Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum ati reusit sa va lasati de fumat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Tigara electronica , a durat 15 zile de reducere de la 2 pachete la 2 tigari/zi dupa care 0 - au trecut 12 ani fara tigari
Am lichide cu diferite procente de nicotina 4%, 12%, 20% gata puse in atomizore si folosesc diferit in ocazi , la cafea o concentratie, la volan slab dar sa iasa ceva fum etc

Am testat si alte metode , tigari medicinale, plasturi cu nicotina, guma cu nicotina, abstinenta totala s.a. la mine nu au mers dar cu et e perfect . Clar si aceasta e nociva in felul ei dar la ani lumina fata de tigara analogica . Simt la mine , alt somn, alt tonus, alta paloare , pofta de mancare , lipsa dureri stomac, cap s.a.

Edited by ldpe, 28 March 2023 - 08:05.


#20
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Brusc. Si de frica.
Pot spune ca ma simt mai bine. Problema ramane la spritz, cand as fuma si cu ochii... Noroc ca ocaziile se imputineaza :). Singura cale este sa-ti impui un fel de ura pe fumat. Am fumat cca 45 ani, cate aproape un pachet de zi.
Absolut sigur nu ma mai reapuc, nu-mi mai place mirosul.
Ajuta in efortul tau sa nu stai langa fumatori vreo 6 luni si sa eviti anturajele de fumatori.

Edited by adip1962, 28 March 2023 - 08:17.


#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
NU mai fumam, dadusem in boala electronicelor.
Incepuse cantitatea de nicotina sa ma tina obosit, epuizat, somnul nasol.

Dupa ce am vazut o discutie pe /r/quitvaping pe reddit, am luat NAC
https://www.suplimen...BCABEgIr3_D_BwE

Afecteaza aceeasi parte a creierului care o afecteaza si nicotina, in sensul ca iti creste dopamina in zona aia.
Dupa 4 zile a fost ok.
Insa primele 4, comparand cu alte dati cand incercasem sa ma las, a fost foarte usor.

Aveam chef sa fumez, luam o pastila, in 30min trecea pofta si tine cam 5 ore.

Trebuie sa fii atent primele 3-4 zile sa iit tii nivelul de dopamina sus.
Sex, mult sex, dulciuri, alergat, orice ti-ar da distractie.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlex2010, on 28 martie 2023 - 00:44, said:

...
Cunosc, in schimb, persoane care castiga minimul pe economie, n-au bani sa le cumpere la copii haine, jucarii si nici macar mancare decenta, insa dau banii pe tigari fara nicio jena!

...și au și S-klasse :P
(problema e la tine, nu la ei!)

View Postblogeranonim, on 28 martie 2023 - 02:30, said:

Acum am 43 ani, de 6 ani jumate nu mai fumez si ma simt foarte bine, mai ales pshihic.

ca să te credem, zi-ne evoluția greutății corporale în acești 6 ani.

View Postdorin_2k, on 28 martie 2023 - 04:36, said:

Te lași sigur când nu mai ai bani de țigări.

nu-i NICI PE DEPARTE adevărat! :(

#23
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Simplu. Posted Image
Mi-am facut un plan: 3 luni Iqos, 3 luni plasturi si pe urma nimic.
Dupa 30 de ani de 1 pachet pe zi, la nasterea primului copil, am zis ca nu ma pot apropia de o asa gingasie mirosind a hoit. A mai contat si convingerea ca de la 45 de ani nu se mai poate repara nimic pe interior. M-am laudat la toata lumea ca m-am lasat si orgolios cum sunt a trebuit sa ma tin de cuvant sa nu ma fac de ras. Trebuie sa spun ca imi placea sa fumez si nu simteam efecte adverse.
Planul a functionat primele 3 luni, pe urma mi-am dat seama ca plasturii sunt pt papitoi si am renuntat la ei. Am uitat sa spun ca in aceste 3 luni am avut zilnic in buzunat pachetul de tigari si bricheta. Asta m-a fortat sa inteleg ca e vointa mea, nu doar o pacaleala sau altceva.
N-am citit/ascultat carti sau alte experimente pt ca vointa mea a fost mai puternica decat orice.
Au trecut 5 ani si inca nu-mi dau seama cum am putut fi atat de prost atata timp in care am fumat. Ma refer strict la mine, pentru ca urasc mirosul si gestica automata.
Succes!

PS +6Kg si legatul sireturilor devine o problema.

Edited by camsonat, 28 March 2023 - 08:41.


#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmaccip, on 28 martie 2023 - 00:35, said:

M-am lasat si eu definitiv de fumat de vreo 3 ori pana acum.
Asadar, am experienta. Nu ezita sa ma intrebi.

[ https://1.bp.blogspot.com/-l4Q-3b66-6o/VukQXBeGjFI/AAAAAAAAtJU/vTRWnDYAgN8cDafkWpufPeucY5iE5DobQ/s1600/fumat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Nu exista o reteta speciala de succes,iei orice crezi ca te ajuta cu multa vointa,fara ea nu vei face absolut nimic.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
on-topic:
-nu sunt fumător, dar ÎMI PLACE aroma tutunului - e fantastică!
-nefiind fumător vă relatez de ce s-a lăsat taică-miu de fumat după 23 de ani:
--o zi urâtă de 31 decembrie; dimineață fu la servici, apoi de la 15 a-nceput alergarea pt ultimele pregătiri de revelion
--în consecință oboseală cronică instalată pe fondul lipsei de hrană adecvată = nu mâncase mai nimic în acea zi
--în schimb lipise țigările una de alta
--pe la 23 i s-a făcut rău, a vomitat o cană de lichid verzui și revelionul l-a făcut întins pe canapea, că de mâncat și de dansat nu-i ardea
--de a 2-a zi a tras concluzia că d ela țigări era „să moară”, așa că s-a lăsat instantaneu

nu știu cât de greu psihic i-a fost, dar în 6 luni a-nceput să schimbe hainele, deoarece luase zeci de kg corporale :)

#27
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Am fumat 30 de ani, de 1 an m-am lasat definitiv. Din pacate in cazul meu a fost din cauze medicale, e mult pana dai de naiba ca te lasi rapid. Probabil ca fara asta nu m-as fi lasat niciodata. Cea mai buna metoda este sa nu te apuci niciodata, e cel mai oribil lucru pe care il faci organismului tau, regret amarnic ca l-am afumat 30 de ani, dar regretele sunt tardive....

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postlex2010, on 28 martie 2023 - 00:44, said:

Pai am calculat cati bani as cheltui pe tigari si a rezultat ca mi-as lua un S Klasse in vreo 30 ani de banii aia...

Se pare ca nu m-am priceput la matematica, pentru ca nu se anunta vreun S Klasse in viitorul apropiat, dar hei! cel putin nu mi-am intoxicat corpul cu toate prostiile din tigari.
Hehe...

Eu nu sunt fumator, dar am fumat cateva pachete pana la 36 ani (vreo 5-6 pachete).... Primele tigari fumate pe la chefurile prin faculate... apoi prin anu 2 de facultate m-a sunat o colega sa ii cumpar un pachet de tigari si am gresit tigarile... le-am pastrat si l-am fumat eu in vreo 5-6 luni...
Mai fumez asa cate o tigare pe la vreun chef sau un teambuilding... asa undeva la 3-4 tigari/an, defapt ma prostesc.

In schimb banii care ii cheltuie un fumator pe tigari lunar ii investesc in bursa (SP500). Am inceput din ianuarie 2022 sa investesc in fiecare luna 250$ in SP500. Am reusti pana acum sa ma tin de plan. Nu vrau in 30 ani sa imi iau S Klasse ca nu sunt pasionat de autoturisme, in schimb peste 30 ani as vrea sa am suficient in cont incat sa imi cumpar un velier, si intre 65 si 70 ani, adica 5 ani sa stau doar pe apa cu velierul (pe Mediterana).

#29
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Brusc. Criza de abstinenta a inceput cam a2a, a3a zi cu durere de cap enervanta dar light + lipsa de somn, a durat doar cateva zile.  Vreo 15 zile am evitat orice forma de iesire la cina, la bere, orice situatia care m-ar tenta si m-ar fustra rau.

Apoi vreo 6 luni senzatia ca nu mai sunt eu si ca nu mai pot sta la o bere pe terasa.  A trecut si asta.

#30
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Eu am fumat vreo 28 de ani si cand zic fumat zic 2, chiar 3 pachete pe zi (un pachet se ducea la o tura de bere cu colegii). M-am apucat de vaping in 2012 si de atunci n-am mai pus nicio tigara in gura. Am pus vreo 15 kile pe mine, dar nu stiu daca neaparat de la lasatul de fumat, nu mananc mai mult ci chiar dimpotriva, dar s-a intamplat ca renuntatul la tigari sa fie la vreo 42 de ani ai mei, cand metabolismul devine ceva mai lent. Aparent nici pasiunea pentru bere nu ajuta la mentinerea siluetei...

#31
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Nu am avut chef să mă las de fumat pentru că îmi plăcea. Pauza de țigară cu o cafea făcea parte din micile bucurii ale vieții de care nu doream să mă privez. La un moment dat am trecut printr-o perioadă mai stresată și am început să gafez în momentele intime cu soția. Am fost la doctor și bineînțeles...fumatul era o cauză principală. Ei da? Atunci am aruncat pachetul imediat cum am ieșit pe ușa de la urolog.
Aveam vreo 20 de ani de fumat. Nu m-am mai reapucat. Nu am luat un kilogram în plus. Simțeam că respir și că mâncarea are gust. Overall nu regret nimic.

#32
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu m-am lasat cu multi ani in urma cand au interzis fumatul in spatiile inchise. Practic la birou si in masina firmei nu mai aveam voie sa fumam iar sa stau degeaba asa pe langa cladire mai ales ca era iarna mi se parea ridicol. Am mai fumat ocazional cand ieseam in oras dar in cateva luni nu am mai simtit nevoia sa fumez deloc.

#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
1.  Cea mai "buna" metoda sa te lasi e sa te imbolnavesti grav. Din pacate, de cele mai multe ori, nu mai prea conteaza.

2. Sa te lasi de fumat e usor de tot, sa te tii de treaba asta e mai greu. Posted Image

3. Daca atunci cand te lasi nu esti convins ca faci ceva bun si percepi chestia ca pe un sacrificiu, gen "m-am lasat, dar ce as fuma o tigara", nu o sa te tina prea mult.

4. Nu te lasa de fumat saptamanal, doar ca sa incerci de dragul incercarii, o sa-ti submineze increderea ca te poti lasa cu adevarat.

5. Cand te lasi, constientizeaza tutunul ca pe dusmanul tau nr. 1. E valabila si la mancat dulciuri, mancat prea multa mancare sau baut. Din pacate, la baut se cam rup reperele, aia e o discutie mai ampla.

6. Am peste 20 de ani de cand m-am lasat, am mai bagat de-atunci 2 cuie care contineau si ceva tutun, dar gustul de tutun mi-a dat greata asa ca nu am niciun regret.

7. Mult ajuta sportul, eu in zilele cand alergam, jucam fotbal sau pedalam mult, nici nu voiam sa aud de fum, mi se facea greata, cred ca organismul facea vreo "oxigenare", ceva, habar n-am mecanismul.

8. Mult succes, sa te lasi de fumat e una din cele mai bune chestii pe care le poti face, n-am auzit pe niciun fost fumator ca regreta decizia.

#34
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mai ziceti mai, pentru ca eu trebuie sa-l las urgent!

#35
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
În 2005, lucram la un magazin și a venit o bătrînă să cumpere baterii pentru un tensiometru. După care zice că să-mi ia tensiunea. Tocmai fumasem o țigară, tensiunea a fost 13 cu 9, iar bătrîna a spus că e cam mare pentru vîrsta mea. Aveam 29 de ani și aproape 15 ani de Carpați, Bran și toate porcăriile aduse din Ucraina. În general, cam 10 țigări pe zi, dar ajungeam la un pachet cînd mergeam la o bere ("o bere" înseamnă 7-8 beri, da?). Uneori, simțeam o înțepătură în piept, pe partea stîngă.
Mi-am propus să văd dacă pot sta cîteva zile fără țigări. Am rezistat 7 zile, apoi eram la o cafea și am aprins o țigară. Mi s-a părut groaznic gustul, dar m-am forțat să o fumez pe toată. De atunci, nu am mai fumat.
Bineînțeles că o perioadă mai visam cum fumez și mă trezeam nervos că am cedat ispitei. După o perioadă, au dispărut și înțepăturile din piept.


"Giving up smoking is the easiest thing in the world. I know because I've done it thousands of times."
Mark Twain





#36
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Am fumat poate mai mult de 25 ani. Nu îmi amintesc când am început. Oricum la început doar pufăiam. În medie un pachet pe zi.
Într-o zi am plecat la lucru și mi-am uitat țigările acasă. Colegii mei fumează țigări făcute cu tutun cumpărat de pe internet. Sunt așa de rele că doar gândul să fumez una de aia îmi tăia pofta de țigară. Și așa nu am fumat acea zi.
Când am ajuns acasă mi-am zis că dacă am rezistat fără țigară toată ziua și nu ma lovit damblaua, o să fac o pauză. O lună de zile am purtat un pachet de țigări în buzunar, în caz că mă lovește rău. Apoi am renunțat să îl mai port cu mine. În ianuarie au fost 5 ani de atunci.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate