cu joburi care le permit sa lucreze de oriunde atata timp cat au un laptop, o gramada care lucreaza freelance sau cu status asemanator si in conditiile in care si daca ai proprietati pe numele tau, le poti vinde mai incolo. In cazul meu am o plasa de siguranta din pct de vedere financiar pentru ca acum niste ani am vandut o afacere pe care o avea tatal meu si care mergea destul de bine + am si un teren pe care urmeaza sa-l vand, deci imi permit sa fiu mai selectiv si de cand cu pandemia am facut doar freelance. Nu m-as muta in SUA ca e naspa cu drepturile angajatilor, concedii, asigurare medicala si asa mai departe, dar asta evident nu conteaza cand te duci la viza. Am o casa si teren partial pe numele meu dar sunt proprietati impartite cu mama mea, deci banuiesc ca nu conteaza. Asa ca, pana la urma, am decis sa mai astept un an, poate totusi se schimba ceva, nu vreau sa ma respinga si dupa aia sa fie si mai greu. Probabil nu sunt sansele chiar 0, am un prieten care acum 10 ani cand eram in facultate, fara job, far nimic, a luat viza dar poate a contat ca era inscris la facultate aici si mergea cu taica-su care avea deja viza, avea o firma aici si mai fusese in SUA.

#23
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
daca ai rude acolo posibil sa fie mai naspa, se gandesc ca ai sanse mai mari sa ramai sa stai la ele. Chiar daca ele sunt stabilite acolo cu acte, statistic vorbim ei zic ca ramai sa continui "American dream"

View Postentity22, on 28 martie 2023 - 13:10, said:

Eu zic eventual sa-ti pui niste bani deoparte pentru asta si sa mai astepti nitel. Sunt intr-o situatie asemanatoare si asta m-a descurajat si pe mine sa aplic pentru viza, desi eu am putin peste 30 de ani si venituri suficiente in banca. Mi se pare usor o prostie atata timp cat poti sa dovedesti ca ai ceva bani, mai ales acum cand sunt destui cu joburi care le permit sa lucreze de oriunde atata timp cat au un laptop, o gramada care lucreaza freelance sau cu status asemanator si in conditiile in care si daca ai proprietati pe numele tau, le poti vinde mai incolo. In cazul meu am o plasa de siguranta din pct de vedere financiar pentru ca acum niste ani am vandut o afacere pe care o avea tatal meu si care mergea destul de bine + am si un teren pe care urmeaza sa-l vand, deci imi permit sa fiu mai selectiv si de cand cu pandemia am facut doar freelance. Nu m-as muta in SUA ca e naspa cu drepturile angajatilor, concedii, asigurare medicala si asa mai departe, dar asta evident nu conteaza cand te duci la viza. Am o casa si teren partial pe numele meu dar sunt proprietati impartite cu mama mea, deci banuiesc ca nu conteaza. Asa ca, pana la urma, am decis sa mai astept un an, poate totusi se schimba ceva, nu vreau sa ma respinga si dupa aia sa fie si mai greu. Probabil nu sunt sansele chiar 0, am un prieten care acum 10 ani cand eram in facultate, fara job, far nimic, a luat viza dar poate a contat ca era inscris la facultate aici si mergea cu taica-su care avea deja viza, avea o firma aici si mai fusese in SUA.
viza la student stiu ca se da mai usor, au nevoie de forta de munca tanara, le arati ca esti student, fara restante, sa stie ca te intorci sa termini facultatea.

#24
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca vine vorba de “forta de munca tanara” sunt alte tipuri de viza pt care trebuie sa aplici.

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
poti sa ai si restante, nu mai intereseaza pe nimeni.

oricum, trebuie sa fii prost sa mergi ca student in SUA si sa ramai ilegal acolo.

#26
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Postrobertbv1414, on 28 martie 2023 - 03:39, said:

Buna ziua,
Stiu ca mai sunt N topicuri deschise pe subiectul asta, dar as vrea sa va intreb despre situatia mea.
Trec direct la subiect, am 22 de ani, nu am un job cu carte de munca, in prezent imi castig banii online facand diferite chestii gen artwork uri, design grafic, etc.
Recent am "pus mana" pe o suma frumusica, si fiind visul meu din copilarie sa vad America, m-am decis ca vreau sa-i sparg la americani. Am avut un var care a stat in America cu sotia si copilul vreo 15 ani, si inca o matusa care a locuit la New York 24 de ani. (poate e un plus asta), in prezent fiind in Romania si varul si matusa.
Vorbesc limba engleza bine, nu am cazier, dar nici ceva pe numele meu nu am (nici casa, nici masina, nici macar chiria nu e pe numele meu).
M-am privit pe mine din perspectiva functionarilor care acorda vizele si intrunesc toate "calitatile" pentru care nu mi-ar acorda viza. (tanar, fara job cu carte de munca, nimic pe numele meu)
Credeti ca ar fii sanse reale sa mi se acorde viza?

Încearcă să lucrezi legal (PFA, micro...) și șansele îți vor crește exponențial. Așa cum te-ai prezentat aici nu ești decât un gherțoi care vrea s-o tulească în State. Au ei destui mexicani pe acolo, nu mai trebuie să vii și tu.

#27
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Dupa cat research am facut, si o gramada de topicuri citite, mi se pare aberant formalitatile prin care trebuie sa treci sa ajungi in SUA. In continuare e visul meu sa ajung acolo, dar facand o comparatie dpdv al muncii unui necalificat (presupunand ca vreau sa raman ilegal acolo) cu alte tari din Europa, SUA e mult sub. Nu vad sensul ca un roman care are deschisa Germania, Elvetia, Irlanda, etc sa zboare tocmai peste ocean ca sa munceasca pe 2000$, din care probabil 1500 ii da pe trai. Inteleg poate regulile astea impuse indienilor, pakistanezilor etc care nu pot veni in Europa cum ii taie capul, dar pentru noi mi se par ABERANTE. Anyway, am depus cererea pe site-ul lor si vedem ce o sa fie, va tin la curent.

Si pentru ceilalti care vor sa mearga in SUA sa faca smecherii, viza e fix pix, s-a umplut America de indieni romani, care cu 25 de mii de dolari ajung din Bucuresti direct la granita cu Texas sau New Mexico, acte false si tot tacamul. Asa ca viza asta e o bariera pentru aia care chiar vor doar sa vada America, si sa lase niste bani buni acolo.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Nu conteaza ca ti se par tie aberante, conteaza ce zic cei in tara carora iti doresti tu sa intri.

#29
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012
Uite, daca imi dai un singur argument pentru a te intorce in tara, votez cu tine.  Alea scrise pentru care n-ai ramane, nu m-au convins. Posted Image

Unii isi imagineaza ca se duc in State, se insoara cu o negresa de la Bronx si raman americani, dar nu merge chiar asa.

Faza: niste cunostinte, neam de romani (dar cetateni brazilieni de 2 generatii), au venit prin tara in vizita la neamurile ramase si cand au terminat, li se facuse chef sa dea o tura prin State, inainte sa se intoarca in Brazilia, asa ca au mers la Ambasada SUA sa ceara viza. Cat au stat de vorba cu nenea cu vizele, ala le-a zis foarte amabil ca brazilienii sunt foarte riscanti, ca e putin probabil sa primeasca, dar sa-i dea un motiv pentru care s-ar intoarce din State in tara lor: aia au sunat din fata lui la banca lor si au cerut un extras de cont pe conturile familiei. In paralel, asta le-a bagat numele in sistem si dupa 5 minute le-a urat calatorie placuta printre americani - astia sunt patronii unor firme de constructii cu cifra de afaceri de mai multe zeci de milioane de $. Posted Image

Deci: daca le dai motive serioase ca te intorci, primesti. Dar situatia ta personala e atat de stravezie incat sansele sunt inexitente, fara suparare.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postrobertbv1414, on 28 martie 2023 - 14:30, said:

Dupa cat research am facut, si o gramada de topicuri citite, mi se pare aberant formalitatile prin care trebuie sa treci sa ajungi in SUA.

Nu sunt deloc aberante, atata timp cat esti intr-o situatie decenta (oficial), viza o primesti in 2 minute. Singura cerinta e sa ai o situatie decenta in tara incat sa poti dovedi ca nu ai intentia sa emigrezi.

Gandeste-te ca alte tari cer bilete, cazari, itinerarii, confirmari, extrase de cont si multa alta hartogaraie. Vezi ce cer aia din Africa de Sud si-o sa te doara capul.

In US completezi DS160 si aia e. Daca esti eligibil primesti viza in 2 minute.

Dar mno, cu evaziune fiscala si niciun venit oficial nu esti eligibil.

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrobertbv1414, on 28 martie 2023 - 09:55, said:

Stii cumva daca faptul ca au respins-o a afectat-o cumva pe viitor? Gen, e un istoric cu aplicarile sau ceva si avand reject-uri la activ, ar putea sa influenteze cumva situatia.
da, au în baza de date toate cererile de viză, motivul respingerii, etc.
O cerere respinsă crește suspiciunile la următoarea.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postentity22, on 28 martie 2023 - 13:10, said:

am facut doar freelance.

Quote

Nu m-as muta in SUA ca e naspa cu drepturile angajatilor,concedii, asigurare medicala si asa mai departe,


Si cum e cu drepturile alea la freelance Posted Image?

Quote

Dupa cat research am facut, si o gramada de topicuri citite, mi se pare aberant formalitatile prin care trebuie sa treci sa ajungi in SUA.

De ce sa fie aberante? Exista un motiv rational in spatele lor, statistic. Da, stim cu totii, stiu si ei, ca daca iti lasi sotia in Romania poate vrei sa o parasesti sau daca ai apartament poti sa lasi procura si sa-l vinzi mai incolo, sa-ti lasi sluba etc. dar, statistic vorbind, sansele sunt mult mai mici sa ramii acolo daca indeplinesti conditiile astea.
Si nu e neaparat ca din cauza te intorci ca ai bani in cont si o casa, ci e mai degrabaca ca daca ai reusitin Romania sa ai casa, famile, slujba  se prespune ca nu mai ai motiv de emigrare.

Tu la ora asta nu poti sa arati nimic: un adult fara slujba, familie si nimic pe numele lui e exact profilul imigrantului ilegal.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 March 2023 - 03:29.


#33
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 29 martie 2023 - 03:29, said:


De ce sa fie aberante? Exista un motiv rational in spatele lor, statistic. Da, stim cu totii, stiu si ei, ca daca iti lasi sotia in Romania poate vrei sa o parasesti sau daca ai apartament poti sa lasi procura si sa-l vinzi mai incolo, sa-ti lasi sluba etc. dar, statistic vorbind, sansele sunt mult mai mici sa ramii acolo daca indeplinesti conditiile astea.
Si nu e neaparat ca din cauza te intorci ca ai bani in cont si o casa, ci e mai degrabaca ca daca ai reusitin Romania sa ai casa, famile, slujba  se prespune ca nu mai ai motiv de emigrare.

Tu la ora asta nu poti sa arati nimic: un adult fara slujba, familie si nimic pe numele lui e exact profilul imigrantului ilegal.
Romanii sunt problema imigrarii ilegale in SUA? Ungurii, polonezii, cei din Estonia, Lithuania, Letonia si asa mai departe, nu au nevoie de viza, dar noi avem. Nivelul de trai dintre toate nationalitatile mentionate si noi este cam la fel, o paranteza ar fii ca polonezii (din propie experienta) fac mai multe probleme decat romanii.
Nu vreau sa blamez alte state pentru faptul ca au drepturi mai multe decat noi, dar doar comparativ cu nivelul de trai, suntem cam la egalitate, poate putin peste in Romania.
Deci, de ce ei da si noi nu?

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru ca nu am reușit sa ajungem la numărul ăla de 3% maxim de respinși. Numar la care vrei sa contribui și tu.

#35
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Pe bune, ai idee ce se intampla cu telefonul tau cand treci de securitate la ambasada SUA?


View PostOlteanul_sfios, on 28 martie 2023 - 16:30, said:

....... au mers la Ambasada SUA sa ceara viza. Cat au stat de vorba cu nenea cu vizele, ala le-a zis foarte amabil ca brazilienii sunt foarte riscanti, ca e putin probabil sa primeasca, dar sa-i dea un motiv pentru care s-ar intoarce din State in tara lor: aia au sunat din fata lui la banca lor si au cerut un extras de cont pe conturile familiei. In paralel, asta le-a bagat numele in sistem si dupa 5 minute le-a urat calatorie placuta printre americani - astia sunt patronii unor firme de constructii cu cifra de afaceri de mai multe zeci de milioane de $. Posted Image


#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postrobertbv1414, on 29 martie 2023 - 05:37, said:


Romanii sunt problema imigrarii ilegale in SUA? Ungurii, polonezii, cei din Estonia, Lithuania, Letonia si asa mai departe, nu au nevoie de viza, dar noi avem. Nivelul de trai dintre toate nationalitatile mentionate si noi este cam la fel, o paranteza ar fii ca polonezii (din propie experienta) fac mai multe probleme decat romanii.
Nu vreau sa blamez alte state pentru faptul ca au drepturi mai multe decat noi, dar doar comparativ cu nivelul de trai, suntem cam la egalitate, poate putin peste in Romania.
Deci, de ce ei da si noi nu?

Menutz, romanii chiar emigrează ilegal in masa. Ori stau peste B ori via Mexic.

Am locuit in Mexic și e știuta treaba asta de mulți ani. Pe lângă restul mafiei românești din zona.

Cunosc mulți care au rămas peste J sau B. Am inclusiv neamuri care au rămas peste B și am preferat sa-mi văd de treaba. Când am aplicat pentru viza îmi trebuia o adresa sa pun in ds160 și i-am scris la o verișoara care vedeam ca se tot pozează prin America. Nu mi-o dat adresa, ca ea stătea ilegal de fapt :lol:

Estonii, Polacii și restul au emigrat legal, dacă au vrut, ai nu s-au dus sa-și ia vize când știau ca nu-s eligibili, ca astea nu-s tari de analfabeți functionali.

La unguri, ungurii din Ungaria nu au făcut nasoale. Restul (adică sârbii și romanii) au făcut nasoale de US a băgat limita la ESTA pentru Ungaria de-s eligibili doar aia născuți in Ungaria. Degeaba mai iau romanii pașaport maghiar acum sa meargă in America fără viza și sa rămână pe acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate