Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum ati reusit sa va lasati de fumat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Postgushpi, on 28 martie 2023 - 08:37, said:

ca să te credem, zi-ne evoluția greutății corporale în acești 6 ani.
Cand fumam, aveam intre 67 si 70kg la inaltimea de 1.87. Mancam shaorma si kebab prima data pe la 14-16, apoi mai bagam un salam cu paine mai pe seara, ceva alcol, si in rest foamea trecea de la tigari. Mancarea gatita nu avea nici un gust.
Dupa ce m-am lasat, am urcat pana pe la 80kg in primii 3-4 ani, apoi m-am mai linistit cu munca si stresul, am inceput sa manac mai sanatos, si am cam 90-92kg.
La 43 de ani, eu zic ca este ok. Nu fac sport, dar fac miscare zilnic la munca.

Edited by blogeranonim, 28 March 2023 - 14:32.


#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postzzin, on 27 martie 2023 - 23:20, said:

Si daca v-a reusit definitiv, ce metode ati folosit?

Pentru tine este util sa citesti cele 1000+ subiecte deschise pe aceasta tema pe acest forum.

#39
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postgushpi, on 28 martie 2023 - 08:45, said:

on-topic:
-nu sunt fumător, dar ÎMI PLACE aroma tutunului - e fantastică!
-nefiind fumător vă relatez de ce s-a lăsat taică-miu de fumat după 23 de ani:
--o zi urâtă de 31 decembrie; dimineață fu la servici, apoi de la 15 a-nceput alergarea pt ultimele pregătiri de revelion
--în consecință oboseală cronică instalată pe fondul lipsei de hrană adecvată = nu mâncase mai nimic în acea zi
--în schimb lipise țigările una de alta
--pe la 23 i s-a făcut rău, a vomitat o cană de lichid verzui și revelionul l-a făcut întins pe canapea, că de mâncat și de dansat nu-i ardea
--de a 2-a zi a tras concluzia că d ela țigări era „să moară”, așa că s-a lăsat instantaneu

De fapt era de la bila... dar important e ca a functionat.

Tata a facut un preinfarct si din secunda aia n-a mai fumat. Nu voia sa-si lase copilul orfan.

Edited by cumparator, 28 March 2023 - 17:46.


#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Daca ar functiona frica de moarte si de boala, de maine n-am mai avea fumatori. Orice fumator este perfect constient ca da o tona de bani ca sa isi phoota sanatatea.

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View PostSabinatu, on 28 martie 2023 - 12:35, said:

...și a venit o bătrînă să cumpere baterii pentru un tensiometru. După care zice că să-mi ia tensiunea. Tocmai fumasem o țigară, tensiunea a fost 13 cu 9, iar bătrîna a spus că e cam mare pentru vîrsta mea. Aveam 29 de ani și aproape 15 ani de Carpați, Bran și toate porcăriile aduse din Ucraina. În general, cam 10 țigări pe zi, dar ajungeam la un pachet cînd mergeam la o bere ("o bere" înseamnă 7-8 beri, da?).

1. baba și-a bătut joc de tine... știi că tensiunea „așa-zis” de astronaut este 12/7 ? :o
2. mica diferență era de la bere, de la drojdia care se umfla-n tine :(
3. de curiozitate, ți-ai mai „luat” tensiunea?
3.1. dacă nu, atunci las-o așa, că cine știe ce mai descoperi despre tine :P

NOTĂ: important e că nu mai sponsorizezi industria armamentului! :)

#42
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Pe unii i-a ajutat cartea asta....

Attached Files



#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdorin_2k, on 28 martie 2023 - 04:36, said:

Te lași sigur când nu mai ai bani de țigări.
25 de lei pachetul. Si romanii sunt mereu iritati de costurile cu gazul si curentul, dar la tigari ca dau 750 lei lunar nu se uita.

#44
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012

View Postabac, on 29 martie 2023 - 00:00, said:

Daca ar functiona frica de moarte si de boala, de maine n-am mai avea fumatori. Orice fumator este perfect constient ca da o tona de bani ca sa isi phoota sanatatea.

Boala e o chestiune pur teoretica, atat timp cat fumezi si nu te doare nimic.

Dar care crezi ca e procentul de fumatori care fac un infarct si continua la fel cu fumurile?

#45
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Sa dai 750 lei pe luna pt.o chestie care iti distruge sanatatea arata cat de primitivi suntem ca specie.
Pentru ca nicio alta specie de pe aceasta planeta nu isi face rau singura. Doar noi....

#46
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

View Postgushpi, on 29 martie 2023 - 09:12, said:



1. baba și-a bătut joc de tine... știi că tensiunea "așa-zis" de astronaut este 12/7 ? :o
2. mica diferență era de la bere, de la drojdia care se umfla-n tine :(
3. de curiozitate, ți-ai mai "luat" tensiunea?
3.1. dacă nu, atunci las-o așa, că cine știe ce mai descoperi despre tine :P

NOTĂ: important e că nu mai sponsorizezi industria armamentului! :)

1. De și-ar bate toți joc de mine ca bătrîna aia... Da, știu despre tensiunea "de astronaut". Doar nu ai crezut că mă speriasem de moarte cînd am auzit că am 13 cu 9? Nu, a fost doar impulsul de care avea nevoie zgîrcitul de mine, cred, ca să mă las de fumat.
2. Cum zici tu, Doc.
3. Da, acum am 47 de ani și tensiunea e undeva între 12 cu 7 și 13 cu 8.
3.1. Crede-mă, am descoperit deja destule și fără să caut eu.
3.2. Ca să anticipez următoarele întrebări: sper că maică-mea nu-și bate joc de mine, că tensiunea mi-o iau cînd merg pe la ea, la țară, folosind tensiometrul ei de încheietură. Stai, nu da ochii peste cap: a fost cu el la cardiologul unde merge tot timpul (are fibrilație atrială paroxistică, risc crescut de bla bla bla) și i-a luat medicul tensiunea cu aparat din acela clasic, și cu tensiometrul ei. Valorile au fost tot pe acolo. (Nu te mai obosesc și cu probele făcute de mine și comparațiile cu alte tensiometre, de braț și de încheietură, că nu vreau să știi de paranoia mea).
Și nu mă învăța cum se ia tensiunea, că știu.

On topic, cum să te lași de fumat probabil depinde de fiecare. Unii se pot lăsa brusc, alții, ca Mark Twain se lasă de mii de ori, alții au nevoie de cărți motivaționale, alții de plasturi cu nicotină. Iar restul... își spun, cu țigara-n colțul gurii, că doar o viață are omul.


#47
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNeaceasca85, on 29 martie 2023 - 09:27, said:

25 de lei pachetul. Si romanii sunt mereu iritati de costurile cu gazul si curentul, dar la tigari ca dau 750 lei lunar nu se uita.
Pe shaorma cat dau?

#48
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Pe la 11 ani deja imi luam primul pachet de winston parca cu 15 sau 16000 de lei, echivalentul la 1 leu 60 acuma ( nu se uita nimeni pe atunci ce varsta ai, daca comenta careva, luai pt "mama/tata/bunicu" ). Le pufaiam doar pana prin liceu, dar incercam sa ma mentin la 2-3 tigari pe zi inafara de chefuri, unde se ducea pachetul. Mai faceam cate o pauza fortata o luna-doua, incercam sa mai tin posturile fara, dar nu ma tinea mai mult. Deobicei imi trecea cheful de fumat cand era foarte cald, ca mi se parea ca miros urat si imi reaparea odata cu frigul si, cum in nordul tarii e mai mult frig Posted Image ..
Daca imi cumparam eu, fumam mahoarce, marlboro rosu, winchester, lucky strike rosu, camel, camel fara filtru la pachet necartonat, carpati, ocazional Plugarul/Doina de prin bazar ( daca Marlboro rosu aveau 10 9 1 parca la ce masurau ei pe acolo nicotina gudron etc, astea ajungeau pe la 19 -20 Posted Image ), nu eram axat pe un brand.

In facultate s-a schimbat problema, ca in sesiune nu mai tineam cont de nimic, bagam energizante de cea mai slaba speta si fumam toata noaptea ca sa stau treaz sa invat ce nu citisem tot semestrul. Posted Image  Si mergea. Dar pe urma de la 1 pachet-2 pe noapte asa, era mai greu sa reduc iar la 2-3 tigari pe zi si ajungeam la 5-6 de fapt. Tot prin facultate, mi-a venit mintea la cap si mi-am dat seama ca daca is la baut, nu pot sa beau la fel de mult daca si fumez, ca mi se face rau mai repede Posted Image , deci am taiat-o cu tigarile la baute macar. Pe urma m-am angajat pe la 21 de ani si acolo erau ocaziile mai rare ca nu statea lumea numai la fumat, deci m-a ajutat sa ma intorc la 2-3 tigari pe zi.

Cand am decis cu sotia sa facem un copil, am avut motivatia sa o las cu totul, nu vroiam sa influenteze sanatatea viitorului copil faptul ca eu fumam. Acuma, cu 2 copii si obositi si stresati, am mai rezistat cat am mai rezistat, am mai tras-o de timp ca m-am operat de hernie de disc si nu era bun pt recuperare, crestea tare riscul de recidiva si am strans din dinti, dar de cateva luni am trecut la 1-2 pe zi. Incerc sa o mai tai cate o saptamana, cate 2, poate reusesc de tot, nu fumez in fata familiei ca nu vreau sa prinda astea mici obiceiul nici in joaca, fumez numai din astea super lights sa nu miroasa daca ma spal pe urma.

TOATA perioada cat am fost lasat si a fost frig ( vara doar in concediu Posted Image ), chiar si cand m-a tinut aproape 1 an jumate -2 fara sa pun tigara in gura, am avut un craving sa aprind o tigara, visam ca fumez periodic, ca multi de pe aici. Acuma is un pic racit si am ocazia numai buna sa spun stop, ca n-am chef de tigara, dar trebuie sa ma motivez sa si arunc pachetul din torpedou..

Edited by Mihai_mb, 30 March 2023 - 07:39.


#49
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 09.01.2008
Asta cu 1-2 pe zi e ca aia "bag doar capul putin".
Si nu, nu toti viseaza ca fumeaza. Cel putin nu cei care sunt 100% convinsi ca au facut o schimbare in bine. Cei pe care ii doare in cardan de ce vor ajunge copiii lor si daca vor apuca sa-si vada nepotii, viseaza si balesc dupa prima bere.

#50
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Acuma, cu copiii si nepotii, nimeni nu stie viata omului, inhalez mai mult fum cand fac focul in centrala decat de la tigara aia pe zi si ala e nefiltrat. Cand mergeam pe jos prin Bucuresti la ora de varf, cred ca era mai rau decat mai multe tigari pe zi. Dar da, cred ca e mai bine fara, iar pe copii am incercat sa-i feresc cat se poate de obicei. Daca se ajunge la el, vom avea o discutie serioasa despre probleme si dezavantaje, dar nici nu vreau sa fiu acuma parintele politist si sa ma apuc sa le numar toata viata tigarile fumate, ca prefer sa am o relatie buna si de incredere cu ele, nu una de vames-contrabandist.
Si vezi tu, pe deoparte ai alde keith richards care bate 80-ul indata cu jde ani de fumat si bagat droguri si pe de alta parte, am o cunostinta vegan, mers pe la sala, sportiv, care la 29 de ani, fara vreun semn anterior, a facut infarct si a plecat pe cealalta lume. Deci is si alti factori in joc in afara de ce faci. Nu-i asta scuza sa-ti bati joc de corpul tau, dar nici sa exagerezi sa fii la 0 absolut pe toate planurile de risc, ca de la un punct, beneficiile nu mai is asa de wow. Trebuie sa gasesti un echilibru in toate, daca poti sa-l gasesti fara tigari, cu atat mai bine.

Edited by Mihai_mb, 30 March 2023 - 08:02.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzzin, on 27 martie 2023 - 23:20, said:

Si daca v-a reusit definitiv, ce metode ati folosit?
eram la birou la jumatatea unei tigari. mai aveam vreo 5 in pachetul deschis si inca un pachet in sertar.
am stins tigara si am zis gata. asta undeva prin 201.
intre timp am incercat de vreo 5-6 ori sa ma reapuc, nu am reusit.

#52
Klavs75

Klavs75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2022
M-am apucat de vapat. Am scăzut nicotina de la 18mg/ml. Acum sunt la 1.5mg/ml. Cred că până la anu' scap. 😁

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
m-am răzgândit!
nu vă mai dădăcesc cum să lăsați fumatu' !
păi dacă vă lăsați cu toții, atunci din ce drakku își mai ia soția salariul? :P :o

#54
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010

View Postarg, on 30 martie 2023 - 08:00, said:

asta undeva prin 201.
Înainte sau după Hristos?Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate